27.10.2014р. Справа № 9104/177725/12
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
Головуючого судді Левицької Н.Г.,
судді Обрізка І.М.,
судді Сапіги В.П.,
розглянувши в порядку письмового провадження у місті Львові
апеляційну скаргу Прокурора Яворівського району Львівської області, м.Яворів Львівської області
на ухвалу Львівського окружного адміністративного суду від 11.10.2012р. про залишення позовної заяви без розгляду у справі №2а-8583/12/1370
за позовом Прокурора Яворівського району Львівської області, м.Яворів Львівської області
до Яворівської міської ради, м.Яворів Львівської області
про визнання незаконним та скасування рішення, -
02.10.2012р. позивач: Прокурор Яворівського району Львівської області звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Яворівської міської ради про визнання незаконним та скасування рішення, просив визнати рішення сесії Яворівської міської ради №271 від 25.05.2012р. "Про затвердження акту встановлення та узгодження меж земельної ділянки гр.ОСОБА_1." незаконним та скасувати дане рішення.
Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 11.10.2012р. у справі №2а-8583/12/1370 позовну заяву Прокурора Яворівського району Львівської області про визнання незаконним та скасування рішення сесії Яворівської міської ради №271 від 25.05.2012р. "Про затвердження акту встановлення та узгодження меж земельної ділянки гр.ОСОБА_1." - залишено без розгляду. Рішення суду мотивовано тим, прокурор 20.07.2012р. вніс протест на рішення сесії Яворівської міської ради №271 від 25.05.2012р. "Про затвердження акту встановлення та узгодження меж земельної ділянки гр.ОСОБА_1.". Згідно із вимогами ч.3 ст.21 Закону України "Про прокуратуру", відповідач повинен був розглянути протест у 10-денний строк після його надходження. Відтак, після закінчення 10-денного строку для розгляду протесту, прокурор, згідно із вимогами ч.4 ст.21 Закону України "Про прокуратуру", повинен був звернутись до суду протягом 15 днів з моменту закінчення передбаченого законом строку для його розгляду. Позивач звернувся до суду з позовом 08.10.2012р., тобто з пропуском 15-денного строку, встановленого ст.21 Закону України "Про прокуратуру".
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, його оскаржив позивач: Прокурор Яворівського району Львівської області, який у поданій апеляційній скарзі, посилаючись на те, що при винесенні даного рішення судом неповністю з'ясовано обставини, які мають значення для справи, висновки суду не відповідають обставинам справи та порушено норми процесуального права, просив скасувати оскаржувану ухвалу та направити справу для продовження розгляду до суду першої інстанції. Доводи апеляційної скарги обґрунтовано тим, що строк звернення до суду фактично не пропущено, оскільки 19.09.2012р. на адресу прокуратури Яворівського району Львівської області надійшов лист голови Яворівської міської ради №2767 від 07.09.2012р., зі змісту якого вбачається, що в задоволенні протесту прокурора відмовлено.
Особи, які беруть участь у справі, в судове засідання для розгляду апеляційної скарги не прибули, про дату, час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином, тому колегія суддів, у відповідності до вимог ст.197 КАС України, вважає можливим розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, оскільки таку може бути вирішено на основі наявних у ній доказів.
Заслухавши доповідь судді-доповідача у справі, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги у їх сукупності, колегія суддів апеляційного суду приходить до висновку про те, що апеляційну скаргу слід задоволити, оскаржувану ухвалу суду першої інстанції скасувати та направити справу для продовження розгляду до суду першої інстанції, з огляду на наступне:
Як встановлено колегією суддів апеляційного адміністративного суду та підтверджується матеріалами справи, 20.07.2012р. прокурором Яворівського району Львівської області внесено протест на рішення сесії Яворівської міської ради №271 від 25.05.2012р. "Про затвердження акту встановлення та узгодження меж земельної ділянки гр.ОСОБА_1.".
Відповідно до вимог ч.3 ст.21 Закону України "Про прокуратуру", протест прокурора зупиняє дію опротестованого акта і підлягає обов'язковому розгляду відповідним органом або посадовою особою у десятиденний строк після його надходження. Про наслідки розгляду протесту в цей же строк повідомляється прокурору.
Листом від 27.07.2012р. за №2167 Яворівська міська рада повідомила, що розгляд протесту буде предметом розгляду на черговій сесії Яворівської міської ради, про що буде проінформовано додатково.
Відповідно до вимог п.п.1, 5 ст.46 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно, сесія ради скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал.
19.09.2012р. на адресу прокуратури Яворівського району Львівської області надійшов Лист голови Яворівської міської ради №2767 від 07.09.2012р., зі змісту якого вбачається, що в задоволенні протесту прокурора відмовлено.
Згідно із вимогами ч.4 ст.21 Закону України "Про прокуратуру", у разі відхилення протесту або ухилення від його розгляду прокурор може звернутися з заявою до суду про визнання акта незаконним. Заяву до суду може бути подано протягом п'ятнадцяти днів з моменту одержання повідомлення про відхилення протесту або закінчення передбаченого законом строку для його розгляду. Подача такої заяви зупиняє дію правового акта.
Враховуючи Лист Яворівської міської ради від 27.07.2012р. за №2167, голови Яворівської міської ради №2767 від 07.09.2012р., вимоги п.п.1, 5 ст.46 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", колегія суддів апеляційного адміністративного суду критично оцінює висновки суду першої інстанції про те, що ст.21 Закону України "Про прокуратуру" не передбачено очікування прокурором відповіді за результатами розгляду внесеного протесту. Не розгляд протесту у 10-ти денний строк є ухиленням від його розгляду і саме по закінченню цього строку починає обчислюватись 15-денний строк для подання заяви до суду.
Крім того, передчасними є висновки суду першої інстанції про те, що з даним адміністративним позовом прокурор Яворівського району Львівської області звернувся 08.10.2012р., оскільки фактично з адміністративним позовом він звернувся 02.10.2012р., що підтверджується відбитком штемпеля на конверті (а.с.7).
Таким чином, суд апеляційної інстанції зазначає, що про відхилення протесту прокурора Яворівського району Львівської області від 20.07.2012р. прокуратурі Яворівського району Львівської області стало відомо 19.09.2012р. з Листа голови Яворівської міської ради №2767 від 07.09.2012р., з адміністративним позовом прокурор Яворівського району Львівської області звернувся 02.10.2012р., тобто без пропуску строку, встановленого ст.21 Закону України "Про прокуратуру".
З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про те, що судом першої інстанції належним чином не досліджено питання пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду з даним позовом, у зв'язку із чим такий прийшов до передчасного висновку про залишення адміністративного позову прокурора Яворівського району Львівської області без розгляду, чим фактично позбавив його можливості захистити свої права та інтереси, відповідно порушив його права на захист прав, свобод та інтересів і розгляд справи в адміністративному суді, гарантовані ст.6 КАС України.
Враховуючи вищенаведене, колегія суддів апеляційного суду приходить до висновку про те, що судом першої інстанції порушено норми процесуального права, зроблено висновки, які не відповідають обставинам справи, що призвело до неправильного вирішення питання.
Відповідно до вимог п.3 ч.1 ст.199 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на ухвалу суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати ухвалу суду, яка перешкоджає подальшому провадженню у справі, і направити справу для продовження розгляду.
Згідно із вимогами п.4 ст.204 КАС України, підставами для скасування ухвали суду, яка перешкоджає подальшому провадженню у справі, і направлення справи для продовження розгляду до суду першої інстанції є порушення норм матеріального чи процесуального права, які призвели до неправильного вирішення питання.
Керуючись вимогами ст.ст.160, 195, 197, 199, 204, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України,
суд, -
1. Апеляційну скаргу Прокурора Яворівського району Львівської області, м.Яворів Львівської області на ухвалу Львівського окружного адміністративного суду від 11.10.2012р. про залишення позовної заяви без розгляду у справі №2а-8583/12/1370 за позовом Прокурора Яворівського району Львівської області, м.Яворів Львівської області до Яворівської міської ради, м.Яворів Львівської області про визнання незаконним та скасування рішення, - задоволити.
2. Ухвалу Львівського окружного адміністративного суду від 11.10.2012р. про залишення позовної заяви без розгляду у справі №2а-8583/12/1370 за позовом Прокурора Яворівського району Львівської області, м.Яворів Львівської області до Яворівської міської ради, м.Яворів Львівської області про визнання незаконним та скасування рішення, - скасувати та направити справу для продовження розгляду до суду першої інстанції.
Ухвала апеляційного суду є остаточною та оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя Н.Г. Левицька
Суддя І.М. Обрізко
Суддя В.П. Сапіга