"25" жовтня 2012 р. справа № 2а-1320/2011
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд, у складі колегії:
головуючого судді: Нагорної Л.М.
суддів: Дурасової Ю.В. Мельника В.В.
за участю секретаря судового засідання: Песенко Н.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпропетровську апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Кіровоградському районі Кіровоградської області на постанову Кіровоградського районного суду Кіровоградської області від 25 серпня 2011 року у справі № 2а-1320/2011 за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Кіровоградському районі Кіровоградської області, про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії,-
встановив:
У травні 2011 року позивач звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Кіровоградському районі Кіровоградської області, відповідно до якого просив визнати незаконними дії відповідача, щодо виплати державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі меншому, ніж той, що передбачений ст.50 та ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»; зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Кіровоградському районі Кіровоградської області провести перерахунок державної пенсії в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком виходячи з розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність у відповідності до ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.. 58 Закону України «Про державний бюджет на 2008 рік»та про внесення змін до деяких законодавчих актів України, ст. 54 Закону України «Про державний бюджет на 2009 рік», ст. 52 Закону України «Про державний бюджет на 2010рік», ст. 21 Закону України «Про державний бюджет на 2011 рік»з 01 червня 2008 року та в подальшому.
Відповідач подав заперечення на адміністративний позов (а.с.22).
Постановою Кіровоградського районного суду Кіровоградської області від 25 серпня 2011 року позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено. Визнано протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Кіровоградському районі Кіровоградської області в частині не нарахування та невиплати ОСОБА_1 пенсії у відповідності до ст.50 та ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з розрахунку мінімальної пенсії за віком визначеної ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»за період з 01.06.2008 року по 25.08.2011 року. Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Кіровоградському районі Кіровоградської області здійснити перерахунок та виплатити пенсію ОСОБА_1 у відповідності з вимогами ч.4 ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»не нижче 8 мінімальних пенсій за віком та щомісячну додаткову пенсію, передбачену ч.1 ст.50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком з урахуванням ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням виплаченого за період з 01.06.2008 року по 25.08.2011 року та в подальшому здійснювати нарахування пенсії відповідно до ч.1ст.50 та ч.4 ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, Управління Пенсійного фонду України в Кіровоградському районі Кіровоградської області подало апеляційну скаргу, в якій просило скасувати постанову Кіровоградського районного суду Кіровоградської області від 25 серпня 2011 року та прийняти нове рішення яким в задоволенні позовних вимог відмовити. Свої вимоги обґрунтовував тим, що розмір пенсії позивачу був обрахований відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 654 від 16.07.2008 року. Вважає, що їх дії є правомірні, оскільки відповідають чинному законодавству. Посилається на безпідставне застосування при нарахуванні даного виду пенсії положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», оскільки розмір мінімальної пенсії за віком визначається Кабінетом Міністрів України.
Позивач заперечень на апеляційну скаргу відповідача до суду не подавав, постанову суду не оскаржував.
Сторони, будучи належним чином повідомлені про час та місце розгляду справи, до судового засідання не з'явились, клопотань про розгляд справи за їх участі до суду не надходило, а тому, відповідно до ст. 41 КАС України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного запису не здійснюється.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість постанови суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню частково, виходячи із наступного.
Відповідно до ч.1 ст. 195 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення в межах апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції може вийти за межі доводів апеляційної скарги в разі встановлення під час апеляційного провадження порушень, допущених судом першої інстанції, які призвели до неправильного вирішення справи.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 є особою, що постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, має статус учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС першої категорії, йому встановлена 2 група інвалідності, щодо якої встановлений зв'язок з Чорнобильською катастрофою та він має право на отримання пенсії по інвалідності внаслідок Чорнобильської катастрофи 2 групи.
Частина 2 статті 19 Конституції України визначає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 49 Закону № 796 визначені види пенсій, які підлягають виплаті особам, постраждалим внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС 1,2,3 та 4 категорій у вигляді: а) державних пенсій; б) додаткових пенсій за шкоду, заподіяну здоров'ю.
Відповідно до статті 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»(в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) особам, віднесеним до першої категорії, що постраждали від Чорнобильської катастрофи, які є інвалідами 2-ї групи, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 75 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Згідно з частиною четвертою статті 54 Закону № 796 в усіх випадках розмір пенсій для інвалідів другої групи, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не може бути нижчим восьми мінімальних пенсій за віком.
Таким чином, вихідним критерієм розрахунку державної та додаткової пенсії виступає мінімальна пенсія за віком, розмір якої згідно зі статтею 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»встановлюється в розмірі визначеного законом прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Отже, за конституційними нормами, виходячи із пріоритетності Законів над підзаконними актами, при визначенні розміру пенсії позивачеві застосуванню підлягають статті 50 та 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»( в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), а не постанова Кабінету Міністрів України № 654 від 16.07.2008 року та інші постанови КМУ, які істотно звужують обсяг встановлених законом прав позивача.
При цьому колегія суддів зазначає, що положення ч.3 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»де визначено, що вказаний розмір мінімальної пенсії за віком застосовується виключно до пенсій, що призначаються на умовах цього Закону, не може слугувати перешкодою для застосування даної величини мінімального розміру пенсії за віком до обрахування інших пенсій чи доплат, пов'язаних мінімальною пенсією за віком, оскільки чинним законодавством не встановлено іншого, крім передбаченого частиною 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», мінімального розміру пенсії за віком.
Крім того, згідно положень частини 3 статті 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», передбачено, що у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до статті 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4, та розмір щомісячної компенсації сім'ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.
Між тим, позивачем пропущено шестимісячний строк звернення до суду для захисту своїх порушених прав, свобод чи інтересів, передбачений ст.99 КАС України.
Так, з матеріалів справи вбачається, що позивач з даним позовом звернувся до Кіровоградського районного суду Кіровоградської області 24 травня 2011 року, тобто, вже після внесення змін Законом України «Про судоустрій і статус суддів»змін до КАС України, якими змінено строки звернення до адміністративного суду за захистом порушених прав, свобод чи інтересів. Будь яких поважних причин пропуску строку звернення до суду позивач не навів.
Відповідно до частини першої статті 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Частиною другою вказаної статті визначено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Згідно ч. 1 ст. 100 КАС України, адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.
Практика Європейського суду з прав людини, яка відповідно до ст..17 Закону України “Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини” є джерелом права, також свідчить про те, що право на звернення до суду не є абсолютним і може бути обмеженим, в тому числі і встановленням строків для звернення до суду за захистом порушених прав (наприклад, справа “Стаббігс та інш. Проти Великобританії” рішення від 22.10.1996р., “Девеер проти Бельгії”рішення від 27.02.1980р.).
Тому, враховуючи дату звернення позивача до суду першої інстанції з адміністративним позовом, а саме 24.05.2011 року, колегія суддів приходить до висновку про необхідність залишення позовних вимог ОСОБА_1 щодо зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в Кіровоградському районі Кіровоградської області здійснити перерахунок державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до вимог п.4 ст.54, ст.50, п.3 ст. 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»починаючи з 01 червня 2008 року по 23 листопада 2010 року, включно, без розгляду.
Щодо періоду за який підлягають поновленню порушені права ОСОБА_1, колегія суддів зазначає наступне.
14 червня 2011 року Верховною Радою України прийнято Закон України №3491-VI "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік", який набрав чинності 19 червня 2011 року.
На виконання вимог вищезазначеного Закону 06 липня 2011 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №745 "Про встановлення деяких виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету", яка набрала чинності 23 липня 2011 року, відповідно до якої після 23 липня 2011 року у всіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, не можуть бути нижче:
для учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році:
інвалідів I групи - 1200 гривень;
інвалідів II групи - 1090 гривень;
інвалідів III групи - 980 гривень;
Щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, виплачується у таких розмірах до прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність, тим, що належать до категорії 1:
інвалідам I групи - 30 відсотків;
інвалідам II групи - 20 відсотків;
інвалідам III групи, дітям-інвалідам, а також тим, що страждають внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу, - 15 відсотків;
Після 23 липня 2011 року як державна так і додаткова пенсія позивачу виплачується у вищевказаних розмірах.
Виходячи з наведеного, колегія суддів приходить до висновку, що права позивача підлягають поновленню лише по 23 липня 2011 року.
Відповідно до абз. 1 ч.2 ст. 5 КАС України провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
Керуючись п.3 ч.1 ст.198, п.4 ч.1 ст. 202, 205, 207 КАС України, суд, -
постановив :
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Кіровоградському районі Кіровоградської області - задовольнити частково.
Постанову Кіровоградського районного суду Кіровоградської області від 25 серпня 2011 року -скасувати, та прийняти нову постанову.
Позовні вимоги ОСОБА_1 в частині зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в Кіровоградському районі Кіровоградської області провести йому перерахунок державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до вимог ст. 50, 54, 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»за період з починаючи з 01 червня 2008 року по 23 листопада 2010 року - залишити без розгляду у зв'язку із пропуском строку звернення до суду.
Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Кіровоградському районі Кіровоградської області щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 у розмірах, передбачених статтями 50, 54, 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Кіровоградському районі Кіровоградської області нарахувати та виплачувати ОСОБА_1 відповідно до ст. 50, 54, 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»державну пенсію - у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком, починаючи з 24 листопада 2010 року до 22 липня 2011 року, включно, додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю - у розмірі 75 відсотків мінімальної пенсії за віком, починаючи з 24 листопада 2010 року по 22 липня 2011 року, включно, з урахуванням положень частини 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»та фактично отриманих сум за цей період.
Постанова Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня її проголошення.
Головуючий: Л.М. Нагорна
Суддя: Ю.В. Дурасова
Суддя: В.В. Мельник