Постанова від 25.11.2014 по справі 694/2109/14-а

Справа № 694/2109/14-а

2-а/694/85/14

ПОСТАНОВА

іменем України

25.11.2014 року м. Звенигородка

Суддя Звенигородського районного суду Черкаської області Гончаренко Т.В., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Звенигородському районі Черкаської області про визнання протиправними дій та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії,-

ВСТАНОВИВ:

11.11.2014 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просив зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Звенигородському районі Черкаської області, визнавши його дії неправомірними, здійснити перерахунок його пенсії державного службовця, починаючи з 11.05.2014 року, відповідно до ст. 37-1 Закону України "Про державну службу" в призначеному розмірі 89 % заробітної плати, згідно з наданою довідкою фінансового управління Звенигородської районної державної адміністрації Черкаської області від 16.10.2014 року № 174/04-04 про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», з урахуванням сум матеріальної допомоги у розмірі 6633,30 грн., індексації заробітної плати у розмірі 1959,70 грн., у зв'язку з підвищенням посадових окладів державним службовцям, відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 12.05.2007 року № 700 та від 01.02.2008 року № 34.

Свої вимоги позивач мотивує тим, що з 16.10.2009 року він перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Звенигородському районі Черкаської області та отримує пенсію державного службовця, відповідно до Закону України "Про державну службу" в розмірі 89 % заробітної плати працюючого державного службовця. Загальний страховий стаж становить 39 років 1 місяць, стаж державної служби складає 19 років 04 місяці 19 днів. При призначенні пенсії відповідачем не були враховані в розрахунок матеріальна допомога, індексації заробітної плати.

ОСОБА_1 звернувся до управління Пенсійного фонду в Звенигородському районі Черкаської області із заявою про перерахунок розміру пенсії в розмірі 89 %, з урахуванням матеріальної допомоги у розмірі 6633,30 грн., індексації заробітної плати у розмірі 1959,70 грн., згідно наданих ним довідок.

07.11.2014 року УПФУ в Звенигородському районі Черкаської області надало відповідь, в якому відповідач відмовив в перерахунку призначеної пенсії з включенням до заробітної плати сум матеріальної допомоги та зазначив, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 70% суми їхньої заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Не погоджуючись з даним рішенням УПФУ в Звенигородському районі Черкаської області позивач звернувся до суду з даним позовом.

В наданий судом строк відповідач подав заперечення, в якому просить відмовити в задоволенні позову. Посилається на те, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років та інших надбавок. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України. Матеріальна допомога не входить до складу заробітної плати державного службовця та є разовою виплатою, а тому підстав для включення до заробітної плати для обчислення пенсії сум матеріальних допомог та сум одноразових премій та перерахунку пенсії позивача немає.

Матеріали, які наявні у справі є достатніми для всебічного та об'єктивного розгляду даної справи, а тому, у відповідності до ст. 183-2 КАС України, суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні фактичні обставини справи та відповідні їм правовідносини.

Позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Звенигородському районі Черкаської області. З 16.10.2009 року отримує пенсію державного службовця, відповідно до Закону України "Про державну службу" в розмірі 89 % заробітної плати працюючого державного службовця. Загальний страховий стаж становить 39 років 01 місяць, стаж державної служби складає 19 років 04 місяці 19 днів. Розрахунок пенсії позивача Управлінням Пенсійного фонду України в Звенигородському районі Черкаської області здійснювався без включення у розмір заробітної плати позивача матеріальної допомоги та сум індексації заробітної плати.

Згідно довідки фінансового управління Звенигородської районної державної адміністрації Черкаської області від 16.10.2014 року № 174/04-04 про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», в графі «індексація» включені суми за 2007 рік: листопад - 36,92 грн., за грудень - 54,53 грн.; за 2008 рік: за січень 75,96 грн., за травень 24,59 грн., за червень 45,29 грн., за липень 54,52 грн.,за серпень 54,52 грн., за вересень 29,64 грн., за жовтень 56,20 грн., за листопад - 65,56 грн., за грудень 65,56 грн.; за 2009 рік: за січень 89,69 грн., за лютий - 105,03 грн., за березень 127,78 грн., за квітень 80,46 грн., за травень 163,90 грн., за червень 151,19 грн., за липень 162,57 грн.,за серпень 171,93 грн., за вересень 171,93 грн., за жовтень 171,93 грн., в графі «матеріальна допомога» включені суми за листопад 2007 року - 1734,84 грн., за серпень 2008 року - 2424,03 грн., за квітень 2009 року - 2474,43 грн. На всі виплати, що включені в довідку, нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до вимог ст. 37 Закону України "Про державну службу" передбачено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії, а особам які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями,- у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. Частиною другою статті 37-1 вказаного Закону визначено, що перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії. Таким чином, призначення державному службовцю пенсії та її перерахунок здійснюється з сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Як передбачено ч.2 ст. 33 Закону України "Про державну службу", заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплат за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Згідно до ст. 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року, до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких, згідно із цим Законом були фактично обчислені та сплачені страхові внески до Пенсійного фонду в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати(доходу), з якої сплачуються страхові внески.

Відповідно до ч. 1 ст. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці, на які згідно до вимог Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування", нараховується збір на обов'язкову державне пенсійне страхування в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати(доходу), з яких справляються страхові внески(збори)до соціальних фондів, яка діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Виходячи з цього, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких фактично були нараховані та сплачені внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (доход) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Умови та порядок пенсійного забезпечення державних службовців визначено ст. 37 Закону України «Про державну службу».

Відповідно до ч. 1 та 4 ст. 37 Закону в редакції, що діяла на час призначення пенсії, на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності загального трудового стажу для жінок не менше 20 років, в тому числі стажу державної служби не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 % від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на 1% заробітку, але не більше 90% заробітної плати, без обмеження граничного розміру пенсії.

З 01 жовтня 2011 року положення ст. 37 Закону України «Про державну службу» щодо призначення державним службовцям пенсії у розмірі не більше 90 % від суми місячного (чинного) заробітку втратили чинність та внесено зміни до розміру відсотків суми заробітної плати державних службовців при призначенні пенсії, тобто 80 %, у зв'язку з внесенням змін до редакції цієї статті Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 року.

З 1 травня 2014 року вдруге змінено розмір відсотку суми заробітної плати при призначенні на 70 % від суми заробітної плати державного службовця, у зв'язку з внесенням змін до редакції цієї статі Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для створення економічного зростання в Україні».

Разом з тим, підстави та порядок перерахунку пенсій державним службовцям регулює стаття 37-1 Закону України «Про державну службу», положення якої щодо перерахунку пенсії, у зв'язку з прийняттям Законів України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для створення економічного зростання в Україні», та «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», змін не зазнали.

Так, відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.

Перерахунок пенсій здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування) працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Враховуючи наведене, при перерахунку пенсії державним службовцям має застосуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому, внесені Законами України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для створення економічного зростання в Україні», та «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», зміни до ст. 37 Закону України «Про державну службу» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії державним службовцям у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.

Крім того, згідно із ст. 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 17.12.2013 року № 21-445а13, яка відповідно до ст. 244-2 КАС України є обов'язковою для всіх суб'єктів владних повноважень та судів України при вирішенні подібних справ.

Таким чином, відмова відповідача в проведенні перерахунку пенсії державного службовця з метою донарахування призначеної позивачу пенсії з урахуванням сум матеріальної допомоги сум індексації заробітної плати, згідно наданої ним довідки, відповідно до законодавства, яке діяло на момент останнього перерахунку пенсій держаного службовця, в розмірі 89 % заробітної плати є незаконною, а тому позов підлягає до задоволення повністю.

На підставі ч. 2 ст. 33, ст.ст. 37, 37-1 Закону України "Про державну службу", ч.1 ст. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення", ст. 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", керуючись ст.ст. 11, 69-71, 99, 160-163, 183-2 КАС України,суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Звенигородському районі Черкаської області про визнання протиправними дій та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії - задовольнити.

Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Звенигородському районі Черкаської області щодо відмови в здійснені перерахунку призначеної пенсії ОСОБА_1 з урахуванням сум матеріальної допомоги, сум індексації заробітної плати.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Звенигородському районі Черкаської області здійснити перерахунок ОСОБА_1 пенсії державного службовця за період з 11.05.2014 року відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» в розмірі 89 % заробітної плати з урахуванням сум матеріальної допомоги - 6633,30 грн., індексації - 1959,70 грн., відповідно до довідки фінансового управління Звенигородської районної державної адміністрації Черкаської області від 16.10.2014 року № 174/04-04.

Копію постанови суду не пізніше наступного дня її ухвалення направити сторонам рекомендованим листом з повідомленням про вручення.

Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку також іншими особами у зв'язку з тим, що суд вирішив питання про їх права, свободи, інтереси чи обов'язки.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку на протязі 10 діб з дня отримання копії постанови до Київського апеляційного адміністративного суду через Звенигородський районний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подала до апеляційного суду.

Постанова прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.

Суддя Т.В.Гончаренко