07 листопада 2014 року Справа № 808/6732/14 м. Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Нечипуренка О.М., розглянувши матеріали адміністративної справи
за позовною заявою: Товариства з обмеженою відповідальністю "Запорізька міська енергетична компанія"
до: Комунарського відділу державної виконавчої служби Запорізького міського управління юстиції у Запорізькій області Міністерства юстиції України
про: визнання протиправними дій та скасування постанови про арешт майна, -
Товариство з обмеженою відповідальністю "Запорізька міська енергетична компанія" до Комунарського відділу державної виконавчої служби Запорізького міського управління юстиції у Запорізькій області Міністерства юстиції України про визнання протиправними дій державного виконавця Алімової Є.А та скасування постанови від 16.07.2014 про арешт майна позивача, винесеної в межах зведеного виконавчого провадження № 44018057.
Відповідно до ст. 107 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим ст.106 КАС України, чи подано адміністративний позов у строк, установлений законом (якщо адміністративний позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними), чи немає інших підстав для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
При цьому суд звертає увагу на те, що згідно з ч. 2 ст. 5 КАС України провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
Ухвалою суду від 13.10.2014 позовну заяву було залишено без руху у зв'язку з тим, що вона не відповідала вимогам ст.106 КАС України, заявнику було надано строк до 07.11.2014, шляхом надання копії позову та документів доданих до позову для направлення відповідачу та доказів того, коли саме позивач дізнався про порушення відповідачем його прав (доказів отримання оскаржуваної постанови).
Як вбачається з матеріалів справи, зазначену ухвалу отримано представником позивача 20.10.2014.
04.11.2014 на адресу суду надійшов адміністративний позов із виправленими недоліками.
Перевіривши матеріали адміністративного позову, суд дійшов наступних висновків.
Частиною 1 статті 99 КАС України передбачено, що адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Статтею 181 КАС України встановлено, що учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб. Позовну заяву може бути подано до суду, зокрема, у десятиденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів.
З документів доданих до адміністративного позову в якості додатків, вбачається, що постанова Комунарського ВДВС Запорізького МУЮ від 16.07.2014 про накладення арешту на майно отримана позивачем 11.08.2014.
Натомість до Запорізького окружного адміністративного суду позивач звернувся лише 09.10.2014, тобто поза межами встановленого десятиденного строку звернення до суду.
Відповідно до ч. 1 ст. 100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на
підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.
Суд звертає увагу позивача на те, що встановлення процесуальних строків законом передбачено з метою дисциплінування учасників адміністративного судочинства та своєчасного виконання ними передбачених Кодексом адміністративного судочинства України певних процесуальних дій. Інститут строків в адміністративному процесі сприяє досягненню юридичної визначеності у публічно-правових відносинах, а також стимулює учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов'язків. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними; після їх завершення, якщо ніхто не звернувся до суду за вирішенням спору, відносини стають стабільними.
Поважними за змістом вказаної норми визнаються обставини, які є об'єктивно непереборними та не залежать від волевиявлення сторони і пов'язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення сторонами у справі процесуальних дій.
Оцінюючи обставини, що перешкоджали здійсненню процесуального права на звернення до суду, суд виходить з оцінки та аналізу всіх наявних у матеріалах позовної заяви, із того чи мав заявник за таких обставин можливість своєчасно реалізувати право на звернення до суду.
Крім того, суд вважає за необхідне зауважити про те, що з моменту отримання постанови про арешт, в межах розгляду справи № 25/187 про банкрутство ТОВ "Запорізька міська енергетична компанія" невідкладно звернулося до господарського суду Запорізької області з клопотанням про вжиття заходів забезпечення вимог кредиторів шляхом скасування арешту коштів боржника та звільнення з-під арешту майна боржника.
Ухвалою господарського суду Запорізької області від 18.09.2014 у справі № 25/187 скасовано постанову про арешт коштів боржника від 16.07.2014 року ЗВП № 44018057.
Зважаючи на викладені вище обставини, приймаючи до уваги, що позивачем в позові не наведено обставин, які є об'єктивно непереборними для своєчасного звернення до суду, а підстав для визнання причин пропуску встановленого ч.2 ст. 181 КАС України десятиденного строку звернення до суду поважними судом не встановлено, суд приходить до висновку про наявність підстав для залишення позовної заяви без розгляду.
Керуючись ст.ст. 99,100, 160, 165, 181 КАС України, суд, -
Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Запорізька міська енергетична компанія" до Комунарського відділу державної виконавчої служби Запорізького міського управління юстиції у Запорізькій області Міністерства юстиції України про визнання протиправними дій державного виконавця Алімової Є.А та скасування постанови від 16.07.2014 про арешт майна позивача, винесеної в межах зведеного виконавчого провадження № 44018057 - залишити без розгляду.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 5-денний строк з дня проголошення ухвали (якщо ухвалу було постановлено без виклику особи, яка її оскаржує, то в 5-денний строк з дня отримання цією особою копії ухвали) апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії ухвали суду безпосередньо в суді, то п'ятиденний строк на апеляційне оскарження ухвали суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії ухвали суду.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції
Суддя О.М. Нечипуренко