17 листопада 2014 рокум. Ужгород№ 807/3049/14
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Дору Ю.Ю.
при секретарі Пирожук Н.П.,
за участю:
позивача: Прокурора Свалявського району Губаль О.В.,
відповідача: Свалявської міської ради - Бомбушкар Е.С,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Прокурора Свалявського району до Свалявської міської ради про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, -
Відповідно до статті 160 частини 3 КАС України 17 листопада 2014 року було проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Повний текст постанови виготовлено та підписано 20 листопада 2014 року.
Прокурор Свалявського району(далі - Позивач) звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Свалявської міської ради(далі - Відповідач), яким просив суд визнати протиправною бездіяльність Свалявської міської ради щодо невжиття заходів до повернення майна, яке перебуває в незаконному користуванні Спілки юристів Свалявського району в розпорядження територіальної громади м. Свалява та с. Драчино та зобов'язати Свалявську міську раду вчинити дії на усунення перешкод у користуванні майном територіальної громади м. Свалява та с. Драчино.
Позовні вимоги мотивовані наступним. Рішення Господарського суду від 07.07.2014 задоволено позов прокурора Свалявського району в інтересах держави до Свалявської міської ради та громадської організації «Спілка юристів Свалявського району» про визнання недійсним рішення сесії Свалявської міської ради від 29.03.2011 та договору про передачу в оперативне управління вбудованих нежитлових приміщень, що перебувають у комунальній власності територіальної громади міста Свалява та села Драчино. Відповідно до ч.1 ст.216 ЦК України у разі недійсності правочину кожна із сторін зобов'язана повернути другій стороні у натурі все, що вона одержала на виконання правочину. Однак, всупереч вищевказаним вимогам закону Свалявською міською радою не вчинено жодних дій щодо повернення комунального майна територіальній громаді міста Свалява та села Драчино. У зв'язку з невиконанням вказаного рішення четверо адвокатів продовжують незаконно, безкоштовно та безпідставно використовувати комунальне майно територіальної громади. Відтак, дії Свалявської міської ради щодо виконання рішень суду та вимог закону України «Про виконавче провадження» є незаконними, а рішення про відмову у задоволенні подання про усунення вимог законодавства при виконанні судових рішень та Закону України«Про виконавче провадження» - необгрунтованим та протиправним.
Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив суд такі задовольнити з огляду вище вказані обґрунтування.
Представник Відповідача проти позовних вимог заперечив та просив суд у задоволенні таких відмовити посилаючись на подані ним письмові заперечення(а.с.38-40).
Окрім того, в судовому засіданні вказав, що подання прокурора було відхилене з тих мотивів, що відповідачам не було відомо про набрання рішенням господарського суду Закарпатської області від 07.07.2014 року законної сили, оскільки в усному порядку Громадська організація «Спілка юристів Свалявського району» повідомила про оскарження вказаного рішення.
В письмових запереченнях вказав, що 06.10.2014 року Свалявська міська рада зверталась до голови Громадської організації «Спілка юристів Свалявського району» п.Кошелі В.В. з проханням заявитись у Свалявську міську раду для вирішення питання щодо повернення майна згідно норм чинною законодавства, на що відповідей стосовно повернення майна не поступало, в свою чергу Свалявська міська рада звернулась із листом до Господарського суду Закарпатської області щодо отримання інформації стосовно набрання законної сили рішення Господарського суду Закарпатської області від 07.07.2014 року, на що такий направив лист, в якому було зазначено, що на рішення Господарського суду. Закарпатської області від 07.07.2014 року була подана апеляційна скарга, яка ухвалою Львівського апеляційного господарського суду від 12.08.2014 року була повернута скаржнику без розгляду. Таким чином, рішення господарського суду Закарпатської області віл 07.07.2014 року набрало законної сили 24.07.2014 року, на виконання якого 10.10.2014 року був виданий наказ Господарського суду Закарпатської області. Так, Свалявська міська рада повторно звернулась до голови Громадської організації «Спілки юристів Свалявського району» щодо вирішення питання про негайну передачу вбудованого нежитлового приміщення, що перебуває у комунальній власності територіальної громади міста Свалява та села Драчино Закарпатської області.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про задоволення позову, виходячи з наступного.
Як вбачається із матеріалів справи, Прокуратурою Свалявського району в порядку здійснення правозахисної діяльності проведено перевірку додержання вимог законодавства при виконанні судових рішень та Закону України «Про виконавче провадження» посадовими особами Свалявської міської ради.
Перевіркою виявлені порушення вимог законодавства при виконанні судових рішень та Закону України «Про виконавче провадження», які суттєво порушують інтереси держави, а саме територіальної громади міста Свалява та села Драчино в частині недоотримання коштів до бюджету та невиконання рішення господарського суду Закарпатської області щодо розірвання договорів оренди.
Відповідно до ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» подання - це акт реагування прокурора на виявлені порушення закону з вимогою (вимогами) щодо: 1) усунення порушень закону, причин та умов, що їм сприяли; 2) притягнення осіб до передбаченої законом відповідальності; 3) відшкодування шкоди; 4) скасування нормативно-правового акта, окремих його частин або приведення його у відповідність із законом; 5) припинення незаконних дій чи бездіяльності посадових і службових осіб.
Подання може бути внесено Прем'єр-міністру України, Кабінету Міністрів України, Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді Міністрів Автономної Республіки Крим, міністерствам та іншим центральним і місцевим органам виконавчої влади, органам місцевого самоврядування, військовим частинам, громадським об'єднанням, органам державного нагляду (контролю), посадовим і службовим особам цих органів, підприємствам, установам та організаціям незалежно від форм власності, підпорядкованості чи приналежності, фізичним особам - підприємцям.
Так, керуючись вищезазначеною нормою, 12.08.2014 року прокуратурою Свалявського району внесено подання №80-1934вих(2097(а.с.7-8)) Свалявському міському голові з вимогою розглянути подання та вжити заходів до усунення виявлених порушень вимог законодавства щодо виконання судових рішень, повторного пред'явлення виконавчого документа до виконання, а також усунення причин та умов, що їм сприяли.
Як встановлено судом та вбачається з вищевказаного подання, згідно рішення Господарського суду від 16.06.2011 про стягнення з ПП ОСОБА_4 на користь Свалявської міської ради 41775,52 грн. відкрито виконавче провадження № 27284179 від 24.06.2011. Відділом Державної виконавчої служби Свалявського РУЮ 09.06.2012 стягнуто на рахунок стягувана 5 тис.грн. 17.06.2013 виконавче провадження зупинено відповідно до п.4 ч.І ст.38 Закону України «Про виконавче провадження» у зв'язку з розшуком транспортних засобів боржника. Так як майно боржника, розшук якого здійснювався органами внутрішніх справ не виявлено протягом року з дня оголошення розшуку 17.06.2014 виконавчий документ повернуто Свалявській міській раді на підставі п.7 ст.47 Закону України «Про виконавче провадження».
Вказані в поданні порушення були виконані частково, а саме щодо повторного подання виконавчого документа до стягнення та щодо повернення комунального майна площею 157,1 кв.м. та вартістю 110676,00 грн. територіальній громаді міста Свалява та села Драчино, яке перебувало в Свалявської районної громадської організації «Федерація пауерліфтингу та бодібілдингу -Атлет».
В частині невиконання рішення господарського суду Закарпатської області від 07.07.2014 року щодо повернення в комунальну вартість майна, яким користувалася громадська організація «Спілка юристів Свалявського району» подання прокурора було відхилене та невиконане відповідачем.
Відповідно до ч.1 ст.216 ЦК України у разі недійсності правочину кожна із сторін зобов'язана повернути другій стороні у натурі все, що вона одержала на виконання правочину.
Однак, всупереч вищевказаним вимогам закону Свалявською міською радою не вчинено жодних дій щодо повернення комунального майна територіальній громаді міста Свалява та села Драчино.
Дане порушення виявлено при виконанні рішення Господарського суду від 07.07.2014(а.с.63-66), яким задоволено позов прокурора Свалявського району в інтересах держави до Свалявської міської ради та громадської організації «Спілка юристів Свалявського району» про визнання недійсним рішення сесії Свалявської міської ради від 29.03.2011 та договору про передачу в оперативне управління вбудованих нежитлових приміщень, що перебувають у комунальній власності територіальної громади міста Свалява та села Драчино.
Згідно ч.3 ст.23 Закону України «Про прокуратуру» відповідний прокурор має бути повідомлений про результати розгляду подання та вжиті заходи у визначений ним строк, що обчислюється з дня отримання подання та не може бути меншим 10 днів.
Як вбачається з Подання прокуратури Свалявського району від 12.08.2014 року, такою встановлено 15-денний строк з дня отримання для повідомлення прокуратури про результати розгляду такого.
Так, відповідно до листа Виконавчого комітету Свалявської міської ради від 29.08.2014 року №1557/02-9(а.с.9) Позивачу було надано відповідь щодо розгляду Подання від 12.08.2014 року №80/1934-вих.(2097). За результатами такого розгляду було проведено службове розслідування. Факти наведені в поданні не підтвердились, а відтак, Свалявська міська рада відхилила вказане подання про притягнення до дисциплінарної відповідальності спеціаліста І категорії МВК ОСОБА_5 По інших пуктах, вказаних в поданні відповіді не надала.
Згідно листа Виконавчого комітету Свалявської міської ради від 19.09.2014 року №1709/02-9(а.с.10) на вимогу Прокуратури Свалявського району від 23.06.2014 року №80-1474(1564) вих.14 Свалявська міська рада надала копію Акту №43 приймання-передачі вбудованого підвального приміщення (кафе «Піраміда») від Свалявської районної організації «Федерації пауерліфтингу та бодібілдингу - АТЛЕТ» в управління Свалявської міської ради від 12.09.2014 року(а.с.11-12).
Однак, вимогу Прокуратури Свалявського району за №80-1934вих(2097) від 12.08.2014 Свалявською міською радою виконано не було в повному обсязі, оскільки громадська організація «Спілка юристів Свалявського району» і далі продовжує користуватися майном, яке перебуває в комунальній власності територіальної громади м. Свалява та с. Драчино.
Суд відхиляє наведенні в запереченнях доводи Відповідача, щодо відсутності бездіяльності, оскільки таким несвоєчасно здійснювались заходи для виконання вимоги Прокуратури Свалявського району від 12.08.2014 року з огляду на наступне.
Рішенням Господарського суду від 07.07.2014 року задоволено позов прокурора Свалявського району в інтересах держави до Свалявської міської ради та громадської організації «Спілка юристів Свалявського району» про визнання недійсним рішення сесії Свалявської міської ради від 29.03.2011 та договору про передачу в оперативне управління вбудованих нежитлових приміщень, що перебувають у комунальній власності територіальної громади міста Свалява та села Драчино.
Згідно листа господарського суду Закарпатської області вбачається, що рішення цього суду від 07.07.2014 р. набрало законної сили 24.07.2014 року (а.с.43). Тобто на час розгляду та відхилення подання прокурора Свалявського району таке рішення господарського суду Закарпатської області від 07.07.2014 р. набрало законної сили, хоча відповідач у своєму акті вказав протилежне (а.с.62), не вживши заходів для з'ясування цієї обставини та у зв'язку з цим безпідставно відхилив подання.
Однак, відповідно до листа Свалявської міської ради №1829/02-13 така звернулася до Спілки юристів Свалявського району з вимогою про явку у Свалявську міську раду для вирішення питання щодо повернення майна лише 06 жовтня 2014 року, та лише 14 жовтня 2014 року - до Господарського суду Закарпатської області із клопотанням щодо надання інформації про набрання законної сили рішенням вказаного суду від 07.07.2014 року.
Відтак, Відповідачем не вживалось своєчасних та належних заходів задля повернення майна, яке перебуває в користуванні Спілки юристів Свалявського району в розпорядження територіальної громади м. Свалява та с. Драчино.
Враховуючи все вищевикладене суд приходить до висновку, що про протиправну бездіяльність відповідача щодо відсутності станом на 29.08.2014 р. дій, спрямованих на виконання подання прокурора та рішення суду, а, відтак, рішення про відмову у задоволенні подання про усунення вимог законодавства при виконанні судових рішень та Закону України«Про виконавче провадження» - необгрунтованим та протиправним.
Оскільки станом на час винесення рішення по даній справі відсутні дані про те, що майно, яке перебуває, всупереч рішенню господарського суду Закарпатської області від 07.07.2014 р., в користуванні Спілки юристів Свалявського району слід зобов'язати Свалявську міську раду вчинити дії на усунення перешкод у користуванні майном територіальної громади м. Свалява та с. Драчино, яке перебуває в користуванні Спілки юристів Свалявського району.
Відповідно до ч.2 ст.94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони - суб'єкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати, пов'язані із залученням свідків та проведенням судових експертиз.
Оскільки в процесі розгляду справи свідки не залучалися, а судові експертизи не проводилися - судовий збір з Відповідача не стягується.
Керуючись статтями 11, 70, 71, 86, 94, 128, 160-163 КАС України, суд,-
1.Позов Прокурора Свалявського району до Свалявської міської ради про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
2. Визнати протиправною бездіяльність Свалявської міської ради щодо невжиття заходів до повернення майна, яке перебуває в користуванні Спілки юристів Свалявського району в розпорядження територіальної громади м. Свалява та с. Драчино.
3. Зобов'язати Свалявську міську раду вчинити дії на усунення перешкод у користуванні майном територіальної громади м. Свалява та с. Драчино, яке перебуває в користуванні Спілки юристів Свалявського району.
4. Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її проголошення, а у разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Апеляційна скарга подається через Закарпатський окружний адміністративний суд з одночасним надсиланням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
СуддяЮ.Ю. Дору