31 жовтня 2014 р.Справа № 227/3417/14-а
Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Присяжнюк О.В.
Суддів: Русанової В.Б. , Курило Л.В.
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління Пенсійного фонду в м. Добропілля та Добропільському районі Донецької області на постанову Добропільського міськрайонного суду Донецької області від 26.08.2014р. по справі № 227/3417/14-а
за позовом ОСОБА_1
до Управління Пенсійного фонду в м. Добропілля та Добропільському районі Донецької області
про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
24 липня 2014 р. ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Управління Пенсійного фонд України у м. Добропілля та Добропільському районі Донецької області у якому просила: визнати протиправним та скасувати рішення № 2542 від 01 липня 2014 року Управління Пенсійного фонду України у м. Добропілля та Добропільському районі Донецької області про відмову в перерахуванні їй пенсії державного службовця з урахуванням фактично нарахованих та сплачених сум матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, індексації, на які нараховувався збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне страхування; зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату їй пенсії на підставі довідки № 5815/04 від 25 квітня 2014 року пенсії з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати .
Постановою Добропільського міськрайонного суду Донецької області від 26 серпня 2014 р. позов ОСОБА_1 задоволено частково, а саме: визнано протиправним та скасувати рішення № 2542 від 01 липня 2014 року Управління Пенсійного фонду України у м. Добропілля та Добропільському районі Донецької області про відмову в перерахуванні пенсії державного службовця з урахуванням фактично нарахованих та сплачених сум матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, індексації, на які нараховувався збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне страхування; зобов'язано відповідача здійснити перерахунок та виплату на підставі довідки № 5815/04 від 25 квітня 2014 року з 01 липня 2014 року позивачціі пенсії з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати за роботу на державній службі, які враховуються при обчисленні пенсії та, з яких сплачено страхові внески з урахуванням фактично отриманих сум.У задоволенні інших позовних вимог відмовлено.
Відповідач, не погодившись з судовим рішенням подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Добропільського міськрайонного суду Донецької області від 26 серпня 2014 р. та винести нову постанову, якою у задоволенні позову відмовити.
Виходячи з приписів абз. 4 ч. 8 ст. 183-2 КАС України вищезазначена апеляційна скарга розглядається в порядку письмового провадження.
Колегія суддів, заслухавши суддю доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, дослідивши докази по справі, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 195 КАС України оскаржувана постанова переглянута в межах апеляційної скарги.
Судом встановлено, що 25 червня 2014 року позивач звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням більшого заробітку та інших виплат, у відповідь на яку рішенням № 2542 від 01 липня 2014 року, відповідачем було відмовлено позивачу в перерахунку пенсії, оскільки зазначені позивачем доплати є одноразовими виплатами і не зазначені в переліку складових заробітної плати, передбачених ст.ст. 33, 37 Закону України «Про державну службу».
Як вбачається із копії довідки № 5815/04 від 27 травня 2014 року про складові заробітної плати позивача, надбавки, премії та інші виплати в період з 01 квітня 2009 року по 31 березня 2014 рік становили: надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи - 33281,03 грн.; премії - 32831,87 грн.; премії до державних, професійних свят та ювілейних дат - 9324.20грн.; інші виплати - 47196,04 грн., а саме: індексація - 24100,53 грн.; матеріальна допомога на оздоровлення - 11548,94 грн.; матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань - 1 1546,57 грн.).
Судом встановлено, що сума заробітної плати, на яку нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01 січня 2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне страхування, становить -122633,14 грн.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що відмова в перерахунку пенсії позивачу є незаконною.
Колегія суддів погоджується з судовим рішенням суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідано до ст. 1 Закону України "Про оплату праці" (далі- Закон№ 108/95ВР) встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього ж Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Згідно ч. 2 ст.33 Закону № 3723-XII заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Крім того, статтею 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" (далі-Закон № 1788-XII) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій. Відповідно до ч. 1 цієї статті до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Згідно зі статтею 41 Закону № 1058-IV до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Таким чином, суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, зокрема матеріальна допомога на оздоровлення та індексація заробітної плати, включаються до складу заробітної плати державного службовця та враховуються при обчисленні розміру його пенсії.
Саме така правова позиція викладена Верховним Судом України, зокрема, у постановах від 14 та 28 травня 2013 року (справи №№ 21-125а13, 21-97а13).
Згідно з ч.1 ст.244-2 КАС України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.
Судом встановлено, що суми матеріальної допомоги на оздоровлення, на вирішення соціально-побутових питань, індексація за період 2009-2014 р. позивачу нараховувалася та виплачувалась, з них утримувалися внески на пенсійне страхування.
Відповідач безпідставно не врахував такі суми до заробітку позивача, з якого визначається розмір отримуваної нею пенсії згідно Закону України "Про державну службу".
За таких умов, відмова відповідача здійснити позивачу перерахунок пенсії державного службовця із врахуванням відповідних сум є незаконною, а отже, слід погодитися з рішенням суду першої інстанції по суті задоволення позивних вимог.
Доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують.
Керуючись ст. 160, 167, 195, 196, 197, 198, 200, п. 1 ч. 1 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду в м. Добропілля та Добропільському районі Донецької області залишити без задоволення.
Постанову Добропільського міськрайонного суду Донецької області від 26.08.2014р. по справі № 227/3417/14-а залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі, є остаточною і оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя Присяжнюк О.В.
Судді Русанова В.Б. Курило Л.В.