24 листопада 2014 р.м. ХерсонСправа № 821/4424/14
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Бездрабка О.І.,
при секретарі - Транчуковій О.С.,
за участю:
прокурора - Куцевола О.О.,
представника відповідача - Пустового Р.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом прокурора Цюрупинського району Херсонської області в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Херсонській області до Ювілейної сільської ради Цюрупинського району Херсонської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
Прокурор Цюрупинського району Херсонської області в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Херсонській області (далі - позивач) звернувся із адміністративним позовом до Ювілейної сільської ради Цюрупинського району Херсонської області (далі - відповідач), в якому з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог просить:
- визнати протиправною бездіяльність Ювілейної сільської ради Цюрупинського району Херсонської області щодо неоформлення документів на будівництво та експлуатацію полігону твердих побутових відходів згідно вимог чинного законодавства;
- зобов'язати відповідача: вжити заходів для оформлення документів, що посвідчують право користування або володіння земельною ділянкою під розміщення полігону твердих побутових відходів; затвердити місцеву програму поводження з відходами на 2015-2016 роки; отримати спеціальний паспорт на місце видалення відходів у визначеному законом порядку; провести конкурс на визначення виконавців послуги з перевезення побутових відходів на території Ювілейненської сільської ради Цюрупинського району Херсонської області.
Свої вимоги мотивує тим, що Державною екологічною інспекцією у Херсонській області проведено перевірку, за результатами якої встановлено порушення посадовими особами Ювілейної сільської ради Цюрупинського району Херсонської області вимог природоохоронного законодавства. Відповідачем та його виконавчим органом протягом тривалого часу не вживаються заходи щодо виконання вимог чинного законодавства у сфері поводження з відходами, що стало підставою для звернення до суду.
У судовому засіданні прокурор підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити.
Представник Державної екологічної інспекції в Херсонській області у судове засідання не з'явився, про причини неявки суд не повідомив. Державна екологічна інспекція в Херсонській області належним чином повідомлена про дату, час та місце розгляду справи, про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення.
Представник відповідача не заперечував проти позовних вимог.
Заслухавши пояснення прокурора та представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог з наступних підстав.
Судом встановлено, що у період з 06.06.2014 р. по 11.06.2014 р. державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Херсонської області Постарнаком В.Є. проведено планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства в частині охорони атмосферного повітря, водних ресурсів, земельних ресурсів, поводження з відходами та хімічними речовинами за результатами якої встановлено ряд порушень, які були зафіксовані в акті.
Правові, організаційні та економічні засади діяльності, пов'язаної із запобіганням або зменшенням обсягів утворення відходів, їх збиранням, перевезенням, зберіганням, сортуванням, обробленням, утилізацією та видаленням, знешкодженням та захороненням, а також з відверненням негативного впливу відходів на навколишнє природне середовище та здоров'я людини на території України визначені Законом України "Про відходи".
Так, ст.17 Закону України "Про відходи" визначено перелік обов"язків суб"єктів господарської діяльності у сфері поводження з відходами.
Згідно із п."г" вказаної статті суб'єкти господарської діяльності у сфері поводження з відходами зобов'язані на основі матеріально-сировинних балансів виробництва виявляти і вести первинний поточний облік кількості, типу і складу відходів, що утворюються, збираються, перевозяться, зберігаються, обробляються, утилізуються, знешкоджуються та видаляються, і подавати щодо них статистичну звітність у встановленому порядку.
Однак, в порушення вимог Закону України "Про відходи" Ювілейною сільською радою Цюрупинського району Херсонської області не вівся облік кількості утворених відходів за встановленою формою 1-ВТ.
Крім того, п.п."б", "в", "г" ст.21 Закону України "Про відходи" передбачено, що органи місцевого самоврядування у сфері поводження з відходами забезпечують, зокрема розроблення та затвердження схем санітарного очищення населених пунктів; організацію збирання і видалення побутових відходів, у тому числі відходів дрібних виробників, створення полігонів для їх захоронення, а також організацію роздільного збирання корисних компонентів цих відходів; затвердження місцевих і регіональних програм поводження з відходами та контроль за їх виконанням.
Під час проведення перевірки Державною екологічною інспекцією в Херсонській області було встановлено, що Ювілейною сільською радою Цюрупинського району Херсонської області не розроблена та не затверджена схема санітарного очищення населеного пункту Ювілейної сільської ради, відсутня місцева програма поводження з відходами, затверджена рішенням сесії, та в населених пунктах не організовано роздільне збирання корисних відходів.
Таким чином, відповідачем не забезпечено виконання вимог законодавства України щодо поводження з відходами.
Відповідно до ст.35-1 Закону України "Про відходи" перевезення побутових відходів здійснюється спеціально обладнаними транспортними засобами.
Орган місцевого самоврядування на конкурсних засадах визначає виконавця послуг з перевезення побутових відходів з певної території населеного пункту.
Перевіркою встановлено, що відповідачем не визначено виконавця послуг з перевезення побутових відходів з території населеного пункту, що є порушенням вимог природоохоронного законодавства України.
Згідно із вимогами ст.35-1 Закону України "Про відходи" захоронення побутових відходів дозволяється тільки на спеціально обладнаних для цього полігонах/звалищах.
Пунктом "б" ч.3 ст.122 Земельного кодексу України передбачено, що районні державні адміністрації на їхній території передають земельні ділянки із земель державної власності, крім випадків, визначених частинами четвертою і восьмою цієї статті, у власність або у користування у межах сіл, селищ, міст районного значення для всіх потреб та за межами населених пунктів, зокрема для будівництва об'єктів, пов'язаних з обслуговуванням жителів територіальної громади району (шкіл, закладів культури, лікарень, підприємств торгівлі тощо), з урахуванням вимог частини сьомої цієї статті.
Положеннями ст.125 Земельного кодексу України визначено, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" (ст.126 Земельного кодексу України).
Судом встановлено, що відповідно до розпорядження голови Цюрупинської районної державної адміністрації Херсонської області від 28.05.2010 р. № 373 КП "Ювілейне" Ювілейної сільської ради надано дозвіл на виготовлення проекту відведення земельних ділянок в постійне користування для розміщення полігону твердих побутових відходів орієнтовною площею 4,0 га та скотомогильника орієнтовною площею 1,0 га із земель запасу в адміністративних межах Ювілейненської сільської ради.
Відповідно до п.2 вказаного розпорядження КП "Ювілейне" Ювілейної сільської ради зобов"язано у місячний термін замовити у землевпорядній організації виготовлення проекту відведення земельних ділянок в постійне користування.
Однак, в порушення вказаних норм законодавства у відповідача станом на 11 червня 2014 року були відсутні правовстановлюючі документи на земельну ділянку, куди здійснюється вивіз відходів у Ювілейної сільської ради.
Таким чином, відповідачем з 28.05.2010 р. не вжито жодних заходів для виконання вимог законодавства у сфері поводження з відходами.
Згідно із положеннями ст.15 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" місцеві ради несуть відповідальність за стан навколишнього природного середовища на своїй території і в межах своєї компетенції.
У судовому засіданні представником Ювілейної сільської ради Цюрупинського району Херсонської області не заперечувався факт допущення порушень Закону України "Про відходи" та положень Земельного кодексу України.
Відповідно до ч.3 ст.72 КАС України обставини, які визнаються сторонами, можуть не доказуватися перед судом, якщо проти цього не заперечують сторони і в суду не виникає сумніву щодо достовірності цих обставин та добровільності їх визнання.
У зв'язку із викладеним та з огляду на те, що відповідач визнає факт вчинення ним порушень природоохоронного законодавства, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог прокурора Цюрупинського району Херсонської області.
Керуючись ст.ст.8, 9, 12, 19, 71, 158-163, 167 КАС України, суд -
постановив:
Позов задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Ювілейної сільської ради Цюрупинського району Херсонської області щодо не оформлення документів на будівництво та експлуатацію полігону твердих побутових відходів.
Зобов'язати Ювілейну сільську раду Цюрупинського району Херсонської області вжити заходів для оформлення документів, що посвідчують право користування або володіння земельною ділянкою під розміщення полігону твердих побутових відходів; затвердити місцеву програму поводження з відходами на 2015-2016 роки; отримати спеціальний паспорт на місце видалення відходів у визначеному законом порядку; провести конкурс на визначення виконавців послуги з перевезення побутових відходів на території Ювілейної сільської ради Цюрупинського району Херсонської області.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 26 листопада 2014 р.
Суддя Бездрабко О.І.
кат. 7.1