06 жовтня 2014 р. Справа № 804/13952/14
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Барановського Р. А.
розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_2; ОСОБА_3 до державного реєстратора прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Криворізького міського управління юстиції у Дніпропетровській області Плєтнер Тетяни Володимирівни; державного реєстратора прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Криворізького міського управління юстиції у Дніпропетровській області Зубової Марії Олександрівни; Реєстраційної служби Криворізького міського управління юстиції у Дніпропетровській області про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_2 та ОСОБА_3 звернулись до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовом до державного реєстратора прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Криворізького міського управління юстиції у Дніпропетровській області Плєтнер Тетяни Володимирівни; державного реєстратора прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Криворізького міського управління юстиції у Дніпропетровській області Зубової Марії Олександрівни; Реєстраційної служби Криворізького міського управління юстиції у Дніпропетровській області з позовними вимогами щодо:
визнання протиправним та скасування рішення про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень №14795482 та від 30 липня 2014 року державного реєстратора прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Криворізького міського управління юстиції Дніпропетровської області Плєтнер Тетяни Володимирівни;
визнання протиправним та скасування рішення про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень №14795223 від 30 липня 2014 року державного реєстратора прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Криворізького міського управління юстиції Дніпропетровської області Плєтнер Тетяни Володимирівни;
визнання протиправним та скасування рішення про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень № 15057010 від 11 серпня 2014 року державного реєстратора прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Криворізького міського управління юстиції Дніпропетровської області Зубової Марії Олександрівни;
визнання протиправним та скасування рішення про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень № 15057686 від 11 серпня 2014 року державного реєстратора прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Криворізького міського управління юстиції Дніпропетровської області Зубової Марії Олександрівни;
зобов'язання Реєстраційної служби Криворізького міського управління юстиції Дніпропетровської області зареєструвати за ОСОБА_2 (ІПН НОМЕР_1), що проживає за адресою АДРЕСА_1, право спільної часткової власності на квартиру, розташовану за адресою АДРЕСА_1, на підставі заяви №14716947 від 26.07.2014 року та доданих до неї документів;
зобов'язання Реєстраційної служби Криворізького міського управління юстиції Дніпропетровської області зареєструвати за ОСОБА_3 (ІПН НОМЕР_2), що проживає за адресою АДРЕСА_1 право спільної часткової власності на квартиру, розташовану за адресою АДРЕСА_1, на підставі заяви №14717095 від 26.07.2014 року та доданих до неї документів.
В обгрунтування позовних вимог ОСОБА_3 та ОСОБА_2 зазначають, що 26.07.2014р. звернулись до реєстраційного органу із заявами про державну реєстрацію права власності на об'єкт нерухомості. Відповідачем 1 були винесені рішення про зупинення розгляду поданих заяв. Позивачі не погодились із винесеним рішенням, оскільки у даних рішеннях не зазначалось, які саме документи не були подані ними та оскаржували дії реєстраційної служби шляхом направлення письмових звернень та усних консультувань. 22.08.2014р. позивачами була подана до начальника реєстраційного органу заява щодо поновлення розгляду заяв про державну реєстрацію права власності на нерухоме майно, проте відповідачем 2 були винесені протиправні рішення про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень. На думку позивачів, посилання на правові норми, що містяться в оскаржуваних рішеннях не можуть бути підставою для відмови у реєстрації заявлених прав, фактично необгрунтовані та не стосуються об'єкта нерухомості, право власності на який заявлено до реєстрації. Крім того, відповідач 1 в оскаржуваному рішенні посилається на невідоме рішення суду, а доводи щодо наявності ознак реконструкції у об'кта нерухомості є надуманими. Також, позивачі зазначають, що експлуатація об'єкта нерухомості або його частини не призупинялась та із експлуатації не виводився на час виконання будівельних робіт, метою проведення яких було відокремлення квартири. Отже, на думку позивачів, протиправні дії державних реєстраторів та реєстраційної служби призвели до порушення їх прав та охоронюваних законом інтересів.
Позиція відповідача 1, відображена у запереченнях на позов, полягає у безпідставності заявлених позовних вимог. 26.07.2014р. ОСОБА_3 та ОСОБА_2 були подані заяви про здійснення державної реєстрації на нерухоме майно. В ході розгляду поданих із зазначеним заявами документів реєстратор виявив ознаки реконструкції на заявлений об'єкт нерухомості, а саме - у відповідності до рішення Довгинцівського районного суду м.Кривого Рогу квартира АДРЕСА_4 складалась із 4-х житлових кімнат плошею 54, 4 кв.м. (однокімнатної і трикімнатної квартири), об'єднаних зведеною прибудовою. Згідно даного рішення загальна площа квартири становила 99, 95 кв.м., однак із наданого позивачами технічного паспорту від 24.06.2014р. у результаті поділу зазначеної квартири утворилась двокімнатна кватира з житловою площею 24, 6 кв.м. та загальною площею 49,4 кв.м., при цьому прибудова була знесена, а існуючий прохід, який поєднував житлові приміщення був закритий. У зв'язку з виявленими обставинами, керуючись п. 3.10 Державних будівельних норм ДБН А.2.2-3:2012, п. 10 Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 №461, ч.2 ст. 5 та п.8 ч. 2 ст. 9 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", державним реєстратором прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Криворізького міського управління юстиції у Дніпропетровській області Плєтнер Тетяною Володимирівною було правомірно винесено рішення про зупинення розгляду поданих позивачами заяв про державну реєстрацію права власності на нерухоме майно.
Позиція відповідача 2, відображена у запереченнях на позов, полягає у безпідставності заявлених позовних вимог. Так, на час перебування у відпустці відповідача 1, виконання його обов'язків було покладено на головного спеціаліста Зубову М.О. Відповідач 2 зазначає, що чинним законодавством не передбачено поноважень державного реєстратора щодо визнання неправомірності прийнятих іншим державним реєстратором рішень або повновлення розгляду заяв на підставі письмових заяв заінтересованих осіб з нівелюванням вимог реєстраційного органу про надання документів, що ненадання яких було підставою для прийняття рішення про зупинення розгляду заяв. Відповідач 2 зазначає, що дії державного реєстратора після прийняття рішення про зупинення розгляду заяви регламентовані ч. 2, 3 ст. 22 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" та п. 16 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2013р. №868. Так, зважаючи на зазначену у письмовому зверненні позивачів від 02.08.2014р. дату отримання заінтересованими особами рішення про зупинення розгляду заяв та поштових повідомлень, а також враховуючи відсутність доказів оскарження рішень про зупинення розгляду заяв позивачів у встановленому законом порядку або надання позивачами документів, відсутність яких стала підставою для прийняття вищезазначених рішень про зупинення розгляду поданих заяв в межах встановленого законодавством п'ятиденного строку, державним реєстратором прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Криворізького міського управління юстиції у Дніпропетровській області Зубовою Марією Олександрівною було правомірно винесено рішення про відмову у проведенні державної реєстрації права власності на нерухоме майно за поданими позивачами заявами про державну реєстрацію права власності на нерухоме майно.
Позиція відповідача 3, відображена у запереченнях на позов, полягає у безпідставності заявлених позовних вимог. Так, під час телефонної розмови позивачів було повідомлено про наявність рішень про зупинення розгляду поданих заяв та особу державного реєстратора, якими вони винесені. Також позивачів було повідомлено про необхідність отримання вказаних рішень. 30.07.2014р. ОСОБА_3 і ОСОБА_2 прибули до реєстраційного органу, проте, ознайомившись із змістом рішень відповідача 1, відмовились засвідчити дату отримання рішень, у зв'язку з чим дані рішення були направлені позивачам поштою. Державний реєстратор уповноважений у разі потреби вимагати подання додаткових документів, передбачених законодавством та необхідних для державної реєстрації прав та їх обтяжень. У рішеннях про зупинення розгляду заяв, реєстратор вказав, що заявнику необхідно подати документ, що засвідчує прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта. Відповідач 1 в оскаржуваних рішеннях здійснив посилання на рішення Довгинцівського районного суду м.Кривий Ріг, допустивши технічну помилку щодо дати зазначеного судового рішення. Твердження позивачів про те, що факт прийняття поданих ними заяв та доданих до них документів свідчить про надання ними усіх необхідних документів є помилковим, оскільки подання документів не у повному обсязі не є підставою для відмови у прийнятті такої заяви. Крім того, обгрунтування позивачів щодо відвідування начальника реєстраційного органу на особистому прийомі та ненадання на подані ними звернення відповідей не відповідають дійсності. В журналі обліку особистого прийому громадян начальником відділу відсутні записи про прийом гр. ОСОБА_2, ОСОБА_3 у серпні 2014 року. На звернення позивачів від 01.08.2014р., 15.08.2014р., 22.08.2014р. були направлені письмові відповіді. ОСОБА_3, ОСОБА_2 не надали до реєстраційного органу документи, які засвідчують прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта нерухомості, у зв'язку чим відповідачем 2 було правомірно винесено рішення про відмову у державній реєстрації прав та обтяжень. Таким чином, працівники Реєстраційної служби Криворізького міського управління юстиції у Дніпропетровській області діяли у межах повноважень, встановлених законом.
Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.
19.11.2013р. ОСОБА_3 і ОСОБА_2 звернулись до Довгинцівського районного суду м.Кривого Рогу Дніпропетровської області із позовом до ОСОБА_6 щодо роподілу приватизованої квартири в натурі.
17.01.2014р. Довгинцівським районним судом м.Кривого Рогу Дніпропетровської області було винесено рішення, яким зазначений позов задоволено частково.
Зазначеним рішенням суд вирішив розподілити квартиру АДРЕСА_4, в натурі та у відповідності з частками у праві спільної власності ОСОБА_6, ОСОБА_3, ОСОБА_2, виділити позивачам у власність 24, 6 кв. м. житлової площі (дві житлові кімнати площею 7,5 кв.м. та площею 17,1 кв.м.), а також нежитлової площі 24,8 кв.м. (кухня- 9,0 кв.м., ванна кімната - 2,6 кв.м., вбиральня- 1,1 кв.м., вбудована шафа -0,6 кв.м., коридор -8,7 кв.м., лоджія-2,8 кв.м.).
Крім того, рішенням від 17.01.2014р. суд також припинив право спільної часткової власності ОСОБА_6, ОСОБА_3, ОСОБА_2 на квартиру АДРЕСА_4 та надав дозвіл на демонтування прибудови площею 2,25 кв.м., яка об'єднує дві квартири АДРЕСА_4.
21.05.2014р. за рішенням Виконавчого комітету Догинцівської районної в місті Кривому Розі ради Дніпропетровської області №279 на підставі заяв ОСОБА_6, ОСОБА_3 і ОСОБА_2 (з урахуванням Рішення Виконавчого комітету Догинцівської районної в місті Кривому Розі ради Дніпропетровської області №385 від 16.07.2014р.) вирішено присвоїти поштові адреси:
-АДРЕСА_4 - двокімнатній квартирі, загальною площею 50,3 кв.м., власником якої є ОСОБА_6;
-АДРЕСА_1 - двокімнатній квартирі, загальною площею 49,4 м.кв., власниками якої є ОСОБА_2 і ОСОБА_3
26.05.2014р. Довгинцівський районний суд м.Кривого Рогу виніс ухвалу (справа №211/7116/13-ц, провадження №2-р/211/1/14) про роз'яснення резолютивної частини рішення Довгинівського районного суду м.Кривого Рогу від 17.01.2014р.
У даній ухвалі суд зазначив, що виділені ОСОБА_3 та ОСОБА_2 у власність 24, 6 кв.м. житлової площі (дві житлові кімнати площею 7, 5 кв.м. та площею 17, 1 кв.м.), а також нежитлової площі 24, 8 кв.м. (кухня- 9,0 кв.м., ванна кімната - 2,6 кв.м., вбиральня- 1,1 кв.м., вбудована шафа -0,6 кв.м., коридор -8,7 кв.м., лоджія-2,8 кв.м.). належать їм на праві спільної приватної власності кожному по 54 частці.
26.07.2014р. ОСОБА_3, ОСОБА_2 звернулись до Реєстраційної служби Криворізького міського управління юстиції Дніпропетровської області із заявами щодо реєстрації права спільної часткової приватної власності на квартиру АДРЕСА_1.
Дані заяви були прийняті та внесені до бази даних Реєстраційної служби Криворізького міського управління юстиції Дніпропетровської області про реєстрацію заяв і запитів Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 26.07.2014р. за реєстраційними номерами - 7541701 та7541622.
Окрім зазначених заяв при зверненні до реєстраційного органу позивачі також надали:
-рішення Довгинцівського районного суду м. Кривий Ріг від 17.01.2014р. (справа №211/7116/13-ц);
-ухвалу Догинцівського районного суду м.Кривий Ріг від 26.05.2014р. (провадження №2/211/425/14; справа №211/7116/13-ц);
-рішення "Про впорядкування адресного господарства" Виконавчого комітету Довгинцівської районної у м.Кривому Розі ради Дніпропетровської області № 279 від 21.05.2014р.;
-рішення "Про внесення змін до рішення виконкому районної у місті рай від 21.05.2014р. №179 "Про впорядкування адресного господарства" Виконавчого комітету Довгинцівської районної у м.Кривому Розі ради Дніпропетровської області № 385 від 16.07.2014р.;
-технічний паспорт від 24.06.2014р., виданий ТОВ "Інвест-Кривбас-Експерт".
30.07.2014р. державний реєстратор прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Криворізького міського управління юстиції у Дніпропетровській області Плєтнер Тетяна Володимирівна винісла рішення №14795482 про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, прийняту 26.07.2014р. 14:02:53 за реєстраційним номером 7541622, подану ОСОБА_2 (п.н. НОМЕР_1) для провадення державної реєстрації права спільної часткової приватної власності (розмір частки 1/2) на квартиру АДРЕСА_1 у зв'язку з неподанням усіх необхідних документів.
30.07.2014р. державний реєстратор прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Криворізького міського управління юстиції у Дніпропетровській області Плєтнер Тетяна Володимирівна винісла рішення №14795223 про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, прийняту 26.07.2014р. 14:12:41 за реєстраційним номером 7541701, подану ОСОБА_3 (п.н. НОМЕР_2) для провадення державної реєстрації права спільної часткової приватної власності (розмір частки 1/2) на квартиру АДРЕСА_1 у зв'язку з неподанням усіх необхідних документів.
Зазначені рішення відповідача 1 аргументовані наступним.
Так, у відповідності до рішення суду від 17.01.2014р. квартира АДРЕСА_4 складається з 4 житлових кімнат площею 54,4 кв.м., загальна площа квартири - 99, 95 кв.м. Дана квартира фактично складається з однокімнатної і трикімнатної квартири, об'єднаних зведеною прибудовою. Згідно технічного паспорта від 24.06.2014р. в результаті поділу даної квартири утворилась двокімнатна квартира житловою площею 24,6 кв.м., загальною площею 49,4 кв.м.
Отже, державний реєстратор прийшов до висновку, що внаслідок змін показників житлової та загальної площі об'єкта нерухомості вбачається ознаки реконструкції нерухомого майна, у зв'язку з чим, у відповідності до ч.2 ст. 5 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" та п. 10 Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №461 від 13.04.2011р., відповідач 1 зазначила у рішеннях №14795482 і №14795223 від 30.07.2014р. про необхідність подання документів, які засвідчують прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта.
Зазначені рішення про зупинення розгляду заяв про державну реєстрацію прав та їх обтяжень були отримані ОСОБА_2, ОСОБА_3 02.08.2014р., що також підтверджується матеріалами справи.
01.08.2014р. ОСОБА_2 звернулась до начальника Відділу державної реєстрації речових прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Криворізького міського управління юстиції у Дніпропетровській області Кокотової Н.В. із заявою (лист 5005500820675) щодо надання інформації.
У відповідь на отриману 08.08.2014р. заяву ОСОБА_2 в.о. начальника Відділу державної реєстрації речових прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Криворізького міського управління юстиції у Дніпропетровській області Дука С.М. був направлений лист завих. №19-10/3074 від 14.08.2014р.
02.08.2014р. ОСОБА_2 був направлений лист (№500550082067) до відповідача 1 із поясненнями відносно винесених державним реєстратором рішень про зупиненння розгляду заяв про державну реєстрацію прав. Даний лист надійшов до реєстраційного органу 08.08.2014 року.
Відповідно до наказу №1947-в/с від 22.07.2014р. державний реєстратор прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Криворізького міського управління юстиції у Дніпропетровській області Плєтнер Т.В. перебувала у період з 04.08.2014р. по 03.09.2014р. у відпустці.
11.08.2014р. рішенням державного реєстратора прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Криворізького міського управління юстиції у Дніпропетровській області Зубової Марії Олександрівни №15057010 відмовлено у державній реєстрації права спільної часткової приватної власності (розмір частки 1/2) на квартиру АДРЕСА_1 у зв'язку з неподанням усіх необхідних документів за ОСОБА_2.
11.08.2014р. рішенням державного реєстратора прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Криворізького міського управління юстиції у Дніпропетровській області Зубової Марії Олександрівни №15057686 відмовлено у державній реєстрації права спільної часткової приватної власності (розмір частки 1/2) на квартиру АДРЕСА_1 у зв'язку з неподанням усіх необхідних документів за ОСОБА_3.
Дані рішення винесені відповідачем 2 у зв'язку із закінченням п'ятиденного строку з дня отримання заявниками письмових повідомлень про зупинення розгляду заяв про державну реєстрацію та неусуненням обставин, які були підставою для винесення таких рішень.
Рішення про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень № 15057010 та №15057686 від 11 серпня 2014 року були отримані ОСОБА_2 та ОСОБА_3 11.08.2014р.
15.08.2014р. позивачі направили до реєстраційного органу лист з проханням надання письмові відповіді на направлені ними звернення.
У відповідь на отримане від позивачів звернення начальником Відділу державної реєстрації речових прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Криворізького міського управління юстиції у Дніпропетровській області Кокотової Н.В. направлено лист №19-10/3129 від 26.08.2014р.
22.08.2014р. ОСОБА_2 і ОСОБА_3 звернулись до начальника Реєстраційної служби Криворізького міського управління юстиції у Дніпропетровській області Лучкової Ю.В. із заявою щодо поновлення розгляду наданих позивачами заяв від 26.07.2014р. щодо реєстрації права спільної часткової приватної власності на квартиру АДРЕСА_1.
01.09.2014р. у відповідь на дану заяву начальник Реєстраційної служби Криворізького міського управління юстиції у Дніпропетровській області Лучкова Ю.В. направила лист за вих. №19-10/3151.
Вважаючи оскаржувані рішення державних реєстраторів прав на нерухоме майно протиправними та такими, що підлягають скасуванню, позивачі звернулись до суду за захистом порушених прав та охоронюваних законом інтересів.
Спірні правовідносини регулюються Конституцією України, Цивільним кодексом України, Законом України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" від 01.07.2004 року №1952-ІV, Порядком державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2013р. № 868, Порядком прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011р. №461.
Статтею 41 Конституції України передбачено, що кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності. Право приватної власності набувається в порядку, визначеному законом. Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності, є непорушним.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 181 Цивільного кодексу України визначено режим рухомих та нерухомих речей, до нерухомих речей (нерухоме майно, нерухомість) належать земельні ділянки, а також об'єкти, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких є неможливим без їх знецінення та зміни їх призначення.
Відповідно до ст.182 Цивільного кодексу України - право власності та інші речові права на нерухомі речі, обмеження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації. Державна реєстрація обтяження на нерухомість є публічною, здійснюється відповідним органом, який зобов'язаний надавати інформацію про реєстрацію та зареєстровані права в порядку, встановленому законом. Відмова у державній реєстрації права на нерухомість або правочинів щодо нерухомості, ухилення від реєстрації, відмова від надання інформації про реєстрацію можуть бути оскаржені до суду. Порядок проведення державної реєстрації прав та їх обтяжень на нерухомість та підстави відмови в ній встановлюються законом.
Спеціальним законом, що визначає правові, економічні, організаційні засади проведення державної реєстрації речових та інших прав, які підлягають реєстрації за цим Законом, та їх обтяжень і спрямований на забезпечення визнання та захисту державою цих прав, створення умов для функціонування ринку нерухомого майна є Закон України від 01.07.2004 року № 1952-ІV "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".
Відповідно до ст. 2 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", державна реєстрація речових прав на нерухоме майно (далі- державна реєстрація прав) - це офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Згідно п. 7 ст. 3 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" - державна реєстрація права власності та інших речових прав проводиться за місцем розташування об'єкта нерухомого майна в межах території, на якій діє відповідний орган державної реєстрації права власності та інших речових прав, крім випадків, встановлених абзацами другим і третім частини п'ятої цієї статті.
Згідно п. 1 ч. 1 ст. 4 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" - обов'язковій державній реєстрації підлягають речові права та обтяження на нерухоме майно, розміщене на території України, що належить фізичним та юридичним особам, державі в особі органів, уповноважених управляти державним майном, іноземцям та особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним організаціям, іноземним державам, а також територіальним громадам в особі органів місцевого самоврядування, а саме: право власності на нерухоме майно.
Статтею 5 зазначеного "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" визначено, що у Державному реєстрі прав реєструються речові права та їх обтяження на земельні ділянки, а також на об'єкти нерухомого майна, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких неможливе без їх знецінення та зміни призначення, а саме: підприємства як єдині майнові комплекси, житлові будинки, будівлі, споруди (їх окремі частини), квартири, житлові та нежитлові приміщення.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 8 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", орган державної реєстрації прав проводить державну реєстрацію прав та їх обтяжень або відмовляє у їх реєстрації.
Орган державної реєстрації прав, державні реєстратори зобов'язані надати до відома заявників інформацію про необхідний перелік документів для здійснення державної реєстрації прав (ч. 2ст. 15 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень").
Перелік документів для здійснення державної реєстрації прав визначається Кабінетом Міністрів України у Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України № 868 від 17.10.2013р. (далі-Порядок №868).
Для проведення державної реєстрації речових прав необхідними документами є документи, що підтверджують виникнення, перехід або припинення таких прав на нерухоме майно, та інші документи, визначені цим Порядком.
Для проведення державної реєстрації речового права на нерухоме майно, що є похідним від права власності, одночасно з проведенням державної реєстрації права власності на таке майно заявником подаються документи, необхідні для проведення державної реєстрації права власності на таке майно та державної реєстрації речового права, що є похідним від нього (п. 36 Порядку №868)
Згідно п. 37 Порядку № 868 - документами, що підтверджують виникнення, перехід та припинення речових прав на нерухоме майно, є:
1) укладений в установленому законом порядку договір, предметом якого є нерухоме майно, права щодо якого підлягають державній реєстрації, або речове право на нерухоме майно чи його дублікат;
2) свідоцтво про право власності на частку в спільному майні подружжя в разі смерті одного з подружжя, видане нотаріусом або консульською установою України, чи його дублікат;
3) свідоцтво про право на спадщину, видане нотаріусом або консульською установою України, чи його дублікат;
4) видані нотаріусом свідоцтво про придбання майна з прилюдних торгів (аукціонів) та свідоцтво про придбання майна з прилюдних торгів (аукціонів), якщо прилюдні торги (аукціони) не відбулися, чи їх дублікати;
5) свідоцтво про право власності на нерухоме майно, видане державним реєстратором відповідно до закону;
6) свідоцтво про право власності, видане органом приватизації наймачам житлових приміщень у державному та комунальному житловому фонді, чи його дублікат;
7) свідоцтво про право власності на нерухоме майно чи його дублікат, видані до 1 січня 2013 р. органом місцевого самоврядування або місцевою держадміністрацією;
8) рішення про закріплення нерухомого майна на праві оперативного управління чи господарського відання, прийняте власником нерухомого майна чи особою, уповноваженою управляти таким майном;
9) державний акт на право приватної власності на землю, державний акт на право власності на землю, державний акт на право власності на земельну ділянку або державний акт на право постійного користування землею;
10) рішення суду, що набрало законної сили, щодо права власності та інших речових прав на нерухоме майно;
11) ухвала суду про затвердження (визнання) мирової угоди;
12) заповіт, яким установлено сервітут на нерухоме майно;
13) закон, яким установлено сервітут на нерухоме майно;
14) рішення уповноваженого законом органу державної влади про повернення об'єкта нерухомого майна релігійній організації;
15) рішення власника майна, уповноваженого ним органу про передачу об'єкта нерухомого майна з державної у комунальну власність чи з комунальної у державну власність або з приватної у державну чи комунальну власність;
16) інші документи, що підтверджують виникнення, перехід та припинення права власності та інших речових прав на нерухоме майно відповідно до закону.
Для проведення державної реєстрації речових прав на об'єкт нерухомого майна в разі, коли в документах, що підтверджують виникнення, перехід та припинення речових прав на такий об'єкт, відсутні відомості про його технічні характеристики, заявник, крім документа, що підтверджує виникнення, перехід та припинення речових прав на нерухоме майно, подає технічний паспорт на об'єкт нерухомого майна (п. 42 Порядку №868).
Порядок проведення державної реєстрації прав та їх обтяжень встановлений ст. 15 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".
Згідно положень вказаної норми, державна реєстрація прав та їх обтяжень проводиться в такому порядку:
1) прийняття і перевірка документів, що подаються для державної реєстрації прав та їх обтяжень, реєстрація заяви;
2) встановлення факту відсутності підстав для відмови в державній реєстрації прав та їх обтяжень, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та/або їх обтяжень;
3) прийняття рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, відмову в ній або зупинення державної реєстрації;
4) внесення записів до Державного реєстру прав;
5) видача свідоцтва про право власності на нерухоме майно у випадках, встановлених статтею 18 цього Закону;
6) надання витягів з Державного реєстру прав про зареєстровані права та'або їх обтяження.
Перелік правовстановлюючих документів на об'єкти нерухомості зазначений у ч. 1 ст. 19 Закону України від 01.07.2004 № 1952-IV "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", це, зокрема, рішень судів, що набрали законної сили.
Так, матеріалами справи підтверджується, що ОСОБА_2, ОСОБА_3 звернулись до реєстраційного органу із заявами щодо реєстрації права спільної часткової приватної власності на квартиру АДРЕСА_1 на підставі рішення Довгинцівського районного суду м.Кривий Ріг від 17.01.2014р. з урахуванням ухвали Догинцівського районного суду м.Кривий Ріг від 26.05.2014р. (провадження №2/211/425/14; справа №211/7116/13-ц).
Згідно ч. 5 ст. 15 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", державна реєстрація прав (надання відмови в ній) проводиться у строк, що не перевищує п'яти робочих днів (крім випадків, установлених частиною сьомою цієї статті) з дня надходження до органу державної реєстрації прав заяви про таку реєстрацію і передбачених цим Законом та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до нього, документів, необхідних для її проведення.
У відповідності до положень ст. 9 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", державний реєстратор у разі потреби вимагає подання передбачених законодавством додаткових документів, необхідних для державної реєстрації прав та їх обтяжень.
У відповідності до ч.І ст.22 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", у разі якщо документи для державної реєстрації прав та їх обтяжень подано не в повному обсязі, передбаченому нормативно-правовими актами, державний реєстратор у строк, встановлений частинами п'ятою, сьомою і восьмою статті 15 цього Закону для розгляду заявлених прав, приймає рішення про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень і письмово повідомляє про це заявника.
Так, з матеріалів справи вбачається, що оскаржувані рішення про зупинення розгляду заяв позивачів від 30.07.2014р. №14795482 та №14795223 винесені державним реєстратором прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Криворізького міського управління юстиції у Дніпропетровській області Плєтнер Т.В. у зв'язку з неподанням усіх необхідних документів, а саме - документів, які засвідчують прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта.
Висновки державного реєстратора з приводу необхідності подання зазначених документів засновані на тому, що зі змісту рішення Довгинцівського районного суду м.Кривий Ріг від 17.01.2014р. (справа №211/7116/13-ц). вбачається, що квартира № АДРЕСА_4 складалась із 4 житлових кімнат площею 54,4 кв.м., загальна площа квартири - 99, 95 кв.м. Даним рішення квартиру АДРЕСА_4 було розподілено у натурі та у відповідності з частками у праві спільної часткової власності між ОСОБА_6, ОСОБА_2 та ОСОБА_3, а також дозволено здійснити демонтувати прибудову, що об'єднувала квартири АДРЕСА_4.
В результаті поділу квартири АДРЕСА_4 утворилась двокімнатна квартира житловою площею 24,6 кв.м., загальною площею 49,4 кв.м., у зв'язку з чим відповідач 1 встановив зміну показників житлової та загальної площі об'єкта нерухомості, що є ознакою реконструкції нерухомого майна.
Відповідно до положень п. 1 Порядку №868, державна реєстрація прав на об'єкт незавершеного будівництва в установлених законом випадках проводиться відповідно до вимог та з урахуванням особливостей, визначених цим Порядком.
Реконструкція - реконструкція, реставрація або капітальний ремонт об'єкта містобудування.
Реконструкцією є перебудова введених в експлуатацію у встановленому порядку об'єктів будівництва, яка передбачає поліпшення виробництва , підвищення його техніко-економічного рівня та якості виготовлюваної продукції, поліпшення умов експлуатації та проживання, якості послуг, зміна основних техніко-економічних показників (в т.ч. геометричних розмірів) (п.3.10 Державних будівельних норм ДБН А.2.2-3:2012).
Пунктом 49 Порядку №868 визначено, що для проведення державної реєстрації права власності з видачею свідоцтва на реконструйований об'єкт нерухомого майна (в тому числі в результаті переведення об'єкта нерухомого майна з житлового у нежитловий або навпаки) заявник, крім документа, що підтверджує виникнення, перехід та припинення речових прав на нерухоме майно, подає:
документ, що підтверджує виникнення, перехід та припинення речових прав на земельну ділянку (крім випадків реконструкції об'єктів нерухомого майна без зміни зовнішніх геометричних розмірів їх фундаментів у плані);
документ, що відповідно до вимог законодавства засвідчує прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта;
технічний паспорт на об'єкт нерухомого майна;
письмову згоду співвласників багатоквартирного будинку (в разі добудови аттикових і мансардних поверхів та приєднання місць загального користування);
документ, що підтверджує присвоєння об'єкту нерухомого майна адреси (в разі коли в результаті реконструкції об'єкта нерухомого майна змінилася його адреса).
Згідно ч.2 ст.5 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", якщо законодавством передбачено прийняття в експлуатацію об'єкта нерухомого майна, державна реєстрація прав на такий об'єкт проводиться після прийняття його в експлуатацію в установленому законодавством порядку.
Так, факт набуття ОСОБА_2 і ОСОБА_3 права власності на нерухоме майно не звільняє позивачів від обов'язку введення в експлуатацію на новоутворений об'єкт нерухомості, який не введений в експлуатацію.
Крім того, рішенням від 17.01.2014р. та ухвалою від 26.05.2014р. Довгинцівського районного суду м.Кривого Рогу Дніпропетровської області (справа №211/7116/13-ц, провадження №2/211/425/14) позивачів також не звільнено від обов'язку вводити в експлуатацію об'єкт нерухомості у порядку передбаченому чинним законодавством.
Процедуру прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів визначено Порядком прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, затвердженим Постановою КМУ України від 13.04.2011 № 461 "Питання прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів".
Пунктом 10 Порядку передбачено, у разі коли на самочинно збудоване нерухоме майно визнано право власності за рішенням суду, воно приймається в експлуатацію згідно з цим Порядком.
Таким чином, державний реєстратор при прийнятті спірних рішень про зупинення розгляду поданих позивачами заяв про державну реєстрацію права власності на нерухоме майно, діяла у межах повноважень та у спосіб, що передбачений діючим законодавством про реєстрацію.
Зокрема, відповідно до п.4 ч. 1 ст. 24 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", у державній реєстрації прав та їх обтяжень може бути відмовлено у разі, якщо подані документи не відповідають вимогам, встановленим цим Законом, або не дають змоги встановити відповідність заявлених прав документам, що їх посвідчують.
За наявності підстав для відмови в державній реєстрації державний реєстратор приймає рішення про відмову в державній реєстрації прав та їх обтяжень (ч. 2 ст. 24 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень").
Рішення про відмову у державній реєстрації права власності на об'єкт нерухомості обгрунтоване неусуненням обставин, які були підставою для прийняття державним реєстратором рішення про зупинення розгляду заяви після закінчення встановленого законодавством п'ятиденного терміну з дня отримання заявником такого рішення.
Отже, позивачами не було подано необхідні документи, відсутність яких стала підставою для винесення рішень державного реєстратора про зупинення розгляду заяв про державну реєстрацію права, у зв'язку з чим державним реєстратором прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Криворізького міського управління юстиції у Дніпропетровській області Зубовою М.О. було правомірно винесено рішення про відмову у проведенні державної реєстрації права власності на нерухоме майно за поданими позивачами заявами про державну реєстрацію права власності на нерухоме майно.
Відповідно до ст.11, 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно ст.86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
З огляду на викладене, позов ОСОБА_2; ОСОБА_3 до державного реєстратора прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Криворізького міського управління юстиції у Дніпропетровській області Плєтнер Тетяни Володимирівни; державного реєстратора прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Криворізького міського управління юстиції у Дніпропетровській області Зубової Марії Олександрівни; Реєстраційної служби Криворізького міського управління юстиції у Дніпропетровській області про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії -задоволенню не підлягає.
Керуючись ст. 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні адміністративного позові відмовити.
Копію постанови направити сторонам по справі.
Постанова суду набирає законної сили та може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду в порядку та строки, передбачені статтями 186 та 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова або ухвала суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Р.А. Барановський