Ухвала від 13.11.2014 по справі 688/3896/14-а

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 688/3896/14-а

Головуючий у 1-й інстанції: Березова І.О.

Суддя-доповідач: Смілянець Е. С.

13 листопада 2014 року

м. Вінниця

Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Смілянця Е. С.

суддів: Залімського І. Г. Сушка О.О.

за участю секретаря судового засідання:Марцісь Ю.А.,

за участю представників сторін:

апелянта - ОСОБА_3

відповідача - Моргун Н.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_3 на постанову Шепетівського міськрайонного суду Хмельницької області від 12 вересня 2014 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 до управління Пенсійного фонду України в місті Шепетівці та Шепетівському районі Хмельницької області про визнання неправомірними дій, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

У серпні 2014 року ОСОБА_3 звернулась до Шепетівського міськрайонного суду Хмельницької області з адміністративним позовом про визнання протиправними дій управління Пенсійного фонду України в м.Шепетівка та Шепетівському районі про відмову в обчисленні заробітної плати при призначенні їй пенсії за довідками про заробітну плату, які не підтверджені первинними документами, та зобов'язати відповідача при призначенні пенсії обчислити заробітну плату з урахуванням таких довідок.

Шепетівський міськрайонний суд Хмельницької області постановою від 12.09.2014 року у задоволенні вказаного позову відмовив.

Не погоджуючись із зазначеним рішенням суду першої інстанції, позивачем подано апеляційну скаргу з підстав невідповідності висновків суду обставинам справи, порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, у зв'язку з чим, апелянт просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

У судовому засіданні скаржник апеляційні вимоги підтримав у повному обсязі, окремо посилаючись на довідку про заробітну плату за період з 01.01.1990 року по 31.12.1994 року під час її роботи на посаді економіста, видану ВАТ «Шепетівський агрохім» за № 54 від 20.05.1999 року, яка в сукупності із записами у трудовій книжці, в повній мірі підтверджує її право на перерахунок пенсії.

Представник відповідача проти доводів апелянта заперечив та просив у задоволенні апеляційної скарги відмовити, окремо пояснивши, що у відповідності до чинного законодавства обов'язковою умовою врахування довідки про заробітну плату є її підтвердження первинними документами. Водночас, як стверджує представник відповідача, відповідно до довідки за № 37 від 10.07.2014 року, яка видана районним трудовим архівом Шепетівської районної ради за підписом в.о. завідувача Парфенюк В., книги рахунків по заробітній платі адмінперсоналу за 1990, 1995 роки по Шепетівському об'єднанню «Агрохім» відсутні.

Як досліджено з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, 16.07.2014 року позивач звернулася до управління Пенсійного фонду України в м.Шепетівка та Шепетівському районі з заявою про призначення пенсії за віком на загальних підставах, додавши до заяви довідку про заробітну плату за період з січня 1990 року по грудень 1994 року, видану відкритим акціонерним товариством «Шепетівський агрохім»від 20 травня 1999 року за № 54.

31.07.2014 року позивач отримала письмову відповідь від управління Пенсійного фонду України в м. Шепетівка та Шепетівському районі, якою їй було відмовлено в обчисленні заробітної плати на підставі цієї довідки у зв'язку з відсутністю первинних підтверджуючих документів, а саме відсутністю книг по заробітній платі за 1990, 1995 роки.

Суд першої інстанції при ухваленні оскаржуваної постанови виходив з безпідставності та недоведеності позовних вимог ОСОБА_3, а відтак відсутності правових підстав для задоволення адміністративного позову

З такими висновками суду першої інстанції колегія суддів апеляційної інстанції погоджується, виходячи з наступного.

Як з'ясовано під час апеляційного розгляду, згідно даних трудової книжки, наданих позивачем довідок, пенсію позивачу обчислено із заробітної плати, визначеної за 60 календарних місяців роботи за період з 01.08.1992 по 31.07.1997 року та за періоди роботи після 01.07.2000 року по 30.06.2014 року. З 12.07.2014 року пенсія призначена довічно.

Відповідно до довідки про заробітну плату від 10.07.2014 року за № 194, яка видана районним трудовим архівом Шепетівської районної державної адміністрації, за період з 01.08.1992 року по 31.07.1997 року відсутні дані про нарахування заробітної плати у періоди: з січня 1992 року по серпень 1992 року та з січня 1995 року по грудень 1995 року.

Відповідно до довідки трудового архіву Шепетівської районної державної адміністрації від 10.07.2014 року № 37 книги рахунків по заробітній платі за 1990, 1995 роки по Шепетівському об'єднанню «Агрохім» відсутні.

При цьому при перевірці управлінням Пенсійного фонду достовірності наданих позивачем документів про заробітну плату, встановлено відсутність первинних документів, в тому числі особові рахунки по нарахуванню заробітної плати за вказані вище періоди.

Відповідно до ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у редакції, яка діє з 01.10.2011 року, для обчислення пенсії враховується заробітна плата за весь період страхового стажу з 01.07.2000 року.

Для підтвердження заробітку за цей період беруться до уваги не довідки підприємств, де працювала особа, а відомості із бази персоніфікованого обліку, яка функціонує у органах Пенсійного фонду.

До 01.01.2016 року за бажанням особи, яка звертається за призначенням пенсії, при обчисленні пенсії може враховуватися також заробітна плата за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 01.07.2000 року. При цьому, така заробітна плата має бути підтверджена первинними документами.

Відповідно до ч.2 ст.27 Закону України № 1058 за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону.

Для визначення розміру пенсії за віком відповідно до частини другої статті 27 Закону України № 1058 заробітна плата для обчислення частини пенсії за період страхового стажу до набрання чинності цим Законом визначається на умовах і в порядку, передбачених законодавством, що діяло раніше, а для обчислення частини пенсії за період страхового стажу після набрання чинності цим Законом - на умовах, передбачених абзацом першим цієї частини. Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсі на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, а за період страхового стажу, починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

Чинним законодавством встановлено порядок надання документів про нараховану заробітну плату (дохід), зокрема відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, заробітна плата для призначення пенсії за період роботи до 1 липня 2000 року підтверджується довідкою підприємства, установи, організації. Зазначені довідки видаються на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату.

Встановлення заробітку для обчислення пенсії на підставі свідчень громадян не допускається.

Виписка зі штатного розпису про посадовий оклад, профспілкові квитки, квитки партій та рухів, громадських об'єднань не можуть слугувати документами, що засвідчують фактичний заробіток для обчислення розміру пенсії.

Якщо тривалість страхового стажу, починаючи з 1 липня 2000 року, становить менше 60 місяців, а іншого періоду роботи до 01.07.2000 року, крім того, за який первинні документи не збереглися, немає, заробіток для обчислення пенсії до 01.07.2000 року визначається згідно з Порядком визначення заробітної плати (доходу) для призначення пенсії у разі втрати документів про її нарахування та виплату, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України № 919 від 05.07.2006 (з урахуванням змін і доповнень, внесених Постановою Кабінету Міністрів України від 29.02.2012 № 166).

Зокрема, за наявності підприємства, установи, організації, де працювала особа, або їх правонаступника заробітна плата (дохід) за кожний місяць страхового стажу, який враховується під час призначення пенсії, визначається виходячи з розміру середньої заробітної плати за відповідною професією (посадою) на зазначеному підприємстві, в установі, організації, що склалася у кожному місяці роботи, за який втрачено документи про нарахування та виплату заробітної плати (доходу).

За відсутності на підприємстві, в установі, організації або в їх правонаступника відповідної професії (посади) заробітна плата визначається виходячи з розміру середньої заробітної плати за аналогічною професією (посадою) на зазначеному підприємстві, в установі, організації або в їх правонаступника, що склалася у кожному місяці роботи, за який втрачено документи.

У випадку повної втрати первинних документів про нарахування та виплату підприємствами, установами, організаціями заробітної плати (доходу) за відповідний період заробітна плата визначається за відповідною професією (посадою) на зазначеному підприємстві, в установі, організації за календарний рік, що передує року, з якого призначається пенсія.

При цьому коефіцієнт заробітної плати (доходу) застрахованої особи визначається виходячи з розміру середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за місяць, за який визначається заробітна плата, календарного року, що передує року, з якого призначено пенсію.

Довідка про заробітну плату у зазначених вище випадках надається підприємством, установою, організацією, де працює (працювала) особа, або їх правонаступником.

У разі коли підприємство, установу, організацію ліквідовано, а документи до органу вищого рівня або архівним установам не передано під час призначення пенсії заробітна плата (дохід) визначається виходячи з мінімальної тарифної ставки (посадового окладу) за відповідною або аналогічною професією (посадою), передбаченої відповідною галузевою угодою, за календарний рік, що передує року, з якого призначається пенсія. При цьому коефіцієнт заробітної плати (доходу) застрахованої особи визначається виходячи з розміру середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за місяць, за який розраховується заробітна плата, календарного року, що передує року, з якого призначено (перераховано) пенсію.

Довідка про заробітну плату виходячи з мінімальної тарифної ставки (посадового окладу) за відповідною або аналогічною професією (посадою), передбаченої відповідною галузевою угодою, видається управліннями праці та соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, структурними підрозділами з питань праці та соціального захисту населення виконавчих органів міських, районних у містах рад.

Відсутність на підприємстві, в установі, організації або в їх правонаступника документів про нарахування та виплату заробітної плати (доходу), а також час та причини, що призвели до втрати таких документів, підтверджується відповідно довідкою роботодавця, правонаступника, органу вищого рівня, Національного банку України (щодо ліквідованих банків), або відповідної архівної установи.

У розрізі наведених правових положень судова колегія звертає увагу скаржника, що якщо відомості про заробітну плату за певний період або первинні документи до 01.07.2000 року не збереглися, то для обчислення пенсії можна використати інший період заробітку, який підтверджується первинними документами, оскільки діючим законодавством чітко визначено, що заробітна плата за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 01.07.2000 року має бути підтверджена первинними документами.

В даному випадку, матеріали адміністративної справи не підтверджують право позивача на обрахунок пенсії за період з 01.01.1990 року по 31.12.1994 року, оскільки згідно довідки №37 від 10.07.2014 року, відповідні первинні документи (книги рахунків по заробітній платі адмінперсоналу по Шепетівському обєднанню «Агрохім») за 1990, 1995 роки відсутні.

Враховуючи викладене, колегія суддів вважає обґрунтованим висновок суду першої інстанції про відсутність правових підстав для обчислення заробітної плати при призначенні їй пенсії за період з 01.01.1990 року по 31.12.1994 року.

Отже, наведені в апеляційній скарзі доводи не викликають сумнівів щодо правильності висновків суду першої інстанції та застосування норм матеріального і процесуального права.

Відповідно до ч.1 ст.200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.

Зважаючи на те, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, апеляційну скаргу належить залишити без задоволення, а рішення суду - без змін.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_3 залишити без задоволення, а постанову Шепетівського міськрайонного суду Хмельницької області від 12 вересня 2014 року - без змін.

Ухвала суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно ст. 212 КАС України.

Ухвала суду складена в повному обсязі 18 листопада 2014 року .

Головуючий Смілянець Е. С.

Судді Залімський І. Г.

Сушко О.О.