про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
07 листопада 2014 р. Справа № 814/3387/14
Суддя Миколаївського окружного адміністративного суду Лебедєва Г.В., розглянувши адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління охорони здоров'я Миколаївської обласної державної адміністрації та Миколаївської обласної державної адміністрації про зобов'язання вчинити певні дії та відшкодування шкоди, -
До Миколаївського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління охорони здоров'я Миколаївської обласної державної адміністрації та Миколаївської обласної державної адміністрації про зобов'язання Управління охорони здоров'я Миколаївської обласної державної адміністрації та Миколаївської обласної державної адміністрації видати направлення на судово-медичну експертизу і провести її та відшкодування шкоди заподіяної позивачу порушенням Управлінням охорони здоров'я Миколаївської обласної державної адміністрації та Миколаївською обласною державною адміністрацією прав, свобод та інтересів позивача.
Розглянувши дану позовну заяву, суд вважає, що у відкритті провадження у справі слід відмовити, виходячи з наступного.
Відповідно до положень ч.1, п.1 ч. 2 ст.17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму.
Юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема, спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень, дій чи бездіяльності.
Згідно зі ст.3 КАС України справа адміністративної юрисдикції - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є суб'єкт, що здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
З аналізу вказаних норм вбачається, що публічно-правовим спором за Кодексом адміністративного судочинства України є не будь-який публічно-правовий спір, а лише той, який випливає із здійснення суб'єктом владних повноважень своїх владних управлінських функцій.
Відповідно до ч.3 ст.17 КАС України юрисдикція адміністративних судів не поширюється на публічно правові справи, що віднесені до юрисдикції Конституційного суду України; що належить вирішувати в порядку кримінального судочинства; про накладення адміністративних стягнень; щодо відносин, які відповідно до закону, статуту (положення) об'єднання громадян віднесені до його внутрішньої діяльності або виключної компетенції.
Таким чином, згідно зі ст.17 КАС України, визначено юрисдикцію адміністративних судів щодо вирішення адміністративних справ; перелік встановлений даною статтею є виключним та поширеному тлумаченню не підлягає.
Частиною 2 ст.2 КАС України передбачено, що до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією або законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Згідно ч. 2 ст.4 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.
Позивач у своєму адміністративному позові зазначає про відсутність в матеріалах кримінальної та цивільної справ висновку МСЕК і судово-медичної експертизи щодо встановлення ступеню тяжкості тілесних ушкоджень, отриманих під час наїзду автомобіля, що призвело до відмови у задоволенні позовних вимог позивача до ПрАТ «Страхова компанія «Провідна».
Згідно з вимогами ст.1, 2 Кримінально-процесуального кодексу України порядок кримінального провадження на території України визначається лише кримінальним процесуальним законодавством України.
Завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.
Отже, кримінальне судочинство - це врегульований нормами Кримінально-процесуального кодексу України порядок діяльності органів дізнання, попереднього слідства, прокуратури і суду (судді) щодо порушення, розслідування, розгляду і вирішення кримінальних справ, а також діяльність інших учасників кримінального процесу - підозрюваних, обвинувачених, підсудних, потерпілих, цивільних позивачів і відповідачів, їхніх представників та інших осіб з метою захисту своїх конституційних прав, свобод та законних інтересів.
Оскарження окремих процесуальних актів, дій чи бездіяльності органів дізнання, попереднього слідства і прокуратури до суду може здійснюватися у порядку, встановленому Кримінально-процесуальним кодексом України, оскільки діяльність посадових осіб, як і діяльність суду, має свої особливості, не належить до сфери управлінської діяльності і не може бути предметом оскарження в порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України.
У відповідності до п.1.1 Правил судово-медичного визначення ступеня тяжкості тілесних ушкоджень, затверджених наказом Міністерства охорони здоров'я України від 17 січня 1995 р. N 6, судово-медичне визначення ступеня тяжкості тілесних
ушкоджень проводиться згідно з Кримінальним та Кримінально-процесуальним кодексами України і цими Правилами.
Згідно п. 4.15 Правил видача документа на руки обстеженому допустима лише за
письмовим дозволом слідчо-судових органів.
В свою чергу, у відповідності до ст. 242 КПК України експертиза проводиться експертом за зверненням сторони кримінального провадження або за дорученням слідчого судді чи суду, якщо для з'ясування обставин, що мають значення для кримінального провадження, необхідні спеціальні знання. Не допускається проведення експертизи для з'ясування питань права.
Слідчий або прокурор зобов'язаний звернутися до експерта для проведення експертизи щодо, зокрема, встановлення тяжкості та характеру тілесних ушкоджень.
Таким чином, залучення експерта та проведення судової експертизи - це слідча дія, яка являє собою особливу, передбачену законом форму одержання нових знань, що мають значення для кримінального провадження, за допомогою проведення досліджень особами, які володіють спеціальними знаннями в галузі науки, техніки, мистецтві, ремеслі.
Судово-медична експертиза проводиться на підставі постанови органів слідства або ухвали суду.
Таким чином, спірні відносини, які виникли з приводу направлення на проведення судово-медичної експертизи щодо визначення ступеня тяжкості тілесних
ушкоджень регламентовані Кримінально-процесуальним кодексом України.
За таких обставин вимоги позивача повинні розглядатись у межах кримінального, а не адміністративного судочинства.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст.109 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Враховуючи викладене, суддя приходить до висновку про необхідність відмови позивачу у відкритті провадження у справі в порядку адміністративного судочинства, у зв'язку з тим, що дана справа підлягає розгляду в порядку кримінального судочинства України.
Керуючись ст.ст. 2, 3, 4, 17, 109, 158 -160, 165 КАС України, суддя, -
Відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Управління охорони здоров'я Миколаївської обласної державної адміністрації та Миколаївської обласної державної адміністрації про зобов'язання вчинити певні дії та відшкодування шкоди.
Копію ухвали разом із позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами надіслати позивачу.
Ухвала може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги до Миколаївського окружного адміністративного суду в порядку та строки, передбачені ст.186 КАС України.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Г.В. Лебедєва