Справа № 522/20700/14-а
Номер провадження 2-а/522/1106/14
05 листопада 2014 року суддя Приморського районного суду м. Одеси Кравчук Т.С. розглянувши заяву ОСОБА_1 про поновлення строку для звернення до суду по адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Державної податкової інспекції в Одеській області, третя особа: Перший заступник начальника Державної податкової інспекції в Одеській області ОСОБА_2, про визнання протиправною та скасування постанови накладення адміністративного стягнення,
Позивачка звернулася в суд із заявою до Державної податкової інспекції в Одеській області, третя особа: Перший заступник начальника Державної податкової інспекції в Одеській області ОСОБА_2, про визнання протиправною та скасування постанови накладення адміністративного стягнення.
З матеріалів справи вбачається, що позивачка просить визнати протиправною та скасувати постанову про накладення адміністративного стягнення від 19.08.2014 року, зазначену постанову позивачка отримала 23.08.2014 року. До суду ОСОБА_1 звернулася 31.10.2014 року, що підтверджується відміткою на поштовому конверті.
Згідно з ч. 1 та 2 ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ч. 1 ст. 100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.
Як вбачається з ч.1 ст. 102 КАС України пропущений з поважних причин процесуальний строк, встановлений законом, може бути поновлений, а процесуальний строк, встановлений судом, - продовжений судом за клопотанням особи, яка бере участь у справі. Отже, закон покладає на позивача, який пропустив строк звернення до суду з адміністративним позовом, обов'язок доведення наявності у нього поважних причин для його пропуску.
Позивачка звернулася до адміністративного суду з позовом з порушенням 10-ти денного строку, встановленого законом, та нею не було надано доказів, що підтверджують поважність причин пропуску строку звернення до суду.
Відповідно ч. 2 ст. 100 КАС України позовна заява може бути залишена без розгляду як на стадії вирішення питання про відкриття провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання, так і в ході підготовчого провадження чи судового розгляду справи.
Таким чином, з урахуванням вищенаведеного суд приходить до висновку, що позов ОСОБА_1 підлягає залишенню без розгляду у зв'язку з пропущенням строку для звернення до суду.
Керуючись ст. ст. 99, 100, КАС України, суд, -
У задоволенні заяви ОСОБА_1 про поновлення строку для звернення до суду - відмовити.
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Державної податкової інспекції в Одеській області, третя особа: Перший заступник начальника Державної податкової інспекції в Одеській області ОСОБА_2, про визнання протиправною та скасування постанови накладення адміністративного стягнення - залишити без розгляду.
Ухвала може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 5- ти денний строк від дня винесення ухвали.
Суддя: 05.11.2014