Постанова від 24.11.2014 по справі 813/7381/14

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 листопада 2014 року № 813/7381/14

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Лейко-Журомської М.В.,

секретар судового засідання Хміль Х.З.,

за участю позивача ОСОБА_1, розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Франківського відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Львівського міського управління юстиції про визнання протиправною відмови та зобов'язання до вчинення дій

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Відділу РАЦС Франківського району м. Львова у якому просить визнати протиправною відмову відповідача та зобов'язати внести зміни в актовий запис № 696 про народження ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, місце реєстрації Личаківський відділ реєстрації актів громадянського стану м. Львова в графі національність матері вказати «Єврейка» замість «Українка». В обґрунтування позовних вимог зазначено, що її мама по національності єврейка, що підтверджується рішенням Галицького районного суду м. Львова від 21 березня 2005 року. Однак, за наслідком звернення до відповідача з заявою про внесення в актовий запис про народження запису про національність матері - «Єврейка», позивачу було відмовлено. Вказано, що оскільки рішення суду є підставою для внесення змін, позивач звернулася з позовом до суду.

Позивач в судовому засіданні позов підтримала. Вказала, що рішенням Франківського районного суду м. Львова встановлено факт її належності до єврейської національності, тому відмова відповідача у внесенні змін в актові записи є неправомірною та безпідставною.

Відповідач позов заперечив. У запереченнях зазначив, що оскільки зміна національності не входить до компетенції відділів державної реєстрації актів цивільного стану, тому відмова є правомірною. Вказав, що підставою для внесення змін до актових записів цивільного стану є рішення суду про встановлення неправильності в актовому записі з зазначенням переліку конкретних змін та постанова адміністративного суду. Тому рішення суду про встановлення факту, що має юридичне значення не тягне за собою внесення змін до актових записів. Також зазначив, що зміни до актового запису вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного запису.

Заслухавши пояснення позивача, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі факти, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини та надав їм правову оцінку.

З матеріалів справи судом встановлено, що рішенням Галицького районного суду м. Львова від 31 березня 2005 року у справі № 2-1931 за заявою ОСОБА_2 про внесення змін до актового запису про реєстрацію народження у частині вказівки її національності, зобов'язано відділ реєстрації актів цивільного громадянського стану обласного управління юстиції м. Львова внести зміни до дубліката свідоцтва про народження ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2 НОМЕР_1, виданого 12 травня 1999 року, де у графі «національність» її матері вказати «єврейка».

У лютому 2014 року ОСОБА_1 звернулась до Франківського відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Львівського міського управління юстиції з заявою про внесення змін до актового запису про її народження, де просила в графі «національність» її матері вказати «єврейка» та актового запису про її шлюб, до графи «національність» нареченої вказати «єврейка».

Листом від 14 лютого 2014 року № 174/02-15 Франківський відділ державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Львівського міського управління юстиції повідомив заявницю, що відповідно до діючого законодавства, зміна національності не входить до компетенції відділів державної реєстрації актів цивільного стану. Дане питання може бути вирішене в судовому порядку (районний суд за місцем проживання), відповідно до статті 11 Закону України «Про національні меншини». Також вказав, що згідно з пунктом 1.7 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання від 12.01.2011 року, зареєстрованих в Мінюсті України 14.01.2011 року за № 55/18793 зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису.

ОСОБА_1 звернулась до Франківського районного суду м. Львова з заявою в якій просила встановити факт її належності до єврейської національності.

Рішенням Франківського районного суду м. Львова від 12 червня 2014 року у справі № 465/2506/14-ц заяву ОСОБА_1 задоволено, встановлено факт її належності до єврейської національності.

Враховуючи викладене позивач звернулася до Львівського окружного адміністративного суду з зазначеним позовом.

При прийнятті рішення суд виходить з наступного.

Статтею 2 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» визначено, що державній реєстрації відповідно до цього Закону підлягають народження фізичної особи та її походження, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть.

Згідно з частиною 1 статті 6 цього Закону відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.

Відповідно до частини 2 статті 3 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація актів цивільного стану проводиться відповідно до цього Закону, Цивільного та Сімейного кодексів України та інших актів законодавства органами державної реєстрації актів цивільного стану.

Частиною 1 статті 22 цього Закону визначено, що внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.

Відповідно до частини 5 статті 9 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» Міністерством юстиції України прийнято наказ від 12.01.2011 року № 96/5 «Про затвердження Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання» (далі - Правила).

Пунктом 1.1 Правил визначено, що внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться відділами державної реєстрації актів цивільного стану районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних, міжрайонних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану) у випадках, передбачених чинним законодавством. У разі відмови у внесенні змін до актових записів цивільного стану у висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану вказуються причини відмови та зазначається про можливість оскарження його у судовому порядку.

Згідно з пунктом 1.7 Правил зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису, за винятком випадків, встановлених у пункті 2.28 розділу II цих Правил.

У пункті 2.28 Правил передбачено, що у разі якщо актовий запис цивільного стану, до якого необхідно внести зміни у зв'язку з усиновленням, скасуванням усиновлення, визнанням усиновлення недійсним, визнанням та встановленням факту батьківства, материнства, а також доповненням і виправленням відомостей, що в ньому містяться, було складено компетентним органом іноземної держави, з якою Україною не укладено договору про правову допомогу та правові відносини у цивільних і сімейних справах, або якщо законодавством іноземної держави встановлено інший порядок внесення змін, відмінний від передбаченого законодавством України, або неможливості його направлення органами іноземної держави (стихійне лихо, військові дії тощо), що підтверджується відповідними документами, актовий запис цивільного стану попередньо поновлюється відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника. Про поновлення актового запису цивільного стану та внесення до нього відповідних змін повідомляється компетентному органу іноземної держави.

Як вбачається з копії повторно виданого 09 вересня 2014 року свідоцтва про народження ОСОБА_1, місцем державної реєстрації актового запису про народження від 09 квітня 1958 року за № 696 є Личаківський відділ реєстрації актів цивільного стану Львівського міського управління юстиції.

Тому, належний відділ державної реєстрації актів цивільного стану, який має розглядати заяву позивачки про внесення змін до актового запису цивільного стану про народження є Личаківський відділ реєстрації актів цивільного стану Львівського міського управління юстиції.

Відповідно до пункту 2.6 Правил разом із заявою про внесення змін до актового запису цивільного стану заявником подаються: свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану, у яких зазначені неправильні, неповні відомості або відомості, які підлягають зміні; інші документи, необхідні для розгляду заяви та вирішення питання по суті.

Відповідно до підпунктів 2.13.1 та 2.13.2 пункту 2.13 Порядку підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану зокрема є рішення суду про визнання батьківства (материнства), усиновлення (удочеріння), про скасування раніше винесеного рішення суду про визнання батьківства, виключення відомостей про батька (матір) дитини з актового запису про народження, скасування або визнання усиновлення (удочеріння) недійсним, про визнання шлюбу недійсним, установлення неправильності в актовому записі цивільного стану та інші, у яких зазначено про внесення конкретних змін в актові записи цивільного стану та постанова адміністративного суду.

Згідно з пунктом 2.15 Правил висновок відділу державної реєстрації актів цивільного стану складається: якщо актовим записом про народження передбачені, але в ньому відсутні прізвище, власне ім'я, по батькові або громадянство батьків; якщо прізвище, власне ім'я та по батькові зазначено без урахування національних традицій; якщо при державній реєстрації народження дитині присвоєне прізвище або власне ім'я без урахування побажань батьків або одного з них; якщо дитина має власне ім'я, відмінне від того, яке зазначено в актовому записі про народження, і цього вимагають інтереси дитини; при необхідності зміни прізвища, власного імені, по батькові у зв'язку із зміною статі; при впізнанні особи, смерть якої була зареєстрована як невідомої (за наявності протоколу впізнання трупа); при зміні громадянства; при зміні батьком або матір'ю прізвища відповідно до статті 53 СК України та необхідності внесення змін до актового запису про народження їх дитини (висновок складається з урахуванням вимог, зазначених у статті 148 СК України); якщо під час державної реєстрації акту цивільного стану були допущені помилки (перекручення, пропуск відомостей, окремих слів або граматичні помилки чи вказані неправильні відомості); в інших окремих випадках, що не суперечать вимогам чинного законодавства.

Враховуючи наведене вище, внесення змін до актових записів можливе лише у разі, якщо в актовому записі є перекручення, пропуск відомостей, окремих слів або граматичні помилки чи вказані неправильні відомості. Вказаною нормою не передбачено можливість зміни національності.

Статтею 11 Закону України «Про національні меншини в Україні» передбачено, що громадяни України мають право вільно обирати та відновлювати національність. Примушення громадян у будь-якій формі до відмови від своєї національності не допускається.

Відповідно до пункту 5 частини 2 статті 234 Цивільного процесуального кодексу України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

Як встановлено судом позивачка зверталась до суду в порядку цивільного судочинства з метою встановлення факту щодо визначення її національності як «єврейка» уже після звернення з заявою до Франківського районного суду м. Львова.

На момент звернення позивача до відповідача з відповідною заявою рішенням суду не було встановлено неправильності в актовому записі цивільного стану та не було зазначено про внесення конкретних змін в актові записи цивільного стану.

Відповідно до частини 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ. Матеріали справи свідчать, що відповідні положення відповідачем дотримані.

Відповідно до вимог статті 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Аналізуючи чинне законодавство та обставини справи, суд приходить до висновку, що відповідач як суб'єкт владних повноважень надав суду достатні докази в підтвердження обставин, на яких ґрунтуються його заперечення.

Відповідно до частини 3 статті 2 та статті 11 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого суб'єкти владних повноважень зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Оскільки відповідач, в межах наданих йому повноважень, не міг внести зміни в актовий запис позивачки про народження, то суд розцінює такі дії відповідача як правомірні.

Згідно з статтею 86 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Таким чином, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, враховуючи вищевикладене, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги позивача безпідставні, не підтверджені матеріалами справи, не доведені у судовому засіданні, тому у задоволенні позову слід відмовити повністю.

Відповідно до статті 94 КАС України судові витрати покладаються на позивача.

Керуючись ст.ст. 7-14, 69-71, 86, 94, 128, 159-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України суд

ПОСТАНОВИВ:

у задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Судові витрати покласти на позивача.

Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова суду, якщо інше не встановлено Кодексом адміністративного судочинства України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови виготовлено 01 грудня 2014 року.

Суддя М.В. Лейко-Журомська