Справа № 686/21779/14-а
14 листопада 2014 року м. Хмельницький
Хмельницький міськрайонний суд в особі судді Сарбей О.Ф., розглянувши в м. Хмельницькому в приміщенні суду в скороченому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Хмельницькому про визнання дій неправомірними, зобов'язання до вчинення дій,
встановив:
13 жовтня 2014 року позивач ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому про визнання дій неправомірними, зобов'язання здійснити перерахунок пенсії.
Позивач посилається на те, що з 15.10.2010 року їй була відповідачем призначена пенсія відповідно до Закону України «Про державну службу» у розмірі 81 % заробітної плати державного службовця.
Позивачем на адресу відповідача направлена заява з вимогою здійснити перерахунок пенсії з підстав невірного її нарахування. При її нарахуванні не було включено суми заробітку до формули нарахування виплат, по яких здійснювалась сплата збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (допомога на оздоровлення, матеріальна допомога, та індексація заробітної плати). На її заяву листом було відмовлено в перерахунку пенсії.
Позивач просить суд визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови включити суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення в заробітну плату для призначення її пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу»; зобов'язати відповідача здійснити нарахування її пенсії з 15.10.2010 року, включивши до заробітної плати, з якої нараховується пенсія, суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення відповідно до довідки від 24.09.2014 року № 228 в розмірі 81 % заробітної плати державного службовця.
Ухвалою суду від 13.10.2014 року по справі було відкрито скорочене провадження.
Відповідачу були вручені копія ухвали про відкриття скороченого провадження разом з копією позовної заяви та доданих до неї документів, про що свідчить наявна у справі копія супровідного листа із відміткою відповідача про отримання. Відповідачем суду надані письмові заперечення проти позову, в яких він вважає позовні вимоги необґрунтованими та просить відмовити в позові. Також вказує, що позивач звернулась до суду з пропуском встановленого шестимісячного строку, який обчислюється з дня, коли особа дізналась або повинна була дізнатися про порушення своїх прав та інтересів.
Ухвалою суду від 14.11.2014 року позов в частині вимог за період з 15.10.2010 року по 13.04.2014 року залишено без розгляду.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позовна заява підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, позивачу ОСОБА_1 починаючи з 15.10.2010 року була відповідачем призначена пенсія відповідно до Закону України «Про державну службу» у розмірі 81 % заробітної плати державного службовця.
При визначенні розміру пенсії відповідачем, була взята заробітна плата позивача, однак без врахування розміру отриманої ним матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати.
25.09.2014 року позивачем на адресу відповідача направлено заяву з вимогою здійснити перерахунок пенсії з підстав невірного її нарахування через невключення до формули нарахування виплат, по яким здійснювались сплати збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, зокрема, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, однак відповідачем листом № 612/0-12 від 08.10.2014 року їй було відмовлено в перерахунку пенсії.
Суд вважає, що відповідачем неправомірно, всупереч вимогам чинного законодавства було відмовлено в здійсненні позивачу перерахунку пенсії з зазначених нею у заяві підстав.
Згідно ст.ст. 33, 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування. Відповідно до ст. 1 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995 року № 108/95ВР, заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу. Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Відповідно до ст. 66 ч. 1 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 року № 1788-ХІІ до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-ІV визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованій особі для призначення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Відносно цих вимог закону судом встановлено, що до заробітку позивача входила матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати, на які було нараховано і сплачено збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, що підтверджується інформацією про розмір заробітної плати, інші платежі в розрізі років та утримання внесків на пенсійне страхування, а тому відповідач при обчисленні розміру пенсії позивачу повинен був включити ці виплати до складу його заробітної плати як державного службовця, однак всупереч цим вимогам законодавства безпідставно не включив їх до суми середнього заробітку для визначення розміру пенсії.
Таким чином, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 в частині зобов'язання управління провести їй перерахунок пенсії за віком відповідно до вимог ст. 37 Закону України «Про державну службу», ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», включивши до середнього заробітку для обчислення пенсії суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати є обґрунтованими і підлягають до задоволення.
Разом з тим, суд задовольняє вимоги ОСОБА_1 частково, а саме за період з 25.09.2014 року, тобто з дня, коли позивач звернулась до відповідача з заявою про перерахунок пенсії (та одала довідку про заробітну плату).
На підставі викладеного, ст. ст. 8, 19, 22, 46, 55, 92 Конституції України, ст.ст. 33, 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ від 16.12.1993 року, ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст. ст. 1, 2 Закону України «Про оплату праці», та керуючись ст.ст. 6, 7, 9, 11, 71, 86, 99, 158-163, 167, 254 КАС України, суд, -
постановив:
Позовні вимоги задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Хмельницькому щодо відмови включити суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення в заробітну плату для призначення пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону України «Про державну службу».
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Хмельницькому здійснити нарахування та виплату пенсії ОСОБА_1 з 25.09.2014 року, включивши до сум заробітної плати з якої нараховується пенсія, суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення в розмірі 81 % відповідно до довідки від 24.09.2014 року № 228.
В задоволенні решти вимог - відмовити.
Копії постанови невідкладно надіслати сторонам.
Постанова суду, прийнята в порядку скороченого провадження, виконується негайно.
Постанова набирає законної сили у порядку, визначеному ст. 254 КАС України.
Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена в апеляційному порядку сторонами, а також іншими особами у зв'язку з тим, що суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький міськрайонний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.
Суддя: