Справа № 680/1329/14-п
іменем України
01.12.2014 року смт.Нова Ушиця
Суддя Новоушицького районного суду Хмельницької області О.І.Яцина, повторно розглянувши матеріали, які надійшли з ВДАІ Новоушицького РВ УМВС України в Хмельницькій області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, жительки смт.Нова Ушиця вул.Подільська, 1 Хмельницької області, пенсіонерка, за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст.124 КУпАП,
встановив:
Як убачається з протоколу про адміністративне правопорушення від 28 жовтня 2014 року серії АВ2 №326435, 05 жовтня 2014 року в смт.Нова Ушиця по вул.Подільській ОСОБА_1 переганяла стадо тварин через дорогу не залучивши таку кількість погоничів, щоб можна було направити тварин як найближче до правого краю дороги створивши небезпеку іншим учасникам дорожнього руху, що призвело до наїзду на тварину автомобіля «Фіат Добло», державний номерний знак НОМЕР_1. Внаслідок наїзду тварина загинула, а автомобіль отримав механічні пошкодження. Вказаним ОСОБА_1 порушила вимоги п.7.6, п.7.8 Правил дорожнього руху, за що передбачена відповідальність згідно зі ст.124 КУпАП.
Постановою від 12 листопада 2014 року матеріали справи були повернуті ініціатору відкриття провадження в справі про адміністративне правопорушення для належного оформлення.
Перевіривши надані матеріали у порядку, передбаченому ст.278 КУпАП, суддя приходить до висновку про необхідність повторного повернення матеріалів для доопрацювання, оскільки працівниками ВДАІ не виконана жодна вимога постанови від 12 листопада 2014 року.
Відповідно до п.п.6.1, 6.2 Наказу Міністерства внутрішніх справ України №77 від 26 лютого 2009 року «Про затвердження інструкції з оформлення працівниками Державтоінспекції МВС матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху», у разі порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна, на місці ДТП складається протокол про адміністративне правопорушення стосовно цих осіб, до якого додаються:
схема місця ДТП, що підписується особами, які брали участь в огляді, та працівником Державтоінспекції МВС;
пояснення учасників пригоди та свідків (у разі їх наявності);
показання технічних приладів та засобів фото- і відеоспостереження; інші матеріали, які необхідні для прийняття рішення в справі.
На схемі місця ДТП повинні бути графічно зображені та зафіксовані такі об'єкти:
ділянка дороги, де сталася дорожньо-транспортна пригода;
сталі орієнтири, до яких на схемі здійснена прив'язка об'єктів та слідів;
транспортні засоби, причетні до ДТП, координати їх розміщення відносно елементів проїзної частини та сталих орієнтирів;
сліди гальмового шляху коліс транспортних засобів: їх розміщення відносно елементів проїзної частини; довжина від їх початку до кожного колеса транспортного засобу із зображенням місць розривів; довжина слідів на ділянках з різним покриттям;
інші сліди та предмети, що стосуються пригоди: розміщення частин та об'єктів (уламки кузова, частинки фарби, уламки скла, осипання ґрунту, сліди рідини та ін.), що відокремилися від транспортного засобу, відносно елементів проїзної частини, транспортних засобів; площа розсіювання уламків скла, осипання ґрунту тощо;
координати місця зіткнення, наїзду тощо відносно сталих орієнтирів;
ширина проїзної частини разом з роздільними смугами;
ширина тротуарів, узбіччя;
розміри ділянок з різним станом дорожнього покриття;
розміри та розміщення дефектів дорожнього покриття;
розташування дорожньої розмітки;
розташування світлофорів, дорожніх знаків та інших засобів технічного регулювання дорожнього руху;
розташування шлагбаума, засобів сигналізації, дорожніх знаків на підході до залізничного переїзду.
В обов'язковому порядку в схемі місця ДТП заповнюється таблиця дорожніх умов та зазначаються назви об'єктів, зображених на схемі.
На зворотному боці схеми місця ДТП зазначаються:
марка (модель) пошкодженого транспортного засобу;
номерний знак транспортного засобу;
власник транспортного засобу;
перелік видимих (зовнішніх) пошкоджень транспортного засобу, які сталися внаслідок ДТП.
Зазначена інформація підтверджується підписами водіїв транспортних засобів.
Складена на місці пригоди схема місця ДТП долучається до матеріалів справи. Зазначена схема підписується особами, які брали участь у ДТП, а також працівником Державтоінспекції МВС, який її склав.
Пунктом 6.5 вказаного Наказу визначено, що якщо для об'єктивного розгляду матеріалів ДТП необхідне залучення експерта, інспектором з дізнання підрозділу Державтоінспекції МВС або особою, яка виконує його обов'язки, у триденний термін з моменту скоєння ДТП готується відповідний лист до регіонального підрозділу Науково-дослідного експертно-криміналістичного центру при МВС з переліком питань, які треба з'ясувати для прийняття об'єктивного рішення в справі.
Всупереч вказаним вимогам наказу на схемі дорожньо-транспортної пригоди не зазначено слідів гальмового шляху коліс транспортних засобів: їх розміщення відносно елементів проїзної частини; довжина від їх початку до кожного колеса транспортного засобу із зображення місць розривів, тощо.
Крім цього, схема не підписана працівником ДАІ, який її склав.
Також, видається доцільним та необхідним по справі призначити експертизу, чого не зроблено працівником ДАІ.
Невідповідність протоколу про адміністративне правопорушення вимогам закону унеможливлює прийняття у справі законного й обґрунтованого судового рішення, відтак без усунення зазначених недоліків розгляд справи є неможливим.
Верховним судом України визнано правильну практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог ст.256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення (п.24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 року №14).
За таких обставин, адміністративний матеріал відносно ОСОБА_1 слід повторно повернути до ВДАІ Новоушицького РВ УМВС України в Хмельницькій області для належного оформлення, оскільки він не готовий для розгляду в суді.
Разом з тим, зволікання із виконанням вказаних вимог може призвести до сплину строків, передбачених ст.38 КУпАП.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.256, 278 КУпАП, суддя,
постановив:
Адміністративний матеріал про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого ст.124 КУпАП повторно направити до ВДАІ Новоушицького РВ УМВС України в Хмельницькій області для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя:ОСОБА_2