Постанова від 20.11.2014 по справі 815/4370/14

Справа № 815/4370/14

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 листопада 2014 року м.Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі: Головуючого - судді Єфіменка К.С., розглянувши у приміщенні Одеського окружного адміністративного суду в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Південної митниці Міндоходів про визнання протиправним рішення щодо відмови митного оформлення автомобіля марки «БМВ» 2007 року випуску, з наданням пільг, передбачених законодавством та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

З позовом до суду звернувся ОСОБА_1 до Південної митниці Міндоходів про визнання протиправним рішення щодо відмови митного оформлення автомобіля марки «БМВ» 2007 року випуску, з наданням пільг, передбачених законодавством та зобов'язання вчинити певні дії.

В судовому засіданні 20.11.2014 року представник позивача підтримав позовні вимоги не заявив клопотань про витребування додаткових письмових доказів, допиту свідків чи експертів. Представник відповідача був сповіщений належним чином про день, час та місце слухання справи (підпис представника у довідковому листі на обкладинці справи), але в судове засідання не з'явився та не надав доказів поважності причини не прибуття, в зв'язку із чим, на підставі положень ч.6 ст.128 КАС України, суд ухвалив рішення про розгляд цієї справи в порядку письмового провадження 20.11.2014 року за наявними в справі письмовими доказами та запереченнями.

Дослідивши наявні в справі письмові докази суд встановив наступні факти та обставини:

Відповідач Південна митниця на підставі ст.12-15 Митного кодексу України та п.3,4 Положення про Державну митну службу України, затвердженого Указом Президента України від 08.02.1997 року №126/97 є місцевим и підрозділами центрального органу державної виконавчої влади в галузі здійснення митного контролю за переміщеннями вантажів через митний кордон та згідно ст.ст.30,31,70,71 цього ж Кодексу здійснюють митне оформлення вантажів, надають роз'яснення суб'єктам зовнішньоекономічної діяльності з питань митного оформлення вантажів, наявності або відсутності пільг щодо сплати податків та зборів за переміщення вантажів через митний кордон, а тому їхні рішення, дії або бездіяльність з цього приводу на підставі ст.55 Конституції України, п.1 ч.2 ст.17,104 КАС України можуть бути оскаржені до суду в порядку адміністративного судочинства.

ОСОБА_1, якому належить на праві приватної власності автомобіль марки БМВ Х5 № двигуна НОМЕР_3 № кузоваНОМЕР_1, 2007 року випуску, державний номер НОМЕР_2, постійно проживав за адресою: АДРЕСА_1 з 29.06.2000 року по 27.08.2010 року, що підтверджується відміткою в закордонному паспорті про взяття на консульський облік та зняття з обліку, у зв'язку з переселенням на постійне місце проживання в Україну.

Згідно довідки Республіканського реєстраційно-екзаменаційного відділу УДАІ МВС ПМР №Ж-597 від 30.08.2010 року автомобіль марки БМВ Х5 № двигуна НОМЕР_3 № кузова НОМЕР_1, 2007 року випуску, державний номер НОМЕР_2, вперше зареєстрований на ім'я позивача в МРЕО ДАІ м. Тираспіль 14.03.2008 року. 30.08.2010 року даний автомобіль був знятий з обліку у зв'язку з переїздом власника автомобіля на постійне місце проживання до АДРЕСА_2.(а.с10).

Згідно довідки Управління у справах міграції МВС ПМР №12/1-3990 від 20.08.2010 року позивач постійно був прописаний та перебував з 29.06.2000року за адресою: АДРЕСА_1. (паспорт НОМЕР_4, виданий Слободзейським РВВС від 01.12.1998 року) виписаний 11.08.2010 року до АДРЕСА_2 (закордонному паспорту громадянина України НОМЕР_5 від 16.05.2008 року).

Відповідно до довідки Консульського відділу Посольства України в Республіці Молдова №6136/19-530-1144КП від 27.09.2010 року громадянин ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2 паспорт серії НОМЕР_5 виданий 16.05.2008 року перебував на постійному консульському обліку в Посольстві України в Республіці Молдова з 20.01.2006 року по 26.08.2010 року.

Позивач звернувся до Південної митниці Державної митної служби з заявою про здійснення митного оформлення зі звільненням від оподаткування належного на праві приватної власності автомобіля, у зв'язку з переїздом на постійне місце проживання в Україну та надав вантажну митну декларацію №500000014/2010/101658.

Карткою відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні чи пропуску товарів та транспортних засобів через митний кордон України №500000014/0/00036 позивачу було відмовлено в прийнятті митної декларації та у пільговому оформленні автомобіля у зв'язку з тим, що відповідно до вимог ст. 8 Закону України "Про порядок ввезення (пересилання) в Україну, митного оформлення й оподаткування особистих речей, товарів та транспортних засобів, що ввозяться (пересилаються) громадянами на митну територію України", п.4.1 р.ІІІ №1118 від 17.11.2005 року "Про затвердження правил митного контролю та митного оформлення транспортних засобів, що переміщуються громадянами через митний кордон України"та на підставі висновку комісії щодо неможливості здійснення митного оформлення ТЗ зі звільненням від оподаткування та запропоновано позивачу звернутись з новою ВМД зі сплатою обов'язкових платежів або зворотнє вивезення ТЗ за межі митної території України.

Позивач вважає такі дії посадової особи митного органу протиправними, оскільки володіє усіма підставами визначеними законом, які б надавали право на здійснення пільгового митного оформлення транспортного засобу, якій ввозиться в Україну у зв'язку із зміною постійного місця проживання.

Оцінюючи оскаржені дії суб'єкту владних повноважень суд виходячи з приписів ч.3 ст.2 КАС України приходить до висновку про їхню відповідність законові з наступних підстав:

Відповідно до положень ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їхні посадові й службові особи повинні діяти порядком та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст.92 Конституції України права та обов'язки громадян встановлюються в Україні виключно законами.

Відповідно до п.3 ч.2 ст.252 Митного кодексу України, дія частини першої цієї статті, яка вказує, що товари які ввозяться громадянами на митну територію України, підлягають оподаткуванню в порядку та на умовах, визначених законами України не поширюється на предмети, що ввозяться (пересилаються) у разі переселення громадян на постійне місце проживання в Україну.

Частиною 2 статті 8 Закону України «Про порядок ввезення (пересилання) в Україну, митного оформлення й оподаткування особистих речей, товарів та транспортних засобів, що ввозяться (пересилаються) на митну територію України» встановлено, що дозволяється ввезення без сплати встановлених податків та митних зборів у разі переселення на постійне місце проживання на кожного повнолітнього громадянина одного транспортного засобу за кодами 87.01, 87.02, 87.03, 87.04, 87.05 Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності за умови, що він є власником такого транспортного засобу не менше року та за умови перебування такого транспортного засобу на обліку в країні постійного попереднього місця проживання не менш року.

Тобто, можливість звільнення від оподаткування зумовлено наявністю такої підстави, як переселення громадянина на постійне місце проживання в Україну, а також дотримання двох умов дії цієї норми права: громадянин, який переселяється на постійне місце проживання в Україну, повинен мати у власності один транспортний засіб не менше року; такий транспортний засіб повинен перебувати на обліку в країні постійного місця попереднього проживання не менше року.

Згідно із статтею 19 Закону України "Про міжнародні договори України", міжнародні договори України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства і застосовується у порядку, передбаченому для норм національного законодавства.

Якщо міжнародним договором України, який набрав чинності в установленому порядку, встановлено інші правила, ніж ті, що передбачені у відповідному акті законодавства України, то застосовуються правила міжнародного договору.

Так, відповідно до п.п.a,b,c ч.1 ст.2 Угоди між Кабінетом Міністрів України та Урядом Республіки Молдова про співробітництво і взаємодопомогу в митних справах від 18.08.1999 року (далі Угода) митні служби у рамках своєї компетенції і з дотриманням законодавства будуть співробітничати з метою удосконалення пасажирського і вантажного сполучення між країнами Сторін; забезпечення правильного стягнення мита та інших платежів, а також застосування митних пільг; розслідування та припинення митних порушень, а також запобігання їм.

Відповідно до п.п.a,b ч.1 ст.6 Угоди митні служби передають одна одній на запит у письмовій формі українською, молдавською чи іншою прийнятною для країн Сторін мовою, у тому числі шляхом пересилки повідомлень, протоколів та інших матеріалів або їхніх засвідчених копій, що знаходяться в їхньому розпорядженні, відомості: про обставини, які стосуються точного стягування мит та інших зборів, а також про надання пільг; про дії, які здійснені або готуються, що суперечать митному законодавству країни Сторони, що запитує.

Відповідно до ноти Міністерства закордонних справ та європейської інтеграції Республіки Молдова від 11.07.2007 року №11140, надіслану у відповідь на ноту посольства України № 6136/22-300-190 від 19.03.2007 року, Республіка Молдова, відносно питання щодо визнання документів про реєстрацію транспортних засобів, виданих відповідними органами придністровського регіону Республіки Молдова повідомляє, що як такі документи про реєстрацію транспортних засобів, оформлені в придністровському регіоні Республіки Молдова, не мають юридичної сили, але тимчасово допущені до використання виключно на території Республіки Молдова, але у даний час мешканці придністровського регіону мають можливість зареєструвати свої транспортні засоби у відповідності з національним законодавством Республіки Молдова.

Відповідно до постанови Верховного суду України від 17.09.2013 року (а.с.101-102), від 05.03.2012 року (а.с.103-104) для підтвердження факту перебування транспортного засобу на обліку в Республіці Молдова (в тому числі й Придністровської Молдавської Республіці) необхідно встановити чи перебував такий транспортний засіб на обліку згідно довідки Державного підприємства «REGISTRU» Міністерства інформаційного розвитку Республіки Молдова.

Згідно положень ст.244-2 КАС України, вказані обставини суди адміністративної юрисдикції повинні застосовувати під час розгляду аналогічних спорів.

Як вбачається з матеріалів справи, транспортний засіб BMW X5, номер двигуна НОМЕР_3, номер кузова НОМЕР_1, 2007 року випуску, на обліку в Республіці Молдова не перебував, оскільки відсутнє підтвердження цієї обставини довідкою ДП «REGISTRU» Міністерства інформаційного розвитку Республіки Молдова.

Вказана обставина щодо відсутності підтвердження перебування цього транспортного засобу на державному обліку в Республіці Молдова встановлена ухвалою Вищого адміністративного суду України від 26.03.2014 року по справі №К/9991/26051/11 за позовом ОСОБА_1 до Південної митниці ДМСУ з тими саме позовними вимогами.

Відповідно до приписів ч.1 ст.72 КАС України не підлягають повторному доведенню ті обставини, які встановлені судовими рішеннями за спорами між тими саме сторонами з того саме предмету спору, що ухвалені в порядку цивільного, господарського, адміністративного чи кримінального судочинства, які набрали законної сили.

Ухвала Вищого адміністративного суду України від 26.03.2014 року по справі №К/9991/26051/11, згідно положень ст.254 КАС України, набрала законної сили з 26.03.2014 року, а тому вказана обставина вважається встановленою та не підлягає доведенню під час розгляду цієї справи.

Оскільки під час офіційного з'ясування обставин справи встановлено, що транспортний засіб, що належить позивачеві не перебував більш одного року на державному обліку в країні постійного перебування (Республіка Молдова), він не може користуватись пільгою, передбаченою ч.2 статті 8 Закону України «Про порядок ввезення (пересилання) в Україну, митного оформлення й оподаткування особистих речей, товарів та транспортних засобів, що ввозяться (пересилаються) на митну територію України», в зв'язку із чим, в задоволенні його позовних вимог щодо визнання протиправною відмову відповідача та зобов'язання його провести розмитнення приналежного йому транспортного засобу із застосуванням пільги, передбаченої ч.2 статті 8 Закону України «Про порядок ввезення (пересилання) в Україну, митного оформлення й оподаткування особистих речей, товарів та транспортних засобів, що ввозяться (пересилаються) на митну територію України», слід відмовити на підставі положень ч.1 ст.162 КАС України.

Судові витрати розподілити у відповідності до вимог ст.94 КАС України.

Керуючись ст.ст.94,158-163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Південної митниці Міндоходів про визнання незаконною відмову Південної митниці Державної митної служби України в митному оформленні автомобіля, який належить ОСОБА_1 із звільненням від оподаткування та зобов'язання Південну митницю Міндоходів здійснити митне оформлення автомобіля марки «БМВ» Х5, номер двигуна НОМЕР_3, номер кузова НОМЕР_1, 2007 року випуску, який належить ОСОБА_1 зі звільненням від оподаткування (без виплати ввізного мита, ПДВ та акцизного збору) та видати реєстраційне свідоцтво у МРЕВ ВДАІ ГУ МВС України в Одеській області з обмеженням відчуження протягом року з 27.08.2010 року по 27.08.2011 року з наданням документів на право постійного користування - відмовити .

Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня отримання повного тексту постанови.

Суддя Єфіменко К.С.