Справа: № 810/3969/13-а Головуючий у 1-й інстанції: Спиридонова В.О.
Суддя-доповідач: Шостак О.О.
Іменем України
20 травня 2014 року м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді Шостака О.О.,
суддів Желтобрюх І.Л., Мамчура Я.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Києві, без фіксування технічними засобами, в порядку ст. 41 КАС України апеляційну скаргу позивача Державної екологічної інспекції у Львівській області на Постанову Київського окружного адміністративного суду від 14.08.2013 року у справі за адміністративним позовом Державної екологічної інспекції у Львівській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Фуззі-Фуд» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), -
У липні 2013 року Державна екологічна інспекція у Львівській області звернулася до Київського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Фоззі-Фуд», в якому просили зупинити виконання робіт ТОВ «Фоззі-Фуд» щодо здійснення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря зі стаціонарних джерел підрозділами, які здійснюють діяльність на території Львівської області без дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря; заборонити експлуатацію стаціонарних джерел, яка здійснюється ТОВ «Фоззі-Фуд» без дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря; зупинити діяльність ТОВ «Фоззі-Фуд» щодо бездозвільного розміщення та безлімітного утворення і розміщення відходів; зупинити бездозвільне розміщення та безлімітне утворення і розміщення відходів підрозділами ТОВ «Фоззі-Фуд».
Постановою Київського окружного адміністративного суду від 14.08.2013 року в задоволені адміністративного позову - відмовлено.
Не погоджуючись з прийнятою Постановою, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати в повному обсязі Постанову Київського окружного адміністративного суду від 14.08.2013 року. Свої вимоги апелянт аргументує тим, що суд першої інстанції неповно з'ясував обставини, що мають значення для справи, невідповідність висновків суду обставинам справи та порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, 12.06.2013-03.07.2013 Інспекцією проведено перевірку підрозділів Товариства, які здійснюють діяльність на території Львівської області, результати якої оформлено Актом №1176/02/1107 перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами. За результатами перевірки Інспекція дійшла висновку, що підрозділами Товариства в порушення норм статей 10, 11, 33 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» здійснено викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря від стаціонарних джерел (конверційно-парових печей, грилів, плит електричних) без дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря.
Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи колегія суддів зважає на наступне.
Статтями 17, 32-34 Закону України «Про відходи» № 187/98-ВР від 05.03.1998 року передбачено: обов'язки суб'єктів господарської діяльності у сфері поводження з відходами; заходи щодо обмеження та запобігання негативному впливу відходів; вимоги щодо зберігання та видалення відходів; вимоги щодо поводження з небезпечними відходами.
Згідно із частинами 1, 5-7 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» № 2707-XII від 16.10.1992 року (далі Закон № 2707-XII), для забезпечення екологічної безпеки, створення сприятливого середовища життєдіяльності, запобігання шкідливому впливу атмосферного повітря на здоров'я людей та навколишнє природне середовище здійснюється регулювання викидів найбільш поширених і небезпечних забруднюючих речовин, перелік яких встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, виданого суб'єкту господарювання, об'єкт якого належить до другої або третьої групи, обласними, Київською, Севастопольською міськими державними адміністраціями, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.
Відповідно до статті 12 Закону № 2707-XII господарська чи інші види діяльності, пов'язані з порушенням умов і вимог до викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря і рівнів впливу фізичних та біологічних факторів на його стан, передбачених дозволами, може бути обмежена, тимчасово заборонена (зупинена) або припинена відповідно до законодавства.
Абзацом 3 статті 50 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» № 1264-XII від 25.06.1991 року (далі Закон № 1264-XII) передбачено, що діяльність фізичних та юридичних осіб, що завдає шкоди навколишньому природному середовищу, може бути припинена за рішенням суду.
Відповідно до частини 2 статті 51 Закону № 1264-XII, підприємства, установи й організації, діяльність яких пов'язана з шкідливим впливом на навколишнє природне середовище, незалежно від часу введення їх у дію повинні бути обладнані спорудами, устаткуванням і пристроями для очищення викидів і скидів або їх знешкодження, зменшення впливу шкідливих факторів, а також приладами контролю за кількістю і складом забруднюючих речовин та за характеристиками шкідливих факторів.
Згідно із статтею 55 Закону № 1264-XII, суб'єкти права власності на відходи повинні вживати ефективних заходів для зменшення обсягів утворення відходів, а також для їх утилізації, знешкодження або розміщення.
Здійснення операцій у сфері поводження з відходами дозволяється лише за наявності дозволу на здійснення операцій у сфері поводження з відходами на визначених місцевими радами територіях із додержанням санітарних та екологічних норм у спосіб, що забезпечує можливість подальшого використання відходів як вторинної сировини і безпеку для навколишнього природного середовища та здоров'я людей.
Відповідно до абзацу 1 частини 5 статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.
Вжиття інших заходів реагування, передбачених законом, допускається за вмотивованим письмовим рішенням керівника органу державного нагляду (контролю) чи його заступника, а у випадках, передбачених законом - із наступним підтвердженням обґрунтованості вжиття таких заходів адміністративним судом.
Враховуючи, що відповідачем не було виконано вимоги припису 03.07.2013 року про усунення виявлених під час перевірки порушень природоохоронного законодавства, а також те, що ним здійснюється господарська діяльність за відсутності дозвільних документів на поводження з відходами та дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, а тому наявні підстави для вжиття такого заходу реагування як тимчасова заборона (зупинення) діяльності.
Таким чином, доводи апеляційної скарги спростовують висновки суду першої інстанції, зроблені з порушенням норм матеріального та процесуального права, у зв'язку із чим колегія суддів вважає за необхідне апеляційну скаргу задовольнити.
Таким чином, доводи, викладені в апеляційній скарзі, знайшли своє підтвердження, а Постанова Київського окружного адміністративного суду прийнята за неповного з'ясування обставин, що мають значення для справи та з порушенням норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи по суті.
Згідно зі ст.ст. 198 ч. 1 п. 3, 202 ч. 1 п. п. 4 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції скасовує її та ухвалює нове рішення, якщо визнає, що судом першої інстанції порушено норми матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.
Керуючись, ст.ст. 2, 41, 71, 160, 195, 196, 197, 198, 202, 205, 207, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу позивача Державної екологічної інспекції у Львівській області - задовольнити.
Постанову Київського окружного адміністративного суду від 14.08.2013 року - скасувати та постановити нову, якою адміністративний позов Державної екологічної інспекції у Львівській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Фоззі-Фуд» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) - задовольнити.
Зупинити виконання робіт ТОВ «Фоззі-Фуд» щодо здійснення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря зі стаціонарних джерел підрозділами, які здійснюють діяльність на території Львівської області без дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря.
Заборонити експлуатацію стаціонарних джерел, яка здійснюється ТОВ «Фоззі-Фуд» без дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря.
Зупинити діяльність ТОВ «Фоззі-Фуд» щодо бездозвільного розміщення та безлімітного утворення і розміщення відходів.
Зупинити бездозвільне розміщення та безлімітне утворення і розміщення відходів підрозділами ТОВ «Фоззі-Фуд».
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення, та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядку та строки передбаченні ст. 212 КАС України.
Головуючий суддя О.О. Шостак
Судді І.Л. Желтобрюх
Я.С. Мамчур
Головуючий суддя Шостак О.О.
Судді: Мамчур Я.С
Желтобрюх І.Л.