Господарський суд
Житомирської області
10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65, тел. (0412) 48-16-20,
E-mail: inbox@zt.arbitr.gov.ua, веб-сайт: http://zt.arbitr.gov.ua
Від "25" листопада 2014 р. Справа № 906/1446/14
Господарський суд Житомирської області у складі:
судді Сікорської Н.А.
за участю представників сторін:
від позивача: Копилян А.П. - дов. № 1030/02-20 від 10.11.2014р.
від відповідача: Марченко Г.К. - дов. № 285 від 11.11.2014р.
прокурор: Муляренко Т.О., посв. № 025924 від 29.04.2014р.
розглянув у відкритому судовому засіданні в м. Житомирі справу
за позовом Прокурора Радомишльського району в інтересах держави в особі Радомишльської міської ради (м. Радомишль)
до Приватного підприємства "Житлоремсервіс-9" (м.Радомишль)
про визнання недійсним договору про надання послуг з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій
Прокурором пред'явлено позов про визнання недійсним договору про надання послуг з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій, укладеного 03.01.2014р. між Радомишльською міською радою та Приватним підприємством "Житлоремсервіс-9" .
Ухвалою господарського суду від 29.10.2014р. порушено провадження у справі та призначено до розгляду на 11.11.2014р.
Ухвалою суду від 11.11.2014р. розгляд справи відкладено на 25.11.2014р.
Прокурор позовні вимоги підтримав в повному обсязі з підстав, зазначених у позовній заяві.
Позивач - Радомишльська міська рада вимоги прокурора не підтримала з підстав, викладених у письмовому відзиві (а.с. 69-70). Представник позивача повідомив, що рішенням Радомишльської міської ради № 815 від 24.10.2014р. з 01.11.20214р. договір від 03.01.2014р. Радомишльською міською радою скасовано та надано дозвіл на укладення нового договору про надання послуг з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій строком на 12 місяців, який укладено сторонами 01.11.2014р.
Відповідач проти позовних вимог заперечив, з підстав, викладених у відзиві (а.с.17-18). Пояснив що судовими рішеннями, зокрема Радомишльського районного суду Житомирської області та Апеляційного суду Житомирської області підтримано правомірність надання житлово-комунальних послуг відповідачем на підставі рішення Радомишльської міської ради №6 від 22.01.2009року, за яким ПП "Житлоремсервіс-9" було надано дозвіл на виконання робіт по обслуговуванню будинків та прибудинкових територій Радомишльської територіальної громади. Вважає, що в подальшому на підставі вищезазначеного рішення між сторонами правомірно укладались договори на надання житлово-комунальних послуг без проведення конкурсу, оскільки останні укладались терміном на 12 місяців. Копії вказаних договорів подано для долучення до матеріалів справи.
25.11.2014р. прокурор Радомишльського району надіслав письмові пояснення, згідно яких позовні вимоги підтримує, вважає, що спірний договір укладений з порушенням норм чинного законодавства.
Крім того, у вказаних поясненнях прокурор заявив про збільшення розміру позовних вимог та просить визнати недійсним договір про надання послуг з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій, який було укладено 01.11.2014р. між Радомишльською міською радою та Приватним підприємством "Житлоремсервіс-9". вимогу.
Відповідно до ч.4 ст. 22 ГПК України, позивач вправі до прийняття рішення по справі збільшити розмір позовних вимог, відмовитись від позову або зменшити розмір позовних вимог.
Під збільшенням чи зменшенням розміру позовних вимог слід розуміти зміну кількісних показників, в яких виражається позовна вимога (збільшення чи зменшення ціни позову, збільшення чи зменшення кількості товару тощо).
Відповідно до п. 3.10 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 18 від 26.12.2011р. "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції", під збільшенням або зменшенням розміру позовних вимог слід розуміти відповідно збільшення або зменшення кількісних показників за тією ж самою вимогою, яку було заявлено в позовній заяві.
Відповідно до п. 3.11 вищезазначеної постанови збільшено (чи зменшено) може бути лише розмір вимог майнового характеру. Якщо в заяві позивача йдеться про збільшення розміру немайнових вимог (наприклад, про визнання недійсним ще одного акта крім того, стосовно якого відповідну вимогу вже заявлено), то фактично йдеться про подання іншого позову.
Враховуючи викладене, а також те, що предметом позову є вимога немайнового характеру про визнання договору недійсним, подана прокурором заява судом не розцінюється як заява про збільшення розміру позовних вимог.
Вимога прокурора про визнання недійсним договору про надання послуг з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій, укладеного 01.11.2014р. між Радомишльською міською радою та Приватним підприємством "Житлоремсервіс-9" розцінюється судом як новий позов.
З огляду на викладене, суд не приймає заявлену вимогу до розгляду та вирішує спір в межах раніше заявлених позовних вимог.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення прокурора, представників сторін, господарський суд, -
03.01.2014р. між Радомишльською міською радою (замовник, позивач) та Приватним підприємством "Житлоремсервіс-9" (виконавець, відповідач) укладено договір про надання послуг з утримання будинків споруд та прибудинкових територій (а.с. 9).
Відповідно до п.1 договору, предметом договору є забезпечення виконавцем надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій: прибирання прибудинкових територій; вивіз та знешкодження твердих побутових відходів, утилізація ТПВ; обслуговування димових та вентиляційних каналів; освітлення місць загального користування, обслуговування внутрішньо-будинкових електромереж; дератизація, дезинсекція; обслуговування внутрішньо будинкових систем водопостачання та водовідведення; поточний ремонт (крім квартир), в т.ч. поточний ремонт покрівлі та сходових клітин; підготовка житла до осінньо-зимового періоду (далі- послуги) у багатоквартирних будинках міської територіальної громади.
Пунктом 14 договору сторони погодили, що договір укладається на три роки і набирає чинності з дня його укладання.
Обгрунтовуючи підстави звернення з позовом до суду, прокурор зазначив, що договір, всупереч вимог Закону України "Про житлово-комунальні послуги" та Закону України "Про відходи", укладений поза конкурсом, порядок проведення якого визначено постановою Кабінету Міністрів України № 631 від 21.07.2005р. "Про затвердження порядку проведення конкурсу з надання житлово-комунальних послуг" .
Вважає, що сторонами в момент вчинення правочину не додержано вимог, встановлених частинами першою-третьою, п'ятою та шостою ст. 203 ЦК України.
Позивач позовні вимоги прокурора не підтримав. Пояснив, що рішенням сесії Радомишльської міської ради № 14 від 21.01.2008р. було затверджено комплекс заходів щодо реформування ЖКГ (а.с. 37). Розпорядженням виконавчого комітету Радомишльської міської ради від 15.05.2008 № 20 р. на виконання рішення Радомишльської міської ради № 14 від 21.01.2008р. оголошено конкурс між суб'єктами господарювання з метою розгляду найбільш привабливих умов надання житлово-комунальних послуг населенню (а.с. 41), про що здійснено публікацію в газеті "Зоря полісся" від 19.09.2008 р. (а.с. 42).
Рішенням виконавчого комітету міської ради № 216 від 09.12.2008р. було затверджено перелік комунальних послуг по утриманню житлових будинків та прибудинкових територій, які повині надаватись населенню м. Радомишль комунальними та іншими підприємствами (а.с. 43).
Згідно протоколу засідання комісії з питань реформування житлово-комунального господарства від 14.01.2009 р., на конкурс надійшла лише заява ПП "Житлоремсервіс" (а.с. 46).
Рішенням Радомишльської міської ради від 22.01.2009р. №6 ПП "Житлоремсервіс-9" було надано дозвіл на виконання робіт по обслуговуванню жилих багатоквартирних будинків, прибудинкових територій Радомишльської територіальної громади та передано їм на обслуговування будинки, які знаходились на балансі Радомишльського міського виробничо-житлового ремонтно-експлуатаційного підприємства.
З посиланням на ч. 2 ст. 28 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" та ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" позивач вказав, що міська рада щорічно погоджувала на 12 місяців договори про надання послуг з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій, які укладались між Радомишльською міською радою та ПП "Житлоремсервіс-9" без проведення конкурсу.
Вказав, що договір від 03.01.2014 р. помилково укладено на три роки і непогоджено сесією міської ради. Тому рішенням Радомишльської міської ради № 815 від 24.10.2014р. договір від 03.01.2014р. скасовано та надано дозвіл на укладення нового договору на надання послуг з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій строком на 12 місяців, починаючи з 01.11.2014р.
Відповідач, заперечуючи проти позову, виклав аналогічну позицію, що і позивач. Разом з тим, наголосив, що судовими рішеннями підтримано правомірність надання відповідачем на підставі рішення Радомишльської міської ради №6 від 22.01.2009р. житлово-комунальних послуг.
Оцінивши в сукупності матеріали справи, заслухавши пояснення прокурора та представників сторін, господарський суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Як вбачається з позовної заяви підставою звернення прокурора до суду стало недодержання вимог Закону України "Про житлово-комунальні послуги" та Закону України "Про відходи" в процесі укладення договору від 03.01.2014р. про надання послуг з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" житлово-комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та перебування осіб у жилих і нежилих приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил.
Утримання будинків і прибудинкових територій - господарська діяльність, спрямована на задоволення потреби фізичної чи юридичної особи щодо забезпечення експлуатації та/або ремонту жилих та нежилих приміщень, будинків і споруд, комплексів будинків і споруд, а також утримання прилеглої до них (прибудинкової) території відповідно до вимог нормативів, норм, стандартів, порядків і правил згідно із законодавством.
Статею 19 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" визначено, що відносини у сфері житлово-комунальних послуг здійснюються виключно на договірних засадах.
Відповідно до ст. 27 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» укладання договорів на надання житлово-комунальних послуг (крім послуг з централізованого опалення, послуг з централізованого постачання холодної води, послуг з централізованого постачання гарячої води, послуг з водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем), згідно з установленим переліком для об'єктів державної або комунальної власності здійснюється за результатами конкурсу.
Перелік житлово-комунальних послуг, право на здійснення яких виборюється на конкурсних засадах, визначає орган місцевого самоврядування.
Організатором конкурсу є власник чи балансоутримувач або уповноважена ним особа.
Організатор конкурсу зобов'язаний оприлюднити конкурсні умови. Конкурсні умови мають містити: перелік житлово-комунальних послуг, на надання яких оголошено конкурс; вимоги до учасників конкурсу; вимоги до обсягів надання житлово-комунальних послуг; вимоги до якості виконання з урахуванням діючих стандартів, нормативів, норм і правил; термін, на який укладається договір, та підстави його розірвання; інформацію про об'єкт конкурсу щодо надання житлово-комунальної послуги.
Постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року № 631 (із змінами та доповненнями) затверджено Порядок проведення конкурсу з надання житлово - комунальних послуг, згідно п.1 якого Порядок визначає процедуру підготовки та проведення конкурсу з надання житлово-комунальних послуг, крім газо- та електропостачання, послуг з вивезення побутових відходів (далі - конкурс), у житлових будинках державної та комунальної власності (далі - житлові будинки).
В частині 3 Порядку зазначено, що конкурс проводиться за умови: включення органом місцевого самоврядування послуги до переліку житлово-комунальних послуг, право на надання яких виборюється на конкурсних засадах; закінчення строку дії або розірвання договору на надання послуг; прийняття судом рішення щодо проведення конкурсу.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про відходи", побутові відходи - відходи, що утворюються в процесі життя і діяльності людини в житлових та нежитлових будинках (тверді, великогабаритні, ремонтні, рідкі, крім відходів, пов'язаних з виробничою діяльністю підприємств) і не використовуються за місцем їх накопичення;
Відповідно до вимог ч.3 ст. 35-1 Закону України "Про відходи" збирання та вивезення побутових відходів у межах певної території здійснюються юридичною особою, яка уповноважена на це органом місцевого самоврядування на конкурсних засадах у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, спеціально обладнаними для цього транспортними засобами.
Процедура підготовки та проведення конкурсу з визначення виконавця послуг з вивезення побутових відходів на певній території населеного пункту визначена постановою КМУ № 1173 від 16.11.2011р. "Про питання надання послуг з вивезення побутових відходів".
За приписами п. 55 ч.1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання визначення на конкурсних засадах юридичних осіб, які здійснюють у межах певної території збирання та перевезення побутових відходів спеціально обладнаними для цього транспортними засобами.
Як вбачається з матеріалів справи, рішенням Радомишльської міської ради № 216 від 09.12.2008р. (а.с. 43) було затверджено перелік обов'язкових комунальних послуг по утриманню житлових будинків та прибудинкових територій, які повинні надаватися населенню міста Радомишль комунальними та іншими підприємствами, а саме:
- прибирання прибудинкових територій;
- вивіз та знешкодження твердих побутових відходів, утилізація їх;
- обслуговування димових та вентиляційних каналів;
- освітлення місць загального користування, обслуговування внутрішньобудинкових електромереж;
- дератизація, дезиінфекція;
-обслуговування внутрішньобудинкових систем, в тому числі систем водопостачання та водовідведення;
- поточний ремонт покрівлі, сходових клітин, під'їздіів;
- підготовка житла до осіннь-зимового періоду.
За умовами ст. 28 Закону України "Про житлово-комунальні послуги", конкурс проводиться не раніше ніж через 30 днів з дня оприлюднення офіційної інформації про нього.
У разі якщо в конкурсі на надання житлово-комунальних послуг взяла участь тільки одна особа, договір на здійснення відповідних видів діяльності укладається на термін, що не перевищує 12 місяців.
Відповідно до п.п. 8, 9 Постанови КМУ "Про питання надання послуг з вивезення побутових відходів" організатор конкурсу публікує в офіційних друкованих засобах масової інформації не пізніше ніж за 30 календарних днів до початку конкурсу оголошення про проведення конкурсу, яке повинне містити інформацію, передбачену підпунктами 1-4, 7-9, 13 пункту 5 цього Порядку, а також про способи і місце отримання конкурсної документації. Кінцевий строк подання конкурсних пропозицій не може бути менший ніж 30 календарних днів з дати опублікування оголошення про проведення конкурсу.
За приписами п. 30 вищевказаної постанови, у разі коли в конкурсі взяв участь тільки один учасник і його пропозицію не було відхилено, строк, на який він визначається виконавцем послуг з вивезення побутових відходів на певній території населеного пункту, повинен становити 12 місяців, після чого організовується і проводиться новий конкурс.
З переможцем конкурсу протягом десяти календарних днів після прийняття конкурсною комісією рішення укладається договір на надання послуг з вивезення побутових відходів на певній території населеного пункту відповідно до типового договору, наведеного у додатку 2 (п.31 постанови).
Протягом десяти днів після припинення договору на надання послуг з вивезення побутових відходів на певній території населеного пункту проводиться новий конкурс на надання послуг з вивезення побутових відходів на території, визначеній таким договором (п. 32 Постанови).
Як вказують матеріали справи, конкурс на надання житлово-комунальних послуг оголошувався та проводився лише один раз, на підставі розпорядження виконавчого комітету Радомишльської міської ради від 15.05.2008 № 20 р. (а.с. 41, 42).
При цьому, оголошення, яке було опубліковано в газеті "Зоря Полісся" від 19.09.2008 р., не містило відомостей про місце і час проведення конкурсу (тендеру), назву та адресу установи, прізвище та посаду, номер телефону особи, в якої можна ознайомитися з умовами виконання житлово-комунальних послуг.
В подальшому конкурси на надання житлово-комунальних послуг та надання послуг з вивезення побутових відходів не оголошувались та не проводились.
Згідно пояснень позивача, Радомишльська міська рада лише погоджувала питання щодо укладення договорів про надання послуг у сфері житлово-комунальних послуг з ПП "Житлоремсервіс-9".
Договір від 03.01.2014 р., який прокурор просить визнати недійсним, всупереч вимогам чинного законодавства, також був укладений поза конкурсом.
Суд вважає помилковими твердження позивача та відповідача, щодо можливості укладення договору на надання житлово-комунальних послуг строком на 12 місяців без проведення конкурсу, оскільки норми чинного законодавства не містять будь-яких виключень щодо терміну, на який може укладатись договір, без проведення конкурсу.
Водночас суд не приймає до уваги заперечення відповідача з приводу того, що судовими рішеннями було підтримано правомірність надання відповідачем житлово-комунальних послуг на підставі рішення Радомишльської міської ради від 22.01.2009р., оскільки останніми лише підтверджено чинність рішення Радомишльської міської ради від 22.01.2009р . про надання дозволу на обслуговування будинків та прибудинкових територій Радомишльської територіальної громади, що і не заперечується в даній справі.
Частиною 3 ст. 28 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" визначено, що у разі порушення законодавства при проведенні конкурсу або підписанні договору результати конкурсу та/або договору визнаються недійсними в суді і призначається новий конкурс не пізніше ніж через 10 днів після набрання чинності рішенням суду.
Згідно до ч. 1 ст. 215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.
Статтею 203 ЦК України передбачені загальні вимоги, додержання яких є необхідним для чинності правочину, а саме: зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам; особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності; волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі; правочин має вчинятися у формі, встановленій законом; правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним; правочин, що вчиняється батьками (усиновлювачами), не може суперечити правам та інтересам їхніх малолітніх, неповнолітніх чи непрацездатних дітей.
Відповідно до п. 2.1 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України " Про деякі питання визнання правочинів (господарських договорів) недійсними" загальні підстави і наслідки недійсності правочинів (господарських договорів) встановлені статтями 215, 216 ЦК України, статтями 207, 208 ГК України. Правила, встановлені цими нормами, повинні застосовуватися господарськими судами в усіх випадках, коли правочин вчинений з порушенням загальних вимог частин першої - третьої, п'ятої статті 203 ЦК України і не підпадає під дію інших норм, які встановлюють підстави та наслідки недійсності правочинів.
Відтак, оскільки при укладанні спірного договору сторонами не додержано процедури, встановленої спеціальними Законами України "Про житлово-комунальні послуги" та "Про відходи", які регулюють питання щодо надання житлово-комунальних послуг, в силу приписів ст. 203 ЦК України, договір від 03.01.2014 року є недійсним.
Щодо пояснень позивача та відповідача про скасування спірного договору, то суд зауважує, що договір є недійсним з моменту його укладення, а відтак не створює юридичних наслідків, тому до нього не можуть застосовуватись положення про розірвання (скасування) договору. Правочини, які не відповідають вимогам закону, не породжують будь-яких результатів, незалежно від волі сторін та їх вини у вчиненні незаконного правочину.
Стаття 33 ГПК України зобов'язує сторін довести ті обставини, на які вони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень. Відповідно до вимог статті 34 ГПК України господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Втім ніякі докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили і оцінюються судом в розумінні вимог статті 43 ГПК України за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляду в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
Враховуючи вищевикладене, позов прокурора є обґрунтованим, підтвердженим належними та допустимими доказами, а відтак підлягає задоволенню.
Оскільки спір виник внаслідок неправильних дій Радомишльської міської ради, тому на неї слід покласти судовий збір.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 49, 82-85 ГПК України, господарський суд,-
1. Позов задовольнити.
2. Визнати недійсним договір про надання послуг з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій, укладений 03.01.2014р. між Радомишльською міською радою (12201, м.Радомишль, вул. Мала Житомирська,12, ідентифікаційний код 25923935) та Приватним підприємством "Житлоремсервіс-9" (12201, м. Радомишль, вул. Мала Житомирська,19а, ідентифікаційний код 36105932)
3. Стягнути з Радомишльської міської ради (12201, м.Радомишль, вул. Мала Житомирська,12, ідентифікаційний код 25923935)
в дохід Державного бюджету України
- 1218,00 грн. судового збору
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Апеляційна скарга подається на рішення місцевого господарського суду протягом десяти днів з дня його оголошення. У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення, зазначений строк обчислюється з дня підписання рішення, оформленого відповідно до статті 84 Господарського процесуального кодексу України.
Повне рішення складено: 01.12.14
Суддя Сікорська Н.А.
Віддрукувати:
1- в справу
2- прокуратура м.Житомира