Постанова від 01.12.2014 по справі 154/3361/14-а

2-а/154/78/14

154/3361/14-а

87

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"01 " грудня 2014 року

Володимир-Волинський міський суд Волинської області в складі:

головуючого - судді Канівця Л.Ф.,

при секретарі - Венгловській О.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративною позовною заявою ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в місті Володимирі - Волинському та Володимир - Волинському районі про визнання дій неправомірними, зобов'язання провести перерахунок пенсії , -

встановив:

20 листопада 2014 року ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до

Управління Пенсійного фонду України в м. Володимирі-Волинському та Володимир-Волинському районі про визнання дій неправомірними , зобов"язання провести перерахунок пенсії.

В позовній заяві покликається на ту обставину, що з 28.09.2011 року вона отримує пенсію за віком , що призначена відповідно до Закону України "Про державну службу". Пенсію їй призначено відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу». Стаж роботи на державній службі становить 15 років 5 місяців 10 днів.

Пенсія обчислена із заробітку, визначеного на підставі довідок № 08-25/1452 від 28.09.2011 року та № 08-25/1454 від 28.09.2011 року видані Володимир-Волинським міськрайонним центром зайнятості про заробітну плату за 24 останні місяці роботи. Зазначені довідки були видані за формою, встановленою Постановою правління ПФУ „ Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України „Про державну службу" від 30.10.2008 року №19-11. До довідки були включені дані про посадовий оклад, доплати за ранг, вислугу років, середньомісячні суми надбавок за високі досягнення в праці та середньомісячні суми премій та премій до державних та професійних свят. Зазначення інших складових заробітної плати, зокрема, сум матеріальних допомог та індексації заробітної плати (інші виплати) формою довідки не було передбачено.

Після виходу на пенсію позивач не мала можливості слідкувати за внесенням змін до діючого законодавства, особливо в частині підзаконних та локальних нормативних актів, цілком довіряла управлінню Пенсійного фонду, як державному органу, однією з основних функцій якого є соціальний захист населення. Переглядаючи сайт Верховного суду України в пошуках необхідної їй постанови, випадково натрапила на Постанови Верховного суду України №21-97а 13 від 14.03.2013 року та інші, які стосувались отримуваних застрахованою особою сум виплат, з яких були фактично нараховані га сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати. При детальному вивченні обставин, які слугували підставою для звернення осіб по вищезазначених судових справах до суду першої інстанції, вияснила, що постанова правління ПФУ „Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України „Про державну службу", визнана такою, що не відповідає правовим актам вищої юридичної сили, щодо не включення до складу заробітної плати складових, які передбачені чинним законодавством. У зв'язку з чим до форми довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії були внесені зміни Постановою правління ПФУ №5-1 від 14.02.2011 року та в цій довідці передбачено інформації про розмір інших виплат, які враховуються при обчисленні пенсії відповідно до Закону України „Про державну службу" та з яких сплачено страхові внески, а з 01.01.2011 року - єдиний соціальний внесок на загальнообов"язкове державне соціальне страхування.

Вважає, що після внесення таких змін, управління Пенсійного фонду в м. Володимирі-Волинському та Володимир-Волинському районі, зобов'язане було замінити раніше видані довідки про заробітну плату довідками нового зразка, інформувати її про можливість проведення перерахунку або провести перерахунок самостійно з врахування складових заробітної плати, не врахованих при первинному призначенні пенсії. Так як цього зроблено не було, в вересні 2014 року вона звернулась до управління Пенсійного фонду України в м. Володимирі-Волинському та Володимир-Волинському районі із заявою про перерахунок пенсії, долучивши до заяви довідки про складові заробітної плати державного службовця № 08-25/1452 від 28.09.2011 року та № 08-25/1454 від 28.09.2011 року із зазначенням виплат, які не були включені в раніше видані довідки.

25.09.10.2014 року позивач отримала повідомлення про відмову у проведенні перерахунку пенсії № 196/П-02 . З даним рішенням відповідача не погоджується, вважає його неправомірним та таким, що не відповідає діючому законодавству, порушує її конституційне право на пенсійне забезпечення в розмірі, відповідно заробітній платі та стажу її роботи.

За змістом статті 37 Закону України №3723-ХІІ (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80-90% від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Вважає, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входили до системи оплати праці державного службовця. Крім цього, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Просить суд визнати дії управління Пенсійного фонду України в м. Володимирі-Волинському та Володимир-Волинському районі щодо не включення до складових заробітної плати для призначення (перерахунку) пенсії матеріальної допомоги на оздоровлення та соціально-побутових питань неправомірними. Зобов'язати управління ПФУ в м. Володимирі-Волинському та Володимир-Волинському районі здійснити обчислення розміру пенсії та її виплати, як державному службовцю, з дня призначення в розмірі 85 відсотків заробітної плати з урахуванням усіх видів оплати праці, на які були нараховані та сплачені страхові внески (єдиний внесок), включаючи суми матеріальних допомог, індексації заробітної плати та інших фактично отриманих сум, як складових заробітної плати, з яких проводиться нарахування (чергові перерахунки) пенсії згідно до норм чинного законодавства.

27.11.2014 року до суду надійшло письмове заперечення відповідача проти позову, мотивоване тим, що позивач дійсно, перебуває на обліку в управлінні як одержувач пенсії за віком на підставі ст. 37 Закону України "Про державну службу" і пенсія їй обчислена відповідно до наданої довідки. Позивач звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, однак, у задоволенні такої заяви було відмовлено. Вважає, що з врахуванням положень ст. ст. 33, 37 Закону України "Про державну службу", підстав для проведення перерахунку пенсії немає. Просить у задоволенні позову відмовити.

В судове засідання позивачка ОСОБА_1не з'явилась, подала суду заяву, згідно якої позов підтримала, просить його задовольнити з підстав, зазначених у ньому та слухати справу у її відсутність.

Представник відповідача в судове засідання не з'явилась, подала суду заяву про розгляд справи у її відсутність, просить в позові відмовити.

Розгляд справи проведено у порядку скороченого провадження у відповідності до ст.183-2 КАС України.

Дослідивши зібрані у справі докази та оцінивши їх у сукупності, суд приходить до висновку, що позов підлягає до часткового задоволення з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач дійсно, перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Володимирі-Волинському та Володимир-Волинському районі Волинської області як одержувач пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу".

В вересні 2014 року позивач звернулась до відповідача з письмовою заявою про перерахунок пенсії, долучивши до заяви довідки про складові заробітної плати державного службовця №№08-25/1452,№ 08-25/1454 від 28.09.2011 року із зазначенням виплат, які не були включені в раніше видані довідки.

28.09.2014 року позивач отримала повідомлення про відмову у проведенні перерахунку пенсії № 196/П-02 від 25.09.2014 року.

Статтею 37 - 1 Закону "Про державну службу" передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом, відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Відповідно до ст. 33 Закону "Про державну службу", заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. При цьому саме на Кабінет Міністрів України покладається регулювання питань оплати праці державних службовців, встановлення розмірів посадових окладів, надбавок, доплат, матеріальної допомоги.

Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця встановлений постановами КМ України від 31.05.2000 р. № 865 та від 23.04. 2003 р. № 581.

Згідно ст. 37 Закону "Про державну службу" пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі розмір пенсії збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90% заробітної плати.

У частині першій ст. 1 Закону "Про оплату праці" встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

За змістом ст. 2 Закону "Про оплату праці" структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсії. Із змісту статті 40 вказаного Закону видно, що з середньої заробітної плати (доходу) повинні бути сплачені страхові внески.

Отже, чинне законодавство як загальне, так і спеціальне, відносить до складу заробітної плати також інші виплати. При цьому слід врахувати, що надбавки, запроваджені нормативно - правовими актами, матеріальна допомога, індексація, середньомісячна винагорода належать до додаткових видів грошового забезпечення й приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження.

Таким чином, аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що пенсія позивача повинна обчислюватись із заробітної плати, яку вона фактично отримувала на день звільнення, в тому числі з урахуванням матеріальної допомоги та індексації, середньомісячної винагороди, на які нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Постановою правління ПФ України від 30.10.2008 р. № 19 - 11 "Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", зареєстрованою в МЮ України 04.12.2008 р. за № 1 161/15852, було передбачено обов'язкові реквізити довідки про зарплату, в т. ч., встановлено складові заробітної плати, які враховуються під час призначення (перерахунку) пенсії.

Однак постановою правління ПФ України від 14.02.2011 р. № 5 - 1 "Про виконання рішення окружного адміністративного суду міста Києва по справі №2а - 4 753/2 670", затверджена нова форма довідки про складові заробітної плати, яка подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", якою передбачено, що винагорода за вислугу років, матеріальна допомога на оздоровлення і допомога на вирішення соціально - побутових питань, індексація є складовими заробітної плати. При цьому чітко передбачено, що із усіх виплат, що вказані в довідці такої форми, нараховуються і сплачуються страхові внески, а з 01.01.11 р. - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Крім цього, ст. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до ч. 1 ст. 66 цього Закону, до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат па оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Ст. 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Аналогічна позиція висловлена ВС України у постанові від 20.02.12 р. (справа № 21-430а11).

За приписами частини другої ст. 244 - 2 КАС України, рішення ВС України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно - правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням ВС України.

З довідки про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", вбачається, що позивач отримувала у розрахунковому періоді матеріальну допомогу, індексацію, середньомісячну винагороду, з яких відраховувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Такі відомості обов"язково мають бути прийняті відповідачем до уваги і з врахуванням таких даних він має провести перерахунок пенсії позивача.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідач не надав суду будь - яких доказів на обґрунтування правомірності своїх дій щодо відмови позивачу у здійсненні перерахунку пенсії з врахуванням поданої позивачем довідки про складові заробітної плати, а з огляду на викладене вище, наведені відповідачем підстави для відмови у перерахунку пенсії, є повністю необґрунтовані.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Як встановлено судом, відповідач, відмовляючи позивачу в перерахунку розміру пенсії, не діяв на підставі та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, тобто діяв неправомірно, чим порушив право позивача на отримання пенсії у належному розмірі, в зв'язку з чим таке право потребує судового захисту.

Суд, обираючи спосіб захисту порушеного права позивача, вважає, що для відновлення останнього необхідно і достатньо зобов"язати відповідача здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії як державному службовцю в межах строків позовної давності починаючи з 20 травня 2014 року, з врахуванням усіх видів оплати праці, на які були нараховані та сплачені страхові внески, включаючи суми матеріальних допомог, індексації заробітної плати та інших фактично отриманих сум як складових заробітної плати з яких проводиться нарахування (чергові перерахунки) пенсії згідно норм чинного законодавства.

Відповідно до ч. 1 п. 1 ст. 256 КАС України, постанова підлягає до негайного виконання в межах суми стягнення за один місяць.

Стягнути з Державного бюджету України на користь позивача судовий збір .

В решті позову слід відмовити за пропуском строку позовної давності.

Керуючись ст. ст. 11, 71, 86, 94, ч. 2 ст. 99, 159 - 163, 186, 254 КАС України, ст. ст. 33, 37, 37 - 1 Закону України "Про державну службу", ст. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення", ст. ст. 40, 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", суд-

ПОСТАНОВИВ :

Позовну заяву ОСОБА_1 задовольнити частково .

Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в місті Володимирі - Волинському та Володимир - Волинському районі щодо відмови здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату раніше призначеної пенсії державного службовця.

Зобов'язати Управління пенсійного фонду України в місті Володимирі - Волинському та Володимир - Волинському районі здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 як державному службовцю , починаючи з 20 травня 2014 року з розрахунку 85 відсотків від суми заробітної плати з урахуванням усіх видів оплати праці , на які були нараховані та сплачені страхові внески ( єдиний внесок ) , включаючи суми матеріальних допомог , індексації заробітної плати , з яких проводиться нарахування ( чергові перерахунки ) пенсії згідно до норм чинного законодавства .

Постанову суду звернути до негайного виконання в межах суми стягнення за один місяць.

Стягнути з державного бюджету України в користь ОСОБА_1 понесені судові витрати в сумі 73, 08 грн. судового збору.

В решті позову відмовити .

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня її проголошення , в разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу , апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови .

Суддя