11 листопада 2014 р. Справа № 234/5708/14-а
Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Калитки О. М.
Суддів: Бондара В.О. , Кононенко З.О.
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Краматорського міського суду Донецької області від 14.07.2014р. по справі № 234/5708/14-а
за позовом ОСОБА_1
до Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради
про визнання неправомірним відмову у виплаті щорічної грошової допомоги інваліду війни 2 групи, та стягнення недоплаченої одноразової щорічної грошової допомоги,
Позивач, ОСОБА_1, звернувся до Краматорського міського суду Донецької області з адміністративним позовом до Управління праці і соціального захисту населення виконкому Краматорської міської ради, про визнання неправомірним відмову у виплаті щорічної грошової допомоги інваліду війни 2 групи та стягнення недоплаченої одноразової щорічної грошової допомоги.
За результатами розгляду справи в порядку скороченого провадження постановою Краматорського міського суду Донецької області від 14.07.2014 року у справі №234/5708/14-а в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Управління праці і соціального захисту населення виконкому Краматорської міської ради відмовлено.
Позивач не погодився із рішенням суду та подав через свого представника апеляційну скаргу, в якій, зазначив, що оскаржувана постанова прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права, а саме ч.5 ст.13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", Закону України "Про Державний бюджет України на 2014 рік" та ст. 159, п. 3 ч. 1 ст. 163 КАС України, просив постанову суду першої інстанції скасувати та ухвалити нову постанову, якою позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Відповідач надав заперечення на апеляційну скаргу, в яких вказав, що постанова Краматорського міського суду Донецької області від 14.07.2014 року є законною та обґрунтованою, прийнятою у відповідності з нормами матеріального та процесуального права із повним і всебічним з'ясуванням обставин справи. На думку відповідача апеляційна скарга не відповідає дійсним обставинам та нормам чинного законодавства України, зокрема, ст. 17 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", п. 8 ст. 7, ст. 23 Бюджетного кодексу України, п. 6-7 Перехідних положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2014 рік", Постанові Кабінету Міністрів України від 16.04.2014 року № 102 «Деякі питання виплати у 2014 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань"», просив апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін.
Виходячи з приписів абз. 4 ч. 8 ст. 183-2 КАС України вищезазначена апеляційна скарга розглядається в порядку письмового провадження.
Колегія суддів, перевіривши рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги відповідно до ст. 195 КАС України, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню частково з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач є інвалідом війни 2 групи, відповідно до копії посвідчення серії НОМЕР_1 (а.с.5), має право на пільги, встановлені Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
З матеріалів справи вбачається та не заперечувалось сторонами, що разова грошова допомога до 5 травня у розмірі 2250,00 грн. була перерахована позивачу 25.04.2014 року. (а.с.6).
Відповідно до ст. 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" щорічно до 5 травня інвалідам війни виплачується разова грошова допомога у розмірах: інвалідам I групи - десять мінімальних пенсій за віком; II групи - вісім мінімальних пенсій за віком; III групи - сім мінімальних пенсій за віком.
Пунктом 20 Розділу ІІ Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України" була змінена вище зазначена стаття Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", а саме передбачено, що щорічно до 5 травня інвалідам війни виплачується разова грошова допомога у розмірі, який визначається Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом України про Державний бюджет.
Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. № 10-рп/2008 визнані такими, що не відповідають Конституції України положення п. 20 розділу ІІ Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України" стосовно виплати щорічної разової допомоги.
Відповідно до ч. 2 ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
У 2009-2014 роках зміни до ст. 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" не вносилися.
Таким чином, відповідач у 2014 році повинен був застосовувати законодавство, яке діяло на час проведення відповідних щорічних виплат грошової допомоги до 5 травня, а саме, ст. 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" в редакції від 09.07.2007 року, а саме інвалідам війни щорічно до 5 травня виплачується разова грошова допомога у розмірах: інвалідам I групи - десять мінімальних пенсій за віком; II групи - вісім мінімальних пенсій за віком; III групи - сім мінімальних пенсій за віком.
При обчисленні разової грошової допомоги до 5 травня, розмір мінімальної пенсії за віком розраховується виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленого Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". А саме відповідно до ч. 1 ст. 28 Закону, розмір мінімальної пенсії за віком за наявності у чоловіків 25, а у жінок 20 років страхового стажу, встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. Прожитковий мінімум встановлюється Кабінетом Міністрів України та щороку затверджується Верховною Радою України в Законі про Державний бюджет України на відповідний рік.
Отже, відповідач, провівши нарахування щорічної допомоги до 5 травня у 2014 році в розмірі визначеному постановою Кабінету Міністрів України діяв всупереч вимогам чинного законодавства.
Таким чином, колегія суддів вважає, що дії відповідача щодо відмови в здійсненні позивачу перерахунку та не виплати разової грошової допомоги до 5 травня в розмірі, визначеному Законом № 3551-ХІІ, призвели до порушення прав позивача, які підлягають захисту в судовому порядку.
Доводи відповідача щодо правомірного призначення позивачу до виплати разової грошової допомоги до 5 травня відповідно до приписів постанови Кабінету Міністрів України від 16.04.2014 року №102, колегія суддів вважає неправомірними, виходячи з наступного.
Колегія суддів зазначає, що Законом України "Про Державний бюджет України на 2014 рік" п. 6-7 Прикінцевих положень, Кабінету Міністрів України надано право у 2014 році встановлювати розміри соціальних виплат в тому числі відповідно до статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2014 рік. Вказана норма набула чинності з 03.08.2014 року у зв'язку з вступом в законну силу Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2014 рік" від 31 липня 2014 року N 1622-VII.
Виходячи з викладеного колегія суддів вважає, що при визначенні розміру такої грошової допомоги позивачеві відповідач повинен був керуватись положеннями Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", а не постанови Кабінету Міністрів України від 16.04.2014 р. N 102.
Разом з цим, колегія суддів не погоджується з доводами позивача щодо способу захисту прав позивача у вигляді стягнення з Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради недоотриманої суми разової грошової допомоги до 5 травня відповідно до частини 5 статті 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" у визначеній позивачем грошовій сумі, оскільки такі виплати не були йому нараховані, а суд не може перебирати на себе функцію здійснення перерахунку та нарахування недоотриманих сум разової грошової допомоги замість органу, якому надані такі повноваження. При цьому, з метою належного захисту порушених прав позивача, та у відповідності до частини 2 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів вважає за необхідне зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату спірної разової грошової допомоги за 2014 рік у розмірі, встановленому частиною 5 статті 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
Виходячи з викладеного, колегія суддів вбачає підстави для скасування постанови суду першої інстанції в частині відмови в задоволенні позовних вимог щодо визнання неправомірним відмову у виплаті ОСОБА_1 недоотриманої суми щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2014 рік та ухвалення в цій частині нового рішення, яким позовні вимоги в цій частині задовольнити.
Відповідно до положень п. 4 ч. 1 ст. 202 КАС України, підставою для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.
Згідно ч. 10 ст. 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі оскарження в апеляційному порядку постанови, прийнятої у скороченому провадженні, судове рішення апеляційної інстанції по такій справі є остаточним і оскарженню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 197, п.3 ч.1 ст. 198, п. 4 ч.1 ст. 202, 205, 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити частково.
Постанову Краматорського міського суду Донецької області від 14.07.2014р. по справі № 234/5708/14-а скасувати в частині відмови в задоволенні позовних вимог щодо визнання неправомірним відмову у виплаті ОСОБА_1 недоотриманої суми щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2014 рік
В цій частині ухвалити нову постанову, якою зобов'язати Управління праці і соціального захисту населення виконкому Краматорської міської ради провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 разової грошової допомоги до 5 травня відповідно до частини 5 статті 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" за 2014 рік у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленого ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
В іншій частині по Краматорського міського суду Донецької області від 14.07.2014 року у справі №234/5708/14-а - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, є остаточною та оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя (підпис)Калитка О.М.
Судді(підпис) (підпис) Бондар В.О. Кононенко З.О.