Постанова від 21.11.2014 по справі 344/17079/14-а

Справа № 344/17079/14-а

Провадження № 2-а/344/831/14

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 листопада 2014 року м. Івано-Франківськ

Суддя Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області Бойчук О.В., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративний позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в місті Івано-Франківську про визнання неправомірними дій та зобов'язання проведення перерахунку пенсії з врахуванням до середнього заробітку усіх виплат з яких було утримано внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за період 60-ть місяців з серпня 2006 року по липень 2011 року,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулась з вказаним позовом до відповідача, в обґрунтування якого покликалась на те, що їй призначена пенсія як державному службовцю. Однак при розрахунку пенсії не включено до зарплати суми матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових потреб та індексації. Вважає, що матеріальна допомога повинна враховуватися при обчисленні розміру пенсії, оскільки на матеріальну допомогу нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та необхідність врахування матеріальної допомоги при обчисленні пенсії державним службовцям узгоджується з правовою позицією Верховного Суду України. Тому просила зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії з дати призначення з врахуванням матеріальної допомоги та індексації в суму заробітку, з якого обчислювалась пенсія.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 183-2 КАС України скорочене провадження застосовується в адміністративних справах щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Відповідач подав суду письмове заперечення, в якому вказав, що проти задоволення позову заперечує з підстав, викладених у поданому ним письмовому запереченні.

Судом встановлені факти і відповідні їм правовідносини.

Згідно ч. 1 ст. 37 Закону України «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії.

Однак, відповідачем при розрахунку пенсії не включено до складу її заробітної плати матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових потреб, сум індексації, внаслідок чого пенсія виплачується в меншому розмірі, ніж повинна бути.

Відповідно до ч. 2 ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранг, надбавки за вислугу років та інших надбавок.

Згідно з ч. 6 ст. 33 Закону України «Про державну службу», державним службовцям можуть встановлюватись надбавки за високі досягнення в праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога.

Частиною 1 ст. 35 Закону України «Про державну службу» передбачено виплату державним службовцям допомоги на оздоровлення в розмірі посадового окладу при наданні щорічної відпустки.

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про оплату праці», заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений орган виплачує працівникові за виконану роботу. Ст. 2 даного Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить - основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

З довідки № 8-09/563 від 08.10.2014 року Фінансового управління виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради Івано-Франківської області вбачається, що позивач отримала: у жовтні 2006 року - 8759,32 грн., у вересні 2007 року - 4865,40 грн., у серпні 2008 року - 3773,88 грн., у жовтні 2008 року - 3820,35 грн., у березні 2009 року - 3081,00 грн., у вересні 2010 року - 3666,00 грн., у липні 2011 року - 3804,64 грн., відповідно по роках матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових потреб. На суми проведено нарахування та утримання страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (а.с. 16).

З довідки № 8-09/563 від 08.10.2014 року Фінансового управління виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради Івано-Франківської області вбачається, що індексації позивач отримала за період з 01.07.2008 року по 01.04.2011 рік у розмірі 7452,90 гривень (а.с. 7).

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення входила до системи оплати праці державного службовця і при її нарахуванні вже враховувався індекс, тобто проводилася індексація.

Відповідно до ч. 1 ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплат праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування. Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того чи входять вони до структури заробітної плати.

Закон України «Про оплату праці» та Закон України «Про державну службу» ж загальними по відношенні до даних правовідносин, в той час як перевагу мають спеціальні норми Закону України «Про пенсійне забезпечення» та Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

У своїй Постанові від 20 лютого 2012 року Верховний Суд України усуваючи неоднакове застосування норм матеріального права, вважає неправильними висновки суду про те, що оскільки матеріальна допомога, на яку нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, не включається до складу заробітної плати державного службовця, то вона не враховується при обчисленні розміру його пенсії.

Частиною 1 ст. 244-2 КАС України визначено, що рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних відносинах, є обов'язковими для всіх судів України.

З огляду на викладене, суд вважає, що адміністративний позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в місті Івано-Франківську про визнання неправомірними дій та зобов'язання проведення перерахунку пенсії з врахуванням до середнього заробітку усіх виплат з яких було утримано внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за період 60-ть місяців з 11 травня 2014 року слід задовольнити, в частині за період з 01.08.2006 року по 10.05.2014 року залишити без розгляду у зв'язку з пропуском строку для звернення до адміністративного суду.

Вимога про включення до перерахунку суми індексації також підлягає до задоволення, оскільки з неї сплачувались пенсійні внески, однак без зазначення розміру, оскільки виключними повноваженнями щодо нарахування та виплати розміру пенсії наділені органи пенсійного забезпечення населення, у зв'язку з чим відсутні підстави для визначення у судовому порядку конкретного розміру пенсійних нарахувань із врахуванням цих виплат, а захист права позивача на такий перерахунок і виплату все ж забезпечується зобов'язанням відповідача виплатити нараховану ним за рішенням суду недоплачену суму коштів.

Крім цього, згідно з ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.

Відповідно до ст.ст. 33, 35, 37 Закону України «Про державну службу», ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ч. 1 ст. 1 Закону України «Про оплату праці», ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.ст. 6-12, 72, 244-2 КАС України, керуючись ст.ст. 158-163, 167 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги в частині за період з 01.08.2006 року по 10.05.2014 року залишити без розгляду у зв'язку з пропуском строку для звернення до адміністративного суду.

Позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в місті Івано-Франківську про визнання неправомірними дій та зобов'язання проведення перерахунку пенсії з врахуванням до середнього заробітку усіх виплат з яких було утримано внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з 11 травня 2014 року - задовольнити.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в місті Івано-Франківську, місцезнаходження: вул. Незалежності, 44, Івано-Франківськ, ЄДРПОУ 205850895, здійснити ОСОБА_1, місце проживання : ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер - НОМЕР_1, з 11 травня 2014 року перерахунок та виплату пенсії державного службовця з врахуванням виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових потреб, індексації, та враховувати вказані суми при чергових перерахунках пенсії.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. Апеляційна скарга подається до апеляційного суду через Івано-Франківський міський суд.

Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом ч.3 ст.160 КАС, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Бойчук О.В.