Україна
провадження № 2-а/361/245/14, cправа № 361/3909/14-а
29.08.2014
« 29» серпня 2014 року м.Бровари Київської області
Броварський міськрайонний суд Київської області в складі:
головуючого - судді Василишина В.О.,
при секретарях: Волівецькій К.О., Сулоєвої А.А.,
за участю: позивача - ОСОБА_1, представника відповідача управління Пенсійного фонду України в м.Броварах та Броварському районі Київської області - Юрченко В.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду справу адміністративної юрисдикції за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м.Броварах та Броварському районі Київської області про визнання протиправними дій суб'єкта владних повноважень, а також про зобов'язання вчинити дії по перерахунку пенсійного забезпечення,
У травні 2014 року ОСОБА_1 звернувся до суду із зазначеним вище позовом до управління Пенсійного фонду України в м.Броварах та Броварському районі Київської області (далі - управління ПФ України), який обґрунтовував тим, що він є інвалідом війни ІІ групи, його віднесено до ІІІ категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
16 квітня 2014 року він звернувся до управління ПФ України із заявою про перерахунок розміру його пенсійного забезпечення відповідно до рішення Конституційного Суду України від 25 січня 2012 року в справі № 1-11/2012.
29 квітня 2014 року управління ПФ України надало йому відповідь, в якій зазначалося про те, що згідно із пунктом 7 постанови Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2011 року № 1381 абзац 1 пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 липня 2010 року № 656 викладений у наступній редакції: «Установити, що з 01 січня 2012 року інвалідам війни та учасникам бойових дій, у яких щомісячний розмір пенсійних виплат (з урахуванням надбавок, підвищень додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат до пенсій, встановлених законодавством, крім пенсій за особливі заслуги перед Україною не досягає в інвалідів І групи - 285 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, ІІ - групи - 255, учасників бойових дій - 165 відсотків, виплачується щомісячна державна адресна допомога до пенсії, що не вистачає до зазначених розмірів». Розмір пенсійної виплати в усіх випадках не може бути меншим 2 419 грн. 95 коп. (949 грн. 00 коп. х 255%). За наявними в пенсійній справі документами розмір пенсії визначений згідно із чинним законодавством.
Разом із тим, відповідач управління ПФ України не повідомив його про те, чи відповідає нарахована йому пенсія рішенню Конституційного Суду України від 25 січня 2012 року в справі № 1-11/2012 й відмовив йому перерахувати пенсію. Позивач ОСОБА_1 вважає, що відповідь відповідача управління ПФ України на його звернення є неповною, викладена у ній інформація не стосується питань, які були викладені у його зверненні, ця відповідь надана не уповноваженою на це посадовою особою, відмова у перерахунку пенсії є неправомірною. Із урахуванням уточнень позовних вимог, позивач ОСОБА_1 остаточно просить суд: - визнати протиправними дії (бездіяльність) управління ПФ України щодо відмови перерахувати одержувану ним пенсію відповідно до рішення Конституційного Суду України від 25 січня 2012 року в справі № 1-11/2012 та заявленим принципам пропорційності і справедливості; - визнати протиправними дії (бездіяльність) управління ПФ України щодо відмови надати об'єктивну відповідь на звернення відповідно до статті 15 Закону України «Про звернення громадян» та відмову розглянути заяву особисто керівником органу; - зобов'язати управління ПФ України перерахувати його пенсію за шість місяців з часу звернення із заявою відповідача про перерахунок пенсії із 16 жовтня 2013 року відповідно до рішення Конституційного Суду України від 25 січня 2012 року в справі № 1-11/2012 та заявленим принципам пропорційності і справедливості в розмірі 175 % від пенсії інваліда війни ІІІ групи; - зобов'язати відповідача відшкодувати моральну шкоду та матеріальні збитки в розмірі 1 000 грн. 00 коп., які завдані через порушення його прав та свобод безпідставною відмовою перерахувати пенсію відповідно до рішення Конституційного Суду України, а також ненаданням вмотивованої відповіді на заяву й зневажливе ставлення, відмовою об'єктивно розглянути заяву та перевірити викладені у ній факти; - зобов'язати управління ПФ України повідомити якою нормою Конституції України передбачений борг по виплаті пенсії в розмірі - 37 987 грн. 86 коп.; - у разі якщо внесено зміни до Конституції України, то повідомити, які саме; - зобов'язати управління ПФ України надати об'єктивну відповідь на звернення відповідно до статті 15 Закону України «Про звернення громадян» й розглянути звернення особисто керівником управління ПФ; - зобов'язати відповідача внести зміни до постанови Кабінету Міністрів України відповідно до ухвали Вищого адміністративного суду України від 13 березня 2013 року та порахувати й виплатити пенсію в розмірі, передбаченому цим судовим рішенням; - у зв'язку із тим, що кошти Пенсійного фонду не включаються до складу Державного бюджету України, постановами Кабінету Міністрів України про зміни до Державного бюджету України не можна вносити зміни до пенсійних виплат позивача, а тому його пенсія повинна нараховуватися відповідно до статті 22 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
У судовому засіданні позивач ОСОБА_1 заявлені позовні вимоги підтримав й просив їх задовольнити.
У судовому засіданні представник відповідача управління ПФ Юрченко В.С. не визнала позовні вимоги ОСОБА_1 й просила у задоволенні позову відмовити.
Заслухавши пояснення позивача та представника відповідача, дослідивши зібрані по справі докази, судом встановлено такі факти та відповідні їм правовідносини.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 є інвалідом ІІ групи, особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, віднесеної до ІІІ категорії.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні ПФ й отримує пенсію по інвалідності згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» і додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
16 квітня 2014 року ОСОБА_1 звернувся до начальника управління ПФ із заявою, у якій, зазначаючи положення статті 22 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», рішення Конституційного Суду України від 25 січня 2012 року в справі № 1-11/2012, просив перерахувати належну йому пенсію із розрахунку 110 % від трьох з половиною мінімальних пенсій за віком, виходячи із розміру, встановленого частиною першою статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». При цьому ОСОБА_1 вказувалося на те, що сума пенсії не може бути меншою від 175 % за пенсію, призначену інвалідам війни ІІІ групи відповідно до судового рішення суду конституційної юрисдикції та заявленим принципам пропорційності і справедливості (а.с.6).
29 квітня 2014 року заступником начальника управління ПФ надано відповідь на заяву ОСОБА_1, що відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2011 року № 1381 абзац перший пункту першого постанови уряду від 28 липня 2010 року № 656 «Про встановлення щомісячної адресної допомоги до пенсії інвалідам війни та учасникам бойових дій» викладений у наступній редакції: «установити, що із 1 січня 2012 року інвалідам війни та учасникам бойових дій, у яких щомісячний розмір пенсійних виплат (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат до пенсій, встановлених законодавством, крім пенсій за особливі заслуги перед Україною, не досягає в інвалідів війни І групи - 285 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, ІІ групи - 255, ІІІ групи - 225, учасників бойових дій - 165 відсотків, виплачується щомісячна державна адресна допомога до пенсії у сумі, що не вистачає до зазначених розмірів». Враховуючи викладене, розмір призначеної ОСОБА_1 пенсійної виплати в усіх випадках не може бути меншим 2 419 грн. 00 коп. За наявними в пенсійній справі документами розмір пенсії визначений згідно вимог чинного законодавства.
Встановлено, що позивач ОСОБА_1 із 2012 року по 2014 рік неодноразово звертався до управління ПФ, а також до Пенсійного фонду України із заявами щодо нарахування, перерахунку, порядку виконання судових рішень з питань його пенсійного забезпечення. На ці заяви надавалися відповіді (а.с. 39 - 55).
Як вбачається із довідки управління ПФ від 02 липня 2014 року № 46/11 начальник цього управління Сенько Л.І. із 28 лютого по 04 червня 2014 року перебувала на лікарняному (а.с.56).
Із копії «Повноважень начальника управління та його заступників щодо підпису документів від імені управління без окремої довіреності», затверджених наказом по управлінню ПФ від 07 квітня 2014 року № 88 видно, що до повноважень заступника начальника управління ОСОБА_4 підписувати документи належить: - будь-які документи у разі виконання ним повноважень начальника управління; - листи, запити, супровідні документи, відповіді на звернення, заяви, скарги, інші документи, а також доручення в межах функціональних повноважень (за виключенням документів, право підпису яких належить до повноважень начальника управління); - документи, повноваження щодо підпису яких надане іншому заступнику начальника управління - в разі виконання його обов'язків у зв'язку з їх відсутністю; - позовні заяви, апеляційні та касаційні скарги, інші документи, що регламентують взаємовідносини управління з державними установами, підприємствами та організаціями; - виплатні документи; - інші документи - за дорученням начальника управління (а.с. 58-59).
Згідно із статтею 15 Закону України «Про звернення громадян» органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов'язані об'єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань). Заяви (клопотання) Героїв Радянського Союзу, Героїв Соціалістичної Праці, інвалідів Великої Вітчизняної війни розглядаються першими керівниками державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій особисто. Відповідь за результатами розгляду заяв (клопотань) в обов'язковому порядку дається тим органом, який отримав ці заяви і до компетенції якого входить вирішення порушених у заявах (клопотаннях) питань, за підписом керівника або особи, яка виконує його обов'язки.
Суд приходить до висновку, що зважаючи на те, що начальник управління ПФ на час надання відповіді ОСОБА_1 перебувала на лікарняному, до повноважень заступника начальника цього управління належить право розгляду звернень та надання на них відповідей, то порушень вимог Закону України «Про звернення громадян» при наданні відповіді заступником начальника управління ПФ на звернення позивача не було.
Із урахуванням наданих у судовому засіданні представником відповідача копій звернень ОСОБА_1 до управління ПФ та відповідей на них щодо нарахування, перерахунку пенсійного забезпечення позивача, окремі з яких за змістом подібні до заяви від 16 квітня 2014 року, суд приходить до висновку, що відповідь управління ПФ від 29 квітня 2014 року надана в межах компетенції. У ній зазначено про те, що пенсія ОСОБА_1 нарахована відповідно до діючого законодавства, а тому по суті було відмовлено позивачу у здійсненні її перерахунку.
Пунктом 67 «Прикінцевих положень» Закону Украни «Про Державний бюджет на 2014 рік» установлено, що у 2014 році норми і положення статей 20, 21, 22, 23, 30, 31, 37, 39, 48, 50, 51, 52 та 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», статей 14, 22, 37 та 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» застосовуються у порядку та розмірах встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2014 рік.
Таким чином, визначення порядку та розмірів виплати пенсій відповідно до зазначених вище норм Законів України делеговано Кабінету Міністрів України.
06 липня 2011 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 745 «Про встановлення деяких виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету».
23 листопада 2011 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», якою затверджено Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
28 грудня 2011 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 1381 «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення».
У рішенні Конституційного Суду України від 25 січня 2012 року № 3-рп/2012 у справі № 1-11/2012 зазначено, що відповідно до правової позиції Конституційного Суду України, викладеної у рішенні від 26 грудня 2011 року № 20-рп/2011, передбачені законами соціально-економічні права є абсолютними. Механізм реалізації цих прав не може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії можуть бути визначені як законами України, так і іншими нормативно-правовими актами, зокрема актами Кабінету Міністрів України.
Згідно із пунктом 3 цього рішення Конституційного Суду України суди під час вирішення справ про соціальний захист громадян керуються, зокрема, принципом законності. Цей принцип передбачає застосування судами законів України, а також нормативно-правових актів відповідних органів державної влади, виданих на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, в тому числі нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України, виданих у межах його компетенції, на основі і на виконання Бюджетного кодексу України, закону про Державний бюджет України на відповідний рік та інших законів України.
Встановлено, що пенсія ОСОБА_1 нарахована й виплачується відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», постанов Кабінету Міністрів України від 06 липня 2011 року № 745 (із 23 липня 2011 року), від 23 листопада 2011 року № 1210 (із 01 січня 2012 року), від 28 грудня 2011 року № 1381 (із 01 січня 2012 року), від 28 липня 2010 року № 656 (з 01 січня 2012 року).
Розмір пенсії позивача ОСОБА_1 становить - 2 519 грн. 95 коп. ( 1 216 грн. 24 коп. - основний розмір пенсії, 113 грн. 88 коп. - додаткова пенсія потерпілому внаслідок Чорнобильської катастрофи третьої категорії, 379 грн. 60 коп. - підвищення інваліду армії, прирівняному до інвалідів війни другої групи, 304 грн. 06 коп. - збільшення СТ. 21 ЗВС, 50 грн. 00 коп., 356 грн. 17 коп., 100 грн. 00 коп. - доплати.
Таким чином, підстави для проведення перерахунку пенсії позивачу в судовому засіданні не встановлені.
Відповідно до частини другої статті 21 КАС України вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної протиправними рішеннями, діями чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень або іншим порушенням прав, свобод та інтересів суб'єктів публічно-правових відносин, розглядаються адміністративним судом, якщо вони заявлені в одному провадженні з вимогою вирішити публічно-правовий спір.
Що стосується позовних вимог про відшкодування матеріальних збитків та моральної шкоди, завданих відповідачем управлінням ПФ, то вони задоволенню не підлягають через недоведеність позивачем їх підставності та обґрунтованості.
Інші позовні вимоги також задоволенню не підлягають через недоведеність їх у судовому засіданні позивачем.
Керуючись ст.ст. 159 - 163 КАС України, Броварський міськрайонний суд Київської області,
У задоволенні позову відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Броварський міськрайонний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. При відкладенні складення постанови суду в повному обсязі на строк, який не може бути більшим ніж п'ять днів з дня закінчення розгляду справи, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя В.О.Василишин