Рішення від 01.12.2014 по справі 925/580/14

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 45-24-38, inbox@ck.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 грудня 2014 року Справа № 925/580/14

Господарський суд Черкаської області в складі: головуючого судді Анісімова І.А., при секретарі судового засідання Швидкій О.В.

у відкритому судовому засіданні в приміщенні господарського суду за адресою: м. Черкаси, бульвар Шевченка,307

за участю представників сторін

від позивача: Барська Т. М.- за довіреністю,

від відповідача: Швець О.В. - за довіреністю,

від третьої особи: Ярмола А.Ю. - за довіреністю,

розглядає справу:

за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Агропромислова компанія "Еліт Продукт"

до Христинівської міської ради

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача товариство з обмеженою відповідальністю "РІТЕЙЛ ДЕВЕЛОПМЕНТС ГРУП"

про визнання права на отримання в користування земельної ділянки на умовах оренди

ВСТАНОВИВ:

Заявлено вимогу про визнання за позивачем право на отримання в користування на умовах оренди земельної ділянки по вулиці Щорса, 41 в місті Христинівка Черкаської області кадастровий номер 7124610100:01:001:0407.

Обґрунтовуючи свої позовні вимоги позивач посилається на те, що Христинівською міською радою були прийняті рішення від 06.12.2007 №19-2/41-V та №19-2/42-V, від 23.09.2010 №51-2/49-V та №51-2/50-V згідно яких позивачем було розроблено проект землеустрою для передання земельної ділянки в користування і 11.07.2011 спірній земельній ділянці було присвоєно кадастровий номер 7124610100:01:001:0407.

Крім того позивач посилається на обставини справи №925/41/14, а саме ухвалюючи рішення в даній справі суд встановив, що Христинівська міська рада Черкаської області та ТОВ «РІТЕЙЛ ДЕВЕЛОПМЕНТС ГРУП№ належним чином не спростували доводи прокурора, у тому числі і його доводи про безпідставне збільшення відчуженої земельної ділянки по вулиці Щорса, 41 в м.Христинівка, відтак його позовні вимоги є обґрунтованими і підтверджені належними доказами.

Відповідач відзивом на позов та його представник в судовому засідання проти позову заперечив, посилаючись на те, що Христинівська міська рада має право самостійно вирішувати питання щодо надання земельної ділянки, а також те, що до вирішення радою цього питання право позивача на спірну земельну ділянку не може вважатись порушеним, відтак відсутність права згідно ст..1 ГПК України, ст..16 ЦК України, ст..20 ГК України, ст..152 ЗК України унеможливлює його судовий захист.

Вчинення позивачем дій, спрямованих на оформлення землекористування, тобто, на набуття лише в майбутньому права на оренду землі, наразі не свідчить про виникнення, внаслідок цих дій, у нього права на землю, яке б могло бути визнане у судовому порядку.

Виникнення такого права у набувача можливе, знов таки за рішенням власника землі, що перебуває у комунальній власності, яким є Христинівська міська рада та одночасно з укладенням договору оренди землі. При цьому порядок надання земельних ділянок комунальної власності у користування встановлено ст..124 Земельного Кодексу України, яка не містить імперативного обов'язку органу місцевого самоврядування прийняти рішення про надання землі особі поза межами встановленої у кодексі процедури, зокрема шляхом укладення прямого договору.

Крім того згідно пункту 3 розділу II Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сприяння будівництва» від 16.09.2008 № 509-VI прийняті і не виконані до набрання чинності цим Законом рішення відповідних органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування про погодження місця розташування об'єкту або про надання дозволу на розроблення проекту відведення земельної ділянки зберігають чинність протягом двох років з дня набрання чинності цим законом, а розроблені відповідно до цих рішень проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок розглядаються в установленому законом порядку. Передача в оренду таких земельних ділянок із земель державної та комунальної власності здійснюється без проведення земельних торгів (аукціонів).

Закон набрав чинності 14.10.2008.

Таким чином, рішення Христинівської міської ради від 06.12.2007 №19-2/41-V «Про надання дозволу на збір матеріалів попереднього погодження місця розташування земельної ділянки» та №19-2/42-VI «Про надання дозволу на розробку проекту по відводу земельної ділянки» втратили чинність 14.10.2008. Відповідно до рішення міської ради №51-2/49- V від 23.09.2010 «Про внесення змін до рішення міської ради» від 06.12.2007 « 19-2,41-V «Про надання дозволу на збір матеріалів попереднього погодження місця розташування земельної ділянки» та рішення №51-2/50-V від 23.09.2010 «Про внесення змін до рішення міської ради від 06.12.2007 №19-2/42-V «Про надання дозволу на розробку проекту відводу земельної ділянки» втратили чинність.

Третя особа відзивом на позов та додатковими поясненнями до нього, а також представник в судовому засіданні проти позову заперечив повністю, вказуючи на те, що Христинівською міською радою були винесені лише рішення, якими надано дозвіл на збір матеріалів попереднього погодження місця розташування земельної ділянки та надано дозвіл на розробку проекту землеустрою. Рішення про затвердження проекту землеустрою та передання земельної ділянки не приймалося. Позивач не звертався до відповідача із заявою про затвердження проекту землеустрою.

Рішення Христинівської міської ради від 06.12.2007 за №19-2/41-V та №19-2/42-V, від 23.09.2010 за №51-2/49-V та №51-2/50-V втратили чинність на підставі норм закону, а тому ТОВ «АПК «Еліт Продукт» не може просити на їх підставі визнати право користування на земельну ділянку.

Відповідно до п.3 Розділу «Прикінцеві положення» Закону №509-VI прийняті і невиконані до набрання чинності цим Законом рішення відповідних органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування про погодження місця розташування об'єкта або про надання дозволу на розроблення проекту відведення земельної ділянки зберігають чинність протягом двох років з дня набрання чинності цим Законом.

Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав повністю.

В судовому засіданні, яке відбулося 01 грудня 2014 року згідно ст. 85 ГПК України представникам було оголошено вступну та резолютивну частини судового рішення.

Заслухавши представників сторін, дослідивши усі обставини, перевіривши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що позов не підлягає до задоволення з наступних підстав.

Відповідно до ч.1 ст.116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

06.12.2007 за №19-2/41-V Христинівською міською радою було прийнято рішення, яким надано дозвіл ТОВ «АПК «Еліт Продукт» на збір матеріалів попереднього погодження місця розташування земельної ділянки по вул. Щорса, 41, пл..0,08 га для організації споживчого ринку.

06.12.2007, в той самий день, за №19-2/42-V Христинівською міською радою було прийнято рішення, яким надано дозвіл на розробку проекту відводу земельної ділянки по вул. Щорса, 41, пл.. 0,08 га для організації споживчого ринку.

23.09.2010 за №51-2/49-V Христинівською міською радою було прийнято рішення, яким внесено зміни в рішення від 06.12.2007 №19-2/41-V, а саме збільшено площу земельної ділянки до 0,1437 га по вул. Щорса, 41 для організації споживчого ринку.

23.09.2010, в той самий день, за № 51-2/50-V Христинівською міською радою було прийнято рішення, яким внесено зміни в рішення від 06.12.2007 №19-2/42-V, а саме збільшено площу земельної ділянки, на яку розробляється проект відведення, до 0,1437 га по вул.Щорса, 41 для організації споживчого ринку.

У вказаних рішеннях не зазначено про те, що проект землеустрою розробляється для передання земельної ділянки на умовах оренди.

За змістом статті 16 Закону України «Про оренду землі» сторони укладають договір оренди землі лише у разі згоди орендодавця передати земельну ділянку в оренду.

В редакції станом на 27.04.2007, яка була чинна на час прийняття рішень, Земельний кодекс України передбачав, що земельні ділянки юридичним особам можуть передаватися на праві постійного користування та на правах оренди.

Відповідно до ч.1 ст.124 Земельного кодексу України (в редакції від 27.04.2007) передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.

Норми ч.9,10 ст. 118 Земельного кодексу України (в редакції від 27.04.2007) передбачали, що проект відведення земельної ділянки погоджується з органом по земельних ресурсах, природоохоронним і санітарно-епідеміологічними органами, органами архітектури і охорони культурної спадщини та подається на розгляд відповідних місцевої державної адміністрації або органу місцевого самоврядування.

Районна, Київська чи Севастопольська міська державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада у місячний строк розглядає проект відведення та приймає рішення про передачу земельної ділянки у власність.

Згідно з ч.4,5,6 ст. 123 Земельного кодексу України (в редакції від 27.04.2007) до клопотання про відведення земельної ділянки додаються матеріали, передбачені частиною п'ятнадцятою статті 151 цього Кодексу, документи. що обґрунтовують її розмір, призначення та місце розташування. Відповідна районна державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада розглядає клопотання у місячний строк і дає згоду на розроблення проекту відведення земельної ділянки.

Проект відведення земельної ділянки погоджується із землекористувачем, органом по земельних ресурсах, природоохоронним і санітарно-епідеміологічним органами, органами архітектури та охорони культурної спадщини і після одержання висновку державної землевпорядної експертизи по об'єктах, які їй підлягають, подається до відповідної державної адміністрації або сільської, селищної. Міської ради, які розглядають його у місячний строк і. в межах своїх повноважень. Визначених цим Кодексом приймають рішення про надання земельної ділянки.

Відповідно до ч.2,3 ст.125 Земельного кодексу України (в редакції від 27.04.2007) право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації. Приступати до використання земельної ділянки до встановлення її меж у натурі (на місцевості), одержання документа, що посвідчує право на неї та державної реєстрації забороняється.

Згідно п.3 Порядку №677. затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 26.05.2004 №677, проект відведення земельної ділянки розробляється на підставі рішення сільської, селищної, міської ради, районної, Київської або Севастопольської міської держадміністрації до повноважень яких належить надання у користування або передача у власність земельних ділянок.

Пункти 9,10,11 Порядку №677 проект відведення земельної ділянки виконавець погоджує із землевласником або землекористувачем. Органом земельних ресурсів, природоохоронним органом, санітарно-епідеміологічною службою, органом містобудування і архітектури, та охорони культурної спадщини. У разі відведення земельної ділянки для розробки корисних копалин або забудови територій на площах їх залягання проект погоджується також з органом державного геологічного контролю та органом державного гірничного нагляду.

Погоджений проект відведення земельної ділянки підлягає державній експертизі, яка проводиться органом земельних ресурсів відповідно до законодавства. Після одержання позитивного висновку державної експертизи проект відведення земельної ділянки розглядається сільською, селищною, міською радою, районною, Київською та Севастопольською міською держадміністрацією, затверджується ними або в установленому порядку подається до інших органів, до повноважень яких належить надання у користування або передача у власність земельних ділянок.

Розробка проекту землеустрою не створює юридичного факту. Який свідчить про набуття права на землю.

Необхідною умовою укладення договору оренди земельної ділянки, яка перебуває у державній або комунальній власності, є наявність відповідного рішення органу місцевого самоврядування.

Проект землеустрою, на який посилається позивач, є незавершеним та не містить висновку державної експертизи.

Рішення Христинівської міської ради від 06.12.2007 за №19-2/41-V та №19-2/42-V, від 23.09.2010 за №51-2/49-V та №51-2/50-V втратили чинність на підставі норм закону, а тому ТОВ «АПК «Еліт Продукт» не може просити на їх підставі визнати право користування на земельну ділянку.

16.09.2008 Верховною радою України було прийнято Закон №509-VI «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сприяння будівництву» Закон №509-VI запроваджував зміни в порядку отримання земельних ділянок із земель державної та комунальної власності, запроваджував обов'язковість проведення конкурсу при виділенні земельних ділянок, зміни щодо порядку державної реєстрації, переходу прав на земельні ділянки, тощо.

Пункт 1 розділу II «Прикінцеві положення» Закону №509-VI передбачає, що цей Закон набирає чинності з дня його опублікування, крім:

- підпунктів 2,4 пункту 4, абзаців третього та четвертого підпункту 1 та підпункту 2 пункту 7, підпунктів 1-4 та абзацу п'ятого підпункту 6 пункту 9, абзаців сьомого та восьмого підпункту 2, підпунктів 5,10,11,13,16,17,20 пункту 10 розділу I цього Закону, які набирають чинності через шість місяців з дня набрання чинності цим Законом. Дозвіл на будівництво об'єкта містобудування, вихідні дані (архітектурно-планувальне завдання та технічні умови щодо інженерного забезпечення) та дозвіл на виконання будівельних робіт. Отримані до набрання чинності підпунктів, вказаних у першому реченні цього пункту. Зберігають чинність протягом двох років з дня набрання чинності цим законом, а щодо об'єктів містобудування, будівництво яких розпочато - до завершення їх будівництва;

- пункту 6 розділу I цього Закону, який набирає чинності з 01 січня 2010 року;

- підпункту 18 пункту 10 розділу I цього Закону, який набирає чинності через один рік з дня набрання чинності цим Законом.

Відповідно до п.3 Розділу II «Прикінцеві положення» Закону №509-VI прийняті і невиконані до набрання чинності цим Законом рішення відповідних органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування про погодження місця розташування об'єкта або про надання дозволу на розроблення проекту відведення земельної ділянки зберігають чинність протягом двох років д дня набрання чинності цим Законом.

Закон набрав чинність 14.10.2008 (перша публікація в Голос України, 2008, 10.14.10.2008 №195). Таким чином, рішення Христинівської міської ради від 06.12.2007 за №19-2/41-V, яким надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою позивачу, втратило чинність з 15.10.2010 року.

З матеріалів справи вбачається, що 06.12.2007 за №19-2/41-V Христинівською міською радою було прийнято рішення, яким надано дозвіл ТОВ «АПК «Еліт Продукт» на збір матеріалів попереднього погодження місця розташування земельної ділянки по вул. Щорса, 41, пл..0,08 га для організації споживчого ринку.

08.07.2010 ТОВ «АПК «Еліт Продукт» було укладено з ПП. «Земле проект-Плюс» договір №185 від 08.07.2010 про проведення кадастрової зйомки земельної ділянки площею 0,1389 га в м. Христинівка, вул. Щорса, 41.

08.07.2010 ТОВ «АПК «Еліт Продукт» було укладено договір №465 із ПП. «Земекспертцентр» про виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,1389 га в м.Христинівка, вул. Щорса, буд.41.

23.09.2010 за №51-2/49-V Христинівською міською радою було прийнято рішення, яким внесено зміни в рішення від 06.12.2007 №19-2/41-V, а саме збільшено площу земельної ділянки до 0,1437 га по вул. Щорса, 41 для організації споживчого ринку.

23.09.2010, в той самий день, без затвердження матеріалів попереднього погодження земельної ділянки , за №51-5/50-V Христинівською міською радою було прийнято рішення, яким внесено зміни в рішення від 06.12.2007 №19-2/41-V, саме збільшено площу земельної ділянки, на яку розробляється проект відведення, до 0,1437 га по вул..Щорса, 41 для організації споживчого ринку.

Таким чином, на момент проведення земельного конкурсу Христинівська міська рада повинна знати права на який об'єкт передавалися за конкурсом. Ці обставини є суттєвими для проведення конкурсу. Наступне збільшення земельної ділянки майже в два рази - є безпідставним та незаконним.

Христинівською міською радою не проводилися земельні торги щодо передання у користування земельної ділянки площею 0,1437 га по вул. Щорса, 41.

ТОВ «АПК «Еліт Продукт» не отримувало за конкурсом права на оренду земельної ділянки площею 0,1437 га по вул. Щорса, 41.

Посилання позивача на рішення господарського суду Черкаської області від 19.03.2014 по справі 925/41/14 судом спростовуються.

В рішенні господарського суду Черкаської області від 19.03.2014 у справі №925/41/14 зазначено, що підставою для задоволення позову прокурора стало те, що Христинівською міською радою було порушено ст..134 ЗК України, а саме при переданні земельної ділянки ТОВ «РІТЕЙЛ ДЕВЕЛОПМЕНТСГРУП» не було проведено земельних торгів.

Приймаючи рішення №15-2/34-VI від 05.04.2012 «Про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ТОВ «РІТЕЙЛ ДЕВЕЛОПМЕНТГРУП», №16-4/6-VI від 08.06.2012 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки». № 14-4/14-VI від 08.06.2012 «Про надання дозволу на викуп земельної ділянки», №17-3/57-VI від 09.08.2012 «Про продаж земельної ділянки несільськогосподарського призначення», Христинівська міська рада, порушила вимоги земельного та цивільного законодавства та законні інтереси територіальної громади м.Христинівка, що є підставою для визнання їх недійсними.

Під час розгляду справи №925/41/14 господарський суд Черкаської області не досліджував та не встановлював правомірність отримання в листопаді 2007 року ТОВ «АПК «Еліт Продукт» права на оренду земельної ділянки, оскільки ці обставини не були предметом судового розгляду.

Стаття 32 ГПК України встановлює, що доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких, господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін.

В статті 33 ГПК України зазначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.

Позивач не довів наявність тих обставин на підставі яких він просить позов задовольнити.

Рішення прийнято на підставі тих документів, які є у справі.

За таких обставин, суд вважає позов не доведеним, тому у позові слід відмовити.

На підставі викладеного, керуючись ст.49, ст.ст.82-85 ГПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

У позові відмовити повністю.

Рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного господарського суду в порядки та строки передбачені розділом XII ГПК України.

Повне рішення складено 05 грудня 2014 року.

Суддя І.А.Анісімов