Ухвала від 18.11.2014 по справі 2а-3458/10/0370

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 листопада 2014 р. Справа № 10301/11/9104

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Довгополова О.М.,

суддів Гудима Л.Я., Коваля Р.Й.,

з участю секретаря судового засідання Федак С.Р.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Львові апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Волинського окружного адміністративного суду від 19 січня 2011 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного державного санітарного лікаря міста Нововолинська Волинської області Мельника Василя Олексійовича про скасування постанови, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Головного державного санітарного лікаря міста Нововолинська Волинської області Мельника В.О., яким просила скасувати постанову відповідача про застосування адміністративно-запобіжних заходів за порушення санітарного законодавства від 19.10.2010 року № 23.

Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 19 січня 2011 року у задоволенні позову відмовлено.

Постанова мотивована тим, що оскаржувана постанова відповідача винесена з дотриманням вимог чинного санітарного законодавства, тому позовні вимоги директора підприємства «Волиньавтомотосервіс» ОСОБА_1 про її скасування, на думку суду, є безпідставними та необґрунтованими і задоволенню не підлягають.

Постанову в апеляційному порядку оскаржила позивач, вважає, що суд неповно з'ясував обставини, що мають значення для справи, висновки суду не відповідають обставинам справи, порушив норми матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи. Просить скасувати постанову та прийняти нову, якою позов задовольнити.

На обґрунтування вимог апеляційної скарги зазначає, що оскаржувана постанова суперечить висновку, попередньо наданому помічником лікаря-гігієніста Нововолинської міської санепідемстанції за результатами обстеження орендованих приміщень щодо відповідності пункту технічного контролю та діагности автомобілів санітарно-гігієнічним вимогам, згідно з яким підприємством «Волиньавтомотосервіс» створені відповідні санітарно-гігієнічні умови для розміщення пункту технічного контролю та діагности автотранспортних засобів на орендованих площах частини гаража при умові облаштування в'їзду і виїзду з існуючої території Нововолинського відділення поштового зв'язку. Також в оскаржуваній постанові відповідача не вказано відповідно до яких санітарних норм підприємству необхідно вжити заходів, визначених цією постановою.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється відповідно до ч. 1 ст. 41 Кодексу адміністративного судочинства України у зв'язку з неявкою у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі.

Заслухавши суддю-доповідача, обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, колегія суддів дійшла висновку, що у задоволенні апеляційної скарги слід відмовити з наступних підстав.

Як встановив суд, підприємство «Волиньавтомотосервіс» з метою отримання дозволу Виконавчого комітету Нововолинської міської ради Волинської області на розміщення пункту технічного контролю і діагностики автомобілів в приміщеннях гаражних боксів Нововолинського відділення поштового зв'язку по АДРЕСА_1, м. Нововолинськ Волинської області, які підприємство орендує на підставі договору оренди індивідуально визначеного (нерухомого або іншого) майна, що належить до державної власності від 19.07.2010 року № 562, укладеного з Регіональним відділенням Фонду державного майна по Волинській області, звернулося до Нововолинської міської санітарно-епідеміологічної станції щодо санітарно-епідеміологічного обстеження орендованих приміщень на предмет відповідності санітарно-гігієнічним вимогам для розташування в них пункту технічного контролю і діагностики автомобілів.

17.09.2010 року помічник лікаря-гігієніста Нововолинської міської санепідемстанції провів обстеження зазначеного вище пункту технічного контролю і діагностики автомобілів в орендованих приміщеннях гаражних боксів Нововолинського відділення поштового зв'язку на предмет відповідності санітарно-гігієнічним вимогам, за результатами якого складено акт санітарно-епідеміологічного обстеження об'єкта.

Під час обстеження було встановлено, що територія Нововолинського відділення поштового зв'язку та гаражні бокси розміщені в середині житлової забудови і межують з житловими будинками (з північної сторони АДРЕСА_2) на відстані санітарно-захисної зони витриманої у відповідності з вимогами Державних санітарних правил планування та забудови населених пунктів.

Орендовані приміщення загальною площею 86,5 м кв. розташовані в одноповерховому нежитловому приміщенні та включають приміщення для технічного огляду автомобілів, що обладнане оглядовою ямою; інше спеціальне обладнання передбачалось встановити після завершення ремонту в офісному та складському приміщеннях. В'їзд і виїзд автомобілів в пункті технічного контролю і діагностики автомобілів поєднані.

За результатами обстеження було складено акт санітарно-епідеміологічного обстеження об'єкта від 17.09.2010 року, в якому було дано висновок про те, що підприємством «Волиньавтомотосервіс» створені відповідні санітарно-гігієнічні умови для розміщення пункту технічного контролю та діагностики автотранспортних засобів на орендованих площах частин гаража Нововолинського відділення поштового зв'язку при умові облаштування в'їзду і виїзду з існуючої території Нововолинського відділення поштового зв'язку.

З метою перевірки підприємством «Волиньавтомотосервіс» вимог акту санітарно-епідеміологічного обстеження об'єкта від 17.09.2010 року, помічник лікаря-гігієніста Нововолинської міської санепідемстанції 19.09.2010 року провів повторне обстеження зазначеного обстеження пункту технічного контролю і діагностики автомобілів в орендованих приміщеннях гаражних боксів, за результатами якого складено акт від 19.09.2010 року. В ході обстеження було встановлено, що всупереч вимогам ст. 15 Закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення» підприємством «Волиньавтомотосервіс» проводяться будівельні роботи, які не передбачені умовами висновку акту санітарно-епідеміологічного обстеження об'єкта від 17.09.2010 року, а саме без розробки й узгодження відповідної проектної документації проводиться демонтаж тильної стіни приміщення гаража під установку гаражних воріт та облаштування додаткового виїзду на територію суміжну з житловою забудовою.

В зв'язку із встановленими порушеннями підприємству «Волиньавтомотосервіс» було запропоновано з 20.09.2010 року припинити проведення будівельних робіт (реконструкції) в орендованих приміщеннях гаража Нововолинського відділення поштового зв'язку до вирішення питання щодо розробки проектної документації на реконструкцію вказаних приміщень та отримання позитивного висновку державної санітарно-епідеміологічної експертизи.

Також Нововолинський міський голова у зв'язку з розглядом колективного звернення мешканців будинку по АДРЕСА_3 в м. Нововолинську Волинської області листом від 19.10.2010 року № 02-50/1447 звернувся до Головного державного санітарного лікаря міста Нововолинська Мельника В.О. з клопотанням провести перевірку дотримання підприємством «Волиньавтомотосервіс» вимог акту санітарно-епідеміологічного обстеження об'єкта від 17.09.2010 року.

За результатами розгляду зазначеного вище акта повторного обстеження від 19.09.2010 року, а також звернення міського голови Головний державний санітарний лікар міста Нововолинська Мельник В.О. 19.10.2010 року виніс постанову про застосування адміністративно-запобіжних заходів за порушення санітарного законодавства № 23, згідно з якою директора підприємства «Волиньавтомотосервіс» ОСОБА_1 було зобов'язано у термін до 20.10.2010 року припинити проведення будь-яких будівельних робіт, пов'язаних з проведенням реконструкції орендованого приміщення до вирішення питання щодо розробки проектної документації на будівництво (реконструкцію) пункту технічного контролю і діагностики автомобілів, та отримання позитивного висновку державної санітарно-епідеміологічної експертизи на орендованих площах гаража Нововолинського відділення поштового зв'язку. Інформацію про виконання даної постанови було зобов'язано подати до 01.11.2010 року та попереджено, що оскарження постанови не припиняє її дії та не звільняє від обов'язку її виконання.

ОСОБА_1 оскаржила дану постанову в адміністративному порядку, однак рішенням заступника головного державного санітарного лікаря Волинської області ОСОБА_3 від 11.11.2010 року постанову залишено без змін, а скаргу без задоволення.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про правомірність та обґрунтованість оскаржуваної постанови з таких підстав.

Відповідно до ч. 1 ст. 39 Закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення» державний санітарно-епідеміологічний нагляд - це діяльність органів, установ та закладів державної санітарно-епідеміологічної служби по контролю за дотриманням юридичними та фізичними особами санітарного законодавства з метою попередження, виявлення, зменшення або усунення шкідливого впливу небезпечних факторів на здоров'я людей та по застосуванню заходів правового характеру щодо порушників.

Як вбачається з оскаржуваної постанови відповідача, підставою для її винесення було порушення підприємством «Волиньавтомотосервіс» вимог ст. 22 Закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення», а саме підприємством невиконано пропозиції, вказаної в акті санітарно-епідеміологічного обстеження об'єкта від 17.09.2010 року - облаштування в'їзду і виїзду з існуючої території Нововолинського відділення поштового зв'язку.

В свою чергу, в акті повторного обстеження зазначено, що підприємством «Волиньавтомотосервіс» порушено вимоги ст. 15 цього Закону.

Відповідно до ст. 15 даного Закону підприємства, установи, організації та громадяни при розробленні і використанні нових технологій, проектуванні, розміщенні, будівництві, реконструкції та технічному переобладнанні підприємств, виробничих об'єктів і споруд будь-якого призначення, плануванні та забудові населених пунктів, курортів, проектуванні і будівництві каналізаційних, очисних, гідротехнічних споруд, інших об'єктів зобов'язані дотримуватись вимог санітарного законодавства.

Надання земельних ділянок під будівництво, затвердження норм проектування, проектної та нормативно-технічної документації на будівництво, реконструкцію об'єктів виробничого, соціально-культурного та іншого призначення, розробка, виготовлення і використання нових машин, механізмів, устаткування, інших засобів виробництва, нових технологій здійснюється за погодженням з державною санітарно-епідеміологічною службою. Згідно з абз. 4 ч. 1 ст. 7 цього Закону підприємства, установи і організації зобов'язані виконувати розпорядження і вказівки посадових осіб державної санітарно-епідеміологічної служби при здійсненні ними державного санітарно-епідеміологічного нагляду.

Згідно з ст. 22 цього Закону органи виконавчої влади, місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані утримувати надані в користування чи належні їм на праві власності жилі, виробничі, побутові та інші приміщення відповідно до вимог санітарних норм.

У процесі експлуатації виробничих, побутових та інших приміщень, споруд, обладнання, устаткування, транспортних засобів, використання технологій їх власник зобов'язаний створити безпечні і здорові умови праці та відпочинку, що відповідають вимогам санітарних норм, здійснювати заходи, спрямовані на запобігання захворюванням, отруєнням, травмам, забрудненню навколишнього середовища.

Органи виконавчої влади, місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані утримувати надані в користування чи належні їм на праві власності земельні ділянки і території відповідно до вимог санітарних норм.

Основними завданнями цієї діяльності є: нагляд за організацією і проведенням органами виконавчої влади, місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями та громадянами санітарних і протиепідемічних заходів; нагляд за реалізацією державної політики з питань профілактики захворювань населення, участь у розробці та контроль за виконанням програм, що стосуються запобігання шкідливому впливу факторів навколишнього середовища на здоров'я населення; нагляд за дотриманням санітарного законодавства; проведення державної санітарно-епідеміологічної експертизи, гігієнічної регламентації небезпечних факторів і видача дозволів на їх використання.

Згідно з абз. «б» ч. 1 ст. 42 цього Закону з метою припинення порушення санітарного законодавства головні державні санітарні лікарі (їх заступники) вправі застосувати заходи у вигляді обмеження, тимчасової заборони або припинення будівництва, реконструкції та розширення об'єктів за проектами, що не мають позитивного висновку за результатами державної санітарно-епідеміологічної експертизи, та у разі відступу від затвердженого проекту.

Відповідно до п. п. 1.1, 1.2, 2.4 «Державних санітарних правил планування та забудови населених пунктів», затверджених наказом Міністерства охорони здоров'я України від 19.06.1996 року № 173, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 24.07.1996 року за № 379/1404, державні санітарні правила планування та забудови населених пунктів включають основні гігієнічні вимоги до планування і забудови як нових, так і існуючих міських та сільських поселень України, їх санітарного упорядкування та оздоровлення.

Правила є обов'язковими для дотримання всіма державними, кооперативними, колективними та приватними підприємствами, організаціями та установами незалежно від відомчого підпорядкування та форм власності, а також посадовими особами та громадянами України, інвесторами - громадянами інших держав.

При виборі земельних ділянок під будівництво, затвердженні норм проектування, проектів планування і забудови населених пунктів, введенні в експлуатацію житлових будинків, будівель культурно-побутового призначення, промислових та інших підприємств і споруд потрібен обов'язковий експертний висновок органів та установ санітарно-епідеміологічної служби за встановленою формою.

Згідно з положеннями додатку № 10 «Розриви від наземних, наземно-підземних гаражів, відкритих стоянок легкових автомобілів та станцій технічного обслуговування до житлових будинків і громадських будівель» до даних Правил відстань санітарно-захисної зони від станції технічного обслуговування при кількості постів 10 та менше до житлових будинків, повинна становити не менше 15 метрів.

Враховуючи, що, як було встановлено під час повторного обстеження об'єкта, підприємство «Волиньавтомотосервіс» проводить демонтаж тильної стіни приміщення гаража з метою встановлення гаражних воріт і облаштування додаткового виїзду на територію, яка межує з житловою забудовою, без розробки і узгодження відповідної документації, тобто роботи, не передбачені актом санітарно-епідеміологічного обстеження об'єкта від 17.09.2010 року, а також не виконало пропозицій органу санітарно-епідеміологічного контролю, на думку колегії суддів, у відповідача були законні підстави для прийняття оскаржуваної постанови, а позивач не надала належних і достатніх доказів її протиправності.

За наведених обставин колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та прийняв постанову з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду, тому оскаржувану постанову слід залишити без змін.

Керуючись ст. ст. 160, 195, 196, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200, п. 1 ч. 1 ст. 205, ст. ст. 206, 254 КАС України, суд -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.

Постанову Волинського окружного адміністративного суду від 19 січня 2011 року у справі № 2а-3458/10/0370 за позовом ОСОБА_1 до Головного державного санітарного лікаря міста Нововолинська Волинської області Мельника Василя Олексійовича про скасування постанови - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий О.М. Довгополов

Судді Л.Я. Гудим

Р.Й. Коваль