Постанова від 18.11.2014 по справі 823/4099/13-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 листопада 2014 року справа № 823/4099/13-а

17 год. 10 хв. м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді - Гайдаш В.А.,

при секретарі - Шоколенко Т.М.,

за участю представника відповідача - Панченка В.В. (за довіреністю), третьої особи - ТОВ "Черкаська універсальна база - 2001" - Атамася В.В. (за довіреністю), розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Черкаси адміністративну справу за позовом державної фінансової інспекції в Тернопільській області до департаменту містобудування Черкаської міської ради, департаменту архітектури, містобудування та інспектування Черкаської міської ради, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - публічне акціонерне товариство фірма "Будкомплект", міська громадська організація "Футбольний клуб "МАКС", товариство з обмеженою відповідальністю "Черкаська універсальна база - 2001", підприємство з іноземними інвестиціями "ЛУКОЙЛ - Україна", про зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Державна фінансова інспекція в Тернопільській області звернулась до суду з адміністративним позовом до департаменту містобудування Черкаської міської ради, департаменту архітектури, містобудування та інспектування Черкаської міської ради, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - публічне акціонерне товариство фірма "Будкомплект", міська громадська організація "Футбольний клуб "МАКС", товариство з обмеженою відповідальністю "Черкаська універсальна база - 2001", підприємство з іноземними інвестиціями "ЛУКОЙЛ - Україна", про зобов'язання вчинити дії.

В адміністративному позові позивач просив суд виконати пункти 2, 4, 5, 6, 7 вимоги державної фінансової інспекції в Тернопільській області від 31.07.2013 року № 19-08-12-15/5384, а саме: укласти в установленому законодавством порядку договори оренди (тимчасові угоди) з суб'єктами господарювання, які безоплатно використовують земельні ділянки та стягнути в установленому законодавством (судовому) порядку із суб'єктів господарювання в дохід міського бюджету плату за землю на загальну суму 322227 грн. 06 коп. (п. 2 вимоги); вжити заходи щодо приведення у відповідність до рішення сесії Черкаської міської ради від 13.05.2010 року № 6-656 укладених договорів оренди земельних ділянок, угод про справляння плати за користування частиною прибудинкової території та договорів про відшкодування збитків (неодержаного доходу) в частині підвищення розміру орендної плати внаслідок зміни показників грошової оцінки земель м. Черкаси; у разі відмови суб'єктів господарювання вносити відповідні зміни до договорів (угод) розглянути питання щодо розірвання з ними відповідних договорів оренди земельних ділянок (угод) в установленому законодавством порядку; вжити заходів щодо стягнення із суб'єктів господарювання в дохід міського бюджету належних платежів на загальну суму 1156927 грн. 96 коп. (п. 4 вимоги); звернутись до суб'єктів господарювання з повідомленням про обов'язковість їх залучення до розвитку інфраструктури населеного пункту м. Черкаси; провести відповідні розрахунки розмірів пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту та забезпечити укладання відповідних договорів; провести претензійно-позовну роботу із суб'єктами господарювання для отримання міським бюджетом (цільовим фондом) несплачених пайових внесків на загальну суму 12920,37 тис. грн. (п. 5 вимоги); відобразити в обліку дебіторську заборгованість за не виконані роботи на суму 31561 грн. 20 коп. Стягнути в установленому законом (судовому) порядку в дохід міського бюджету (код класифікації доходів бюджету - 24060300) з ПП «Сфера-Пласт» кошти в сумі 31561 грн. 20 коп. або забезпечити відшкодування завищеної вартості таких робіт виконаними роботами (п. 6 вимоги); відобразити в обліку дебіторську заборгованість за департаментом управління справами Черкаської міської ради на суму 21099 грн. 34 коп. Провести відповідні взаємозвірки по розрахунках за комунальні послуги та забезпечити повернення (зарахувати в рахунок майбутніх платежів), в тому числі шляхом проведення претензійно-позовної роботи, департаментом управління справами Черкаської міської ради коштів в сумі 21099 грн. 34 коп. Зайво перераховані кошти за 2011-2012 року в сумі 17493 грн. 66 коп. перерахувати до міського бюджету (код класифікації бюджету - 24060300) (п. 7 вимоги).

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що за наслідками проведеної ревізії з метою усунення виявлених порушень вимог чинного законодавства, директору департаменту архітектури, містобудування та інспектування Черкаської міської ради пред'явлено лист - вимогу від 31.07.2013 року № 19-08-12-15/5384. Враховуючи, що під час ревізії було встановлено факт порушення відповідачем фінансової дисципліни, а відповідачем не було забезпечено її виконання, тому позов підлягає до повного задоволення.

Позивач надав суду клопотання про розгляд справи без участі представника державної фінансової інспекції в Тернопільській області.

Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення адміністративного позову заперечував в повному обсязі з підстав, викладених в запереченнях на адміністративний позов та додаткових поясненнях по справі.

Представник ТОВ "Черкаська універсальна база - 2001" в судовому засіданні проти задоволення адміністративного позову заперечував в повному обсязі.

Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позов підлягає до часткового задоволення, виходячи з наступного.

Відповідно до п. 3.2 Плану роботи Держфінінспекції України на II квартал 2013 року, Державною фінансовою інспекцією в Тернопільській області проведено ревізію фінансово-господарської діяльності Департаменту містобудування Черкаської міської ради за період з 01.04.2011 року по 01.06.2013 року, про що складено акт від 19.07.2013 року № 08-22/92.

За наслідками проведення ревізії, з метою усунення виявлених порушень вимог чинного законодавства, директору департаменту архітектури, містобудування та інспектування Черкаської міської ради пред'явлено лист - вимогу від 31.07.2013 року № 19-08-12-15/5384.

Листами департаменту архітектури, містобудування та інспектування Черкаської міської ради від 10.09.2013 року № 10245-01-13 та від 14.10.2014 року № 11694-01-20, на виконання пред'явленого листа - вимоги від 31.07.2013 року № 19-08-12-15/5384, повідомлено державну фінансову інспекцію в Тернопільській області про вжиття заходів на виконання вимог. Зокрема, щодо заходів, вжитих на виконання п. 2, 4, 5, 6, 7 та виконання в повному обсязі п. 3, 6, 7 вимоги від 31.07.2013 року № 19-08-12-15/5384.

Крім того, листом департаменту архітектури, містобудування та інспектування Черкаської міської ради від 04.11.2013 року № 13495-01-25, на виконання пред'явленого листа-вимоги від 31.07.2013 року № 19-08-12-15/5384, повідомлено державну фінансову інспекцію в Тернопільській області про вжиття заходів. Зокрема, щодо заходів, вжитих на виконання та часткового виконання п. 2, та заходів, вжитих на виконання п. 4, 5 листа-вимоги від 31.07.2013 року № 19-08-12-15/5384.

Листом заступника начальника державної фінансової інспекції в Тернопільській області від 27.01.2014 р. № 19-08-12-15/768 повідомлено відповідача про те, що станом на 21.01.2014 року невідшкодованими залишаються фінансові порушення на загальну суму 14452,19 тис. грн. та невиконаними в повному обсязі п. 2, 4, 5 листа-вимоги від 31.07.2013 року № 19-08-12-15/5384, на що директором департаменту надано відповідь із проханням скасувати вказаний лист-вимогу з тих підстав, що департамент архітектури, містобудування та інспектування Черкаської міської ради не був об'єктом контролю та ревізії фінансово-господарської діяльності департаменту містобудування Черкаської міської ради за період з 01.04.2011 року по 01.06.2013 року.

Рішенням сесії Черкаської міської ради від 23.05.2013 року № 3-1682 вирішено утворити юридичну особу - департамент архітектури, містобудування та інспектування Черкаської міської ради шляхом злиття департаменту містобудування та департаменту муніципальної інспекції Черкаської міської ради та визначено департамент архітектури, містобудування та інспектування Черкаської міської ради правонаступником майнових прав та обов'язків відповідача - департаменту містобудування Черкаської міської ради.

Рішенням виконавчого комітету від 04.06.2013 року № 656 призначено комісію з припинення юридичної особи - департаменту містобудування Черкаської міської ради. Головою комісії призначено заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів влади Євмину Бориса Григоровича, заступником голови комісії - заступника директора департаменту-начальника управління служби замовника департаменту містобудування Чернуху Віталія Володимировича.

Рішенням виконавчого комітету Черкаської міської ради від 11.06.2013 року № 691 «Про внесення змін до рішення виконавчого комітету від 04.06.2013 року № 656» головою комісії з припинення юридичної особи департаменту містобудування Черкаської міської ради призначено заступника директора департаменту - начальника управління служби замовника департаменту містобудування Чернуху Віталія Володимировича.

Рішенням виконавчого комітету Черкаської міської ради від 20.06.2013 року № 732 «Про внесення змін до рішення виконавчого комітету від 04.06.2013 року № 656» головою комісії з припинення юридичної особи департаменту містобудування Черкаської міської ради призначено директора департаменту архітектури, містобудування та інспектування Савіна Артура Олександровича, заступником голови комісії - директора департаменту містобудування Ільченка Олександра Анатолійовича.

Рішенням Черкаської міської ради від 04.07.2013 року № 3 затверджено Положення про департамент архітектури, містобудування та інспектування Черкаської міської ради, яке зареєстровано 10.07.2013 року № запису 10261050001014004.

Крім того, судом встановлено, що, відповідно до п. 5 листа-вимоги від 31.07.2013 року № 19-08-12-15/5384, проведеною ревізією було встановлено факти не укладання договорів про пайову участь забудовників у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста по об'єктах будівництва (реконструкції), введених в експлуатацію, в зв'язку з чим міським бюджетом (цільовим фондом) недоотримано надходжень в сумі 12972, 89 тис. грн., у зв'язку з чим вимагалось від відповідача: звернутись до суб'єктів господарювання з повідомленням про обов'язковість їх залучення до розвитку інфраструктури населеного пункту м. Черкаси (перелік додається); провести відповідні розрахунки розмірів пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту та забезпечити укладання відповідних договорів; провести претензійно-позовну роботу з суб'єктами господарювання для отримання міським бюджетом (цільовим фондом) несплачених пайових внесків на загальну суму 12 972, 89 тис. грн. (згідно вищезазначеного переліку).

Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності» від 17.02.2011 року № 3038-VI (далі - Закон № 3038-VI) визначено правові та організаційні основи містобудівної діяльності і його приписи спрямовані на забезпечення сталого розвитку територій з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів.

Частиною 1 статті 40 цього Закону встановлено, що Порядок залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту встановлюють органи місцевого самоврядування відповідно до цього Закону.

Замовник, який має намір щодо забудови земельної ділянки у відповідному населеному пункті, зобов'язаний взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту, крім випадків, передбачених частиною четвертою цієї статті. Пайова участь у розвитку інфраструктури населеного пункту полягає у перерахуванні замовником до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію до відповідного місцевого бюджету коштів для створення і розвитку зазначеної інфраструктури (ч. 2, 3 ст. 40 Закону № 3038-VI ).

Частина 5 ст. 40 Закону № 3038-VI визначає, що величина пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту визначається у договорі, укладеному з органом місцевого самоврядування (відповідно до встановленого органом місцевого самоврядування розміру пайової участі у розвитку інфраструктури), з урахуванням загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта, визначеної згідно з будівельними нормами, державними стандартами і правилами. При цьому не враховуються витрати на придбання та виділення земельної ділянки, звільнення будівельного майданчика від будівель, споруд та інженерних мереж, влаштування внутрішніх і позамайданчикових інженерних мереж і споруд та транспортних комунікацій.

У разі, якщо загальна кошторисна вартість будівництва об'єкта не визначена згідно з будівельними нормами, державними стандартами і правилами, вона визначається на основі встановлених органом місцевого самоврядування нормативів для одиниці створеної потужності.

Під час розгляду справи представник відповідача зазначав (із посиланням на норми Закону № 3038-VI та на п. 2.1 Рішення Черкаської міської ради від 23.06.2011 року № 2-621 «Про пайову участь(внесок) замовників у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Черкаси»), що лише зведений кошторисний рахунок, наданий замовником та затверджений у встановленому порядку є документом, на підставі якого здійснюється розрахунок пайової участі та укладається договір пайової участі, тому проведення розрахунків розмірів пайової участі у розвитку інженерно - транспортної та соціальної інфраструктури м. Черкаси можливе лише після подання замовником до виконавчого комітету Черкаської міської ради заяв та документів, що підтверджують вартість будівництва об'єкта з техніко-економічними показниками (зведений кошторисний розрахунок).

Натомість судом встановлено, що ДФІ в ході ревізії, шляхом аналізу даних «Пошуково-інформаційної системи по дозволам», розміщеної на офіційному сайті Державної архітектурно-будівельної інспекції України, та інформації, отриманої від Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Черкаській області від 25.06.2013 року № 01-06/1519 про надання забудовникам декларацій про готовність та сертифікатів відповідності об'єктів до експлуатації протягом 2012-2013 років, встановлено факти не укладання договорів про пайову участь забудовників у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста по об'єктах будівництва (реконструкції), введених в експлуатацію.

В ході ревізії управлінням Служби безпеки України в Черкаській області надано завірені Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у Черкаській області копії декларацій про готовність об'єктів до експлуатації. Тобто, ДФІ виявлено порушення відповідачем вимог ч. 2 ст. 40 Закону № 3038-VI, внаслідок не укладання відповідних договорів та не здійснення департаментом містобудування Черкаської міської ради розрахунку розміру пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту.

Враховуючи вищезазначене, суд приходить до висновку що посилання відповідача на неможливість проведення розрахунку розмірів пайової участі у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Черкаси до подання замовником до виконавчого комітету Черкаської міської ради заяви та документів, що підтверджують вартість об'єкта, з техніко-економічними показниками (зведеного кошторисного рахунку) - не спростовує факт вчинення ним порушення вимог ч. 2, 3 ст. 40 Закону № 3038-VI в частині зобов'язаний взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту та не перерахуванні замовником до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію до відповідного місцевого бюджету коштів для створення і розвитку зазначеної інфраструктури, а відтак і не звільняє його від зобов'язання щодо усунення зазначених порушень.

Постановою Тернопільського окружного адміністративного суду від 22.04.2013 року у справі № 876/5652/14 за позовом Департаменту містобудування Черкаської міської ради до Державної фінансової інспекції в Тернопільській області про скасування вимог Державної фінансової інспекції в Тернопільській області № 19-08-12-15/5384 від 31.07.2013 року «Про усунення порушень, виявлених ревізією департаменту містобудування Черкаської міської ради»; № 19-08-12-15/768 від 27.01.2014 року «Про усунення порушень, виявлених ревізією департаменту містобудування Черкаської міської ради»; № 19-08-12-15/803 від 28.01.2014 р. «Про усунення порушень, виявлених ревізією департаменту містобудування Черкаської міської ради», у позові було відмовлено.

Ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 08.10.2014 року апеляційну скаргу департаменту містобудування Черкаської міської ради на постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 22.04.2013 року у справі №876/5652/14 було залишено без задоволення, а постанову Тернопільського окружного адміністративного суду - без змін.

Відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Таким чином є таке, що набрало законної сили, рішення суду у адміністративній справі, яким встановлено правомірність винесеної вимоги, та підтверджено недотримання департаментом містобудування Черкаської міської ради вимог чинного законодавства.

Пунктом 10 ч. 1 ст. 10 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» передбачено, що органу державного фінансового контролю надається право звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів.

Частиною 1 ст. 1 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» визначено, що здійснення державного фінансового контролю забезпечує центральний орган виконавчої влади, уповноважений Президентом України на реалізацію державної політики у сфері державного фінансового контролю (далі - орган державного фінансового контролю). Такими органами державного фінансового контролю є ДФІ в Тернопільській області.

Згідно із ч. 2 ст. 15 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» законні вимоги службових осіб органу державного фінансового контролю є обов'язковими для виконання службовими особами об'єктів, що контролюються.

Оскільки відповідач, в порушення вимог ч. 2 ст. 15 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні», зобов'язань щодо усунення виявлених ревізією порушень не виконав у повному обсязі, суд приходить до висновку про часткове задоволення адміністративного позову та з врахуванням часткового виконання п. 2, 4, 5 вважає за необхідне зобов'язати департамент містобудування Черкаської міської ради та департамент архітектури, містобудування та інспектування Черкаської міської ради виконати в повному обсязі пункти 2, 4, 5 вимоги державної фінансової інспекції в Тернопільській області від 31.07.2013 року № 19-08-12-15/5384.

Що стосується позовних вимог в частині зобов'язання департаменту містобудування Черкаської міської ради та департаменту архітектури, містобудування та інспектування Черкаської міської ради виконати п. 6, 7 вимоги державної фінансової інспекції в Тернопільській області від 31.07.2013 року № 19-08-12-15/5384, суд прийшов до висновку про відмову в задоволенні адміністративного позову в цій частині, з огляду на наступне.

Пунктом 6 вимоги № 19-08-12-15/5384 зобов'язано відповідача відобразити в обліку дебіторську заборгованість за не виконані роботи на суму 31561 грн. 20 коп. Стягнути в установленому законом (судовому) порядку в дохід міського бюджету (код класифікації доходів бюджету - 24060300) з ПП «Сфера-Пласт» кошти в сумі 31561 грн. 20 коп. або забезпечити відшкодування завищеної вартості таких робіт виконаними роботами.

Як вбачається з матеріалів адміністративної справи, рішенням господарського суду Черкаської області від 21.05.2014 року по справі № 925/401/14 задоволено вимоги департаменту архітектури, містобудування та інспектування Черкаської міської ради до ПП «Сфера-Пласт» та стягнуто 31561 грн. 20 коп. На виконання вказаного рішення державним виконавцем Центрального відділу державної виконавчої служби Черкаського міського управління юстиції відкрито виконавче провадження з примусового виконання наказу господарського суду Черкаської області про стягнення з ПП «Сфера-Пласт» вищезгаданої суми боргу.

Крім того, пунктом 7 вимоги № 19-08-12-15/5384 зобов'язано департамент архітектури, містобудування та інспектування Черкаської міської ради відобразити в обліку дебіторську заборгованість за департаментом управління справами Черкаської міської ради на суму 21099 грн. 34 коп. Провести відповідні взаємозвірки по розрахунках за комунальні послуги та забезпечити повернення (зарахувати в рахунок майбутніх платежів), в тому числі шляхом проведення претензійно-позовної роботи, департаментом управління справами Черкаської міської ради коштів в сумі 21099 грн. 34 коп.

Так, на виконання даного пункту вимоги дебіторська заборгованість, яка рахувалась в департаменті архітектури, містобудування та інспектування Черкаської міської ради у сумі 21099 грн. 34 коп. відшкодована у повному обсязі, що підтверджується наявними в матеріалах адміністративної справи платіжним дорученням від 28.02.2014 року № 75 та випискою по рахунках відповідача.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:

1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;

2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

4) безсторонньо (неупереджено);

5) добросовісно;

6) розсудливо;

7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;

8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Частиною 1 ст. 9 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно п. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Зважаючи на обставини, якими обґрунтовувалися позовні вимоги та заперечення, докази щодо їх підтвердження, керуючись актами законодавства щодо цих правовідносин, суд дійшов висновку, що заявлені в адміністративному позові вимоги підлягають частковому задоволенню.

Відповідно до вимог частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись ст. ст. 17, 86, 94, 159, 162, 163, 254 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Зобов'язати департамент містобудування Черкаської міської ради та департамент архітектури, містобудування та інспектування Черкаської міської ради виконати в повному обсязі пункти 2, 4, 5 вимоги державної фінансової інспекції в Тернопільській області від 31.07.2013 року № 19-08-12-15/5384.

В задоволенні решті позовних вимог відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня проголошення постанови, а в разі проголошення судом вступної та резолютивної частини постанови апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя В.А. Гайдаш

Повний текст постанови виготовлено та підписано 20 листопада 2014 року