17 листопада 2014 року Справа № 876/11470/13
Львівський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Пліша М.А.,
суддів Глушка І.В., Ільчишин Н.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Чортківському районі Тернопільської області на постанову Чортківського районного суду Тернопільської області від 22 серпня 2013 року у справі за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Чортківському районі Тернопільської області про визнання дій неправомірними,-
ОСОБА_1 23.07.2013 року звернувся в суд першої інстанції з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в Чортківському районі Тернопільської області в якому просив визнати неправомірними дії, зобов'язати відповідача призначити пенсію за віком на пільгових умовах, нараховувати та виплачувати пенсію з 18.05.2013 року.
Постановою Чортківського районного суду Тернопільської області від 22 серпня 2013 року позов задоволено, визнано дії управління Пенсійного фонду України у Чортківському районі Тернопільської області щодо відмови ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах неправомірними, зобов'язано управління Пенсійного фонду України у Чортківському районі Тернопільської області призначити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, пенсію за віком на пільгових умовах, нарахувати та виплачувати дану пенсію з часу настання права на таку пенсію, тобто з 18 травня 2013 року
Не погодившись з таким рішенням суду першої інстанції управління Пенсійного фонду України в Чортківському районі Тернопільської області оскаржило його в апеляційному порядку, вважає, що постанова прийнята з порушенням норм матеріального права.
В апеляційній скарзі зазначає, що 12 червня 2013 року ОСОБА_1 звернувся до управління Пенсійного фонду України в Чортківському районі про призначення пенсії по віку із зменшенням пенсійного віку відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Дане положення Закону передбачає, що особам, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні посиленого радіологічного контролю за умови, що вони станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій у розрахунку 2 роки та додатково 1 рік за 3 роки проживання, роботи, але не більше 5 років (ст. 55). Тобто, основною підставою для зменшення пенсійного віку є факт постійного проживання чи роботи в зоні посиленого радіологічного контролю.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» регулюється Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 25.1 1.2005 № 22-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 р. за № 1566/11846.
Відповідно до п. 7 вищевказаного Порядку до заяви про призначення пенсії за віком документами, які підтверджують особливий статус особи є посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування (при призначенні пенсії із застосуванням норм статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Також апелянт зазначає, що позивачем не надано документів для підтвердження постійної роботи чи проживання в зоні посиленого радіологічного контролю у період з 01.01.1989 по 01.01.1993. Крім того, факт реєстрації підприємства за юридичною адресою, яка належить до зони посиленого радіоекологічного контролю, тобто м. Чортків, ніяк не підтверджують факту постійної роботи в зоні посиленого радіоекологічного контролю, також довідкою Чортківської дистанції колії від 21.06.2013 № 23 не підтверджено що позивач дійсно працював в період з 01.01.1989 по 01.01.1993 рік в м. Чортків.
На підставі наведеного просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог.
Особи, що беруть участь у справі, в судове засідання для розгляду апеляційної скарги не прибули, про дату, час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином, клопотань від осіб, які беруть участь у справі, про розгляд справи за їх участю не поступало, а тому колегія суддів, у відповідності до ч. 1 ст. 197 КАС України, вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, оскільки таку може бути вирішено на основі наявних у ній доказів.
Заслухавши суддю доповідача, вивчивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних міркувань.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 є громадянином, який постійно проживає чи працює на території зони посиленого радіоекологічного контролю четвертої категорії, що стверджується відповідним посвідченням серії НОМЕР_1 від 04 листопада 1993 року виданого Тернопільською обласною державною адміністрацією.
Постановляючи рішення суд першої інстанції вірно зазначив, що відповідно до ч. 4 ст. 14 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» для встановлення пільг і компенсацій визначаються такі категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи: особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років, - категорія 4.
Згідно ч. 2 ст. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, які працювали або проживали на території радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій.
Потерпілі від Чорнобильської катастрофи особи, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні посиленого радіоекологічного контролю за умови, що вони за станом на 01 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років-2 роки та додатково 1 рік за три роки проживання, роботи, але не більше 5 років.
Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 12 січня 1993 року № 17-р затверджено перелік населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення по Тернопільській області в перелік населених пунктів включене в тому числі місто Чортків.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, про те що відповідно до положень ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» щодо ОСОБА_1 діють умови надання пенсії за віком особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, оскільки, те, що позивач постійно працював у зоні посиленого радіоекологічного не менше чотирьох років станом на 01 січня 1993 року, що підтверджується даними з Трудової книжки заведеної на його ім'я та показами свідків, які були допитані в судовому засіданні.
З огляду на вище викладене, суд першої інстанції правильно вважав, що позов підлягає задоволенню.
З урахуванням зазначеного суд апеляційної інстанції вважає, що доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, а постанова відповідає нормам матеріального та процесуального права.
Керуючись ст. 160, ст. 197, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200, ст.205, ст.206, ст. 254 КАС України, суд, -
апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Чортківському районі Тернопільської області - залишити без задоволення, а постанову Чортківського районного суду Тернопільської області від 22 серпня 2013 року по справі № 608/1925/13-а - без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя М.А. Пліш
Судді І.В. Глушко
Н.В. Ільчишин