Справа: № 826/10849/14 Головуючий у 1-й інстанції: Кобилянський К.М. Суддя-доповідач: Шурко О.І.
Іменем України
20 листопада 2014 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого Шурка О.І.,
суддів Василенка Я.М., Степанюка А.Г.,
при секретарі Дешко В.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Укрклінсервіс» на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 29 серпня 2014 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Укрклінсервіс» до Регіонального відділення Фонду державного майна України у Київській області про визнання дій протиправними, -
Постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 19 серпня 2014 року в задоволенні позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись з таким судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить апеляційну інстанцію скасувати незаконну, на його думку, постанову суду першої інстанції та постановити нову про задоволення позовних вимог.
Апелянт посилається на незаконність, необ'єктивність та необґрунтованість оскаржуваного рішення, невідповідність висновків суду дійсним обставинам справи, порушення судом норм матеріального та процесуального права, що є на його переконання підставою для скасування судового рішення.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Як вірно встановлено судом першої інстанції, 18.06.2014 в офіційному виданні Фонду державного майна України «Відомості приватизації» № 24 (821) було опубліковано оголошення орендодавця РВ ФДМУ по Київській області про намір передати в оренду об'єкти державного майна - нежитлові приміщення терміналу «D» ДП «Міжнародний аеропорт «Бориспіль».
09.07.2014 в офіційному виданні Фонду державного майна України «Відомості приватизації» № 27 (824) було опубліковано інформацію РВ ФДМУ по Київській області про проведення конкурсів на право оренди державного майна, а саме нежитлових приміщень терміналу «D» ДП «Міжнародний аеропорт «Бориспіль». Вказано, що конкурс буде проведено 28.07.2014 та визначено основні вимоги до конкурсантів.
Обґрунтовуючи необхідність визнання недійними вказаних оголошень, позивач посилається на те, що оголосивши конкурс на право оренди держаного майна, відповідач здійснив нераціональне використання майна держави, що шкодить на даний момент суспільству та суперечить вимогам законодавства щодо призначення діяльності Фонду державного майна України в цілому, у зв'язку із чим звернувся до суду.
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції мотивував своє рішення тим, що належним способом захисту порушеного права в рамках правовідносин у сфері оренди державного майна є звернення до суду з позовом про визнання неправомірною відмови орендодавця в укладення договору оренди, як то визначено в п. 8 ст. 9 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», а даний Закон не передбачає можливості визнавати недійсними оголошення, що розміщені в спеціалізованому друкованому виданні.
Колегія суддів погоджується із таким висновком суду першої інстанції, з огляду на наступне.
Пунктом 6 ст. 9 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» Порядок проведення конкурсу визначається: Кабінетом Міністрів України - для об'єктів, що перебувають у державній власності; органами, визначеними Верховною Радою Автономної Республіки Крим, - для об'єктів, що належать Автономній Республіці Крим; органами місцевого самоврядування - для об'єктів, що перебувають у комунальній власності.
У разі визначення орендаря на конкурсних засадах орендодавець надсилає копії проекту договору та інших матеріалів відповідним органам, зазначеним у частині другій цієї статті, у п'ятиденний термін після дати затвердження результатів конкурсу.
На виконання п. 6 ст. 9 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» постановою Кабінету Міністрів України від 31.08.2011 № 906 затверджено Порядок проведення конкурсу на право оренди державного майна.
Пунктом 4 даного Порядку визначено, що оголошення про конкурс щодо цілісних майнових комплексів підприємств, організацій, їх структурних підрозділів та нерухомого майна площею 100 кв. метрів і більше або такого, що перебуває на балансі морського, річкового порту, аеропорту, публікується в газеті «Відомості приватизації» та за рішенням орендодавця в інших виданнях. Оголошення щодо інших об'єктів розміщуються в газеті «Відомості приватизації» та/або в республіканських Автономної Республіки Крим, обласних, міських у мм. Києві і Севастополі виданнях за місцем розташування об'єктів оренди. Оголошення про конкурс також оприлюднюється на веб-сайтах орендодавців.
Оголошення публікується не пізніше ніж за 20 календарних днів до дати проведення конкурсу і повинно містити такі відомості: інформація про об'єкт (назва, місцезнаходження, у разі оренди цілісного майнового комплексу - також обсяг і основна номенклатура продукції, у тому числі тієї, що експортується, кількість і склад робочих місць, рівень прибутковості об'єкта за останні три роки, розмір дебіторської та кредиторської заборгованості, наявність майна в заставі, податковій заставі, в оренді); умови конкурсу; дата, час і місце проведення конкурсу; кінцевий строк прийняття пропозицій від претендентів (не більш як три робочих дні до дати проведення конкурсу); перелік документів, які подаються претендентами для участі в конкурсі.
Особи, які під час вивчення попиту виявили заінтересованість в оренді об'єкта, письмово повідомляються орендодавцем про проведення конкурсу і необхідність подання письмових пропозицій відповідно до оголошення про конкурс.
Твердження позивача про розміщення відповідачем оголошення за 19, а не за 20 днів до дати проведення конкурсу судом відхиляються, адже чинне законодавство України у сфері оренди державного майна не передбачає відповідальності для орендодавця в разі порушення нам на 1 (один) день строку розміщення оголошення.
При цьому, належним способом захисту порушеного права в рамках правовідносин у сфері оренди державного майна є звернення до суду з позовом про визнання неправомірною відмови орендодавця в укладення договору оренди, як то визначено в п. 8 ст. 9 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», а даний Закон не передбачає можливості визнавати недійсними оголошення, що розміщені в спеціалізованому друкованому виданні.
Враховуючи зазначене, судова колегія погоджується із висновком суду першої інстанції, що позовні вимоги про визнання недійсними оголошень є необґрунтованими.
Щодо позовної вимоги про визнання протиправними дій відповідача щодо оголошень про намір передати в оренду майно, то вона не підлягає задоволенню, оскільки, як зазначено вище, вчиняючи дії по розміщенню оголошення про намір передати в оренду відповідне майно, відповідач діяв на підставі та у спосіб, що передбачені Законом України «Про оренду державного і комунального майна» та Порядком проведення конкурсу на право оренди державного майна, що було вірно зазначено судом першої інстанції.
З підстав вищенаведеного, колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції вірно встановив фактичні обставини справи, дослідив наявні докази, надав їм належну оцінку та прийняв законне і обґрунтоване рішення, з дотриманням норм матеріального і процесуального права, а тому підстав для його скасування не вбачається.
Таким чином, доводи апеляційної скарги спростовуються встановленими судом першої інстанції обставинами, наявними в матеріалах справи доказами та нормами права, зазначеними в мотивувальній частині оскаржуваного рішення суду.
Отже, колегія суддів вирішила згідно ст. 200 КАС України залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, з урахуванням того, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Керуючись ст.ст. 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206 КАС України, суд
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Укрклінсервіс» - без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 29 серпня 2014 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядок і строки, визначені ст. 212 КАС України.
Головуючий:
Судді:
Головуючий суддя Шурко О.І.
Судді: Степанюк А.Г.
Василенко Я.М.