Ухвала від 06.11.2014 по справі 2120/7453/12

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"06" листопада 2014 р. м. Київ К/800/14389/14

Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:

головуючого суддівЗайця В.С. (суддя-доповідач), Голяшкіна О.В., Стрелець Т.Г.,

розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні на постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 30 січня 2014 року у справі за позовом ОСОБА_4 до Управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

20 червня 2012 року ОСОБА_4 пред'явив позов до Управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні (далі - УПФУ в м. Херсоні) про визнання дій відповідача щодо нарахування та виплати державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю відповідно до статей 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» неправомірними, зобов'язання відповідача перерахувати та виплатити державну та додаткову пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю відповідно до статей 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 22 листопада 2011 року.

Постановою Суворівського районного суду м. Херсона від 26 грудня 2012 року в задоволенні позовних вимог відмовлено.

Постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 30 січня 2014 року апеляційну скаргу ОСОБА_4 задоволено частково.

Рішення суду першої інстанції скасовано та позовні вимоги задоволено частково.

Зобов'язано УПФУ в м. Херсоні здійснити нарахування і виплату ОСОБА_4 починаючи з 20 грудня 2011 року пенсії у розмірі 6 мінімальних пенсій за віком та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком.

В іншій частині позовну заяву залишено без розгляду.

Не погоджуючись із рішенням суду апеляційної інстанції скаржник оскаржив його.

У касаційній скарзі УПФУ в м. Херсоні, посилаючись на порушення судом норм матеріального права, просить рішення суду апеляційної інстанції скасувати, а рішення суду першої інстанції залишити в силі.

Заслухавши доповідача, перевіривши доводи касаційної скарги, матеріали справи, колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що касаційна скарга підлягає задоволенню.

Судами встановлено, що ОСОБА_4 є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії (потерпілий), інвалід 3 групи, має захворювання, пов'язане з аварією на Чорнобильській АЕС, перебуває на обліку у відповідача і отримує пенсію по інвалідності як постраждалий внаслідок Чорнобильської катастрофи.

14 травня 2012 позивач звернувся до УПФУ в м. Херсоні із заявою про перерахунок та виплату державної та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю відповідно до статей 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 22 листопада 2011 року.

13 червня 2012 року УПФУ в м. Херсоні відмовив позивачу в задоволенні його заяви та повідомив, що державна та додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю виплачується відповідно до чинного законодавства.

Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив із того, що положення статтей 50, 54 Закону України «Про соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» та Закону України «Про Державний бюджет України на 2012 рік» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України на відповідний рік.

Таким чином суд першої інстанції прийшов до висновку, що УПФУ в м. Херсоні, здійснивши пенсійні виплати згідно постанови Кабінету Міністрів України № 745 від 06 липня 2011 року та Законів України «Про внесення змін до Закону України «Про державний бюджет України на 2011 рік» від 14 червня 2011 року, «Про державний бюджет України на 2012 рік» від 22 грудня 2011 року, діяло на підставі та у спосіб, встановлений нормами чинного законодавства.

Скасовуючи рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції прийшов до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_4 в частині перерахунку та виплати державної та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю відповідно до статей 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», як особі, віднесеної до 1 категорії, інваліду 3 групи підлягають задоволенню з 20 грудня 2011 року.

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України із правовою позицією суду апеляційної інстанції не погоджується із огляду на наступне.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 49 «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: «а» державної пенсії; «б» додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Відповідно до статті 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у відповідних розмірах, зокрема, інвалідам 3 групи в розмірі 50% мінімальної пенсії за віком.

Згідно статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначені підстави та умови призначення державних пенсій особам, віднесеним до категорії 1 та у зв'язку з втратою годувальника.

Розмір пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими для 3 групи інвалідності - 6 мінімальних пенсій за віком.

Відповідно до пункту 7 Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» № 3491 від 14 червня 2011 року, який набув чинності 19 червня 2011 року, прикінцеві положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» доповнені пунктом 4 такого змісту: Установити, що у 2011 році норми і положення статей 39, 50, 51, 52, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», статей 14, 22, 37 та частини третьої статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік.

На виконання пункту 7 Закону України від 14 червня 2011 року «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» Кабінет Міністрів України прийняв Постанову Кабінету Міністрів № 745 від 6 липня 2011 року «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету», яка набула чинності 23 липня 2011 року.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів № 745 від 6 липня 2011 року встановлено, що особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» виплачується у таких розмірах до прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність:

1) тим, що належать до категорії 1: інвалідам I групи - 30 відсотків; інвалідам II групи - 20 відсотків; інвалідам III групи, дітям-інвалідам, а також тим, що страждають внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу, - 15 відсотків;

2) тим, що належать до категорії 2, - 15 відсотків;

3) тим, що належать до категорії 3, - 10 відсотків;

4) тим, що належать до категорії 4, - 5 відсотків.

Рішенням Конституційного Суду України № 20-рп/2011 від 26 грудня 2011 року пункт 4 розділу VII «Прикінцеві положення» Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» № 2857-VІ від 23 грудня 2010 року з наступними змінами визнаний таким, що відповідає Конституції України (є конституційним).

Відповідно до пункту 3 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2012 рік» № 4282 від 22 грудня 2011 року, у 2012 році норми і положення статей 20, 21, 22, 23, 30, 31, 37, 39, 48, 50, 51, 52 та 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України на 2012 рік.

Враховуючи зазначене, колегія суддів Вищого адміністративного суду України приходить до висновку, що суд першої інстанції зробив вірний висновок, що УПФУ в м. Херсоні нараховував та виплачував державну пенсію та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю ОСОБА_4 відповідно до норм чинного законодавства, а тому відмовивши йому у здійсненні її перерахунку діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, проте судом апеляційної інстанції помилково було скасовано рішення суду першої інстанції та прийнято нове рішення, яким частково задоволено позовні вимоги.

Згідно статті 226 Кодексу адміністративного судочинства України, суд касаційної інстанції скасовує рішення суду апеляційної інстанції та залишає в силі рішення суду першої інстанції, яке ухвалено відповідно до закону і скасоване або змінене помилково.

Фактичні обставини справи судами першої та другої інстанції встановлено повно і правильно, а тому колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає необхідним постанову суду апеляційної інстанції скасувати, а постанову суду першої інстанції залишити в силі.

Керуючись статтями 226, 222, 223, 224, 230, 231 КАС України, -

УХВАЛИВ:

Касаційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні задовольнити.

Постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 30 січня 2014 року скасувати, а постанову Суворівського районного суду м. Херсона від 26 грудня 2012 року залишити в силі.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі та може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строк та у порядку, визначеними статтями 237, 238, 239-1 КАС України.

Судді: