26 листопада 2014 р.м.ОдесаСправа № 815/1718/14
Категорія: 6.3 Головуючий в 1 інстанції: Потоцька Н. В.
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді -Кравець О.О.
судді -Домусчі С.Д.
судді - Шеметенко Л.П.
розглянувши у письмовому провадженні апеляційну скаргу Реєстраційної служби Одеського міського управління юстиції в Одеській області на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 25.04.2014 р. по справі за адміністративним позовом Дослідної станції карантину винограду і плодових культур інституту захисту рослин НААН до Реєстраційної служби Одеського міського управління юстиції в Одеській області про визнання протиправними та скасування рішення про відмову у державній реєстрації та зобов'язання вчинити певні дії,-
Дослідна станція карантину винограду і плодових культур інституту захисту рослин НААН звернулася до суду із позовом до Реєстраційної служби Одеського міського управління юстиції в Одеській області та просила визнати протиправними та скасувати рішення № 10767259 від 10.02.2014 р. та зобов'язати відповідача зареєструвати право власності на машиномісце № 31, що розташоване за адресою: Одеська область, м. Одеса, Фонтанська дорога, буд. 49/1, на підставі документів, що були надані Реєстраційній службі Одеського міського управління юстиції в Одеській області з заявою про державну реєстрацію прав та їх обтяжень за № 5110882 від 24.01.2014 р.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 25 квітня 2014 року позов був задоволений.
Не погоджуючись з постановою суду представник відповідача подав апеляційну скаргу, в якій вважає вказану постанову прийнятою з порушенням норм процесуального та матеріального права, просила її скасувати та прийняти нову , якою у задоволенні позову відмовити.
Ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 01.10.2014 року до участі у справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог, на боці відповідача було залучено державного реєстратора Реєстраційної служби Одеського міського управління юстиції в Одеській Привалову Євгенію Євгеніївну.
Особи, що беруть участь у справі, про час і місце судового розгляду були сповіщені належним чином відповідно до ст.34 -39 КАС України, але до судового засідання не з'явилися , а представником відповідача надано заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження тому суд відповідно до п.1, 2 ч.1 ст.197 КАС України розглядає справу в порядку письмового провадження.
Апеляційний суд, заслухавши доповідача, вивчивши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість постанови суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно вимог ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Судом 1-ої інстанції було встановлено , що 24 січня 2014 р. Дослідна станція карантину винограду і плодових культур інституту захисту рослин НААН (надалі - Позивач) звернулась до Реєстраційної служби Одеського міського управління юстиції в Одеській області із заявою про державну реєстрацію права власності, а саме: форма власності: приватна, розмір частки: 1/1 на машиномісце № 31, що розташоване за адресою: Одеська область, м. Одеса, Фонтанська дорога, буд. 49/1, яка була зареєстрована за № 5110882.
За результатами розгляду заяви, 10 лютого 2014 р., керуючись приписами ст. 24 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», п.п. 16, 23 «Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень», затвердженого постановою КМУ від 22.06.2011 р. № 703, державним реєстратором Реєстраційної служби Одеського міського управління юстиції в Одеській Приваловою Євгенією Євгеніївною було прийняте рішення за № 10767259 про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень, а саме: у реєстрації права власності на права власності, форма власності: приватна, розмір частки: 1/1 на машиномісце № 31, що розташоване за адресою: Одеська область, м. Одеса, Фонтанська дорога, буд. 49/1 у зв'язку зі зверненням до відповідача неналежної особи.
28 грудня 2001 року Одеською міською радою було прийнято рішення №3062- XXIII «Про затвердження проекту відведення та надання Дослідній станції карантину винограду і плодових культур Інституту захисту рослин земельної ділянки, загальною площею 1,5643 га за адресою: вул. Фонтанська дорога,49 у м. Одесі для експлуатації та обслуговування будівель та споруд Дослідної станції карантину винограду і плодових культур та для будівництва та експлуатації тимчасової гаражної автостоянки».
На підставі рішення Одеської міської ради №3062-ХХІІІ від 28.12.2001р. видано Державний акт серія І-ОД №001810 від 29.12.2001р. на право постійного користування земельною ділянкою площею 1,2050 га за адресою по вул. Фонтанська дорога,49 у м. Одесі для експлуатації та обслуговування будівель та споруд Дослідної станції карантину винограду і плодових культур, який зареєстровано в Книзі записів державних актів на право постійного користування землею за №222.
Постановою Президії академії від 22.05.2003р. було надано дозвіл НААН України на будівництво адміністративного та лабораторного корпусів з комплексом багатоповерхових житлових будинків.
05.06.2003р. між позивачем та Товариством з обмеженою відповідальністю «Стікон» було укладено контракт на забудову адміністративно - лабораторного корпусу і групи 16-ти поверхових житлових будівель за адресою: м. Одеса, вул. Фонтанська дорога, 49.
Об'єкт був побудований на замовлення позивача та прийнятий в експлуатацію згідно з Актом державної приймальної комісії від 23.01.2007р. про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкту - адміністративно-лабораторного корпусу, суміщеного з 12-ти - 16-ти поверховими житловими будинками, розташованими за адресою по вул.Фонтанська дорога, 49 у м. Одесі (будівельна адреса), загальною площею 49069,4 кв.м., затвердженим Розпорядженням Приморської районної адміністрації Одеської міської ради №170 від 31.01.2007р.
Крім того, зазначеним Розпорядженням вказаному об'єкту присвоєно нову поштову адресу: вулиця Фонтанська дорога, 49/1 м. Одеса.
Також, Постановою Президії Верхової Ради УРСР від 29.07.91 року «Про статус академії аграрних наук» за Українською академією аграрних наук закріплено землю, всі основні фонди та інше майно, що знаходяться в розпорядженні її установ; порядок їх володіння та використання визначаються виключно Президією академії.
Згідно ч. 10 ст. 15 Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність», держава передає академіям у безстрокове, безоплатне користування без права зміни форми власності основні фонди, обігові кошти. Використання майна, переданого академіям, здійснюється ними відповідно до законодавства та статутів академій.
Статутом Національної академії аграрних наук, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 28.03.2012 року № 315, академія є державною науковою організацією, заснованою на державній власності, яка здійснює наукові дослідження з проблем агропромислового комплексу України; Президія Національної академії аграрних наук здійснює повноваження щодо управління об'єктами державної власності, які знаходяться в розпорядженні її наукових установ та дослідних господарств.
Майновий комплекс Академії складають всі матеріальні та нематеріальні активи (об'єкти майнового комплексу), які обліковуються на балансах Академії і установ, підприємств та організацій, що перебувають у її віданні, і закріплені державою за Академією в безстрокове користування; об'єкти майнового комплексу Академії належать їй на праві господарського відання і передаються установам, підприємствам та організаціям, що перебувають у її віданні, на праві оперативного управління з урахуванням особливостей, встановлених законодавством та цим Статутом; Академія, здійснюючи повноваження з управління об'єктами майнового комплексу, забезпечує реалізацію прав держави як власника цих об'єктів, ефективно їх використовує та розпоряджається у межах, визначеним законодавством, з метою розвитку науки і техніки для задоволення соціальних, економічних та інших потреб держави.
Згідно ч.1 ст.4 Закону України, від 21.09.2006, № 185-V "Про управління об'єктами державної власності" суб'єктами управління об'єктами державної власності є:
Кабінет Міністрів України;
центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері управління об'єктами державної власності;
центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері економічного розвитку;
міністерства, інші органи виконавчої влади та державні колегіальні органи (далі - уповноважені органи управління);
Фонд державного майна України;
органи, що забезпечують діяльність Президента України, Верховної Ради України та Кабінету Міністрів України;
органи, які здійснюють управління державним майном відповідно до повноважень, визначених окремими законами;
державні господарські об'єднання, державні холдингові компанії, інші державні господарські організації (далі - господарські структури);
Національна академія наук України, галузеві академії наук.
Статутом Державної установи Дослідної станції карантину винограду і плодових культур Інституту захисту рослин Національної академії аграрних наук, затвердженим Президентом Національної академії аграрних наук 19.10.2010 року, визначено, що майновий комплекс господарства складають всі матеріальні та нематеріальні активи, які обліковуються на балансі господарства і закріплені за ним академією або придбані господарством за рахунок бюджетних коштів, а також кошти від фінансово-господарської діяльності господарства, або набуті іншим шляхом, не забороненим законодавством.
Процедура розгляду заяви щодо державної реєстрації прав на нерухоме майно та перелік необхідних для додання документів , встановлені ст . 15,19,24 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» та п.27,29,30 «Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень», затвердженого постановою КМУ від 22.06.2011 р. № 703,
Згідно ст.24 Закону України, від 01.07.2004, № 1952-IV "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" у державній реєстрації прав та їх обтяжень може бути відмовлено у разі, якщо:
1) заявлене право, обтяження не підлягає державній реєстрації відповідно до цього Закону;
2) об'єкт нерухомого майна розміщений на території іншого органу державної реєстрації прав;
3) із заявою про державну реєстрацію прав та їх обтяжень звернулася неналежна особа;
4) подані документи не відповідають вимогам, встановленим цим Законом, або не дають змоги встановити відповідність заявлених прав документам, що їх посвідчують;
5) заяву про державну реєстрацію прав, пов'язаних з відчуженням нерухомого майна, подано після державної реєстрації обтяжень, встановлених щодо цього майна, крім випадків, встановлених частиною дев'ятою статті 15 цього Закону;
51) заяву про державну реєстрацію обтяжень речових прав на нерухоме майно щодо попереднього правонабувача подано після державної реєстрації права власності на таке майно за новим правонабувачем;
52) заяву про державну реєстрацію речових прав, похідних від права власності, подано за відсутності державної реєстрації права власності, крім випадків, установлених частиною дев'ятою статті 15 цього Закону;
53) під час подання заяви про державну реєстрацію права власності на підприємство як єдиний майновий комплекс, житловий будинок, будівлю, споруду (їх окремі частини), що виникло на підставі документа, за яким правонабувач набуває також право власності на земельну ділянку, не подано заяву про державну реєстрацію права власності на земельну ділянку;
54) після завершення п'ятиденного строку з дня отримання заявником письмового повідомлення про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав не усунено обставин, що були підставою для прийняття такого рішення;
55) заяву про державну реєстрацію прав та їх обтяжень під час вчинення нотаріальної дії з нерухомим майном, об'єктом незавершеного будівництва подано не до нотаріуса, який вчинив таку дію;
56) заяву про державну реєстрацію прав та їх обтяжень в електронній формі подано особою, яка не є державним кадастровим реєстратором або державним виконавцем;
6) заявником подано ті самі документи, на підставі яких заявлене право та обтяження такого права вже зареєстровано у Державному реєстрі прав.
За наявності підстав для відмови в державній реєстрації державний реєстратор приймаєрішення про відмову в державній реєстрації прав та їх обтяжень.
Відмова в державній реєстрації прав та їх обтяжень з підстав, зазначених у пунктах 4, 52 - 56 частини першої цієї статті, не позбавляє заявника права повторно звернутися із заявою за умови усунення перешкод для державної реєстрації прав та їх обтяжень.
Відмова в державній реєстрації прав та їх обтяжень з підстав, зазначених у пункті 2 частини першої цієї статті, не може здійснюватися у разі, якщо об'єкт нерухомого майна розміщений у межах території, на якій діють два і більше органів державної реєстрації прав, одним з таких органів на вибір заявника, а також у разі проведення державної реєстрації обтяжень речових прав на нерухоме майно.
Відмова в державній реєстрації прав та їх обтяжень з підстав, зазначених у пункті 4 частини першої цієї статті, не може здійснюватися у разі наявності помилки в Державному земельному кадастрі, яка виникла після перенесення інформації про земельні ділянки з Державного реєстру земель до Державного земельного кадастру (розташування в межах земельної ділянки частини іншої земельної ділянки; невідповідність меж земельної ділянки, вказаних у Державному реєстрі земель, її дійсним межам; невідповідність площі земельної ділянки, вказаної у Державному реєстрі земель, її дійсній площі у результаті зміни методів підрахунку (округлення); присвоєння декільком земельним ділянкам однакових кадастрових номерів).
Відмова в державній реєстрації прав та їх обтяжень з підстав, не передбачених цим Законом, заборонена.
Апеляційний суд дходить до висновку, що власником та балансоутимувачем об'єкту - адміністративно-лабораторного корпусу, суміщеного з 12-ти -16-ти поверховими житловими будинками, розташованими за адресою по вул. Фонтанська дорога, 49/1 у м. Одесі є держава в особі Національної академії аграрних наук,а ні державна установа Дослідної станції карантину винограду і плодових культур Інституту захисту рослин ,на балансі якої знаходиться об'єкт, а директор ДСКВПК ІЗР НААН може бути повноважною для звернення до Реєстраційної служби ОМУЮ відповідно до «Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень», затвердженого постановою КМУ від 22.06.2011 р. № 703, для проведення державної реєстрації права власності на нерухоме майно, тільки у разі надання йому довіреності на вищевказані Національною академією аграрних наук.
Таким чином , у державного реєстратора Реєстраційної служби Одеського міського управління юстиції в Одеській Привалової Євгенії Євгеніївни , яка є належним відповідачем, та помилково не була притягнута до участі у справі судом 1-ої інстанції , були достатні підстави для відмови у державній реєстрації права власності, відповідно ч. 3 ст. 24 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».
Відповідно до ст.159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Відповідно до п. п. 3, 4. ч. 1 ст. 202 КАС України, підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є: невідповідність висновків суду обставинам справи; порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.
Згідно п.3 ч.1 ст. 198 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати її та прийняти нову постанову суду.
На підставі викладеного, апеляційний суд вважає за необхідне скасувати постанову суду 1-ої інстанції та прийняти нову про відмову у задоволенні позову.
Керуючись ст.11, 195, 197,ч. 3 ст. 198, п. 3, 4 ч. 1 ст. 202, ч.2 ст. 205, ч.1 ст.207, ст. 210, ст.211, ст. 212 , ч. 5 ст. 254 КАС України, суд апеляційної інстанції,
Апеляційну скаргу Реєстраційної служби Одеського міського управління юстиції в Одеській області - задовольнити , а постанову Одеського окружного адміністративного суду від 25.04.2014 р. - скасувати.
Прийняти нову постанову :
У задоволенні адміністративного позову Дослідної станції карантину винограду і плодових культур інституту захисту рослин НААН - відмовити
Постанова апеляційного адміністративного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена у касаційному порядку безпосередньо до Вищого Адміністративного Суду України шляхом подання касаційної скарги протягом 20 днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий суддя Кравець О.О.
Суддя Домусчі С.Д.
Суддя Шеметенко Л.П.