10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Шимонович Р.М.
Суддя-доповідач:Мацький Є.М.
іменем України
"24" листопада 2014 р. Справа № 806/3913/14
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Мацького Є.М.
суддів: Євпак В.В.
Капустинського М.М.,
при секретарі Волянській О.В.
за участю представника позивача - Кулик О.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м.Житомирі апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м.Бердичеві та Бердичівському районі Житомирської області на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "22" жовтня 2014 р. у справі за позовом Управління праці та соціального захисту населення виконкому Бердичівської міської ради до Управління Пенсійного фонду України в м. Бердичеві та Бердичівському районі Житомирської області про визнання протиправним та скасування рішення ,
Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 22 жовтня 2014 року задоволено позовні вимоги Управління праці та соціального захисту населення виконкому Бердичівської міської ради.
Визнано протиправним та скасовано рішення управління Пенсійного фонду України в м.Бердичеві та Бердичівському районі Житомирської області № 225 від 15 серпня 2014 р. про застосування фінансових санкцій за подання до органів Пенсійного фонду України недостовірних відомостей, що використовуються в системі персоніфікованого обліку.
В апеляційній скарзі Управління Пенсійного фонду України в м. Бердичеві та Бердичівському районі Житомирської області, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просив рішення скасувати та прийняти нове - про відмову у задоволенні позову. Зокрема, апелянт посилається на те, що рішення від 15.08.2014 №225 про застосування фінансових санкцій в сумі 170,00 грн. прийнято відповідно до вимог Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Розглянувши справу в межах, визначених ст. 195 КАС України, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги, матеріали справи, дослідивши докази, проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що у період з 4 серпня 2014 р. по 5 серпня 2014 р. посадовою особою управління Пенсійного фонду України в м.Бердичеві та Бердичівському районі Житомирської області проведено позапланову перевірку управління праці та соціального захисту населення виконкому Бердичівської міської ради щодо достовірності відомостей, поданих до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування за період з 13.03.2007 по 29.08.2009 по ОСОБА_4, за результатами якої складено акт № 159 від 5 серпня 2014 р. (а.с. 41-45)
Актом встановлено, що ОСОБА_4 (ід. код НОМЕР_1) дійсно перебувала на обліку як особа, яка отримує допомогу по догляду за інвалідом 1 групи з 13.03.2007 по 29.08.2009. В індивідуальних відомостях про застраховану особу, поданих управлінням праці та соціального захисту населення виконкому Бердичівської міської ради за 2009 рік відображено, що дана особа перебувала на обліку з 13.03.2007 по 30.09.2009, тобто подано недостовірні відомості про застраховану особу гр. ОСОБА_4, чим порушено вимоги частини 6 статті 21 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-VІ, пункту 5 розділу VIII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" №2464-VІ від 08.07.2010 та пункту 2 Постанови правління Пенсійного фонду України №25-2 від 03.12.2012, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 18.12.2013 за №2141/24673.
На підставі вказаного акту управлінням Пенсійного фонду України в м. Бердичеві та Бердичівському районі Житомирської області винесено рішення від 15 серпня 2014 р. № 225 про застосування фінансових санкцій за подання до органів Пенсійного фонду України недостовірних відомостей, що використовуються в системі персоніфікованого обліку на підставі абзаців 5, 6 пункту 7 Розділу VІІІ Прикінцевих положень Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", відповідно до пункту 5 частини 9 статті 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та на підставі акту перевірки № 159 від 05.08.2014 за подання недостовірних відомостей за 2009 рік застосовано до позивача фінансові санкції в сумі 170,00 грн.
Суд першої інстанції, задовольняючи позовні вимоги, прийшов до правильного висновку, що рішення № 225 від 15 серпня 2014 р. про застосування фінансових санкцій до позивача за подання до органів Пенсійного фонду України недостовірних відомостей, що використовуються в системі персоніфікованого обліку на підставі пункту 5 частини 9 статті 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", оскільки зазначена норма Закону втратила чинність з 1 січня 2011 року згідно із Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" і не діяла на дату прийняття відповідачем оскаржуваного рішення.
Колегія суддів погоджується з вказаним висновком, з огляду на наступне.
Так, з матеріалів справи убачається, що в період до 01.01.2011 року відносини, що виникали між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування регулювалися Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", яким визначалися платники страхових внесків, порядок нарахування, обчислення та сплати страхових внесків, стягнення заборгованості за цими внесками.
Відповідно до п.5 ч.9 ст.106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою або подання недостовірних відомостей, що використовуються в системі персоніфікованого обліку та іншої звітності, передбаченої законодавством, до територіальних органів Пенсійного фонду накладається штраф у розмірі 10 відсотків суми страхових внесків, які були сплачені або підлягали сплаті за відповідний звітний період, за кожний повний або неповний місяць затримки подання відомостей, звітності, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а в разі повторного протягом року такого порушення - у розмірі 20 відсотків зазначених сум та не менше 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
У зв"язку з набранням чинності, з 01.01.2011 року, Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" наведена вище норма матеріального права із Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" була виключена.
Однак, згідно з абз.5 п.7 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, здійснюється фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості або застосування штрафних санкцій. Погашення заборгованості з використанням коштів, що надходять у рахунок сплати єдиного внеску, забороняється.
Абзацом 6 пункту 7 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" встановлено, що на період до повного стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі нарахованих внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, та відповідних штрафних санкцій за фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування зберігаються повноваження щодо контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій, якими вони були наділені до набрання чинності цим Законом.
Виходячи з приписів зазначених правових норм, є правильними висновки суду першої інстанції, що правило щодо збереження порядку стягнення та контрольних функцій фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, передбачених законодавством, чинним до 1 січня 2011 року, поширюється лише на заборгованість зі сплати страхових внесків та сум штрафних санкцій, які були нараховані та/або не сплачені до зазначеної дати. Питання ж відповідальності страховиків, не пов'язані із такою заборгованістю, знаходяться поза межами регулювання, зокрема, Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та абзаців 5, 6 пункту 7 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування".
Зазначені висновки суду першої інстанції узгоджуються з правовими позиціями, викладеними в постанові Верховного Суду України від 20.11.2012 року у справі №21-367а12.
Доводи апеляційної скарги зазначених висновків суду першої суду не спростовують та не містять фактів невірного застосування судом норм матеріального та процесуального права, а тому колегія суддів не вбачає підстав, визначених ст. 202 КАС України, для скасування судового рішення.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м.Бердичеві та Бердичівському районі Житомирської області залишити без задоволення, а постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "22" жовтня 2014 р. без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Є.М. Мацький
судді: В.В. Євпак
М.М. Капустинський
Повний текст cудового рішення виготовлено "24" листопада 2014 р.
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу: Управління праці та соціального захисту населення виконкому Бердичівської міської ради вул. Європейська, 83.,м.Бердичів,Житомирська область,13306
3- відповідачу: Управління Пенсійного фонду України в м. Бердичеві та Бердичівському районі Житомирської області вул. Карастоянової, 29,м. Бердичів,Житомирська область,13300
- ,