Справа № 819/2073/14-a
25 листопада 2014 р.м. Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, в складі:
головуючого судді Мартиць О.І.
при секретарі судового засідання Надвиничній Г.Я.
за участю: представника позивача ОСОБА_2
представників відповідача Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Тернопільської області ОСОБА_3, довіреність від 23.07.2014 року №20462/7/0-16/1638, ОСОБА_4, довіреність від 06.11.2014 року №31847/7/10-16/2725, ОСОБА_5 довіреність від 25.11.2014 року №33921/7/10-16/2859
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу за адміністративним позовом суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_6 до Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Мінідоходів у Тернопільській області про визнання протиправним та скасування рішення про застосування фінансових санкцій, -
Суб'єкт підприємницької діяльності - фізична особа ОСОБА_6 звернулася до Тернопільського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Тернопільській області, в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення про застосування до неї фінансових санкцій від 22.08.2014 року № 000023/19-18-21-00/НОМЕР_1 у вигляді штрафу за здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями без наявності ліцензії в розмірі (200 відсотків вартості отриманої партії товару) 4360,00 грн. та у вигляді штрафу за зберігання алкогольних напоїв без марок акцизного податку в розмірі 8500,00 грн., на загальну суму 12860,00 грн., посилаючись на те що зазначене рішення є таким, що не відповідає законодавству України.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав повністю з мотивів викладених в адміністративному позові та просить суд задовольнити.
Представники відповідача в судовому засіданні проти задоволення позову заперечили, свою позицію виклали в письмових запереченнях, долучених до матеріалів справи.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши подані докази в їх сукупності, заслухавши пояснення представників сторін, суд встановив такі обставини.
Згідно ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставах, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.
Згідно пп.20.1.4. п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України контролюючі органи наділені правом проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення;
Відповідно до пп.62.1.3. п.62.1 ст.62 Податкового кодексу України одним із способів реалізації податкового контролю є здійснення перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин.
Контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи. (п.75.1 ст.75 Податкового кодексу України)
Згідно пп.75.1.3. п.75.1 ст.75 Податкового кодексу України фактичною вважається перевірка, що здійснюється за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об'єктів права власності такого платника. Така перевірка здійснюється контролюючим органом щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, патентів, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами).
Фактична перевірка здійснюється без попередження платника податків (особи). (п.80.1 ст.80 Податкового кодексу України)
Пунктом 80.2 ст.80 Податкового кодексу України фактична перевірка може проводитися на підставі рішення керівника контролюючого органу, оформленого наказом, копія якого вручається платнику податків або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції під розписку до початку проведення такої перевірки, та за наявності хоча б однієї з таких обставин, зокрема отримання в установленому законодавством порядку інформації про порушення вимог законодавства в частині виробництва, обліку, зберігання та транспортування спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів та цільового використання спирту платниками податків, а також здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів. (пп.80.2.5 п.80.2 ст.80 Податкового кодексу України)
Так 15 серпня 2014 року працівниками Головного управління Міндоходів у Тернопільській області проведено фактичну перевірку павільйону, що знаходиться в с. Байківці, Тернопільського району та належить позивачу ОСОБА_6, за результатами якої складено акт № 73/21 -0/НОМЕР_1 від 15.08.2014 року, де зафіксовано факт реалізації однієї пляшки вина "Фраголіно Россо" (виробник - країна Італія), місткістю 0,75 дм, міцністю 7 % об., вартістю 45,00 грн.
Перевірка проводилась на підставі наказу від 15.08.2014 року № 341 "Про проведення фактичної перевірки суб'єкта господарювання - фізичної особи ОСОБА_6 РНОКПП НОМЕР_1" відповідно до Податкового кодексу України, Закону України "Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг".
Згідно направлень від 15.08.2014 року за № 322,323, виданих Головним управлінням Міндоходів у Тернопільській області перевірку проводили ОСОБА_7 і ОСОБА_5, який в судовому засіданні пояснив, що при проведенні перевірки в присутності фізичної особи - підприємця ОСОБА_6 було дотримано вимог чинного законодавства та виявлено порушення, які зафіксовані в акті перевірки, будь-яких зауважень, заперечень від позивача не поступило, про що свідчить особистий підпис ОСОБА_6 на всіх документах.
Відповідно до п. 81.1. ст. 81 Податкового кодексу України посадові особи контролюючого органу мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки, фактичної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом, та за умови пред'явлення або надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, таких документів:
направлення на проведення такої перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, реквізити наказу про проведення відповідної перевірки, найменування та реквізити суб'єкта (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) або об'єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична), підстави, дата початку та тривалість перевірки, посада та прізвище посадової (службової) особи, яка проводитиме перевірку. Направлення на перевірку у такому випадку є дійсним за наявності підпису керівника контролюючого органу або його заступника, що скріплений печаткою контролюючого органу;
копії наказу про проведення перевірки;
службового посвідчення осіб, які зазначені в направленні на проведення перевірки.
Відповідно до п.81.3 ст.81 Податкового кодексу України під час проведення перевірок посадові (службові) особи органів державної служби повинні діяти у межах повноважень, визначених цим Кодексом. Керівники і відповідні посадові особи юридичних осіб та фізичні особи - платники податків під час перевірки, що проводиться контролюючими органами, зобов'язані виконувати вимоги контролюючих органів щодо усунення виявлених порушень законів про оподаткування і підписати акт (довідку) про проведення перевірки та мають право надати заперечення на цей акт (довідку).
В результаті перевірки встановлено факт роздрібної торгівлі алкогольними напоями без наявності ліцензії на право здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями та факт зберігання алкогольних напоїв без марок акцизного податку, чим порушено вимоги ст.ст.11,15 Закону України № 481/95-ВР від 19.12.1995 року "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" (із змінами і доповненнями).
Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України визначаються Законом України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів".
Згідно ст.15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" - роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) або тютюновими виробами може здійснюватися суб'єктами господарювання всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій.
Відповідно до ст.16 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" - контроль за дотриманням норм цього Закону здійснюють органи, які видають ліцензії, а також інші органи в межах компетенції, визначеної законами України.
Абзацом 5 частини 2 статті 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" визначено, що до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі: здійснення оптової (включаючи імпорт та експорт) і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами без наявності ліцензій - 200 відсотків вартості отриманої партії товару, але не менше 1700 гривень;
здійснення виробництва, зберігання, транспортування, реалізації фальсифікованих алкогольних напоїв чи тютюнових виробів; алкогольних напоїв чи тютюнових виробів без марок акцизного податку встановленого зразка або з підробленими марками акцизного податку - 200 відсотків вартості товару, але не менше 8500 гривень.(ч.2 ст.17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів")
Згідно п. 228.3 ст.228 Податкового кодексу України, - у разі виявлення фактів порушення порядку ввезення, зберігання, транспортування, реалізації або торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами без наявності і марок акцизного збору, органи державної податкової та митної служб здійснюють вилучення таких товарів з вільного обігу.
Так, відповідно до п.5 Порядку застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 790 від 02.06.2003 року, підставою для прийняття рішення про застосування фінансових санкцій є:
- матеріали правоохоронних, податкових та інших органів виконавчої влади щодо недотримання суб'єктами підприємницької діяльності вимог законодавчих та інших нормативно-правових актів про виробництво та обіг спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів.
Так, Тернопільською ОДПІ одержано інформацію з Головного управління Міндоходів у Тернопільській області про встановлення факту роздрібної торгівлі алкогольними напоями без наявності ліцензії на право здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями та факту зберігання з метою реалізації алкогольних напоїв без марок акцизного податку для вирішення питання щодо застосування фінансових санкцій до фізичної особи-підприємця ОСОБА_6 за порушення вимог Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів".
22.08.2014 року заступником начальника Тернопільської ОДПІ ГУ Міндоходів у Тернопільській області прийнято рішення про застосування до ОСОБА_6 фінансових санкцій № 000023/19-18-21-00/НОМЕР_1 за здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями без наявності ліцензії в розмірі(200 відсотків вартості отриманої партії товару) 4360,00 грн. та за зберігання алкогольних напоїв без марок акцизного податку - 8500,00 грн. всього на суму 12860 грн.
За таких обставин, суд приходить до переконання про правомірність застосування до фізичної особи - підприємця ОСОБА_6 фінансових санкцій передбачених ст.17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" Тернопільською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Міндоходів у Тернопільській області, оскільки остання діяла в межах наданих їй прав та повноважень при прийнятті оскаржуваного рішення про застосування фінансових санкцій на підставі матеріалів, які були отримані від Головного управління Міндоходів України у Тернопільській області.
Виходячи з вищенаведеного, суд вважає, що в задоволенні позовних вимог ОСОБА_6 до Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Тернопільській області про скасування рішення про застосування фінансових санкцій від 22.08.2014 року № 000023/19-18-21-00/НОМЕР_1 слід відмовити.
Керуючись ст.ст.2,6,7,11,86,122,160-163,186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
В задоволенні позову суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_6 до Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Тернопільській області про визнання протиправним та скасування рішення про застосування фінансових санкцій від 22.08.2014 року № 000023/19-18-21-00/НОМЕР_1 у вигляді штрафу за здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями без наявності ліцензії в розмірі (200 відсотків вартості отриманої партії товару) 4360,00 грн. та у вигляді штрафу за зберігання алкогольних напоїв без марок акцизного податку в розмірі 8500,00 грн., на загальну суму 12860,00 грн. відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд в порядку і строки, передбачені ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя Мартиць О.І.
копія вірна:
Суддя Мартиць О.І.