Ухвала від 27.11.2014 по справі 909/1267/14

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

УХВАЛА

27 листопада 2014 р. Справа № 909/1267/14

Господарський суд Івано-Франківської області у складі

Судді Рочняк Олександри Вікторівни

при секретарі судового засідання Павлюк У.В.,

розглянувши у підготовчому засіданні матеріали справи

за заявою Коломийської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів в Івано-Франківській області, вул.Хмельницького,3, м.Коломия,

до Приватного підприємства "Дем'ян-Сервіс", вул.Крип"якевича,54а, м.Коломия Івано-Франківська область

про банкрутство

учасники у справі про банкрутство:

від заявника: Симчич О.І - начальник відділу погашення заборгованостей (довіреність №4675/10/09-07-10/998 від 06.08.14);

від боржника: представники не з'явилися

ВСТАНОВИВ: до господарського суду Івано-Франківської області звернулася Коломийська об'єднана державна податкова інспекція з заявою про порушення провадження у справі про банкрутство Приватного підприємства "Дем'ян-Сервіс".

Ухвалою господарського суду Івано-Франківської області від 14.11.14 заяву Коломийської об'єднаної державної податкової інспекції прийнято до розгляду та призначено розгляд заяви в підготовчому засіданні суду на 27.11.14.

Для участі у справі про банкрутство Приватного підприємства "Дем'ян-Сервіс" автоматизованою системою з відбору кандидатів на призначення арбітражного керуючого у справах про банкрутство визначено арбітражного керуючого Сидорака Олексія Олексійовича (ліцензія серія АВ №547940 від 22.12.10, свідоцтво арбітражного керуючого №1144 від 25.06.13), про що свідчить відповідна довідка від 14.11.14.

В судовому засіданні представник заявника - Коломийської об'єднаної державної податкової інспекції підтримав вимоги заяви про порушення провадження у справі про банкрутство Приватного підприємства "Дем'ян-Сервіс", посилаючись на те, що Коломийською об'єднаною державною податковою інспекцією вживалися заходи до отримання з Приватного підприємства "Дем'ян-Сервіс" податової заборгованості в розмірі 3188430 грн 95 коп згідно постанови Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 04.02.14 у справі №809/42/14 , зокрема відповідно до Податкового кодексу України боржнику вручено податкову вимогу №485-11 від 03.10.13. Крім того, Коломийська ОДПІ направляла запити в Реєстраційну службу Коломийського міськрайонного Управління юстиції Івано-Франківської області від 19.09.14 №63/9/09-07-250/880 про наявність об'єктів нерухомості в боржника; в Коломийський ВРЕР по обслуговуванню м.Коломия, Коломийського, Снятинського та Городенківського районів при УДАІ УМВС у Івано-Франківській області від 19.09.14 №5624/10/09-07-250/879 про наявність у боржника транспортних засобів; в Управління Держземагентства у Коломийському районі від 19.09.14 №5625/10/09-07-250/881 про наявність земельних ділянок у власності ПП "Дем"ян-Сервіс", на які отримала відповіді про відсутність у боржника будь-якого майна.

Представники боржника в судове засідання не з'явились, хоча боржник належним чином повідомлений про час та місце судового засідання, матеріали, витребувані судом, не подав.

Заслухавши пояснення представника заявника, дослідивши наявні матеріали справи та з'ясувавши фактичні обставини справи, судом встановлено наступне.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (далі- Закон про банкрутство) боржником є суб'єкт підприємницької діяльності (юридична особа або фізична особа-підприємець), неспроможний виконати протягом трьох місяців свої грошові зобов'язання після настання встановленого строку їх виконання, які підтверджені судовим рішенням, що набрало законної сили, та постановою про відкриття виконавчого провадження, якщо інше не передбачено цим Законом.

За приписами ч. 1 ст. 16 Закону про банкрутство у підготовчому засіданні господарським судом здійснюється перевірка обґрунтованості вимог заявника, а також з'ясування наявності підстав для порушення провадження у справі про банкрутство.

Положеннями ч. 3 ст. 10 Закону про банкрутство, яка визначає підстави для порушення провадження у справі про банкрутство, передбачено, що справа про банкрутство порушується господарським судом, якщо безспірні вимоги кредитора (кредиторів) до боржника сукупно становлять не менше трьохсот мінімальних розмірів заробітної плати, які не були задоволені боржником протягом трьох місяців після встановленого для їх погашення строку, якщо інше не передбачено цим Законом.

Безспірні вимоги кредиторів - грошові вимоги кредиторів, підтверджені судовим рішенням, що набрало законної сили,і постановою про відкриття виконавчого провадження, згідно з яким відповідно до законодавства здійснюється списання коштів з рахунків боржника. До складу цих вимог, у тому числі щодо сплати податків, зборів (обов'язкових платежів), не включаються неустойка (штраф, пеня) та інші фінансові санкції.

Отже, за Законом про банкрутство вимоги кредиторів набувають характеру безспірних, якщо вони підтверджуються документами, за якими відповідно до законодавства здійснюється списання коштів з рахунків боржника, зокрема, виконавчими.

Таким чином, з цього моменту грошові вимоги переходять в категорію безспірних.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом, грошові вимоги ініціюючого кредитора підтверджені постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 04.02.14 у справі №809/42/14, згідно якої стягнуто з ПП "Дем"ян-сервіс" в дохід бюджету податовий борг в сумі 3188430 грн 95 коп, на підставі якої 17.07.14 судом видано виконавчий лист.

Постановою ВДВС Коломийського міськрайонного управління юстиції 06.08.14 відмовлено у відкритті виконавчого провадження з примусового виконання виконавчого листа №809/42/14, посилаючись на те, що чинне законодавство передбачає окремий порядок примусового виконання судових рішень про стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу. При цьому, органи державної виконавчої служби до цієї процедури не залучаються. Процедура погашення податкового боргу є самостійною процедурою, яка регулюється окремими нормами, а саме Податковим кодексом України, а не законодавством про виконавче провадження.

Стаття 1071 Цивільного кодексу України визначає підстави списання грошових коштів з рахунка. За приписами ч. 1 цієї статті банк може списати грошові кошти з рахунка клієнта на підставі його розпорядження. Без такого розпорядження грошові кошти можуть бути списані з рахунка клієнта лише на підставі рішення суду, а також у випадках, встановлених договором між банком і клієнтом (ч. 2 вказаної статті).

Податковим кодексом України ( ст. 95 ) передбачено, що контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

Механізм виконання судових рішень про стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу регламентований главою 12 Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 21.01.2004 № 22, передбачає оформлення інкасового доручення для примусового стягнення коштів в рахунок погашення податкового боргу.

При цьому, відповідно до п.12.7 Інструкції, якщо інкасові доручення (розпорядження) надійшли до банку протягом операційного часу, але на час надходження на рахунку платника немає коштів або їх недостатньо, то банк виконує ці інкасові доручення (розпорядження) з урахуванням сум, що надійдуть на рахунок платника протягом операційного часу (поточні надходження). Якщо для виконання цих інкасових доручень (розпоряджень) недостатньо коштів ( з урахуванням поточних надходжень), то вони виконуються частково відповідно до пункту 12.9 глави 12. Якщо на рахунку платника коштів немає і протягом операційного часу кошти на його рахунок не надходили, то після закінчення операційного часу ці інкасові доручення (розпорядження) повертаються без виконання згідно з пунктом 12.11 цієї глави.

За змістом п.12.8 Інструкції Інкасові доручення (розпорядження), які надійшли до банку після операційного часу, банк (незалежно від наявності коштів на рахунку платника на час їх надходження) виконує наступного операційного дня. Якщо на початок наступного операційного дня на рахунку платника буде недостатньо коштів для виконання інкасових доручень (розпоряджень), то вони цього самого дня виконуються частково відповідно до пункту 12.9 цієї глави.

Якщо на початок наступного операційного дня на рахунку платника не буде коштів для виконання інкасових доручень (розпоряджень), то такі документи цього самого дня повертаються без виконання відповідно до пункту 12.11 цієї глави.

Отже, враховуючи, що інкасове доручення за відсутністю коштів на рахунках боржника повертається стягувачеві того ж дня, воно не має строків примусового виконання протягом 3-х місяців, дотримання яких є необхідним для порушення справи про банкрутство боржника відповідно до ч. 3 ст. 10 Закону про банкрутство.

Крім того, суд звертає увагу на те, що Закон про банкрутство не містить застережень щодо можливості ненадання органами доходів і зборів при ініціюванні процедури банкрутства платника податків документів виконавчого провадження по примусовому стягненню податкового боргу.

За приписами частини 1 статті 19 Закону України "Про виконавче провадження", державний виконавець відкриває виконавче провадження на підставі виконавчого документа, зазначеного в статті 17 цього Закону, зокрема, за заявою стягувача або його представника про примусове виконання рішення. Отже, виконавче провадження - це особлива процедура виконання судового рішення, яка здійснюється виключно органами державної виконавчої служби та не може здійснюватись іншими органами, незалежно від наділення їх окремими функціями щодо можливого проведення стягнення коштів за судовим рішенням (як-то, органів державної податкової служби відповідно до ст. 95 Податкового кодексу України).

Враховуючи те, що безспірні вимоги повинні бути не виконані боржником протягом трьох місяців, встановлений Законом про банкрутство трьохмісячний строк починає свій відлік після пред'явлення виконавчих документів до виконання до органів державної виконавчої служби.

Згідно із ч. 6 ст. 16 Закону про банкрутство за наслідками розгляду заяви про порушення справи про банкрутство та відзиву боржника господарський суд виносить ухвалу про порушення провадження у справі про банкрутство або відмову у порушенні провадження у справі про банкрутство.

Відповідно до ч. 7 ст. 16 Закону про банкрутство суд відмовляє в порушенні провадження у справі про банкрутство, зокрема, якщо заявником не доведено наявності підстав для порушення провадження у справі про банкрутство, якщо відсутня хоча б одна з підстав, передбачених ч. 3 ст. 10 цього Закону.

При цьому, кожна з підстав для відмови у порушенні справи про банкрутство, вказана в ч. 7 ст. 16 Закону про банкрутство, є самостійною.

Таким чином, відсутність хоча б однієї з ознак неплатоспроможності боржника, передбачених ч. 3 ст. 10 Закону про банкрутство, є самостійною підставою для відмови у порушенні провадження у справі про банкрутство.

На підставі наведеного суд дійшов висновку, що у порушенні провадженні у справі про банкрутство боржника необхідно відмовити у зв'язку з тим, що на час порушення справи про банкрутство відсутні всі в сукупності ознаки неплатоспроможності боржника, з якими Закон про банкрутство пов'язує можливість порушення провадження у справі про банкрутство та здійснення подальшого її руху.

При цьому, суд вважає за необхідне зазначити, що відповідно до ч. 8 ст. 16 Закону про банкрутство відмова у відкритті провадження у справі про банкрутство не перешкоджає повторному зверненню до суду із заявою про порушення справи про банкрутство за наявності підстав, встановлених цим Законом.

Керуючись ст.ст. 2, 10, 11, п.6, п.7 ст.16 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", ст. 86 Господарського процесуального кодексу України, суд

УХВАЛИВ:

відмовити у порушенні провадження у справі про банкрутство Приватного підприємства "Дем'ян-Сервіс", вул.Крип"якевича,54а, м.Коломия Івано-Франківська область (код 33086210).

Заяву арбітражного керуючого Сидорака Олексія Олексійовича №53 від 26.11.14 (ліцензія серія АВ №547940 від 22.12.10, свідоцтво арбітражного керуючого №1144 від 25.06.13) про участь у справі про банкрутство Приватного підприємства "Дем'ян-Сервіс" залишити без розгляду.

Відмова у відкритті провадження у справі про банкрутство не перешкоджає повторному зверненню до суду із заявою про порушення справи про банкрутство за наявності підстав, встановлених законом.

Суддя Рочняк О. В.

Дану ухвалу направити: заявнику, боржнику, арбітражному керуючому Сидораку О.О. (82400, Львівська область, м.Стрий, вул.Львівська, 83/13), відділу з питань банкрутства Головного управління юстиції в Івано-Франківській обл. (вул.Грюнвальдська,11, м.Івано-Франківськ, 76000).

Виготовлено в КП "Діловодство спеціалізованого суду"

________________ Рочняк О. В. 27.11.14