Постанова від 23.09.2014 по справі 345/3729/14-а

Справа № 345/3729/14-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23.09.2014 м.Калуш

Калуський міськрайонний суд Івано-Франківської області в складі:

головуючого судді Юрчака Л.Б.

секретаря Кунського О.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Калуші справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в місті Калуші та Калуському районі про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулася до суду із зазначеним позовом, посилаючись на те, що вона отримує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» у відповідності до ст.21 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування». До виходу на пенсію позивач працювала на посаді головного бухгалтера Тужилівської сільської ради.

Однак при призначенні пенсії, незважаючи на вимоги ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», відповідачем безпідставно не включено до розрахунку заробітку, з якого визначається пенсія, суми матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації заробітної плати, компенсації за невикористані відпустки, виплачені на протязі 2012-2014 років, з яких було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Тому позивач просить зобов'язати УПФУ в м. Калуші та Калуському районі здійснити перерахунок призначеної їй пенсії з включенням до заробітку, з якого призначалась пенсія, сум матеріальних допомог на оздоровлення, індексації заробітної плати, компенсації за невикористані відпустки, які виплачувалися на протязі 2012-2014 років та на які нараховувався та сплачувався єдиний збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Позивач подала заяву , де позовні вимоги підтримує та просить їх задоволити, розгляд справи просить проводити без її участі.

Представник відповідача подав заяву про розгляд справи без його участі, просить в задоволенні позову відмовити з підстав, наведених у запереченні. Згідно поданого заперечення відповідач покликається на ст. 33 Закону України "Про державну службу" щодо складових заробітної плати державного службовця. Такі виплати, як допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально - побутових питань та індексація грошових доходів населення не включаються до заробітної плати державного службовця при обчисленні пенсії. Пенсія позивачу виплачується згідно чинного законодавства, а тому позовні вимоги вважає безпідставними.

Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позовні вимоги слід задоволити, виходячи з наступних підстав.

У судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 призначена пенсія державного службовця (а.с.10).

У зв'язку з тим, що при призначенні пенсії відповідачем не враховано та не включено до розрахунку суми всіх складових її заробітної плати та розмір пенсії є неповним позивач зверталася до Управління Пенсійного фонду України в місті Калуші та Калуському районі Івано - Франківської області із заявою про перерахунок пенсії. Листом № 293/Т-15 від 02.09.2014 року ОСОБА_1 було відмовлено в проведенні перерахунку пенсії (а.с.10).

Як вбачається з Довідки про складові заробітної плати, виданої Тужилівською сільською радою, на всі виплати ОСОБА_1, які включені у дану довідку (індексація, матеріальна допомога на оздоровлення) нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (а.с.11-12).

Відповідно до ст.21 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» пенсійне забезпечення посадових осіб місцевого самоврядування, які мають стаж служби в органах місцевого самоврядування та/або державної служби не менше 10 років, здійснюється у порядку, визначеному законодавством України про державну службу.

Згідно ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір та облік на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» нараховується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

У відповідності до п.1 ч.1 ст.7 Закону України «Про збір та облік на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» нарахування єдиного внеску здійснюється на суму нарахованої заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України "Про оплату праці", та суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами.

Відповідно до ст.2 Закону України «Про оплату праці» структура заробітної плати складається з основної, додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові матеріальні витрати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Зі змісту ст.33 Закону України «Про державну службу» вбачається що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України. Згідно положень ст. 37 «Про державну службу» Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Згідно п.3 ч.2 Постанови Кабінету міністрів України №268 від 0.03.2006 року «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» керівникам органів надано право у межах затвердженого фонду оплати праці надавати працівникам матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та допомогу для оздоровлення при наданні щорічної відпустки у розмірі, що не перевищує середньомісячної заробітної плати працівника (місячного грошового забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького складу).

Постановою правління Пенсійного фонду України від 14 лютого 2011 року № 5-1 «Про виконання рішення Окружного адміністративного суду м. Києва» визнано такими, що втратили чинність п.п. 1, 1.2 постанови правління Пенсійного фонду України від 30 жовтня 2008 року № 19-11 «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 04 грудня 2008 року за № 1161/15852», форму довідки про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу». При цьому, постановою затверджено нову форму довідки про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», в якій передбачена графа як «інші виплати», до якої включається матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, допомога на оздоровлення, грошові винагороди, індексація та інші надбавки, на які нараховані були страхові внески.

До Інструкції по статистиці заробітної плати, що затверджена наказом Держкомстату України №5 від 13.01.2004 року «Про затвердження інструкції по статистиці заробітної плати» в розділ 2 «Фонд оплати праці» п.2.3 «Інші заохочувальні та компенсаційні виплати» включено п.2.3.3, який передбачає, що матеріальна допомога, яка має систематичний характер, надається всім або більшості працівників (на оздоровлення, у зв'язку з екологічним станом, крім сум, вказаних в п.3.31).

Пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» №865 від 31.05.2000 року передбачено, розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.

Такі ж позиції викладені у практиці Верховного суду України, який в постанові від 6 листопада 2013 року №2І-350а13 зазначив, що «ВС вирішував питання про усунення розбіжностей у застосуванні статей 33, 37 закону №3723-ХІІ і в постановах від 20.02.2012р., 28.05.2013р. (справи №№2І-430а11, 21-125а13, 21-97а13 відповідно) зазначив, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Отже, матеріальна допомога на оздоровлення, індексація заробітної плати є складовою заробітної плати державного службовця.

Таким чином, суд приходить до висновку про те, що позивач при призначенні їй пенсії до її заробітку для обчислення пенсії мала право на включення суми виплаченої їй матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації заробітної плати, а тому позов слід задоволити.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 64-66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст.ст.33, 37 Закону України «Про державну службу», ст.7 Закону України «Про збір та облік на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», ст.2 Закону України «Про оплату праці», п.3 ч.2 Постанови Кабінету міністрів України №268 від 0.03.2006 року «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів», п.1 Постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», Інструкцією по статистиці заробітної плати, затвердженою наказом Держкомстату України №5 від 13.01.2004 року «Про затвердження інструкції по статистиці заробітної плати», ст.ст. 71, 159-163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задоволити.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в місті Калуші та Калуському районі здійснити ОСОБА_1 перерахунок призначеної пенсії з включенням до заробітку, з якого призначалась пенсія, матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації заробітної плати, виплачені на протязі 2012-2014 років та на які нараховувався та сплачувався єдиний збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, починаючи з моменту призначення пенсії.

Постанова може бути оскаржена до Львівського адміністративного Апеляційного суду через Калуський міськрайонний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня отримання копії постанови апеляційної скарги або в порядку ст. 186 КАС України.

Головуючий