Рішення від 15.07.2009 по справі 10/107-09

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

73000, м. Херсон, вул. Горького, 18

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15.07.2009 Справа № 10/107-09

Господарський суд Херсонської області у складі судді Александрової Л.І. при секретарі Фінаровій О.Л., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом Комунального підприємства "Бериславтеплокомуненерго"

до Бериславської районної державної адміністрації

про стягнення 45949 грн. 92 коп.

за участю представників сторін:

від позивача - не прибув

від відповідача - Павлов О.О., довіреність від 18.03.2008р. № 09/01-25-414/08

Юлдашев Є.С., довіреність від 15.06.2009 року № 03/01-25-1074/09

Розгляд справи розпочатий 16.06.2009 р. з перервами до 09.07.2009 р. та до 15.07.2009 р. відповідно до ст. 77 ГПК України.

Позивач просить стягнути з розрахункового рахунку відповідача 43795 грн. 76 коп. заборгованості за Договорами про надання послуг з централізованого опалення, а також 2154 грн. 16 коп. пені.

Відповідач проти позову заперечує, посилаючись на те, що Бериславська районна державна адміністрація відмовилась від послуг теплопостачання, а також на те, що акти звірок та розрахунки вартості теплової енергії ним не погоджувались.

Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представників сторін, суд

ВСТАНОВИВ:

Між сторонами укладені Договори про надання послуг з централізованого опалення №13 від 15.10.2007 р. та №1 від 01.10.2008 р., відповідно до умов яких позивач зобов'язався надавати відповідачеві послуги з централізованого опалення, а відповідач - своєчасно оплачувати надані послуги за встановленими тарифами у строки і на умовах, передбачених договорами.

Пунктами 5 Договорів №13 від 15.10.2007 р. та №1 від 01.10.2008 р. встановлено, що розмір щомісячної плати за надані послуги згідно з нормативами (нормами) споживання на момент укладання цього договору становить 5522 грн. 76 коп. та 7315 грн. 66 коп. відповідно.

Відповідно до п. 8 Договорів розрахунковим періодом є календарний місяць.

У разі застосування щомісячної системи оплати послуг платежі вносяться не пізніше 15-го числа місяця, що настає за розрахунковим.

Додатками до Договорів - Протоколами погодження ціни №№13, 9 сторони погодили, що тариф на послуги з теплопостачання може бути змінено в односторонньому порядку у зв'язку з підвищенням ціни на енергоносії, після прийняття рішення виконавчим комітетом Бериславської міської ради і буде введений в дію після його оприлюднення через засоби масової інформації, згідно законодавства України.

У період з лютого 2008 року по березень 2009 року включно відповідач зобов'язаний був сплатити позивачу 71983 грн. 31 коп. вартості послуг з централізованого опалення.

Відповідач частково оплатив послуги з централізованого опалення в сумі 28187 грн. 55 коп., у зв'язку з чим за ним утворилась заборгованість в сумі 43795 грн. 76 коп.

Згідно з ч. 1 ст. 901 ЦК України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.

Згідно з ч. 1 ст. 193 ГК України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.

Відповідно до ст.ст. 525, 526 Цивільного кодексу України, зобов'язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших правових актів, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

У відповідності до п. 1 ст. 530 ЦК України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Згідно зі статтею 610 ЦК України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Заперечення відповідача проти позовних вимог з посиланням на відмову відповідача від послуг з централізованого теплопостачання судом до уваги не приймаються виходячи за наступного.

Пунктами 24, 25 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених Постановою КМ України від 21 липня 2005 р. N 630 (далі Правила) визначено, що споживач може відмовитися від отримання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води. Відключення споживача від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у порядку, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства.

Відповідно до п. 26 Правил відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у разі, коли технічна можливість такого відключення передбачена затвердженою органом місцевого самоврядування відповідно до Закону України "Про теплопостачання" (2633-15) схемою теплопостачання, за умови забезпечення безперебійної роботи інженерного обладнання будинку та вжиття заходів щодо дотримання в суміжних приміщеннях вимог будівельних норм і правил з питань проектування житлових будинків, опалення, вентиляції, кондиціонування, будівельної теплотехніки; державних будівельних норм з питань складу, порядку розроблення, погодження та затвердження проектної документації для будівництва, а також норм проектування реконструкції та капітального ремонту в частині опалення.

При цьому пунктом 27 Правил встановлено, що витрати, пов'язані з відключенням від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води, відшкодовуються споживачем відповідно до калькуляції, складеної виконавцем.

Листом №09/01-25-169/09 від 26.01.2009 р. відповідач просив припинити надання послуг з централізованого опалення з 01.02.2009 р.

Слід зазначити, що відповідно до положень Порядку відключення окремих приміщень житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, затвердженого Наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22 листопада 2005 року N 4, Зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 9 грудня 2005 р. за N 1478/11758 для реалізації права споживачів на відмову від отримання послуг ЦО і ГВП орган місцевого самоврядування або місцевий орган виконавчої влади створює своїм рішенням постійно діючу міжвідомчу комісію для розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж ЦО і ГВП (далі - Комісія). Для вирішення питання відключення окремих приміщень житлового будинку від мереж централізованого опалення власник, наймач (орендар) приміщення повинен звернутися до Комісії з письмовою заявою про відключення від мереж ЦО і ГВП. При позитивному рішенні Комісії заявнику надається перелік організацій, до яких слід звернутися для отримання технічних умов для розробки проекту індивідуального (автономного) теплопостачання і відокремлення від мереж ЦО і ГВП. Відключення приміщень від внутрішньобудинкових мереж ЦО і ГВП виконується монтажною організацією, яка реалізує проект, за участю представника власника житлового будинку або уповноваженої ним особи, представника виконавця послуг з ЦО і ГВП та власника, наймача (орендаря) квартири (нежитлового приміщення) або уповноваженої ними особи. По закінченні робіт складається акт про відключення квартири (нежитлового приміщення, секції, під'їзду, будинку) від мереж ЦО і ГВП (додаток 4) і в десятиденний термін подається заявником до Комісії на затвердження.

Доказів відключення від централізованого опалення відповідачем не надано.

Представник відповідача в судовому засіданні пояснив, що із заявою про відключення від мереж централізованого опалення він не звертався, оскільки у нього відсутні кошти на проведення таких робіт.

Крім того, як вбачається з Акту від 30.01.2009 р. складеного комісією в складі першого заступника міського голови Шматова С.В., начальника відділу містобудування архітектури та ЖКГ Черноусовій Н.Й., спеціаліста І категорії Сінкевича С.А., начальника КП "БТКЕ" Литвененко М.В. в будівлі, в якій розташована Бериславська районна державна адміністрація також знаходиться Бериславська районна рада. Система централізованого опалення єдина і нероздільна. Технічно виконати відключення приміщень відповідача від центрального опалення без реконструкції внутрішньобудинкової системи неможливо.

Відповідно до ч. 2 ст. 34 ГПК України обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Відповідач документального підтвердження відключення від централізованого опалення в період за який заявлено до стягнення заборгованість не надав.

Щодо не погодження відповідачем актів звірок та рахунків на оплату вартості послуг з централізованого опалення, то слід зауважити, що умовами Договорів взагалі не передбачено складання актів звірок та виписку відповідачу рахунків на оплату послуг позивача.

Враховуючи викладене сума основного боргу заявлена позивачем обґрунтовано, у зв'язку з чим позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню.

Щодо позовних вимог про стягнення пені, то як вбачається з розрахунку позивачем її нараховано з 16.03.2008 р. по 31.04.2009 р.

Статтею 216 Господарського кодексу України передбачено, що учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставі і в порядку, передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором.

Відповідно до ст. 230 Господарського кодексу України, штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.

Згідно з ч. 4 та ч.6 ст. 231 Господарського кодексу України, у разі якщо розмір штрафних санкцій законом не визначено, санкції застосовуються в розмірі, передбаченому договором. При цьому розмір санкцій може бути встановлено договором у відсотковому відношенні до суми невиконаної частини зобов'язання або у певній, визначеній грошовій сумі, або у відсотковому відношенні до суми зобов'язання незалежно від ступеня його виконання, або у кратному розмірі до вартості товарів (робіт, послуг). Штрафні санкції за порушення грошових зобов'язань встановлюються у відсотках, розмір яких визначається обліковою ставкою Національного банку України, за увесь час користування чужими коштами, якщо інший розмір відсотків не передбачено законом або договором.

Підпунктом 5 пункту 14 Договору №1 встановлений обов'язок відповідача у разі несвоєчасного внесення плати за послуги сплачувати пеню в розмірі 0,1% за кожен день прострочення оплати.

Проте, відповідно до ст. 3 Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань" розмір пені, передбачений статтею 1 цього Закону, обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.

Договором №13 розмір пені, що підлягає стягненню у разі не виконання чи несвоєчасного виконання відповідачем обов'язку по оплаті за послуги з теплопостачання не визначено.

Враховуючи наведене вище пеня підлягає стягненню лише за неналежне виконання грошових зобов'язань відповідача за Договором №1 від 01.10.2008 р., розмір якої становить 1531 грн. 58 коп.

Пеня за несвоєчасну та не в повному обсязі оплату за послуги теплопостачання надані за Договором №13 від 15.10.2007 р. стягненню не підлягає, оскільки її розмір цим Договором не передбачений.

За таких обставин позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, до стягнення підлягає 43795 грн. 76 коп. заборгованості за Договорами про надання послуг з централізованого опалення, а також 1531 грн. 58 коп. пені.

Судові витрати по сплаті державного мита та витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу покладаються на відповідача пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Витрати на юридичні послуги в сумі 4300грн. до стягнення з відповідача не підлягають, оскільки вони не відносяться до складу судових витрат передбачених статтею 44 ГПК України. Крім того, позивачем не надано доказів понесення таких витрат.

В судовому засіданні оголошено повний текст рішення після закінчення розгляду справи.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити частково.

2. Стягнути з Бериславської районної державної адміністрації (площа Перемоги, 2, м. Берислав, Херсонська область, код ЄДРПОУ 04059987) на користь Комунального підприємства "Бериславтеплокомуненерго" (вул. Луначарського, 9, м. Берислав, Херсонська область, код ЄДРПОУ 21306772, р/р 2603830122034 у ВАТ "Ощадбанк" №10021/0101, МФО352457, код 26348545) - 43795 грн. 76 коп. основного боргу, 1531 грн. 58 коп. пені, 453 грн. 27 коп. витрат по сплаті державного мита та 306 грн. 25 коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

3. В задоволені решти позову відмовити.

4. Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

5. Копії даного рішення надіслати сторонам у справі.

Суддя Л.І. Александрова