Справа №568/1288/14-а
19 листопада 2014 р. м.Радивилів
Радивилівський районний суд Рівненської області
в складі:
головуючого судді Бірука В.О.
при секретарі Мирончук НС.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Радивилів справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Радивилівському районі Рівненської області про визнання дій Управління Пенсійного фонду України в Радивилівському районі Рівненської області неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії,
встановив:
Позивач звернулася до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України у Радивилівському районі Рівненської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії починаючи з 02.09.2014 року з урахуванням одержаних сум виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та суми виплат пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників на які нараховані страхові внески на загальнообов'язкове пенсійне страхування відповідно до довідки від 21.08.2014 року №7816/17-17-05-23 виходячи із розміру із 90% заробітної плати.
В обґрунтування позову посилається на те, що вона працювала заступником начальника Радивилівського відділення Дубенської ОДПІ. В травні 2011 року вийшла на пенсію і перебуває на обліку у відповідача, як пенсіонер та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу». В цьому році вона дізналася, що відповідач невірно нарахував їй пенсію, не врахував в розрахунок пенсії нараховану і виплачену їй матеріальну допомогу на оздоровлення, вирішення соціально-побутових питань, та суми виплат пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників, на які нараховані страхові внески на загальнообов'язкове пенсійне страхування. 2 вересня 2014 року вона звернулася до відповідача з заявою про перерахунок пенсії, проте їй було відмовлено. Посилаючись на ст.37 Закону України «Про державну службу» вважає, що відповідач незаконно відмовив їй в проведенні такого перерахунку.
В судовому засіданні позивач підтримала позов в повному обсязі, просила його задоволити і дала покази в межах заявлених вимог.
Представник відповідача Ганджа М.В. позову не визнала. Показала, що нарахування пенсії позивачу в 2011 році проведено відповідно до вимог чинного законодавства, як державному службовцю, що отримує пенсію за віком. При розрахунку розміру пенсії не враховано виплачену матеріальну допомогу на оздоровлення і вирішення соціально-побутових питань та суми виплат пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників, на які нараховані страхові внески на загальнообов'язкове пенсійне страхування поскільки згідно Закону України «Про оплату праці» ці виплати є одноразові, носять компенсаційний характер і не входять до заробітної плати, а тому не були враховані при нарахуванні пенсії. Просить в позові відмовити.
Заслухавши сторін, дослідивши письмові докази по справі, подані сторонами, давши їм всесторонню правову оцінку, суд знаходить, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду в Радивилівському районі і отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу».
2 вересня 2014 року позивач звернулась до Управління Пенсійного фонду в Радивилівському районі Рівненської області з заявою про перерахунок та виплату пенсії з врахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових потреб та індексації заробітної плати виходячи із 90% заробітної плати згідно довідки від 21.08.2014 року № 7816/17-17-05-23.
Листом від 09.09.2014 року за № 12-Ш/09-06 Управління Пенсійного фонду в Радивилівському районі Рівненської області відмовило їй в проведені перерахунку з посиланням на те, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових потреб та індексація заробітної плати належать до компенсаційних виплат і не є заробітною платою, відповідно немає підстав включати їх в заробіток для обчислення пенсії державним службовцям.
Відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80% від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90% заробітної плати.
Згідно ч.1ст.1 Закону України від 24 березня 1995 року №108/95 ВР «Про оплату праці» заробітна плата - це винагорода обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу. Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Згідно із ст.33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, доплати за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі, премій та інших надбавок. Державним службовцям можуть встановлюватись надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань (ч.6 ст.33 Закону України «Про державну службу»).
Відповідно до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» 1288-Х11 від 03.07.1991 року передбачено, що об'єктом індексації грошових доходів населення є в тому числі заробітна плата, підстави для індексації грошових доходів наявні у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка, те що індексація грошових доходів працюючого населення проводиться за основним місцем роботи.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що допомога на оздоровлення, грошова винагорода державного службовця за сумлінну, безперервну працю в органах державної влади та матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати входить до системи оплати праці державного службовця.
Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату, дохід застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим законом, з яких згідно з цим законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим законом у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше нараховувались внески на державне соціальне страхування, або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, не залежно від того чи входять вони до структури заробітної плати.
Таким чином, суд знаходить неправомірними дії відповідача, які проявилися у відмові відповідача провести перерахунок пенсії позивачу згідно поданої заяви від 02.09.2014 року і довідки Дубенської ОДПІ від 21.08.2014 року № 7816/17-17-05-23.
Відповідач не довів в судовому засіданні правомірність своїх дій при відмові позивачу в проведенні перерахунку пенсії на підставі поданої заяви.
Нормою, яка визначає механізм проведення перерахунку пенсії державним службовцям є ст.37-1 Закону України «Про державну службу». Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати на які нараховуються страхові внески на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії (ч.2ст.37-1 Закону України «Про державну службу»). При цьому внесені Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» №3668-V1 від 08.07.2011 року зміни до ст.37 Закону України «Про державну службу» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії державним службовцям у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.
Як свідчать матеріали справи розмір пенсії ОСОБА_1 при призначені за нормами Закону України «Про державну службу» в редакції до 01.10.11 року обчислювався виходячи з 90% заробітної плати.
Таким чином при перерахунку пенсії державним службовцям має застосовуватись норма що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії таким особам.
Суд знаходить, що позивачем не пропущено строк звернення з позовом до суду. Відповідно до ч.4 ст.99 КАС України, якщо законом передбачена можливість досудового порядку вирішення спору і позивач скористався цим порядком, то для звернення до адміністративного суду встановлюється місячний строк, який обчислюється з дня, коли позивач дізнався про рішення суб'єкта владних повноважень за результатами розгляду його скарги на рішення дії чи бездіяльність.
Керуючись Законом України «Про державну службу», ст.ст.2, 6, 9, 11, 71, 94, 99, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Радивилівському районі Рівненської області про визнання дій Управління Пенсійного фонду України в Радивилівському районі Рівненської області неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії - задовільнити.
Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Радивилівському районі Рівненської області, які полягають у відмові здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 із 02.09.2014 року згідно довідки Дубенської ОДПІ від 21.08.2014 року №7816/17-17-05-23 виходячи із розміру 90% заробітної плати - неправомірними.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Радивилівському районі Рівненської області здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця ОСОБА_1 з врахуванням одержаних сум виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та сум виплат пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників, на які нараховані страхові внески на загально-обов'язкове державне пенсійне страхування згідно довідки Дубенської ОДПІ від 21.08.2014 року №7816/17-17-05-23 виходячи з 90% заробітної плати починаючи з 02.09.2014 року.
Апеляційну скаргу на постанову суду може бути подано протягом 10 днів з дня отримання копії цієї постанови до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Радивилівський районний суд Рівненської області.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Повний текст постанови виготовлено 21 листопада 2014 року.
Суддя: Бірук В.О.