Копія
Справа № 822/4871/14
25 листопада 2014 року м. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд
в складі:головуючого-суддіФелонюк Д.Л.
при секретаріСтадніку Д. М.
за участі:представника позивача - Моргун Н.В. за довіреністю №1057/07 від 17.02.2014 представників відповідача - Присяжного О.І. за довіреністю №07.6-05/24/28 від 09.01.2014 Пещанюка І.А. за довіреністю №3598 від 09.09.2014
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом управління Пенсійного фонду України в Дунаєвецькому районі до управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Хмельницькій області про скасування постанов про накладення штрафу від 29.10.2014 та від 06.11.2014, -
У судовому засіданні проголошено вступну і резолютивну частини постанови згідно ст.160 Кодексу адміністративного судочинства України.
Управління Пенсійного фонду України в Дунаєвецькому районі (далі - позивач, УПФ України в Дунаєвецькому районі) звернулось в суд з позовом до управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Хмельницькій області (далі - відповідач) про скасування постанов про накладення штрафу від 29.10.2014 та від 06.11.2014 ВП №39730004.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що постановою Дунаєвецького районного суду від 29.11.2011 по справі №2-а-6536/11, яка набрала законної сили 26.03.2014, зобов'язано УПФУ в Дунаєвецькому районі Хмельницької області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_6, інваліду 2-ї групи Чорнобильської катастрофи з 01.05.2011 по день припинення права на таку допомогу в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком відповідно до ст.50 та ст.54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю, у розмірі - 75 відсотків мінімальної пенсії за віком. На виконання зазначеної постанови, УПФ України в Дунаєвецькому районі 29.04.2014 проведено перерахунок основної та додаткової пенсії ОСОБА_6 за період з 01.05.2011 по 22.07.2011. Сума згідно проведеного перерахунку пенсії 15298,28 грн. включена до додаткової відомості виплати пенсій у червні 2014 року. Зазначає, що відсутність фінансування щодо виплати коштів при проведенні перерахунку пенсії відповідно до норм та положень ст.ст.50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", виходячи з наявних ресурсів Державного бюджету та бюджету Пенсійного фонду України, унеможливлює виконання рішення суду щодо виплати коштів ОСОБА_6. Та вказує на те, що доплати згідно проведеного перерахунку за рішенням суду в розмірі 15298,28 грн. буде виплачена при відповідному фінансуванні. Зазначає, що на виконання постанови державного виконавця про поновлення виконавчого провадження від 08.04.2014 щодо виконання вищезазначеного рішення суду УПФ України у Дунаєвецькому районі підготовлено та направлено відповідь до відповідача про проведення перерахунку пенсії ОСОБА_6 в квітні 2014 року (лист №2352/07 від 22.04.2014) та додатково повідомлено відповідача листом від 03.06.2014 про нараховану суму. Вважає, що вищезазначене вказує на проведення управлінням всіх дій в межах наданих їм повноважень щодо виконання постанови Дунаєвецького районного суду від 29.11.2011 та безпідставність постанов державного виконавця ВП №39730004 від 29.10.2014 та від 06.11.2014 про накладення штрафів.
Представник позивача в судовому засіданні та поданих письмових поясненнях (вх.№37175 від 25.11.2014) позов підтримав та підтвердив обставини на які посилається у позовній заяві, просить суд задоволити позовні вимоги.
Представники відповідача в судовому засіданні проти позову заперечують та просять відмовити в його задоволенні. Зазначають, що постанови про накладення штрафу від 29.10.2014 та 06.11.2014 є законними, оскільки позивачем не вжито заходів щодо виконання рішення Дунаєвецького районного суду Хмельницької області (виконавчий лист №2-А-6536/2011р) щодо виплати нарахованої пенсії ОСОБА_6. Вказують на, те що відсутність коштів для проведення зазначеної виплати не є підставою для скасування постанов державного виконавця про накладення штрафу ВП №39730004 від 29.10.2014 та від 06.11.2014.
Заслухавши представника позивача, представників відповідача, дослідивши наявні в матеріалах справи докази в їх взаємному зв'язку і сукупності, суд вважає, що позовні вимоги не належать до задоволення на підставі наведеного нижче.
Суд встановив, що 02.12.2011 Дунаєвецьким районним судом Хмельницької області видано виконавчий лист №2-А-6536/2011р, відповідно до якого зобов'язано УПФ України в Дунаєвецькому районі здійснити перерахунок та виплату пенсії інваліду 2-ї групи Чорнобильської катастрофи ОСОБА_6, з 01 травня 2011 року по день припинення права на таку допомогу в розмірі восьми мінімальних пенсій за віком відповідно до ст.50 та ст.54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю, у розмірі 75 відсотків мінімальної пенсії за віком.
10.09.2013 головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Хмельницькій області відкрито виконавче провадження з виконання виконавчого листа №2-А-6536, виданого 02.12.2011 Дунаєвецьким районним судом (постанова про відкриття виконавчого провадження від 10.09.2013 ВП №39730004) та визначено строк для добровільного виконання - до 17.09.2013.
Позивач листом від 24.10.2013 повідомив відповідача що ним вжито всіх заходів щодо виконання постанови Дунаєвецького районного суду.
31.12.2013 головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Хмельницькій області винесена постанова про зупинення виконавчого провадження ВП №39730004 у зв'язку з направленням 31.12.2013 на адресу Дунаєвецького районного суду заяви про роз'яснення рішення суду.
Ухвалою Дунаєвецького районного суду Хмельницької області від 03.02.2014 відмовлено в задоволенні заяви головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Хмельницькій області про роз'яснення постанови Дунаєвецького районного суду Хмельницької області від 29.11.2011.
08.04.2014 головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Хмельницькій області винесена постанова про поновлення виконавчого провадження ВП №39730004.
08.04.2014 УПФ України в Дунаєвецькому районі направлена вимога головного державного виконавця №1234, якою позивача зобов'язано в строк до 15.04.2014 виконати рішення суду у спосіб та порядок визначений виконавчим документом.
Позивач листом від 22.04.2014 №2352/07 повідомив відповідача, що на виконання виконавчого листа №2-А-6536/11 від 02.12.2011 Дунаєвецького районного суду, ОСОБА_6 здійснено перерахунок пенсії з 01.05.2011 року як інваліду 2-ї групи Чорнобильської катастрофи в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком відповідно до ст.54 та ст.50 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та щомісячної додаткової пенсії в розмірі - 75 відсотків мінімальної пенсії за віком, та направлено для подальшого опрацювання в управління з нарахування та виплати пенсій в м.Хмельницький.
Листом від 03.06.2014 (доповнення до листа №2352/07 від 22.04.2014) позивач повідомив відповідача про те, що ОСОБА_6 здійснено нарахування пенсії з 01.05.2011 по 22.07.2011 як інваліду 2-ї групи Чорнобильської катастрофи в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком відповідно до ст.54 та ст.50 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та щомісячної додаткової пенсії в розмірі - 75 відсотків мінімальної пенсії за віком, що становить 15298,28 грн.. Зазначено, що дані кошти будуть виплачені при фінансування з Державного бюджету України. Вказано про здійснення позивачем всіх дій на виконання виконавчого листа №2-А-6536/11.
04.06.2014 державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Хмельницькій області винесено постанову про зупинення виконавчого провадження у зв'язку з направленням 03.06.2014 на адресу Дунаєвецького районного суду заяви державного виконавця про зміну способу і порядку виконання рішення суду.
Ухвалою Дунаєвецького районного суду Хмельницької області від 18.07.2014 заяву про зміну способу і порядку виконання судового рішення задоволено; стягнуто з УПФ України в Дунаєвецькому районі на користь ОСОБА_6 нараховану пенсію з 1 травня 2011 в сумі 15298,28 грн..
Ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 21.08.2014 ухвалу Дунаєвецького районного суду Хмельницької області від 18.11.2014 про зміну способу та порядку виконання рішення - скасовано; постановлено нову ухвалу, якою відмовлено у заяві відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Хмельницькій області про зміну способу і порядку виконання постанови Дунаєвецького районного суду Хмельницької області від 29.11.2011.
11.09.2014 державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Хмельницькій області винесена постанова про поновлення виконавчого провадження.
Позивач листами від 17.09.2014 №5171/07 та 19.09.2014 №5267/07 повідомив відповідача про те, що ОСОБА_6 здійснено нарахування пенсії з 01.05.2011 по 22.07.2011 як інваліду 2-ї групи Чорнобильської катастрофи в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком відповідно до ст.54 та ст.50 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та щомісячної додаткової пенсії в розмірі - 75 відсотків мінімальної пенсії за віком, що становить 15298,28 грн.. Зазначено, що УПФ України в Дунаєвецькому районі здійснено усі дії на виконання виконавчого листа №2-А-6536/11.
За невиконання боржником рішення Дунаєвецького районного суду №2-А-6536 (виконавчий лист №2-А-6536 від 02.12.2011) в частині виплати нарахованої суми заборгованості (пенсії), відповідно до статей 11, 89 Закону України "Про виконавче провадження" 29.10.2014 державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Хмельницькій області винесена постанова про накладення на управління ПФУ в Дунаєвецькому районі штрафу в розмірі 680,00 грн..
29.10.2014 Управлінню Пенсійного фонду України в Дунаєвецькому районі направлена вимога головного державного виконавця №4059, якою позивача зобов'язано в строк до 05.11.2014 виконати рішення суду у спосіб та порядок визначений виконавчим документом.
За невиконання боржником (УПФ України в Дунаєвецькому районі) рішення Дунаєвецького районного суду №2-А-6536 (виконавчий лист №2-А-6536 від 02.12.2011) в частині виплати нарахованої суми заборгованості (пенсії), відповідно до статей 11, 89 Закону України "Про виконавче провадження" 06.11.2014 державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Хмельницькій області винесена постанова про накладення на управління ПФУ в Дунаєвецькому районі штрафу в розмірі 1360,00 грн..
Не погоджуючись із зазначеними постановами від 29.10.2014 та від 06.11.2014, позивач оскаржив їх в судовому порядку.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд враховує наступне.
Відповідно до ст.1 Закону України "Про виконавче провадження" (далі - Закон) виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, визначених у цьому Законі, що спрямовані на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які провадяться на підставах, в межах повноважень та у спосіб, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Примусове виконання рішень покладається на державну виконавчу службу, яка входить до системи органів Міністерства юстиції України (ч.1 ст.2 Закону).
Згідно ч.ч.1, 3 ст.5 Закону вимоги державного виконавця щодо виконання рішень обов'язкові для всіх органів, організацій, посадових осіб, фізичних і юридичних осіб на території України. Невиконання законних вимог державного виконавця тягне за собою відповідальність згідно із законом.
За змістом ч.ч.1, 2 ст.75 Закону після відкриття виконавчого провадження за виконавчим документом, що зобов'язує боржника вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, державний виконавець перевіряє виконання рішення не пізніше ніж на наступний день після закінчення строку, встановленого частиною другою статті 25 цього Закону для самостійного виконання рішення. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, його виконання перевіряється не пізніше наступного робочого дня після відкриття виконавчого провадження. У разі невиконання зазначених вимог без поважних причин державний виконавець накладає на боржника штраф відповідно до статті 89 цього Закону і не пізніше п'яти робочих днів з дня його накладення повторно перевіряє стан виконання рішення. Якщо рішення не виконано і виконання може бути проведено без участі боржника, державний виконавець організовує виконання відповідно до повноважень, наданих йому законом, та вносить подання (повідомлення) правоохоронним органам для притягнення боржника до відповідальності згідно із законом. При цьому на боржника повторно накладається штраф у порядку, встановленому статтею 89 цього Закону.
Частиною 3 ст.75 Закону визначено, що у разі якщо виконати рішення без участі боржника неможливо, державний виконавець накладає на боржника штраф відповідно до статті 89 цього Закону та вносить подання (повідомлення) правоохоронним органам для притягнення боржника до відповідальності згідно із законом, після чого виносить постанову про закінчення виконавчого провадження, яка затверджується начальником відділу, якому безпосередньо підпорядкований державний виконавець, і повертає виконавчий документ до суду чи іншого органу (посадової особи), що його видав.
В силу ст.89 Закону у разі невиконання без поважних причин у встановлений державним виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі державний виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; на посадових осіб - від двадцяти до сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; на боржника - юридичну особу - від сорока до шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання. У разі повторного невиконання рішення боржником без поважних причин державний виконавець у тому ж порядку накладає на нього штраф у подвійному розмірі та звертається до правоохоронних органів з поданням (повідомленням) про притягнення боржника до кримінальної відповідальності відповідно до закону.
Суд встановив, та не заперечується представниками позивача і відповідача, що позивач проінформував відповідача листами від 22.04.2014 №2352/07, від 03.06.2014 №3222/07, від 17.09.2014 №5171/07 та від 19.09.2014 №5267/07 про виконання рішення Дунаєвецького районного суду по справі №2-А-6536 (виконавчий лист №2-А-6536 від 02.12.2011) в частині здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_6 з 01.05.2011 по 22.07.2011 як інваліду 2-ї групи Чорнобильської катастрофи в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком відповідно до ст.54 та ст.50 ЗУ "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та щомісячної додаткової пенсії в розмірі - 75 відсотків мінімальної пенсії за віком, що становить 15298,28 грн.. Зазначивши при цьому, що дані кошти будуть виплачені при фінансуванні з Державного бюджету Зазначене, на думку позивача, свідчить про те, що ним вжито всіх заходів щодо добровільного виконання рішення суду, а невиконання зумовлено поважними причинами (відсутністю коштів).
Відповідно до ст.124 Конституції України рішення суду ухвалюється іменем України та є обов'язковим до виконання на всій території України. Принцип обов'язковості рішень суду як засади судочинства визначено у ст.129 Конституції України. Згідно ч.4 ст.13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" невиконання судових рішень тягне за собою відповідальність, установлену законом.
Таким чином, у разі невиконання рішення суду без поважних причин у встановлений державним виконавцем строк, останній зобов'язаний прийняти постанову про накладення на боржника штрафу у розмірі, передбаченому ст.89 Закону.
Суд вважає безпідставним твердження позивача про виконання ним в повному об'ємі судового рішення (постанови Дунаєвецького районного суду Хмельницької області від 01.10.2012 №2-А-6536/2011) шляхом здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_6 з 01.05.2011 по 22.07.2011 як інваліду 2-ї групи Чорнобильської катастрофи в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком відповідно до ст.54 та ст.50 ЗУ "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та щомісячної додаткової пенсії в розмірі - 75 відсотків мінімальної пенсії за віком, що становить 15298,28 грн., оскільки рішенням суду позивача зобов'язано провести як перерахунок так і виплату пенсії.
Судом встановлено, та не заперечується представником УПФ України в Дунаєвецькому районі, що виплата ОСОБА_6 перерахунку пенсії з 01.05.2011 по 22.07.2011 як інваліду 2-ї групи Чорнобильської катастрофи в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком відповідно до ст.54 та ст.50 ЗУ "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та щомісячної додаткової пенсії в розмірі - 75 відсотків мінімальної пенсії за віком, що становить 15298,28 грн. не проведена.
Посилання позивача на відсутність бюджетного фінансування, як на поважність причин невиконання рішення суду, яке набрало законної сили, суд вважає безпідставним з огляду на наступне.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Обов'язковість судових рішень безпосередньо закріплена в Конституції України та не потребує додаткового закріплення у судовому рішенні.
Так, у відповідності до ч.5 ст.124 Конституції України судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України.
Згідно ст.255 КАС України, постанова або ухвала яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України. Умисне невиконання службовою особою вироку, рішення, ухвали, постанови суду, що набрали законної сили, або перешкоджання їх виконанню, являється ознакою складу злочину передбаченого статтею 382 Кримінального кодексу України як невиконання судового рішення.
Практика Європейського суду з прав людини, яка відповідно до ст.17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" вiд 23.02.2006 року №3477-IV є джерелом права.
Суд зазначає, що згідно пункту 38 рішення Європейського суду з прав людини від 29 червня 2004 року по справі "Жовнер проти України" державний орган не може посилатися на відсутність коштів, щоб не виплачувати борг, підтверджений судовим рішенням. Відповідно до пункту 29 рішення Європейського суду з прав людини від 13.07.2006 року по справі "Васильєв проти України" виконання рішення щодо боржника залишається обов'язком держави.
Між тим, з матеріалів справи не вбачається, що неможливість виконання судового рішення підтверджується будь-якими доказами. Листи про виконання рішення суду самі по собі не підтверджують цього факту. Посилання позивача на неможливість виконання рішення суду, у зв'язку з відсутністю бюджетних коштів щодо реалізації виплати перерахованої пенсії, суд вважає також необґрунтованими, оскільки держава повинна виконувати взяті на себе зобов'язання та не може посилатися на власне порушення зобов'язань для запобігання відповідальності.
Адже, відсутність коштів для виплати, стягнутої за рішенням суду, пенсії не може бути підставою для невиконання рішень суду, оскільки судові рішення є обов'язковими до виконання на всій території України.
Суд бере до уваги також те, що відповідно до п.1 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України №2 від 06.03.2008 "Про практику застосування адміністративними судами окремих положень Кодексу адміністративного судочинства України під час розгляду адміністративних справ" у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень належить перевіряти, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
За наведених вище обставин суд вважає, що приймаючи постанови ВП №39730004 від 29.10.2014 та від 06.11.2014 про накладення штрафу в розмірі, відповідно, 680,00 грн. та 1360,00 грн. відповідачем дотримано норми чинного законодавства, відтак відсутні підстави для їх скасування.
Керуючись ст.ст. 71, 86, 94, 104, 158-163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В задоволенні позову управління Пенсійного фонду України в Дунаєвецькому районі - відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.
Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.
Повний текст постанови виготовлено 28 листопада 2014 року
Суддя/підпис/
"Згідно з оригіналом" Суддя Д.Л. Фелонюк