Справа: № 711/10557/14-а Головуючий у 1-й інстанції: Демчик Р.В. Суддя-доповідач: Ганечко О.М.
Іменем України
19 листопада 2014 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого-судді: Ганечко О.М.,
суддів: Коротких А.Ю., Хрімлі О.Г.,
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Києві апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області на постанову Придніпровського районного суду м. Черкаси від 14 жовтня 2014 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області, про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити дії, -
Позивач ОСОБА_2 звернувся до Придніпровського районного суду м. Черкаси з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області, в якому просить визнати відмову УПФ України в м. Черкасах Черкаської області щодо перерахунку йому пенсії з урахуванням інших виплат та подальшої її виплати протиправною, зобов'язати УПФ України в м. Черкасах Черкаської області провести йому перерахунок пенсії з врахуванням інших виплат починаючи з 20 жовтня 2009 року, проводити подальшу її виплату, та стягнути судові витрати.
Постановою Придніпровського районного суду м. Черкаси від 14 жовтня 2014 року позов задоволено частково.
Визнано відмову Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області щодо перерахунку ОСОБА_2 пенсії з урахуванням інших виплат та подальшої її виплати неправомірною.
Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області провести перерахунок та проводити виплату пенсії ОСОБА_2 з врахуванням «інших виплат», починаючи з 25 березня 2014 року.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням, відповідач - Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області, звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Як вбачається з листа Управління пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області №492/0-10 від 4 вересня 2014 року та вірно встановлено судом першої інстанції, з 20 жовтня 2009 року позивач перебуває на пенсійному обліку і з цього часу йому була призначена пенсія за віком відповідно Закону України «Про державну службу».
Для нарахування пенсії позивачем була надана відповідачу довідка про склад заробітної плати, з якої нарахований розмір пенсії.
Довідка була подана згідно постанови правління Пенсійного фонду України «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що надаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону «Про державну службу» від 30 жовтня 2008 року №19-11 із змінами постановою від 14.02.2011 № 5-1.
Згідно ухвали Окружного адміністративного суду м. Києва від 09.11.2010 року в справі №2а-4753/09/2670 встановлено, що постанова правління Пенсійного фонду України «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що надаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 30 жовтня 2008року №19-11 є незаконною та такою, що не відповідає постанові Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 та не відповідає правовим актам вищої юридичної сили щодо не включення до складових заробітної плати складових, які передбачені чинним законодавством.
На виконання рішення Окружного адміністративного суду м. Києва по справі № 2а-4753/09/2670 правлінням Пенсійного фонду України постановою від 14.02.2011 року № 5-1 визнано такою, що втратила чинність, форма довідки про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України „Про державну службу", затверджена постановою правління Пенсійного фонду України від 30.10.2008 № 19-11 та затверджена нова форма довідки, яка передбачає „інші виплати".
18 серпня 2014 року Департаментом капітального будівництва Черкаської обласної державної адміністрації позивачу було видано довідку №742/07-05, де в «інші виплати» була включена матеріальна допомога та індексація.
1 вересня 2014 року позивач звернувся до відповідача з заявою в якій просив зробити перерахунок пенсії згідно нової довідки про заробітну плату.
Проте, листом від №492/0-10 від 4 вересня 2014 року відповідач відмовив позивачу в перерахуванні пенсії, посилаючись на те, що згідно ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Між тим, колегія суддів з рішенням суб'єкта владних повноважень не погоджується, виходячи з наступного.
Як зазначено судом першої інстанції, зміни до чинного законодавства, зокрема, Закону України «Про державну службу» та постанови КМУ №865 від 31 травня 2000 року «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсій» не вносилися і, відповідно, при визначені заробітної плати для обчислення пенсій державного службовця включаються складові заробітної плати, передбачені вищезазначеними нормативно-правовими актами.
Згідно ст. 37 Закону України «Про державну службу», передбачено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 % від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 % заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. Також перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Ст. 33 Закону України «Про державну службу», передбачено, що державним службовцям крім окладів, премій, доплат за ранг, надбавки за вислугу років можуть виплачуватись і інші надбавки і доплати, в тому числі і матеріальна допомога.
Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Джерелом формування фонду оплати праці державних службовців є Державний бюджет України та інші джерела, визначені для цієї мети положеннями про органи державної виконавчої влади, затвердженими указами Президента України та постановами Кабінету Міністрів України.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, допомога для вирішення соціально-побутових питань та доплата за виконання роботи на вищеоплачуваній посаді входить до системи оплати праці державного службовця.
Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсій. Із змісту ст. 40 закону вбачається, що з середньої заробітної плати (доходу) повинні бути сплачені страхові внески.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31 травня 2000 №865 встановлено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від на явності перерв протягом цього періоду на даній роботі.
Відповідно до вимог ст. 37-1 Закону України «Про державну службу», у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим законом, відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Крім того, суд першої інстанції зазначає, що із довідки Департамента капітального будівництва Черкаської обласної державної адміністрації №742/07-05 від 18 серпня 2014 року, вбачається, що на всі виплати включені в цю довідку було нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Таким чином вони повинні були прийматися в розрахунок пенсії позивача.
Так, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та на оздоровлення має систематичний характер, видавалась щорічно і являлась об'єктом для нарахування і утримання страхових внесків до пенсійного фонду.
Відповідно до ст.2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці.
Крім того, зі змістом наведених норм статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», статті 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Однак, відповідно до положень статті 99 КАС України, адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Відповідно ч. 1 ст. 100 КАС України, адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом 25 вересня 2014 року та просив зобов'язати відповідача здійснити перерахунок його пенсії з дня призначення пенсії.
З огляду на вищевикладене, колегія суддів погоджується з рішенням суду першої інстанції, що в задоволенні позовних вимог в частині зобов'язання здійснити перерахунок з 20 жовтня 2009 року по 24 березня 2014 року слід відмовити, з огляду на пропущений позивачем строк звернення до суду.
Відповідно до ст. 200 КАС України - суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Зважаючи на вищевикладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції вірно встановив фактичні обставини справи, дослідив наявні докази, дав їм належну оцінку та прийняв законне та обґрунтоване рішення, в зв'язку з чим, апеляційна скарга залишається без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.
Керуючись ст.ст. 69, 70, 71, 159, 160, 162, 197, 198, 200, 205, 206, 211, 254 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області - залишити без задоволення.
Постанову Придніпровського районного суду м. Черкаси від 14 жовтня 2014 року - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядок і строки, визначені ст. 212 КАС України.
Головуючий суддя: О.М. Ганечко
Судді: О.Г. Хрімлі
А.Ю. Коротких
.
Головуючий суддя Ганечко О.М.
Судді: Коротких А. Ю.
Хрімлі О.Г.