"26" листопада 2014 р.Справа № 916/699/13
за позовом: Дочірнього підприємства "Одеський облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України";
до відповідача: Служби автомобільних доріг в Одеській області;
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Державна фінансова інспекція в Одеській області;
про стягнення 127169,12грн.
Головуючий суддя Горячук Н.О.
Суддя Зайцев Ю.О.
Суддя Панченко О.Л.
Представники:
Від позивача: за дов. Чикаленко О.Л.;
Від відповідача: не з'явився;
Від третьої особи: не з'явився;
Суть спору: Дочірнє підприємство "Одеський облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" звернулося до господарського суду Одеської області з позовом та уточненнями до нього в редакції від 03.11.2014р. вх.суду№2-4941/14 про стягнення з відповідача 127169,12грн. у тому числі 110392,12грн. заборгованості, 16777,00грн. заборгованості згідно п.6. вимог Державної фінансової інспекції в Одеській області №15-06-34-14/12268 від 20.12.2012р.
Ухвалою господарського суду Одеської області від 08.05.2013р. провадження у справі №916/699/13 було зупинено до розгляду Одеським окружним адміністративним судом справи №815/570/13-а.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 11.04.2013р. по справі №815/570/13-а, адміністративний позов Дочірнього підприємства "Одеський облавтодор" ВАТ ДАК "Автомобільні дороги України" до Державної фінансової інспекції в Одеській області про визнання не чинним та скасування акту ревізії і вимоги - задоволений повністю та визнано не чинним та скасовано п.2 вимоги Державної фінансової інспекції в Одеській області №15-06-34-14/12268 від 20.12.2012 року; визнано не чинним та скасовано п.3 вимоги Державної фінансової інспекції в Одеській області №15-06-34-14/12268 від 20.12.2012 року; визнано не чинним та скасовано п.4 вимоги Державної фінансової інспекції в Одеській області №15-06-34-14/12268 від 20.12.2012 року; визнано не чинним та скасовано п.5 вимоги Державної фінансової інспекції в Одеській області №15-06-34-14/12268 від 20.12.2012 року в частині порушень на суму - 158063грн. 23 коп.; визнано не чинним та скасовано вимоги Державної фінансової інспекції в Одеській області №15-06-34-14/12268 від 20.11.2012 року в частині порушень на суму - 11368 грн. 00 коп.; визнано не чинним та скасовано п.7 вимоги Державної фінансової інспекції в Одеській області №15-06-34-14/12268 від 20.12.2012 року; визнано не чинним та скасовано п.8 вимоги Державної фінансової інспекції в Одеській області №15-06-34-14/12268 від 20.12.2012 року; визнано не чинним та скасовано п.9 вимоги Державної фінансової інспекції в Одеській області №15-06-34-14/12268 від 20.12.2012 року.; визнано не чинним та скасовано п.10 вимоги Державної фінансової інспекції в Одеській області №15-06-34-14/12268 від 20.12.2012 року в частині на суму - 7503 грн. 83 коп. доплат за шкідливі умови праці та додаткові відпустки та у сумі -2881 грн. 06 коп. відрахувань ЄСВ; визнано не чинним та скасовано п.11 вимоги Державної фінансової інспекції в Одеській області №15-06-34-14/12268 від 20.12.2012 року; визнано не чинним та скасовано п.12 вимоги Державної фінансової інспекції в Одеській області №15-06-34-14/12268 від 20.12.2012 року; визнано не чинним та скасовано п.15 вимоги Державної фінансової інспекції в Одеській області №15-06-34-14/12268 від 20.12.2012 року; стягнуто з Державного бюджету України в особі ГУ ДКС України в Одеській області на користь Дочірнього підприємства „Одеський облавтодор" ВАТ ДАК "Автомобільні дороги України" судовий збір у розмірі - 2294,00грн.
Ухвалою господарського суду Одеської області від 17.07.2013р. провадження у справі поновлено.
В процесі розгляду справи відповідач звернувся до суду з клопотанням про зупинення провадження у справі №916/699/13 посилаючись на те, що постанова Одеського окружного адміністративного суду від 11.04.2013р. по справі №815/570/13-а оскаржена та матеріали справи №815/570/13-а надіслані до Одеського апеляційного адміністративного суду, у зв'язку з чим постанова не набрала чинності. (лист Одеського окружного адміністративного суду від 11.04.2013р. 24.07.2013р. №815/570/13-а/27037/13).
Ухвалою господарського суду Одеської області від 26.07.2013р. провадження у справі зупинено до розгляду Одеським апеляційним адміністративним судом справи №815/570/13-а.
До канцелярії суду за запитом господарського суду Одеської області від 09.09.2014р. надійшла відповідь від Одеського апеляційного адміністративного суду про те, що справа №815/570/13-а за апеляційною скаргою Державної фінансової інспекції в Одеській області розглянута 15.04.2014р. та справу №№815/570/13-а повернуто до Одеського окружного адміністративного суду.
Ухвалою господарського суду Одеської області від 02.10.2014р. провадження у справі поновлено.
Ухвалою господарського суду Одеської області від 15.10.2014 року, справу №916/699/13 призначено до колегіального розгляду у складі трьох суддів господарського суду Одеської області.
Згідно автоматичного розподілу справ господарського суду Одеської області від 01.09.2014р. на підставі розпорядження керівника апарату суду №864 від 15.10.2014р. справу №916/699/13 передано на розгляд колегії суддів у складі: головуючий суддя Горячук Н.О., суддя Зайцев Ю.О., суддя Панченко О.Л.
Ухвалою господарського суду Одеської області від 15.10.2014р. справу №916/699/13 прийнято до провадження колегією суддів у складі: головуючий суддя Горячук Н.О., суддя Зайцев Ю.О., суддя Панченко О.Л.
Позивач на уточнених позовних вимогах наполягає.
Розглядом матеріалів справи встановлено наступне:
Державною фінансовою інспекцією в Одеській області проведено планову ревізію фінансово-господарської діяльності Дочірнього підприємства "Одеський облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" за період з 01.07.2010р. по перше півріччя 2012р. та складено акт №06-19/579 від 13.11.2012р.
20.12.2013р. за №15-06-34-14/12268 Державна фінансова інспекція в Одеській області направила на адресу позивача Вимогу щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства.
У січні 2013р. Дочірнє підприємство "Одеський облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" звернулося до Одеського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державної фінансової інспекції в Одеській області про визнання нечинними та скасування п.п. 2-4, п. 5 в частині порушень на суму 158063,23грн., п.6. в частині порушень на суму 11368,00грн., п.п.7-9, п.10 в частині порушень на суму 7503,83грн. доплат за шкідливі умови праці та додаткові відпустки та у сумі 2881,06грн. відрахувань ЄСВ, п.п.12,15 Вимоги Державної фінансової інспекції в Одеській області „Про усунення виявлених ревізією порушень фінансової дисципліни" №15-06-34-14/12268 від 20.12.2012р.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 11.04.2013р. по справі №815/570/13-а, яка залишена в силі Ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 15.04.2014р., позовні вимоги Дочірнього підприємства "Одеський облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" задоволені у повному обсязі, п.4 та п.6 (частково у сумі 11368,00грн.). Вимоги Державної фінансової інспекції в Одеській області №15-06-34-14/12268 від 20.12.2013р. скасовано.
Позивач з урахуванням вищевикладеного зазначає, що по п.4 Вимоги Державної фінансової інспекції в Одеській області №15-06-34-14/12268 від 20.12.2013р. однією із складових з експлуатаційного утримання автомобільних доріг державного значення загального користування є заходи щодо організації і безпеки дорожнього руху, в свою чергу однією із складових заходів організації і безпеки дорожнього руху являється освітлення автомобільних доріг.
Таким чином, віднесення до складу загально-виробничих витрат філії „Червонознамянська ДЕД" ДП "Одеський облавтодор" стаціонарного електричного освітлення автомобільної дороги М-05 "Київ-Одеса" на суму 129344.12 грн. є обгрунтованим та входить до предмету договору, що й було визнано рішенням адміністративного суду, а п.4 вимоги Державної фінансової інспекції в Одеській області №15-06-34-14/12268 від 20.12.2012р. скасовано.
На даний час сума 129344.12 грн. витрат філії "Червонознамянська ДЕД" на стаціонарне електричне освітлення автомобільної дороги М-05 "Київ-Одеса" частково відшкодована Замовником робіт - Службою автомобільних доріг в Одеській області на суму 18 952,00 грн.
Залишок заборгованості за виконані роботи в сумі 110392,12грн. відповідачем несплачений.
По п.6 Вимоги Державної фінансової інспекції в Одеській області №15-06-34-14/12268 від 20.12.2013р. позивач зазначає, що Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 11.04.2013р. по справі №815/570/13-а встановлено, що Дочірнім підприємством "Одеський облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" не було допущено порушень щодо врахування транспортування будівельного сміття, яке перевезено філією „Ізмаїльська ДЕД" на суму 3716,00грн., та скасовано п.6. вимог Державної фінансової інспекції в Одеській області в цій частині. Оскільки згідно Стандарту організації України (СОУ) 42.2-00018112-071:2011 (група 1-8 „Прибирання сміття") в розцінці ДА-10-1-8-1 в складі робіт присутній автомобіль-самоскид вантажопідйомністю 5 тон, який є технологічним транспортом, то відображене в подорожніх листах перевезення будівельного сміття до місця його складування, вже ввійшло в склад виконаних робіт та було оплачено замовником в складі вартості машино/годин.
Також Одеський окружний адміністративний суд дійшов висновку, що викладене в п.6 вимог ДФІ недоотримання філією "Ізмаїльська ДЕД" ДП "Одеський облавтодор" коштів в сумі 7652,00грн. за перебазування будівельних машин та механізмів, на відстань то перевищує 15 км від міста розташування бази механізації, є хибним.
Так, відповідно до СОУ 42.1-37641918:2012 "Правила визначення вартості робіт з експлуатаційного утримання автомобільних доріг загального користування, мостів та інших транспортних споруд", витрати на перебазування будівельних машин та механізмів враховано у вартості машино/годин. Тому дані витрати постійно компенсуються замовником в складі форм КБ-2в (акт приймання виконаних будівельних робіт), тому пункт 6 вимог ДФІ в частині повернення Службою автомобільних доріг в Одеській області 7652,00 грн. судом також було скасовано.
Таким чином розмір заборгованості Служби автомобільних доріг в Одеській області перед ДП "Одеський облавтодор" згідно п.6 Вимог ДФІ в Одеській області №15-06-34-14/12268 від 20.12.2012р. складає 16777,00грн.
Позивач просить стягнути з відповідача 127169,12грн. у тому числі 110392,12грн. заборгованості, 16777,00грн. заборгованості згідно п.6. вимог Державної фінансової інспекції в Одеській області №15-06-34-14/12268 від 20.12.2012р.
Відповідач проти позовних вимог заперечував, але письмових заперечень до суду не надав.
Відповідно до ст.837 Цивільного кодексу України за договором підряду одна сторона (підрядник) зобов'язується на свій ризик виконати певну роботу за завданням другої сторони (замовника), а замовник зобов'язується прийняти та оплатити виконану роботу.
Згідно ст. 193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язань, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.
Статтями 525, 526 Цивільного кодексу України встановлено, що зобов'язання мають виконуватися належним чином відповідно до умов договору та Цивільного кодексу України, інших актів цивільного законодавства, а при відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається.
Станом на день розгляду справи відповідач заборгованість у сумі 129344,12грн. витрат філії "Червонознамянська ДЕД" на стаціонарне електричне освітлення автомобільної дороги М-05 "Київ-Одеса" сплатив частково у сумі 18 952,00 грн. у зв'язку з чим вимоги позивача щодо стягнення з відповідача заборгованості у сумі 110392,12грн. обґрунтовані, підтверджені матеріалами справи та підлягають задоволенню.
Щодо стягнення з відповідача 16777,00грн. заборгованості згідно п.6. вимог Державної фінансової інспекції в Одеській області №15-06-34-14/12268 від 20.12.2012р. слід зазначити наступне.
Відповідно до ст. 35 Господарського процесуального кодексу України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, крім встановлених рішенням третейського суду, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 11.04.2013р. по справі №815/570/13-а встановлено, що Дочірнім підприємством "Одеський облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" не було допущено порушень щодо врахування транспортування будівельного сміття, яке перевезено філією „Ізмаїльська ДЕД" на суму 3716,00грн., та скасовано п.6. вимог Державної фінансової інспекції в Одеській області в цій частині. Оскільки згідно Стандарту організації України (СОУ) 42.2-00018112-071:2011 (група 1-8 „Прибирання сміття") в розцінці ДА-10-1-8-1 в складі робіт присутній автомобіль-самоскид вантажопідйомністю 5 тон, який є технологічним транспортом, то відображене в подорожніх листах перевезення будівельного сміття до місця його складування, вже ввійшло в склад виконаних робіт та було оплачено замовником в складі вартості машино/годин.
Одеський окружний адміністративний суд зазначив, що викладене в п.6 вимог ДФІ недоотримання філією "Ізмаїльська ДЕД" ДП "Одеський облавтодор" коштів в сумі 7652,00грн. за перебазування будівельних машин та механізмів, на відстань то перевищує 15 км від міста розташування бази механізації, є хибним.
Згідно СОУ 42.1-37641918:2012 "Правила визначення вартості робіт з експлуатаційного утримання автомобільних доріг загального користування, мостів та інших транспортних споруд", витрати на перебазування будівельних машин та механізмів враховано у вартості машино/годин. Дані витрати постійно компенсуються замовником в складі форм КБ-2в (акт приймання виконаних будівельних робіт), тому пункт 6 вимог ДФІ в частині повернення Службою автомобільних доріг в Одеській області 7652,00 грн. судом також було скасовано.
Вимоги позивача щодо стягнення з відповідача 16777,00грн. заборгованості згідно п.6. вимог Державної фінансової інспекції в Одеській області №15-06-34-14/12268 від 20.12.2012р. обґрунтовані, підтверджені матеріалами справи та підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Під час розгляду справи відповідачем не було належним чином доведено виконання своїх зобов'язань за договорами.
Враховуючи викладене, позовні вимоги Дочірнього підприємства "Одеський облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" про стягнення з Служби автомобільних доріг в Одеській області 127169,12грн. у тому числі 110392,12грн. заборгованості за виконані роботи, 16777,00грн. заборгованості згідно п.6. вимог Державної фінансової інспекції в Одеській області №15-06-34-14/12268 від 20.12.2012р. обґрунтовані підтверджені матеріалами справи та підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до п.1. ч.1 ст.7 Закону України „Про судовий збір" сплачена сума судового збору повертається за ухвалою суду в разі зокрема зменшення розміру позовних вимог або внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом.
Враховуючи, що позивачем було зменшено розмір позовних судовий збір у сумі 227,36грн. підлягає поверненню позивачу.
Судові витрати покладаються на відповідача пропорційно задоволеним вимогам згідно ст. ст. 44, 49 ГПК України.
Керуючись ст.ст. 44, 49, 82 - 85 Господарського процесуального кодексу України, п.1. ч.1 ст.7 Закону України „Про судовий збір" суд, -
1. Позов задовольнити у повному обсязі.
2. Стягнути з Служби автомобільних доріг в Одеській області (65031, м. Одеса, вул. Грушевського, 49, код ЄДРПОУ 25829550) на користь Дочірнього підприємства "Одеський облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" (65031, м. Одеса, вул. Грушевського, 49, код ЄДРПОУ 32018511) 110392/сто десять тисяч триста дев'яносто дві/грн. 12коп. заборгованості за виконані роботи, 16777/шістнадцять тисяч сімсот сімдесят сім/грн. 00коп. заборгованості згідно п.6. вимог Державної фінансової інспекції в Одеській області №15-06-34-14/12268 від 20.12.2012р., 2543/дві тисячі п'ятсот сорок три/грн. 38коп. судового збору.
Накази видати згідно зі ст. 116 ГПК України.
3. Повернути Дочірньому підприємству "Одеський облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" (65031, м. Одеса, вул. Грушевського, 49, код ЄДРПОУ 32018511) з державного бюджету України через Головне управління Державної казначейської служби України в Одеській області (код ЄДРПОУ 37607526, адреса: м. Одеса, вул. Садова, 1/А) судовий збір у сумі 227/двісті двадцять сім/грн. 36коп., сплачений за платіжним дорученням №924 від 13.03.2014р. (оригінал платіжного доручення в матеріалах справи).
Рішення набирає законної сили відповідно до ст. 85 ГПК України.
Повне рішення складено 01 грудня 2014 р.
Головуючий суддя Горячук Н.О.
Суддя Зайцев Ю.О.
Суддя Панченко О.Л.