20.11.2014
№642/9552/14-п
№3/642/1937/14
20 листопада 2014 року м.Харків
Суддя Ленінського районного суду м.Харкова Гримайло А.М., з участю секретаря Смородської М.С., прокурора Говорущак О.М., правопорушниці ОСОБА_1 розглянувши матеріали відносно:
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ін.2111301840, уродженки ІНФОРМАЦІЯ_2, українки, громадянки України, ІНФОРМАЦІЯ_3, одруженої, працюючої головним бухгалтером ДП «Харківський бронетанковий завод», раніше до адміністративної та кримінальної відповідальності не притягувалася, яка мешкає за адресою: АДРЕСА_1,
про притягнення до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП, -
Згідно з даних протоколу від 06.10.2014 року, ОСОБА_1 займаючи посаду головного бухгалтера Державного підприємства «Харківський бронетанковий завод», являючись посадовою особою юридичної особи публічного права, яка згідно п.п. «а» п.2 ч.1 ст.4 Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції» являється суб'єктом відповідальності за корупційні правопорушення, на якого покладено обов'язок, подачі у строк до 01.04.2014 року декларації про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, що передбачено п. 1 ст. 12 ЗУ "Про засади запобігання і протидії корупції", станом на 06.10.2014 не подала декларацію про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за 2013 рік, чим вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення - «Порушення вимог фінансового контролю».
В судовому засіданні ОСОБА_1 винною себе у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП не визнала повністю та пояснила, що дійсно перебуває на посаді головного бухгалтера Державного підприємства «Харківський бронетанковий завод», з 27.07.2007 року. Про те, що потрібно було подати декларацію про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за 2013 рік до 1 квітня 2014 року вона не знала, а їй про це ніхто не повідомив. Також на думку ОСОБА_1, Державне підприємство «Харківський бронетанковий завод» не є особою публічного права і не підпадає під дію ЗУ «Про засади запобігання і протидії корупції».
Прокурор в судовому засіданні просив притягти ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Вислухавши пояснення ОСОБА_1, думку прокурора, вивчивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, суд вважає, що в діях ОСОБА_1 є ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Відповідно до п.1 ст.12 Закону України «Про засади запобігання та протидії корупції в Україні», особи зазначені у пункті 1, підпункті «а» пункту 2 частини першої статті 4 даного Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати за місцем роботи (служби) декларацію про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за минулий рік за формою, згідно до цього Закону.
У відповідності до ст. 73 Господарського кодексу України Державне підприємство «Харківський бронетанковий завод» (далі - ДП «ХБЗ») є Державним унітарним підприємством утвореним компетентним органом державної влади в розпорядчому порядку на базі відокремленої частини державної власності і входить до її сфери управління (орган управління - Державний концерн «Укроборонпром»).
У відповідності до ч.2 ст.81 Цивільного кодексу України Державне підприємство «Харківський бронетанковий завод» є юридичною особою публічного права, оскільки створене розпорядчим актом органу державної влади, є державним підприємством та входить до сфери управління держави через Державний концерн «Укроборонпром».
26 липня 2007 року згідно наказу директора ДП «ХБЗ» № 311 ОСОБА_1 було призначено на посаду головного бухгалтера Державного підприємства «Бронетанковий ремонтний завод».
Відповідно до положень Посадової інструкції головного бухгалтера підприємства затверджених в установленому порядку та підписаних ОСОБА_1, остання віддає розпорядження всім працівникам бухгалтерії, здійснює організацію бухгалтерського обліку господарсько-фінансової діяльності підприємства і контроль за ощадливим використанням матеріальних, трудових і фінансових ресурсів, збереження власності підприємства, очолює роботу з контролю за проведенням господарських операцій, організовує облік майна, зобов'язань і господарських операцій, тобто обіймає посаду, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих обов'язків.
Отже, відповідно до п.п. «а» п. 2 ч. 1 ст. 4 Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції», перебуваючи на посаді головного бухгалтера ДП «ХБЗ» ОСОБА_1 є посадовою особою юридичної особи публічного права та відповідно до вимог ст. 12 Закону України «Про засади запобігання та протидії корупції» - суб'єктом декларування на якого розповсюджуються вимоги фінансового контролю, а саме зобов'язання щорічно до 1 квітня подавати за місцем роботи (служби) декларацію про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за минулий рік.
Однак, ОСОБА_1 в порушення вимог ст.12 Закону України «Про засади запобігання та протидії корупції» до 1 квітня 2014 року та по теперішній час (по 29 вересня 2014 року) декларацію про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за 2013 рік до кадрового органу за місцем роботи не подала, чим порушила зазначені вимоги фінансового контролю.
Згідно пункту 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 11 січня 2012 року № 16 «Про затвердження порядку зберігання документів і використання відомостей, зазначених у декларації про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, та відомостей щодо відкриття валютного рахунка в установі банку-нерезидента», декларації зберігаються у кадрових підрозділах відповідних органів державної влади або органів місцевого самоврядування, юридичних осіб публічного права в особових справах осіб, зазначених у пункті 1 статті 4 Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції».
Відповідно до вимог ст.3 Закону України "Про засади запобігання і протидії корупції", п. IV Національної антикорупційної стратегії на 2011 - 2015 p.p., схваленої Указом Президента України від 21.10.2011 р. №1001/2011, одним з основоположних принципів діяльності із запобігання і протидії корупції є невідворотність відповідальності за вчинення корупційних правопорушень.
Факт неподання ОСОБА_1 за місцем роботи декларації про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за 2013 рік також підтверджується довідкою начальника бюро заробітної плати та кадрів ДП «ХБЗ».
Відповідно до ст. 21 Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції» за вчинення корупційного правопорушення особи, зазначені в частині першій статті 4 цього Закону (в тому числі депутати місцевих рад), притягаються до кримінальної, адміністративної, цивільно-правової та дисциплінарної відповідальності в установленому законом порядку.
Згідно ст.23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником так і іншими особами.
Відповідно до ст.68 Конституції України незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Крім того, відповідно до Конвенції Організації Об'єднаних Націй проти корупції, яка ратифікована Законом України №251-V від 18.10.2006 «Про ратифікацію Конвенції Організації Об'єднаних Націй проти корупції» Держава Україна, як учасник Конвенції, бере на себе зобов'язання сприянню, вжиттю й посиленню заходів, спрямованих на більш ефективне й дієве запобігання корупції та боротьбу з нею та заохочення чесності, відповідальності й належного управління громадськими справами й державним майном.
Таким чином, своїми діями головний бухгалтер ДП «ХБЗ» ОСОБА_1 допустила порушення вимог фінансового контролю, передбаченого п. « 1» ст.12 Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції», так як будучи посадовою особою юридичної особи публічного права не подала у встановлений строк декларацію про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, за що передбачена відповідальність згідно ч.1 ст.172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
При накладенні адміністративного стягнення, суд враховує особу правопорушниці, її матеріальний стан, та вважає, що до неї доцільно застосувати адміністративне стягнення, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП, у вигляді мінімального штрафу в розмірі 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Керуючись ст.ст. 172-6, 256, 247, 268, 283-285 КУпАП, суддя, -
Визнати ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ін.2111301840, винною у вчиненні адміністративного корупційного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП та накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу розміром десять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить суму в 170 (сто сімдесят) гривень на користь держави. (Одержувач: УДКСУ у Ленінському районі м.Харкова Харківської обл.; ЄДРПОУ: 37999696; Банк одержувача: ГУДКСУ в Харківській області; МФО: 851011; Рахунок: 31410542700006; Код платежу за бюджетною класифікацією: 21081100)
Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ін.2111301840, на користь держави судовий збір в розмірі 36 (тридцять шість) гривень 54 коп. (Одержувач: УДКСУ у Ленінському районі м.Харкова Харківської обл.; ЄДРПОУ: 37999696; Банк одержувача: ГУДКСУ в Харківській області; МФО: 851011; Рахунок: 31217206700006; Код платежу за бюджетною класифікацією: 22030001)
На постанову може бути подана апеляційна скарга до апеляційного суду Харківської області на протязі десяти днів з моменту її проголошення.
Суддя: Гримайло А.М.