Ухвала від 13.11.2014 по справі 700/746/14-а

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 700/746/14-а Головуючий у 1-й інстанції: Бесараб Н.В. Суддя-доповідач: Аліменко В.О.

УХВАЛА

Іменем України

13 листопада 2014 року м. Київ

Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді Аліменка В.О.,

суддів Безименної Н.В., Кучми А.Ю.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу відповідача Управління Пенсійного фонду України в Лисянському районі Черкаської області на Постанову Лисянського районного суду Черкаської області від 28 липня 20 14 року у справі за позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду Украївни в Лисянському районі Черкаської області про визнання неправомірними дій. зобов'язання донарухування та виплати недосплачених сум пенсії державному службовцю, -

ВСТАНОВИЛА:

14.02.2011 ОСОБА_3 звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Лисянському районі Черкаської області, в якому просив визнати дії Управління Пенсійного Фонду України в Лисянському районі щодо відмови щодо перерахунку пенсії з урахуванням інших виплат та подальшої її виплати протиправними, зобов'язати відповідача на підставі довідки про складові заробітної плати, що подасться для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», ствердженої постановою управління Пенсійною фонду України від 14.02.2011 року №5-1, провести станом на 04,01.2011 року донарахування та виплату призначеної йому пенсії із розрахунку 80% у відповідності норм Закону України «Про державну службу», які діяли на час оформлення виходу на пенсію та врахувати про проведенні такого донарахування 9891 грн. 35 коп. матеріальної допомоги та 11053 грн. 46 коп. індексації, отриманих ним за місцем роботи в період з 01.01.201 1 року по 31.12.2011 року.

Постановою Лисянського районною суду Черкаської області від 28 липня 2014 року зазначений адміністративний позов - задоволено.

Не погоджуючись з вказаною Постановою, відповідачем подано апеляційну скаргу, в якій просить скасувати Постанову суду першої інстанції та постановити нову, якою у задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі. Свої вимоги апелянт аргументує тим. що оскаржуване рішення прийняте при неповному з'ясуванні обставин, що мають значення для справи та з порушенням норм матеріального права та процесуального права.

Сторони, будучи належним чином повідомлені про дату, час та місце апеляційного розгляду справи, в судове засідання не з'явилися.

Враховуючи, що в матеріалах справи достатньо письмових доказів для правильною вирішення апеляційної скарги, а особиста участь сторін в судовому засіданні - не обов'язкова, колегія суддів у відповідності до ч. 4 ст. 196 КАС України визнала можливим проводити апеляційний розгляд справи, за відсутності представників сторін.

Згідно сі. 41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення сторін, перевіривши доводи апеляційної скарги, наявними у справі доказами, колегія суддів приходить до наступною.

Задовольняючи адміністративний позов, суд першої інстанції прийшов до висновку про протиправність дій відповідача та. виходячи з встановлених обставин справи, вважає наявними законні підстави для задоволення вимог.

З такими висновками суду першої інстанції погоджується і колегія суддів.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено в суді апеляційної інстанції, що позивач персони на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Лисянському районі Черкаської області та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу».

02.07.2014 року ОСОБА_3 звернувся до Управління Пенсійною фонду України в Лисянському районі Черкаської області із заявою про перерахунок пенсії у відповідності до норм чинного законодавства та на підставі доданої довідки.

Встановлено, що при розрахунку пенсії не було враховано виплати матеріальної допомоги на оздоровлення у сумі 9891 гри. 35 коп. та індексація заробітної плати у 1 1053 грн. 46 коп., отриманих ним за місцем роботи в період з 01.01.2011 року по 31.12.2012 року.

З вказаних сум булосплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Вирішуючи даний спір, колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду звертає увагу на таке.

Згідно п.3 Постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальне звання, вислугу років при призначенні пенсії відповідно до Закот України «Про державну службу», вираховується в розмірах, що виплачуються на день звільнення з роботи, що дає право на відповідний вид пенсії.

Згідно ч.6 ст. 33 Закону України «Про державну службу» - державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.

Тобто, надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами, які вказані позивачем, та матеріальна допомога в розумінні статті 33 Закону України «Про державну службу» належать до додаткових видів грошового забезпечення і приймаються при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільненні зі служби після їх запровадження.

Відповідно до вимог ст.37-1 Закону України «Про державну службу» у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

У частині першій статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року № 108/95 ВР «Про оплату праці» (далі - Закон № 108/95-ВР) встановлено, що заробітна плата - не винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входять: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, статтею 66 Закону України від 5 листопада 1991 року № 1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон № 1788-ХІІ) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної сучи заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеною заробітку (виплат, доходу ).

Стаття 41 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-ІV) визначає виплати (доходи), що враховується в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом буди фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески: суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються із заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від тою, чи входять вони до структури заробітної плати.

Вказана правова позиція відображена у Постанові Верховного Суду України від 20 лютого 2012р. по справі №21-430а11 та на підставі ст.244-2 КАС України, є обов'язковою для застосування.

Таким чином, суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що види оплати праці та інших виплат, які враховуються при обчисленні середньомісячної заробітної плати для перерахунку пенсії, не повинні виходити із складової заробітної плати, яку отримував державний службовець на час виходу на пенсію, оскільки таке звуження суперечить ст.37-1 Закону України «Про державну службу».

Відповідно до ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст.ст. 2. 160. 196. 198. 200. 205. 206. 212. 254 Кодексу адміністративною судочинства України, колегія суддів, -

У X В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу відповідача Управління Пенсійного фонду України в Лисянському районі Черкаської області на Постанову Лисянського районного суду Черкаської області від 28 липня 2014 року - залишити без задоволення.

Постанову Лисянського районною суду Черкаської області від 2.8 липня 2014 року - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складення Ухвали в повному обсязі.

Головуючий суддя В.О. Аліменко

Судді Н.В. Безименна

А.Ю. Кучма

.

Головуючий суддя Аліменко В.О.

Судді: Безименна Н.В.

Кучма А.Ю.