Постанова від 01.09.2014 по справі 287/28/14-а

Олевський районний суд Житомирської області

Справа № 287/28/14-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 вересня 2014 року м. Олевськ

Суддя Олевського районного суду Житомирської області Стратович О.В, розглянувши у письмовому провадженні в м. Олевськ справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Олевському районі, третя особа - Відділ Державної виконавчої служби Олевського РУЮ, про визнання бездіяльності протиправною, стягнення нарахованої заборгованості по виплаті пенсії по інвалідності та додаткової пенсії в сумі 68201,87 грн., відповідно до статей 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи",

ВСТАНОВИВ:

06 серпня 2014 року позивач звернувся до суду з вказаним позовом і просить визнати бездіяльність відповідача щодо відмови у здійсненні перерахунку і виплаті заборгованості по основній державній пенсії як інваліду другої групи по захворюваннях, пов'язаних з Чорнобильською катастрофою, у розмірах, встановлених судовими рішеннями та ст.ст.50,54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі по тексту - Закон), стягнути з відповідача на його користь заборгованість по пенсії по інвалідності та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, за період з 17.12.2010 року та до втрати позивачем такого права або змін в законодавстві щодо порядку та розміру таких виплат в сумі 68201,87 грн.

Позивач надав до суду письмову заяву про розгляд справи у його відсутності.

Представник відповідача також надав до суду письмову заяву про розгляд справи у відсутності представника та заперечення, у якому просить відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог.

Перевіривши матеріали справи, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню повністю з наступних підстав.

Згідно копії довідки МСЕК (а.с. 5), ОСОБА_1 має другу групу інвалідності, що пов'язана з Чорнобильською катастрофою.

Довідками відповідача (а.с. 17-18) підтверджується, що ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії відповідно до ст.ст. 50,54 Закону в сумі 2991,65 грн. та 38227,78 грн. за період з 17.12.2010 року по 22.07.2011 року та нарахована доплата по перерахунку пенсії на виконання рішення суду ОСОБА_1 отримає при надходженні фінансування.

Нарахування пенсійних виплат проведено відповідно до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року №1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.

Відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачені слідуючі виплати:

- ст.50 Закону - інвалідам 2 групи, додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначається у розмірі 20 % мінімальної пенсії за віком;

- ст.54 Закону - обчислення і призначення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок Чорнобильської катастрофи провадиться на загальних підставах відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення».

В усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими:

по II групі інвалідності - 120 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається Кабінетом Міністрів України.

Рішенням Конституційного Суду України від 26 грудня 2011 року №20-рп/2011 закріплено, що в одних законах безпосередньо встановлено розміри соціальних виплат, а в інших їх визначення віднесено до повноважень Кабінету Міністрів України. Відповідно до положень законів України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначення порядку та розмірів соціальних виплат віднесено до відання Кабінету Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України № 1210 від 23.11.2011 року "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" затверджено «Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Вказаним Порядком визначено: мінімальний розмір пенсії становить для інших інвалідів, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою групи інвалідності - 100 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, з 1 січня 2012 р. і 110 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, з 1 липня 2012 р.; щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" виплачується у таких розмірах до прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність особам, що належать до категорії 1, для інших інвалідів, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою: інвалідам II групи - 227,76 гривні.

На даний час постанова Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року № 1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" є чинною, не визнана неконституційною та не скасовувалась.

Конституційний Суд України у справі №1-11/2012 ( рішення № 3-рп/2012 від 25 січня 2012 року) за конституційним поданням правління Пенсійного фонду України щодо офіційного тлумачення положень статті 1, частин першої, другої, третьої статті 95, частини другої статті 96, пунктів 2, 3, 6 статті 116, частини другої статті 124, частини першої статті 129 Конституції України, пункту 5 частини першої статті 4 Бюджетного кодексу України, пункту 2 частини першої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України в системному зв'язку з окремими положеннями Конституції України вирішив:

1. В аспекті конституційного подання положення статті 1, частин першої, третьої статті 95 Конституції України у системному зв'язку з положеннями статті 3, частини першої статті 17, частини третьої статті 22, статей 46, 48 Основного Закону України треба розуміти так, що однією з ознак України як соціальної держави є забезпечення загальносуспільних потреб у сфері соціального захисту за рахунок коштів Державного бюджету України виходячи з фінансових можливостей держави, яка зобов'язана справедливо і неупереджено розподіляти суспільне багатство між громадянами і територіальними громадами та прагнути до збалансованості бюджету України. При цьому рівень державних гарантій права на соціальний захист має відповідати Конституції України, а мета і засоби зміни механізму нарахування соціальних виплат та допомоги - принципам пропорційності і справедливості.

2. В аспекті конституційного подання положення частини другої статті 96, пунктів 2, 3, 6 статті 116 Конституції України треба розуміти так, що повноваження Кабінету Міністрів України щодо розробки проекту закону про Державний бюджет України та забезпечення виконання відповідного закону пов'язані з його функціями, в тому числі щодо реалізації політики у сфері соціального захисту та в інших сферах. Кабінет Міністрів України регулює порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, відповідно до Конституції та законів України.

3. В аспекті конституційного подання положення частини другої статті 95, частини другої статті124, частини першої статті 129 Конституції України, пункту 5 частини першої статті 4 Бюджетного кодексу України та пункту 2 частини першої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України в системному зв'язку з положеннями статті 6, частини другої статті 19, частини першої статті 117 Конституції України треба розуміти так, що суди під час вирішення справ про соціальний захист громадян керуються, зокрема, принципом законності. Цей принцип передбачає застосування судами законів України, а також нормативно-правових актів відповідних органів державної влади, виданих на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, в тому числі нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України, виданих у межах його компетенції‚ на основі і на виконання Бюджетного кодексу України, закону про Державний бюджет України на відповідний рік та інших законів України.

4. Рішення Конституційного Суду України є обов'язковим до виконання на території України, остаточним і не може бути оскаржене.

Враховуючи вказане рішення Конституційного Суду України, суд дійшов висновку, що дії відповідача щодо нарахування та виплати позивачеві основної та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, передбачених ст.ст.50,54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», є правомірними, оскільки проведені з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року № 1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", для покладення зобов'язання на відповідача нараховувати та виплачувати пенсію позивачеві на майбутнє без обмеження строку відсутні правові підстави, а тому в задоволенні позову слід відмовити повністю.

Керуючись ст.ст. 8-11, 17,18, 21, 71, 86, 122, 159-163, 167, 186 КАС України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Олевському районі про визнання бездіяльності протиправною, стягнення нарахованої заборгованості по виплаті пенсії по інвалідності та додаткової пенсії в сумі 68201,87 грн., відповідно до статей 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» - відмовити.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції може бути подана до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Олевський районний суд Житомирської області протягом десяти днів з дня її проголошення, а у разі застосування судом частини третьої ст.160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя: О. В. Стратович