Олевський районний суд Житомирської області
Справа № 2-а-2102/11
03 вересня 2014 року м. Олевськ
Суддя Олевського районного суду Житомирської області Стратович О.В., розглянувши письмовому провадженні подання державного виконавця Відділу примусового виконання рішень ОСОБА_1 державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Житомирській області про зміну способу і порядку виконання рішення суду, -
Державний виконавець Відділу примусового виконання рішень ОСОБА_1 державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Житомирській області 06.08.2014 року звернувся до суду із поданням про зміну способу і порядку виконання рішення суду по справі № 2-а-2102/11, посилаючись на те, що на виконанні у відділі примусового виконання рішень ОСОБА_1 державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Житомирській області перебуває виконавчий лист № 2-а-2102/11 виданий 16.12.2011 року Олевським районним судом Житомирської області про зобов'язання ОСОБА_1 пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області провести перерахунок та виплату ОСОБА_2 коштів передбачених ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», за період з 01.02.2011 року по 22.07.2011 року в сумі 10826,63 грн.
Однак, до Відділу примусового виконання рішень ОСОБА_1 державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Житомирській області надійшов лист ОСОБА_1 пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області в якому повідомляється, що ОСОБА_1 рішення суду виконано частково, тобто ОСОБА_2, проведено перерахунок пенсії, відповідно до ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» згідно рішення суду за період з 01.02.2011 року по 22.07.2011 року в сумі 10826 гривень 63 копійки, які будуть виплачені при надходженні коштів з Державного бюджету України. Рішення суду, яке набрало законної сили, залишається не виконаним, тому просять встановити спосіб та порядок виконання рішення суду по справі № 2-а-2102/11.
За таких обставин державний виконавець у відповідності ст.263 КАС України просить суд змінити спосіб і порядок виконання судового рішення № 2-а-2102/11, шляхом зміни способу з зобов'язання боржника ОСОБА_1 пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області провести виплату коштів на стягнення з боржника ОСОБА_1 пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області нарахованих коштів з державного бюджету в сумі 10826,63 грн.
Представник Відділу примусового виконання рішень ОСОБА_1 державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Житомирській області в судове засідання не з'явився, але зазначив у поданні про слухання справи у його відсутність.
Позивач у судове засідання не з'явився, будучи належним чином повідомлений про день, час та місце розгляду справи в встановленому законом порядку.
Представник ОСОБА_1 Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області також у судове засідання не з'явився, будучи належним чином повідомлений про день, час та місце розгляду справи в встановленому законом порядку.
Відповідно до ч.2 ст.263 КАС України слідує, що суд розглядає питання про зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення у судовому засіданні з повідомленням осіб, які беруть участь у справі, і постановляє ухвалу, яку може бути оскаржено у загальному порядку. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що в задоволенні подання слід відмовити з таких підстав.
Постановою Олевського районного суду від 27.09.2011 року, зобов'язано ОСОБА_1 Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області провести перерахунок і виплату ОСОБА_2 доплати до пенсії, як особі, яка проживає на території радіоактивного забруднення передбачену ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», встановивши її на рівні двох мінімальних заробітних плат визначеної законодавством, за період з 01.02.2011 року по 22.07.2011 року.
Ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 30.07.2012 року постанову Олевського районного суду Житомирської області 27.09.2011 року залишено без змін. При цьому в постанові суду від 27.09.2011 року чітко вказано спосіб і порядок виконання даного судового рішення.
Відповідно до ч.1 ст.263 КАС України, питання про зміну способу і порядку виконання рішення суду виникає за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійні лиха тощо). Під зміною способу і порядку виконання рішення розуміється прийняття судом нових заходів для реалізації рішення в разі неможливості його виконання у порядку і способом, раніше встановленим. Тобто, зі змісту вказаної норми випливає, що суд за наявності обґрунтованих підстав та належних доказів, може змінити спосіб та порядок виконання рішення суду, або ж відмовити по даному питанню, не змінюючи при цьому його змісту.
Головним розпорядником коштів для виплати державної соціальної допомоги, яка передбачена статтею 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" є Пенсійний Фонд України.
Враховуючи те, що стягувач ОСОБА_2 наділена державою певним правовим статусом, який включає в себе й право на додаткові елементи соціального захисту, зокрема право на отримання доплати до пенсії як особі, яка проживає на території радіоактивного забруднення.
Наділивши соціальною гарантією осіб, які проживають на території радіоактивного забруднення, держава таким чином взяла на себе публічне зобов'язання забезпечити належний матеріальний рівень осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Тобто, між стягувачем і державою встановлено певний правовий зв'язок у визначеній сфері життєдіяльності, який характеризується наявністю зобов'язання держави забезпечити соціальний захист громадян, які проживають на території радіоактивного забруднення. Суд звертає увагу на те, що реалізація особою права, що пов'язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актів національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань, тобто посилання органами державної влади на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань судом не приймається до уваги. Так, наприклад, у справі "Кечко проти України" Європейський Суд з прав людини констатував, що не приймає аргумент Уряду щодо бюджетних асигнувань, оскільки органи державної влади не можуть посилатись на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.
Виходячи з наведеного, суд дійшов висновку, що в постанові суду від 27.09.2011 року по справі № 2-а-2102/11 чітко вказано спосіб і порядок виконання даного рішення, а тому подання державного виконавця Відділу примусового виконання рішень ОСОБА_1 державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Житомирській області задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.ст.160, 162, 165, 254, 263 КАС України суд, -
В задоволенні подання державного виконавця Відділу примусового виконання рішень ОСОБА_1 державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Житомирській області про зміну способу і порядку виконання рішення суду по справі № 2-а-2102/11 - відмовити.
Ухвала суду може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду, через Олевський районний суд Житомирської області протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя:
ОСОБА_3