Постанова від 27.11.2014 по справі 813/6056/14

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 листопада 2014 року Справа № 813/6056/14

12 год. 11 хв. м. Львів, вул. Чоловського, 2

Зал судових засідань № 7

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Карп'як О.О.

при секретарі судового засідання Дорош Х.Р.

за участю представників сторін:

від позивача - Завалишин Ю.О.

від відповідача - не з'явився

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Львові адміністративну справу за позовом Державного територіально - галузевого об'єднання «Львівська залізниця» до Мукачівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Львівській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення №0021691703 від 08.07.2014 року, -

ВСТАНОВИВ:

Державне територіальне - галузеве об'єднання «Львівська залізниця» звернулося до суду з адміністративним позовом до Мукачівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Львівській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення № 0021691703 від 08.07.2014 року.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Відокремлений підрозділ «Вагонне депо Ужгород» ДТГО «Львівська залізниця» у періоді, що перевірявся відповідачем, належав до категорії відокремлених підрозділів, які уповноважені нараховувати, утримувати і сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходів фізичних осіб, та відповідно до положень Податкового та Бюджетного кодексів України сплачував (перераховував) цей податок за своїм місцезнаходженням, що підтверджується самим актом перевірки. Органи державної податкової служби Закарпатської області помилково прирівнюють окремі пункти технічного обслуговування та цехи, які входять до складу відокремленого підрозділу, до самих відокремлених підрозділів. Проте, позивач вважає, що така позиція податкового органу є хибною, оскільки станції не являються ні філіями, ні представництвами, ні відокремленими підрозділами, не включені до ЄДРПОУ та не мають затвердженого положення.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі з підстав, наведених у позові просять позов задоволити.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, хоча належним чином був повідомлений про час, дату та місце розгляду справи, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши та оцінивши докази, які мають значення для справи, суд встановив наступне.

Державною податковою інспекцією у м. Ужгороді Головного управління Міндоходів у Закарпатській області (далі - відповідач) проведено позапланову виїзну перевірку Відокремленого підрозділу «Вагоне депо Ужгород» Державного територіально - галузевого об'єднання «Львівська залізниця» код - 01071166, з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2010 року по 31.12.2012 року, за наслідками перевірки складено акт № 1686/07-01-22/01071166 від 17.06.2014 року (далі - акт перевірки).

Перевіркою встановлено порушення ВП «Вагонне депо Ужгород» ДТГО «Львівська залізниця» вимог п.168.4 ст.168 ПК України в частині несплати (неперерахування) податку на доходи фізичних осіб до бюджету за місцезнаходженням дільниць, які входять до складу ВП «Вагонне депо Ужгород» в сумі 1 109 526, 36 грн. в тому числі: по Виноградівському району (смп. Королево) - 179 008, 33 грн., по Берегівському району (смп. Батево) - 374 290, 92 грн., по Тячівському районі (смп. Солотвино) - 15 718, 34 грн., по м. Мукачево - 155 329, 34 грн., по Турківському району Львівської області (с. Сянки) -138 283, 24 грн., по Сколівському районі Львівської області (с. Лавочне) - 246 896, 19 грн.

Так, перевіряючими встановлено, що Відокремлений підрозділ «Вагонне депо Ужгород» ДТГО «Львівська залізниця» в порушення вимог підп.168.4.4 п.168.4 ст.168 ПК України, за період з 01.07.2012 року по 31.12.2012 року перерахувала податок за місцезнаходженням адміністративно-господарського управління (м. Чоп Ужгородського району), а не за місцем знаходженням структурних підрозділів, які входить до складу Відокремленого підрозділу.

На підставі акта перевірки відповідачем винесено податкове повідомлення - рішення форми «Р» від 08.07.2014 року № 0021691703, яким позивачу визначено суму податкового зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб-найманих працівників в розмірі 255 326 грн. 42 коп., в тому числі основний платіж - 155329 грн. 34 коп. та штрафні (фінансові) санкції (штрафи) - 99997, 08 грн.

Позивачем було оскаржено в адміністративному порядку податкове повідомлення рішення.

За результатами розгляду скарги ДТГО «Львівська залізниця», згідно з Рішенням Головного управління Міністерства доходів і зборів у Львівській області про результати розгляду скарги від 19.08.2014 року № 1707/10/07-16-10-05-44, залишено без змін податкове повідомлення - рішення Мукачівської ОДПІ від 08.07.2014 року № 0021691703, а скаргу ДТГО «Львівська залізниця» від 30.07.2014 року № НПЕ -10/89 (вхідний № 196/ос ГУ Міндоходів у Закарпатській області від 31.07.2014) без задоволення.

Платниками податків, згідно з п.15.1 ст.15 ПК України, визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.

Податковим агентом, як передбачено п.18.1 ст18 ПК України, визнається особа, на яку цим Кодексом покладається обов'язок з обчислення, утримання з доходів, що нараховуються (виплачуються, надаються) платнику, та перерахування податків до відповідного бюджету від імені та за рахунок коштів платника податків.

Відповідно до п.14.1.180 ПК України, податковий агент щодо податку на доходи фізичних осіб - юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ), самозайнята особа, представництво нерезидента - юридичної особи, які незалежно від організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками та/або форми нарахування (виплати, надання) доходу (у грошовій або негрошовій формі) зобов'язані нараховувати, утримувати та сплачувати податок, передбачений розділом IV цього Кодексу, до бюджету від імені та за рахунок фізичної особи з доходів, що виплачуються такій особі, вести податковий облік, подавати податкову звітність податковим органам та нести відповідальність за порушення його норм в порядку, передбаченому статтею 18 та розділом IV цього Кодексу.

Як передбачено підп.168.4.3 п.168.4 ст.168 ПК України, суми податку на доходи, нараховані відокремленим підрозділом на користь фізичних осіб, за звітний період перераховуються до місцевого бюджету за місцезнаходженням такого відокремленого підрозділу. У разі якщо відокремлений підрозділ не уповноважений нараховувати (сплачувати) податок на доходи фізичних осіб за такий відокремлений підрозділ, усі обов'язки податкового агента виконує юридична особа. Податок на доходи, нарахований працівникам відокремленого підрозділу, перераховується до місцевого бюджету за місцезнаходженням такого відокремленого підрозділу.

Згідно з вимог підп.168.4.4 п.168.4 ст.168 ПК України, юридична особа за своїм місцезнаходженням та місцезнаходженням не уповноважених сплачувати податок відокремлених підрозділів, відокремлений підрозділ, який уповноважений нараховувати, утримувати і сплачувати (перераховувати) до бюджету податок, за своїм місцезнаходженням одночасно з поданням документів на отримання коштів для виплати належних платникам податку доходів, сплачує (перераховує) суми утриманого податку на відповідні рахунки, відкриті в органах Державного казначейства України за місцезнаходженням відокремлених підрозділів.

Згідно довідки Головного управління статистики у Львівській області № АА 722183 з ЄДРПОУ Відокремлений підрозділ «Ваггоне депо Ужгород» ДТГО «Львівська залізниця» є відокремленим підрозділом Державного територіально - галузевого об'єднання «Львівська залізниця» без права юридичної особи.

Як вбачається з п.1.1 Положення про відокремлений підрозділ «Вагонне депо Ужгород» ДТГО «Львівська залізниця», затвердженого начальником ДТГО «Львівська залізниця» 31.05.2006 року, входить до складу Державного територіально - галузевого об'єднання «Львівська залізниця», створений та діє відповідно до Господарського кодексу України, наказу начальника Залізниці № 349/Н від 24.12.1996 року.

Судом встановлено, що вищезгаданим відокремленим підрозділом, який, у відповідності до підп.168.4.3 п.168.4. ст.168 ПК України, уповноважений нараховувати (сплачувати) податок на доходи фізичних осіб, було перераховано до місцевого бюджету за його місцезнаходженням суми податку з доходів фізичних осіб за 01.04.2012 року по 31.12.2012 року, що відповідними платіжними дорученнями. (а.с. 78 - 250).

При цьому, суд вважає хибним висновок контролюючого органу про порушення Відокремленим підрозділом «Вагонне депо Ужгород» ДТГО «Львівська залізниця» підп.168.4.4 п.168.4 ст.168 ПК України, оскільки окремі структурні підрозділи (цехи, виробничі дільниці), що входять до його складу не являються самостійними відокремленими підрозділами, а тому зазначений відокремлений підрозділ, який в даному випадку являється податковим агентом, не зобов'язаний перераховувати суми податку з доходів фізичних осіб до місцевого бюджету за місцезнаходженням своїх віддалених підрозділів.

Відповідач, всупереч вимогам ч.2 ст.71 КАС України, не представив суду належних і достатніх доказів в спростування вищенаведених обставин, а тому позивачу неправомірно було збільшено суму грошового зобов'язання з податку з доходів фізичних осіб та застосовано штрафні (фінансові) санкції (штрафи).

Враховуючи наведене, перевіривши обставини передбачені ч.3 ст.2 КАС України, суд прийшов до висновку про обґрунтованість та підставність позовних вимог і вважає, що позов підлягає задоволенню у повному обсязі.

Судові витрати у вигляді судового збору (487, 20 грн.), відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, слід стягнути з Державного бюджету України на користь позивача.

Керуючись ст. ст. 7-14, 71, 86, 94 158, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов задоволити повністю.

2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення від 08.07.2014 року № 0021691703.

3.Стягнути з Державного бюджету України на користь Державного територіально -галузевого об'єднання «Львівська залізниця» (адреса: 79000, м. Львів, вул. Гоголя, 1, код ЄДРПОУ 01059900 ) 482 (чотириста вісімдесят сім) гривень 20 коп. сплаченого судового збору.

Постанова може бути оскаржена в порядку та строки, передбачені статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України:

Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили в порядку та строки, передбачені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства.

Повний текст постанови виготовлений і підписаний 01 грудня 2014 року.

Суддя Карп'як Оксана Орестівна