Постанова від 01.08.2014 по справі 640/5141/14-а

Справа № 640/5141/14-а

н/п 2-а/640/167/14

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01.08.2014 року Київський районний суд м. Харкова у складі

головуючого судді Якуші Н.В.

при секретарі Пічугіній А.Г.

розглянувши в порядку письмового провадження адміністративний позов ОСОБА_1 до Харківського міського центру зайнятості, головного спеціаліста Харківського міського центру зайнятості Федяя Володимира Олексійовича, про визнання дій незаконними, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся з адміністративним позовом до суду та просив визнати дії відповідачів щодо направлення його на невідповідну роботу за професіями листоноша та охоронник - незаконними; визнати дії відповідачів щодо відмови у направленні його на професійне навчання до навчального закладу ІІІ-ІV рівня акредитації незаконними; визнати дії головного спеціаліста Харківського міського центру зайнятості Федяя Володимира Олексійовича в призначенні йому наступного прийому на 15 годину 10 хвилин 07 квітня 2014 року буз погодження з ним - незаконними.

В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач посилався на те, що з 17 червня 2008 року він перебуває на обліку у Харківському міському центрі зайнятості та має статус безробітного. 31 березня 2014 року відповідачі примусово видали йому два направлення на невідповідну роботу, а саме по працевлаштуванню його на посаду листоноші та охоронника. Проте, оскільки він має спеціальність соціолога, є викладачем соціологічних дисциплін та має кваліфікацію бакалавра права, то вважає, що запропонована йому посада листоноші та охоронника є непідходящою для нього, оскільки завданням та обов'язки листоноші та охоронника не співпадають з завданнями та обов'язками соціолога, юриста.

Крім того, зазначав, що відповідачі неодноразово відмовляли йому у направленні його на професійне навчання до навчальних закладів ІІІ-ІV рівня акредитації, що в свою чергу він вважає порушенням та свідчить про те, що відповідачі відмовляються створювати для нього умови для самозайнятості та підтримки його підприємницької ініціативи, що є одним із заходів сприяння зайнятості.

Також позивач вказував, що відповідач Федяй В.О. всупереч встановленому порядку без погодження з ним призначив йому наступний прийом на 15 годину 10 хвилин 07 квітня 2014 року, що на його думку навмисним порушенням п. 29 Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу».

На підставі вищевикладеного, просив суд задовольнити його адміністративний позов в повному обсязі.

Ухвалою суду від 22 квітня 2014 року адміністративний позов ОСОБА_1 в частині визнання дій відповідачів щодо відмови в направленні його на професійне навчання до навчального закладу ІІІ-ІV рівня акредитації незаконними був залишений без розгляду. Постановою суду від 22 квітня 2014 року в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 в іншій частині було відмовлено.

Ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 03 червня 2014 року постанова Київського районного суду м. Харкова від 22 квітня 2014 року по справі №640/5141/14-а була залишена без змін.

Ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 03 червня 2014 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 було задоволено, ухвалу Київського районного суду м. Харкова від 22 квітня 2014 року по справі №640/5141/14-а скасовано, адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Харківського міського центру зайнятості, головного спеціаліста Харківського міського центру зайнятості Федяя Володимира Олексійовича в частині позовних вимог про визнання дій щодо відмови у направленні позивача на професійне навчання до навчального закладу ІІІ-ІV рівня акредитації протиправними направлено до Київського районного суду м. Харкова для продовження розгляду.

В судове засідання позивач ОСОБА_1 не з'явився, надав заяву про розгляд справи за його відсутності.

В судове засідання представник відповідача Матофій Л.Я., яка діє на підставі довіреності від 12.05.2014 року №ХМЦЗ-02-13001-22/14, надала заяву про розгляд справи за її відсутності та просила суд відмовити в задоволенні позовних вимог. Надала через канцелярію суду письмові заперечення проти позову з додатками, з яких вбачається, що у відповідності п.4 Порядку професійної підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації зареєстрованих безробітних» професійне навчання безробітних з вищою освітою здійснюється на замовлення роботодавців шляхом перепідготовки та підвищення кваліфікації. У зв'язку з чим, у разі наявності роботодавця - замовника кадрів, питання щодо направлення ОСОБА_1 до вищого навчального закладу для проходження професійного навчання може бути розглянуто центром зайнятості.

Суд, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив такі фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.

Як вбачається з матеріалів справи позивач по справі перебуває на обліку в Харківському міському центрі зайнятості з 17.06.2008 року, про що свідчить заведена відносно позивача персональна картка із застосуванням автоматизованої системи (а.с.72), в якій зазначаються особисті дані особи (прізвище, ім'я та по батькові, інформація про реєстрацію місця проживання, число, місяць та рік народження, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків і мають відповідну відмітку в паспорті), відомості про останнє місце роботи або вид діяльності, що визначений пунктом 3 статті 1 Закону України "Про зайнятість населення", підстава припинення трудових відносин відповідно до запису в трудовій книжці або іншого виду діяльності, що підтверджено документально.

24.06.2008р. позивачу наданий статус безробітного, він був ознайомлений з правами та обов'язками безробітних, був повідомлений про необхідність виконання рекомендацій центру зайнятості, про санкції за їх недотримання.

Щодо вимог позивача про визнання дій відповідачі у відмові в направленні його на професійне навчання до навчального закладу ІІІ-ІV рівня акредитації незаконними, суд встановив наступне.

Як вбачається з матеріалів справи позивач неодноразово звертався до Харківського міського центру зайнятості з вимогою направити його на перекваліфікацію за напрямом юрист з терміном навчання 9 місяців, однак позитивної відповіді на своє звернення не отримав, був проінформований, що Харківський міський центр зайнятості не укладав договори з вищими навчальними закладами України на професійну підготовку, перепідготовку та підвищення кваліфікації безробітних.

Згідно зі ст. 24 Закону України «Про зайнятість населення» до заходів щодо сприяння зайнятості населення належать тому числі і професійна орієнтація та професійне навчання.

Згідно зі ст. 34 Закону України «Про зайнятість населення» професійне навчання - набуття та удосконалення професійних знань, умінь та навичок особою відповідно до її покликання і здібностей, що забезпечує відповідний рівень професійної кваліфікації для професійної діяльності та конкурентоспроможності на ринку праці.

Система професійного навчання охоплює:

1) осіб, які проходять первинну професійну підготовку в навчальних закладах та інших установах, що здійснюють або забезпечують підготовку кваліфікованих робітників і фахівців;

2) працівників, які проходять первинну професійну підготовку, перепідготовку і підвищення кваліфікації впродовж трудової діяльності;

3) безробітних, які шукають роботу і потребують первинної професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації.

Підвищення конкурентоспроможності працівників на ринку праці відповідно до вимог сучасного виробництва та сфери послуг здійснюється шляхом забезпечення ефективного функціонування та розвитку системи професійного навчання працівників, сприяння у проведенні їх професійної підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації на підприємствах, в установах та організаціях незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання.

З цією метою роботодавець у порядку, передбаченому законодавством, колективним договором і угодами, періодично організовує для працівників професійне навчання, перепідготовку та підвищення кваліфікації.

Відповідно до положень статті 35 Закону України «Про зайнятість населення» - професійне навчання зареєстрованих безробітних - професійна підготовка, перепідготовка та підвищення кваліфікації, спрямовані на здобуття та удосконалення професійних знань, умінь та навичок, підвищення конкурентоспроможності на ринку праці, що здійснюються за рахунок коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.

Порядок професійної підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації зареєстрованих безробітних затверджується центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, разом з центральним органом виконавчої влади у сфері освіти і науки, молоді та спорту та за погодженням з репрезентативними всеукраїнськими об'єднаннями організацій роботодавців відповідно до законодавства про соціальний діалог.

Професійне навчання зареєстрованих безробітних організовується територіальними органами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, на замовлення роботодавця або для самозайнятості, провадження підприємницької діяльності з урахуванням побажань безробітних і здійснюється у професійно-технічних та вищих навчальних закладах, на підприємствах, в установах та організаціях незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання.

Відповідно до статті 35 Закону України «Про зайнятість населення" та статті 11 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", з метою створення оптимальних умов для раціонального використання коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, забезпечення єдиного підходу в діяльності територіальних органів Державної служби зайнятості України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, містах, районах у містах було затверджено Порядок відбору навчальних закладів для організації професійного навчання зареєстрованих безробітних та їх проживання в період навчання.

Нормами статті 35 Закону України «Про зайнятість населення" встановлено, що організація професійного навчання безробітних здійснюється територіальними органами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, на договірних засадах з безробітними, роботодавцями, навчальними закладами в порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції. Роботодавці - замовники кадрів беруть участь у визначенні змісту навчання, кваліфікаційній атестації безробітних, надають робочі місця для їх виробничого навчання, виробничої практики або стажування.

Так, з метою організації надання соціальних послуг з професійної підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації зареєстрованим безробітним було затверджено Порядок професійної підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації зареєстрованих безробітних.

У відповідності до положень вищезазначеного Порядку вбачається, що він визначає механізм організації територіальними органами Державної служби зайнятості України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, в районах, містах, районах у містах, а також відповідними міжрегіональними територіальними органами професійної підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації зареєстрованих безробітних.

Дія цього Порядку поширюється на зареєстрованих безробітних, які мають право на соціальні послуги з професійної підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття".

Відповідно до п. 4.1 Порядку професійне навчання безробітних з вищою освітою здійснюється на замовлення роботодавців з урахуванням поточної та перспективної потреби ринку праці шляхом перепідготовки, підвищення кваліфікації, спеціалізації.

Аналізуючи цей пункт Порядку суд зауважує, що це є спеціальна норма, яка передбачає організацію перепідготовки, підвищення кваліфікації, спеціалізації для безробітного, який перебуває на обліку в центрі зайнятості і при цьому має вищу освіту.

Крім того, професійне навчання безробітних проводиться з урахуванням вимог ринку праці, перспектив розвитку регіону, в тому числі для зайняття підприємницькою діяльністю, що обумовлюється відповідним договором між особою та місцевим центром зайнятості. Перепідготовка фахівців з вищою освітою здійснюється за освітньо-кваліфікаційними рівнями спеціаліста, молодшого

спеціаліста і не може призводити до підвищення освітньо-кваліфікаційного рівня. Допускається перепідготовка безробітних з вищою освітою, за їх згодою, як виняток, за нижчим освітньо-кваліфікаційним рівнем за умови їх працевлаштування (п.1.2 та 1.3 Положення про порядок надання Фондом загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття послуг з професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації», яке затверджене наказом Міністерства праці та соціальної політики України та Міністерства освіти та науки України №53/59 від 13.02.2001).

Як вбачається з матеріалів справи, позивач ОСОБА_1 має повну вищу освіту за спеціальністю соціологія, закінчив Харківський національний університет ім. В.Н. Каразіна у 2005 році. Крім того позивач має базову вищу освіту за спеціальністю право, бакалавр, кваліфікація юрист, закінчив Харківський національний університет внутрішніх справ у 2009 році (а.с.144-145).

Частиною 1 ст. 9 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Враховуючи вищевикладене та аналізуючи законодавство, що регулює правовідносини у цій сфері, суд прийшов до висновку, що у разі наявності роботодавця - замовника кадрів, питання щодо навчання, перепідготовки, підвищення кваліфікації, спеціалізації вирішуються навчальними закладами за погодженням із роботодавцем - замовником кадрів і територіальним органом, який уклав договір на професійне навчання, тобто незаконних дій з боку відповідачів судом не встановлено.

Тобто, направлення позивача до вищого навчального закладу для проходження навчання можливе при наявності роботодавця за умови укладання договору на гарантоване працевлаштування в межах чинного законодавства, проте на теперішній час доказів існування роботодавця - замовника кадрів в матеріалах справи відсутні.

Відповідно до ст.11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Згідно з ч.1 ст.69 та ч.1 ст.70 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів. Належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування.

Отже, належних та допустимих доказів порушення своїх прав та інтересів працівниками Харківського міського центру зайнятості ОСОБА_1 суду не надав, навпаки, судом було встановлено, що відповідач діяв в межах та на підставі чинного законодавства, не порушуючи при цьому законних прав та інтересів ОСОБА_1, що в свою чергу свідчить про те, що вимоги ОСОБА_1 задоволенню не підлягають.

Керуючись Конституцією України, Законами України: «Про зайнятість населення», «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», Порядком реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку громадян, які шукають роботу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2013 року N198, ст.ст.2,8,9,10,69-71,79,86,87,94,102,104,105,158-163,185,186,254 КАС України,

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Харківського міського центру зайнятості, головного спеціаліста Харківського міського центру зайнятості Федяя Володимира Олексійовича, про визнання дій незаконними - відмовити.

Постанова набуває законної чинності після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка подається протягом десяти днів з дня проголошення постанови. У разі застосування судом частини третьої ст. 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Повний текст Постанови складений 04 серпня 2014 року.

Суддя Н.В. Якуша