Ухвала від 17.11.2014 по справі 803/2149/14

УХВАЛА

про закриття провадження у справі

17 листопада 2014 року Справа № 803/2149/14

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Плахтій Н.Б.,

при секретарі Головатій І.В.,

за участю представника позивача Авраменка Г.В.,

представника відповідача Якимчука В.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку справу за адміністративним позовом Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м.Луцьку Волинської області до Відкритого акціонерного товариства «Луцьке автотранспортне підприємство 10754» про стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків,

ВСТАНОВИВ:

Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у м.Луцьку Волинської області (далі - Відділення Фонду у м.Луцьку, позивач) звернулося з позовом до Відкритого акціонерного товариства «Луцьке автотранспортне підприємство 10754» (далі - ВАТ «Луцьке АТП 10754», відповідач) про стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків у розмірі 9331,59 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що за відповідачем рахується заборгованість зі сплати страхових внесків в розмірі 9331,59 грн. Ненадходження коштів до Фонду перешкоджає своєчасному фінансуванню витрат по відшкодуванню матеріальної та моральної шкоди потерпілим, а також реалізації державної політики у сфері страхування від нещасних випадків на виробництві, чим прямо порушуються інтереси держави.

Оскільки на даний час сума заборгованості не сплачена відповідачем добровільно, тому позивач просить стягнути з ВАТ «Луцьке АТП 10754» на користь Відділення Фонду у м.Луцьку заборгованість зі сплати страхових внесків у розмірі 9331,59 грн.

В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги з підстав, викладених в адміністративному позові, просив позов задовольнити в повному обсязі.

В поданих запереченнях проти адміністративного позову відповідач позовні вимоги ВАТ «Луцьке АТП 10754» не визнав, зазначив, що на даний момент щодо ВАТ «Луцьке АТП 10754» введена процедура санації, тому вимоги позивача повинні розглядатись в порядку Господарського процесуального кодексу України в межах провадження у справі про банкрутство в порядку, передбаченому Законом України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», в зв'язку чим просив провадження у даній справі закрити.

В судовому засіданні представник відповідача просив закрити провадження у справі.

Заслухавши думку осіб, які беруть участь в справі, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що клопотання ВАТ «Луцьке АТП 10754» про закриття провадження у справі підлягає до часткового задоволення з таких підстав.

Судом встановлено, що відповідач ВАТ «Луцьке АТП 10754» є юридичною особою, роботодавцем, має статус страхувальника з 01.04.2001 року відповідно до статті 10 Закону України №1105-XIV «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності», перебуває на обліку у Відділенні Фонду у м.Луцьку, що підтверджується довідкою №1916 з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (ЄДРПОУ) (а.с.4), страховим свідоцтвом №0310000001 та повідомленням про взяття на облік №0310000001 (а.с.5), Спеціальним витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (а.с.12-13).

Згідно поданого ВАТ «Луцьке АТП 10754» звіту щодо сплати заборгованості зі сплати страхових коштів до Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України за 3 квартал 2014 року (а.с.6) за відповідачем рахується заборгованість в сумі 9331,59 грн.

Водночас судом встановлено, що ухвалою Господарського суду Волинської області від 14.04.2010 року порушено провадження у справі про банкрутство ВАТ «Луцьке АТП 10754» та введено мораторій на задоволення вимог кредиторів (а.с.21). Ухвалою Господарського суду Волинської області від 16.06.2010 року затверджений реєстр вимог кредиторів ВАТ «Луцьке АТП 10754» (а.с.22-24). Ухвалою Господарського суду Волинської області від 20.09.2011 року введена процедура санації боржника - ВАТ «Луцьке АТП 10754» (а.с.25-26), строк якої продовжений до 31.12.2014 року ухвалою Господарського суду Волинської області від 01.07.2014 року (а.с.27).

Згідно зі статтями 1, 12 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» (в редакції, чинній на час порушення справи про банкрутство відповідача) мораторій на задоволення вимог кредиторів - зупинення виконання боржником грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), термін виконання яких настав до дня введення мораторію, і припинення заходів, спрямованих на забезпечення виконання цих зобов'язань та зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), застосованих до прийняття рішення про введення мораторію. Протягом дії мораторію на задоволення вимог кредиторів не нараховуються неустойка (штраф, пеня), не застосовуються інші санкції за невиконання чи неналежне виконання грошових зобов'язань та зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів).

Таким чином, з моменту введення мораторію боржник не може виконувати грошові зобов'язання та зобов'язання щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), що виникли до введення мораторію, а заходи, спрямовані на забезпечення виконання цих обов'язків, не діють.

Разом з тим статтею 1 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» (в редакції, чинній на час порушення справи про банкрутство відповідача) визначено поняття конкурсних та поточних кредиторів. Так, конкурсні кредитори - це кредитори за вимогами до боржника, які виникли до порушення провадження у справі про банкрутство та вимоги яких не забезпечені заставою майна боржника. До конкурсних кредиторів відносяться також кредитори, вимоги яких до боржника виникли внаслідок правонаступництва за умови виникнення таких вимог до порушення провадження у справі про банкрутство. Поточні кредитори - кредитори за вимогами до боржника, які виникли після порушення провадження у справі про банкрутство.

Із дослідженої в судовому засіданні розрахункової відомості про нарахування і перерахування страхових внесків та витрачання коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України за 1 квартал 2010 року (а.с.33) вбачається, що до введення в дію мораторію (14.04.2010 року) за відповідачем рахувалась заборгованість зі сплати страхових внесків в розмірі 6902,15 грн.

Отже, оскільки заборгованість зі сплати страхових внесків в сумі 6902,15 грн. виникла у відповідача до порушення справи про банкрутство та введення мораторію на задоволення вимог кредиторів, тому вимоги щодо стягнення зазначеної заборгованості повинні заявлятись позивачем в межах справи про банкрутство ВАТ «Луцьке АТП 10754» у відповідності до вимог ст.14 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» (в редакції, чинній на час порушення справи про банкрутство відповідача).

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 157 Кодексу адміністративного судочинства України суд закриває провадження у справі, якщо справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.

З врахуванням вищевикладеного, суд дійшов висновку, що провадження у даній справі в частині позовних вимог про стягнення з відповідача заборгованості зі сплати страхових внесків у розмірі 6902,15 грн. слід закрити, роз'яснивши позивачу, що розгляд зазначених позовних вимог належить до юрисдикції Господарського суду Волинської області.

Разом з тим, суд не бере до уваги заперечення відповідача про те, що уся заборгованість зі сплати страхових внесків повинна стягуватись в межах справи про банкрутство ВАТ «Луцьке АТП 10756» з таких підстав.

Так, вищенаведені норми Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» (в редакції, чинній на час порушення справи про банкрутство відповідача) регулюють правовідносини, які виникли між боржником і кредиторами у зв'язку з неспроможністю боржника виконати після настання встановленого строку існуючі зобов'язання, і спрямовані на відновлення платоспроможності боржника або його ліквідацію з метою здійснення заходів щодо задоволення визнаних судом вимог кредиторів.

З порушенням провадження у справі про банкрутство не пов'язується завершення підприємницької діяльності боржника, він має право укладати угоди, у нього можуть виникати нові зобов'язання.

Виходячи з наведеного слід дійти висновку, що дія мораторію поширюється лише на задоволення вимог конкурсних кредиторів.

Таким чином, оскільки мораторій не зупиняє виконання боржником грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), які виникли після введення мораторію, то і не припиняє заходів, спрямованих на їх забезпечення.

Така правова позиція викладена і в постанові Верховного суду України від 09.07.2013 року у справі за позовом державної судноплавної компанії «Чорноморське морське пароплавство» до управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м.Одеси про визнання незаконними та скасування рішень.

Враховуючи те, що строк виконання зобов'язань зі сплати страхових внесків в сумі 2429,44 грн. настав у відповідача після 14.04.2010 року, тобто після порушення провадження у справі про банкрутство, то заходи щодо стягнення вказаної заборгованості шляхом пред'явлення адміністративного позову вжиті позивачем вірно.

Твердження відповідача про те, що у відповідності до вимог частини 15 статті 16 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» з моменту порушення провадження у справі про банкрутство пред'явлення конкурсними та забезпеченими кредиторами вимог до боржника та їх задоволення може відбуватися лише у порядку, передбаченому цим Законом, та в межах провадження у справі про банкрутство; пред'явлення поточними кредиторами вимог до боржника та їх задоволення може відбуватися у випадку та порядку, передбачених цим Законом, з огляду на що питання про стягнення усієї заборгованості по страхових внесках віднесено до компетенції Господарського суду Волинської області, не заслуговують на увагу з врахування наступного.

Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» від 22.12.2011 року №4212-VI, який набрав чинності 19.01.2013 року, зазначений Закон викладено в новій редакції, частина 15 статті 16 якої передбачає вказаний відповідачем порядок пред'явлення конкурсними та поточними кредиторами своїх вимог.

Оскільки провадження у справі про банкрутство ВАТ «Луцьке АТП 10756» порушено до набрання чинності новою редакцією Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», тому таке провадження здійснюється у відповідності до вимог законодавства, яке діяло на момент винесення Господарським судом Волинської області відповідної ухвали, і норми частини 15 статті 16 чинного на даний час Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» застосуванню не підлягають.

Керуючись ст.ст.157, 160, 165, Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», суд

УХВАЛИВ:

Клопотання Відкритого акціонерного товариства «Луцьке автотранспортне підприємство 10754» про закриття провадження у справі задовольнити частково.

Закрити провадження у справі за адміністративним позовом Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м.Луцьку Волинської області до Відкритого акціонерного товариства «Луцьке автотранспортне підприємство 10754» про стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків в сумі 6902,15 грн.

Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали, яка буде складена у повному обсязі 21 листопада 2014 року. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Головуючий-суддя Плахтій Н.Б.