Постанова від 21.11.2014 по справі 712/13691/14-а

Провадження № 2а/712/523/14

Справа № 712/13691/14-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 жовтня 2014 року Суддя Соснівського районного суду м. Черкаси ПИРОЖЕНКО С.А., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в м. Черкаси Черкаської області про визнання неправомірними дій про відмову в перерахунку розміру пенсії та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії і виплату грошових коштів,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулась до суду з позовом про визнання неправомірними дій про відмову в перерахунку розміру пенсії та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії і виплату грошових коштів, посилаючись на те, що вона є пенсіонером та отримує пенсію по інвалідності з 22 листопада 2012 року відповідно до Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", а з 12 грудня 2012 року - пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про державну службу». Заявник звернулась до Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області стосовно включення в заробітну плату для обчислення пенсії інших виплат, що включені до довідки, але отримала відмову датовану 19 травня 2014 року за № 238/М-10, тому вважає відмову протиправною, та звернулась до суду за захистом своїх прав.

Стороною відповідача надано суду заперечення, в яких зазначено про те, що дії Управління відповідають чинному законодавству, з посиланням на те, що Постановою правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011 року № 5-1 скасовано попередню форму довідки про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь - які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України „Про державну службу" та затверджено нову. В нову форму довідки введено додаткову колонку „Інші виплати".

Згідно статті 33 вищезазначеного Закону заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Тобто, зміни до чинного законодавства, зокрема, Закону України „Про державну службу" та постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 „Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсій" не вносилися і, відповідно, при визначені заробітної плати для обчислення пенсії державного службовця включаються складові заробітної плати, передбачені вищезазначеними нормативно - правовими актами.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 183-2 КАС України скорочене провадження застосовується у адміністративних справах про оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат.

Згідно з п. 4. ч. 1 ст. 183-2 КАС суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі. За результатами розгляду справи у скороченому провадженні суддя, оцінивши повідомлені позивачем, відповідачем обставини, за наявності достатніх підстав приймає законне та обґрунтоване судове рішення.

Судом встановлені наступні факти та відповідні їм правовідносини, які регулюються нормами адміністративного судочинства, Законами України „Про державну службу", „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", „Про оплату праці" та Конституцією України.

Позивач ОСОБА_1, працювала на посадах в органах державної служби та їй призначена пенсія по інвалідності при загальному страховому стажі роботи 32 роки 1 місяць 14 днів, в тому числі робота на державній службі - 15 років 4 місяці 7 днів.

З 22 листопада 2012 року ОСОБА_1 перебуває на пенсійному обліку і з цього часу отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а з 12 грудня 2012 року їй призначено пенсію по інвалідності, як інваліду 2 групи загального захворювання відповідно до Закону України „Про державну службу" з урахуванням Постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року № 268 (із змінами, внесеними Постановою Кабінету Міністрів України від 06 лютого 2008 року № 34).

Позивач 16 травня 2014 року звернулась до Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області стосовно включення в заробітну плату для обчислення пенсії інших виплат, що включені до довідки, а 19 травня 2014 року за № 238/М-10, позивач отримала відмову мотивуючи тим, що зміни до чинного законодавства, зокрема, Закону України „Про державну службу" та постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 „Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсій" не вносилися і відповідно, при визначені заробітної плати для обчислення пенсії державного службовця включаються складові заробітної плати, передбачені вищезазначеними нормативно - правовими актами.

Із наданої суду Довідки про складові заробітної плати за останні 24 календарні місяці роботи, яка надавалась УПФ для перерахунку пенсії позивачу відповідно до Закону України „Про державну службу" № 06-24/2880 від 13 травня 2014 року вбачається, що до неї були включені інші виплати, але вони не були взяті в розрахунок.

Основними нормативно-правовими актами, які регулюють порядок призначення та перерахунку пенсій є Закон України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та „Про державну службу", які співвідносяться між собою як загальний та спеціальний акти.

Пенсійне забезпечення посадових осіб місцевого самоврядування, які мають стаж служби в органах місцевого самоврядування та/або державної служби не менше 10 років, здійснюється у порядку, визначеному законодавством України „Про державну службу", ч. 7 ст. 21 Закону України „Про службу в органах місцевого самоврядування" від 07.06.2001 року № 2493-ПІ.

Зі змісту статті 37 Закону України „Про державну службу" від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІ1 у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу, така пенсія призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

За Законом України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу (ч. 1 ст. 40).

Частиною 1 статті 66 цього Закону України „Про пенсійне забезпечення" встановлено, що до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України „Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

У постановах Кабінету Міністрів України від 18 травня 1998 року № 697 та № 1170 від 22 грудня 2010 року (з 01 січня 2011 року) визначено вичерпний перелік видів оплати праці та інших виплат, на які не нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та які не враховуються при обчисленні середньомісячної заробітної плати для призначення пенсії. У такому переліку не зазначені ані матеріальна допомога на соціально-побутові потреби, ані матеріальна допомога на оздоровлення.

Відповідно до ч. 2 ст. 33 Закону України „Про державну службу" заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань (ч. 6 зазначеної статті).

Частиною 7 зазначеної норми передбачено, що умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

На реалізацію наведеної норми Кабінетом Міністрів України 31 травня 2000 року прийнято постанову №865 „Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії".

В пункті першому названої постанови закріплено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.

Окрім того, структура заробітної плати визначена Законом України „Про оплату праці", статтею 2 якого закріплено, що до її складу відносяться основна заробітна плата, додаткова заробітна плата (доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій) та інші заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що чинне законодавство як загальне, так і спеціальне, відносить до складу заробітної плати також інші виплати. При цьому слід врахувати, що надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами, матеріальна допомога належать до додаткових видів грошового забезпечення й приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження.

Право пенсіонера, що отримує пенсію за законодавством України про державну службу на врахування „інших виплат", підтверджено постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 13 серпня 2010 року, яка залишена без змін ухвалами Київського апеляційного адміністративного суду від 09 листопада 2010 року та Вищого адміністративного суду України від 21 листопада 2012 року.

На виконання зазначеного судового рішення, яке набрало законної сили Правлінням Пенсійного фонду України прийнято постанову „Про виконання рішення Окружного адміністративного суду міста Києва по справі № 2а-4753/09/2670", якою затверджено довідку про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України „Про державну службу". У вказаній довідці міститься поле „інші виплати", з необхідністю їх розшифровки.

Наведене свідчить, що, відмовляючи у перерахунку пенсії з урахуванням таких виплат, як матеріальна допомога на соціально-побутові потреби та допомога на оздоровлення, відповідач діяв усупереч вимогам законів України та ряду підзаконних актів.

Поряд з цим, в судом встановлено, що позивач звернулась до суду з адміністративним позовом 02 жовтня 2014 року згідно штампу вхідної кореспонденції Соснівського районного суду м. Черкаси № 32008 та просить суд здійснити перерахунок пенсії з дня призначення, а саме з 12 грудня 2012 року.

Відповідно до ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

За частиною 1 ст. 100 КАС України адміністративний позов поданий після закінчення строків встановлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, не знайде підстав для поновлення строку, про що зостановлюється ухвала.

За таких обставин, суд вважає, що позовні вимоги підлягають до часткового задоволення.

Керуючись ст.ст. 11, 69-71, 99-100, 122, 160, 162, 183-2, 186, 256 КАС України, ст.ст. 22, 92 Конституції України, ст. 2 Закону України «Про оплату праці», ст.ст. 33, 37 Закону України «Про державну службу», ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне забезпечення», суддя -

ПОСТАНОВИВ:

Визнати відмову Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 з врахуванням інших виплат - протиправною.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з врахуванням інших виплат відповідно до Довідки про складові заробітної плати № 06-24/2880 від 13 травня 2014 року за період з 01 грудня 2010 року по 30 листопада 2012 року, починаючи з 19 листопада 2013 року.

Судові витрати віднести на рахунок держави.

Постанову в частині стягнення суми платежу за один місяць підлягає до негайного виконання.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня її проголошення в порядку, передбаченому ст. 186 КАС України.

Строк для подання апеляційної скарги стороною або іншою особою, яка брала участь у справі, обчислюється з моменту отримання копії постанови.

Суддя Соснівського районного

суду м. Черкаси С.А.ПИРОЖЕНКО