Україна КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
19 листопада 2014 року Справа № П/811/3784/14
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Кармазиної Т.М., розглянувши у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Кіровоградській області до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу, -
Позивач звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить стягнути з ОСОБА_1 податковий борг у сумі 152 994,85 грн..
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що податковим органом на підставі акту перевірки від 15.08.13 р. №123/11-23-17-04/НОМЕР_1 було винесено податкове повідомлення-рішення №0006011701 від 01.10.13 р., яким відповідачу було нараховано суму грошового зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб у розмірі 152 994,85 грн., з них за основним платежем - 122 395,88 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями - 30 598,97 грн. Податкове повідомлення-рішення направлено відповідачу та повернуто до податкового органу по закінченню терміну зберігання. У зв'язку з цим, 26.06.14 р. сформовано податкову вимогу №957-25 на суму 152 994,85 грн., яку також повернуто до податкового органу по закінченню терміну зберігання. Станом на день звернення до суду заборгованість не сплачена.
Представник позивача у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений вчасно та належним чином.
Відповідач в судове засідання не з'явився. Судом на адресу за відомостями адресно-довідкового підрозділу ГУДМС, УДМС України в Кіровоградській області рекомендованим листом із зворотнім повідомленням про вручення поштового відправлення направлялась повістки про виклик до суду, яка повернута поштовим відділенням на адресу суду з відміткою "за закінченням терміну зберігання".
Відповідно до ст.1 Закону України „Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" місцем проживання фізичної особи є житловий будинок, квартира, інше приміщення, придатне для проживання в ньому у відповідному населеному пункті, в якому фізична особа проживає постійно, переважно або тимчасово, що знаходиться за певною адресою, за якою здійснюється зв'язок з фізичною особою - підприємцем.
Враховуючи викладене, а також норми ч.11 ст.35 КАС України, відповідач вважається повідомленим належним чином.
Відповідно до ч.6 ст.128 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи те, що представник позивача в судове засідання не з'явився, подавши заяву про розгляд справи за його відсутності, а також неявку відповідача в судове засідання, який про розгляд справи був повідомлений належним чином, суд вважає можливим здійснення подальшого розгляду справи у порядку письмового провадження.
Дослідивши письмові докази у справі суд приходить до таких висновків.
Так, 08.08.13 р. позивачем проведено документальну позапланову невиїзну перевірку платника податків - фізичної особи ОСОБА_1 щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати належних сум податків до бюджету за період з 01.01.12 р. по 31.12.12 р., за результатами якої складено акт №123/11-23-17-04/22558188406 від 15.08.13 р. та встановлено порушення пп.49.18.4 п.49.18 ст.49 Податкового кодексу України неподання податкової декларації про майновий стан та доходи за 2012 рік; пп.168.1.3 п.168.1 ст.168, пп.''д'' пп.164.2.17 п.164.2 ст.164 Податкового кодексу України. (а.с.4-8).
На підставі акту перевірки позивачем винесено податкове повідомлення-рішення від 01 жовтня 2013 року №0006011701, згідно якого визначено відповідачу грошове зобов'язання за платежем: податок на доходи фізичних осіб у розмірі 152 994,85 грн., в тому числі 122 395,88 грн. за основним платежем, 30 598,97 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями (а.с.3), яке направлено на адресу відповідача та повернуто до податкового органу по закінченню терміну зберігання.
Згідно вимог п.57.3 ст.57 Податкового кодексу України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1, 54.3.2, 54.3.4 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
При цьому, згідно п.58.3 ст.58 Податкового кодексу України податкове повідомлення-рішення вважається надісланим (врученим) фізичній особі, якщо його вручено їй особисто чи її законному представникові або надіслано на адресу за місцем проживання або останнього відомого її місцезнаходження фізичної особи з повідомленням про вручення. У такому самому порядку надсилаються податкові вимоги та рішення про результати розгляду скарг.
У разі коли пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення-рішення або податкові вимоги, або рішення про результати розгляду скарги через відсутність за місцезнаходженням посадових осіб, їх відмову прийняти податкове повідомлення-рішення або податкову вимогу, або рішення про результати розгляду скарги, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, податкове повідомлення-рішення або податкова вимога, або рішення про результати розгляду скарги вважаються врученими платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причин невручення.
До суду не надано доказів оскарження податкового повідомлення-рішення №0006011701 від 01.10.13 р. або доказів сплати боргу, відтак, матеріалами справи підтверджено наявність у відповідача податкового боргу в сумі 152 994,85 грн., що також узгоджується з даними картки особового рахунку (а.с.12-13).
Відповідно до п.п.59.1, 59.5 ст.59 Податкового кодексу України, у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення. У разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення.
Так, 26.06.14 р. позивачем сформовано податкову вимогу №957-25 на суму 152 994,85 грн., яку також направлено відповідачу та повернуто до податкового органу по закінченню терміну зберігання (а.с.9). При цьому, доказів оскарження або відкликання податкової вимоги суду не надано.
Відповідно п.п.14.1.175 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Підпунктом 14.1.39 пункту 14.1 ст.14 Податкового кодексу України визначено, що грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Відповідно до ч.1 ст.42 Конституції України кожен має право на підприємницьку діяльність, яка не заборонена законом. При цьому, ст. 67 Конституції України встановлює, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах встановлених законом.
Підпунктом 16.1.4 п.16.1 ст.16 Податкового кодексу України передбачено обов'язок платників податків сплачувати податки та збори у строки та в розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Згідно п.п.41.1, 41.2 ст.41 Податкового кодексу України контролюючими органами є органи доходів і зборів - центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування єдиної державної податкової, державної митної політики в частині адміністрування податків і зборів, митних платежів та реалізує державну податкову, державну митну політику, забезпечує формування та реалізацію державної політики з адміністрування єдиного внеску, забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями при застосуванні податкового та митного законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску (далі - центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику), його територіальні органи. У складі контролюючих органів діють підрозділи податкової міліції.
Органами стягнення є виключно контролюючі органи, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці у межах своїх повноважень. Стягнення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску за виконавчими написами нотаріусів не дозволяється.
Згідно п.87.11 ст.87 Податкового кодексу України орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.
На підставі аналізу встановлених обставин та правовідносин, що їм відповідають, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача є обґрунтованими, відповідають обставинам та матеріалам справи, підтверджені належними та допустимими доказами, та підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійсненні позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 86, 94, 159-163, 167 КАС України, суд, -
Адміністративний позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 (код - НОМЕР_1) на користь Державного бюджету України в особі Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Кіровоградській області податковий борг у сумі 152 994 (сто п'ятдесят дві тисячі дев'ятсот дев'яносто чотири) грн. 85 коп..
Постанова суду набирає законної сили в порядку, встановленому ст.254 КАС України.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подання в 10-денний строк з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, копія якої одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду Т.М.Кармазина