Постанова від 10.11.2014 по справі 620/928/14-а

Справа№ 620/928/14-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10.11.2014 року Зачепилівський районний суд Харківської області у складі:

головуючого судді - Яценко Є.І.,

при секретарі - Гагаріній С.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду сел.. Зачепилівка Харківської області адміністративний позов ОСОБА_1 до УПФУ в Зачепилівському районі Харківської області про перерахунок пенсії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом в якому вказала, що 08.11.2010 року вона звернулася до УПФУ в Зачепилівському районі Харківської області із заявою про призначення пенсії, як державному службовцю відповідно до Закону України «Про державну службу».

Позивач зазначає, що під час ознайомлення зі своєю пенсійною справою їй стало відомо, що при нарахуванні пенсії не була врахована отримана матеріальна допомога на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати, з якої, відповідно до чинного законодавства, проведені відповідні відрахування на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

ОСОБА_1 вважає, що матеріальна допомога повинна враховуватися при обчисленні розміру пенсії, оскільки на матеріальну допомогу нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та необхідність врахування матеріальної допомоги при обчисленні пенсії державним службовцям узгоджується з правовою позицією Верховного Суду України.

При зверненні позивачем 06.10.2014 року до УПФУ в Зачепилівському районі з заявою здійснити перерахунок пенсії з врахуванням матеріальної допомоги їй було відмовлено, у зв»язку з тим, що матеріальна допомога є одноразовою виплатою, тому не входить до складу заробітної плати державного службовця під час призначення та перерахунку пенсії.

Позивач просить суд зобов'язати УПФУ в Зачепилівському районі Харківської області здійснити перерахунок пенсії з дати призначення, відповідно до поданої заяви від 08.11.2010 року, з врахуванням розміру матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати в розмірі 80%.

Від УПФУ в Зачепилівському районі Харківської області надійшло заперечення проти позову ОСОБА_1, в якому вказано, що відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу», пенсія державним службовцям признається у розмірі 80% (з 01.05.2014 року - 70%) суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов»язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 року - страхові внески на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування. Заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплат за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Такі види виплат як матеріальна допомога на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, винагорода за вислугу років, індексація, не включаються до заробітної плати державного службовця при призначенні (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу». Тому в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 просять суд відмовити.

Позивач в судовому засіданні підтримала позовні вимоги, просить суд задовольнити їх в повному обсязі.

Представник УПФУ в Зачепилівському районі Харківської області Литвин О.Л. заперечила проти позову ОСОБА_1, пояснила, що останній було відмовлено в здійсненні перерахунку пенсії, посилаючись на те, що згідно до ст.33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державного службовця складається з посадового окладу, премій, доплати за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок, а матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань є одноразовою виплатою і не зазначена в переліку складових заробітної плати, передбачених ч.2 ст.33 Закону України «Про державну службу», у зв'язку з чим вона не включається до заробітку, що враховується при призначенні пенсії державним службовцям.

Суд, вислухавши сторони, дослідивши матеріали справи:

- заяву ОСОБА_1 від 06.10.2014 року до УПФУ в Зачепилівському районі Харківської області з проханням перерахувати пенсію,

- копію листа-відповіді УПФУ в Зачепилівському районі на заяву ОСОБА_1 від 06.10.2014 року,

- копію індивідуальних відомостей про застраховану особу на ім»я ОСОБА_1 за 2008-2010 рр.,

- копію довідки УПФУ в Зачепилівському районі від 08.11.2010 року про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» відносно ОСОБА_1 за період з 01.11.2008 року до 01.11.2010 року,

- копію довідки УПФУ в Зачепилівському районі від 08.11.2010 року про складові заробітної плати (посадовий оклад, надбавка за ранг, або кваліфікаційні класи, або класний чин, або спеціальні звання, або дипломатичний ранг, надбавка за вислугу років), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» ОСОБА_1,

- копію довідки УПФУ в Зачепилівському районі від 06.10.2014 року про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» про розмір надбавок, премій та інших виплат ОСОБА_1 за період з 01.11.2008 року до 01.11.2010 року,

вважає, що позов ОСОБА_1 підлягає частковому задоволенню виходячи з наступних підстав.

Відповідно до вимог ст. 37 Закону України «Про державну службу» на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу - не менш 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менш 10-ти років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш 20-ти років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80% від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80% заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.

Судом встановлено і вбачається з матеріалів справи, що позивач перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Зачепилівському районі Харківської області та отримує пенсію у відповідності до Закону України «Про державну службу», при цьому розрахунок пенсії позивачу управлінням Пенсійного фонду України в Зачепилівському районі здійснювався без включення у розмір заробітної плати позивача матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації.

Як передбачено ч.2 ст.33 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року, заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Частиною 1 ст. 35 Закону України «Про державну службу» передбачено виплату державним службовцям допомоги на оздоровлення в розмірі посадового окладу при наданні щорічної відпустки.

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про оплату праці», заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений орган виплачує працівникові за виконану роботу. Статтею 2 даного Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить - основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Відповідно до ч.1 ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 року до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці, на які згідно до вимог Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування», нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, яка діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Згідно до ст.41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року, до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються: 1) суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких, згідно із цим Законом були фактично обчислені та сплачені страхові внески до Пенсійного фонду в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески; 2) суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а за періоди до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися зазначені внески (збір), - у межах сум, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення», і не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні на день отримання зазначених сум.

Виходячи з цього, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких фактично були нараховані та сплачені внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (доход) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Закон України «Про оплату праці» та Закон України «Про державну службу» є загальними по відношенні до даних правовідносин, в той час як перевагу мають спеціальні норми Закону України «Про пенсійне забезпечення» та Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

У своїй Постанові від 20 лютого 2012 року Верховний Суд України усуваючи неоднакове застосування норм матеріального права, вважає неправильними висновки суду про те, що оскільки матеріальна допомога, на яку нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, не включається до складу заробітної плати державного службовця, то вона не враховується при обчисленні розміру його пенсії.

Ч. 1 ст. 244-2 КАС України визначено, що рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних відносинах, є обов'язковими для всіх судів України.

Відповідно ч. 1 ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Згідно ч. 2 ст. 87 Закону України «Про пенсійне забезпечення» суми пенсії, не одержані своєчасно з вини органу, що призначає або виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком. Відповідно ч. 2 ст. 46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачується за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.

З врахуванням вказаних норм Закону без обмеження будь-яким строком мають виплачуватися лише нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію.

Предметом розгляду у цій справі є позовні вимоги про зобов'язання здійснити перерахунок та виплату недоотриманої пенсії і вищевказані норми Закону до цих правовідносин застосовуватись не можуть. Правовідносини в даній справі повинні розглядатися, в першу чергу, виходячи з правомірності або неправомірності дій чи бездіяльності органу владних повноважень.

Згідно ч. 2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Оскільки пенсія позивачу призначена з 08.11.2010 р. та виплачувалася їй щомісячно, але до УПФУ в Зачепилівському районі ОСОБА_1 із заявою про перерахунок пенсії звернулася лише 06.10.2014 року, суд вважає, що саме з 06.10.2014 р. вона повинна була дізнатися про порушення свого права з боку органу пенсійного забезпечення.

Таким чином, суд вважає можливим визнати дії відповідача щодо відмови в перерахуванні призначеної позивачу пенсії у відповідності до ст., ст.37,37-1 Закону України «Про державну службу» неправомірними та зобов'язати його здійснити перерахунок і виплату йому пенсії з врахуванням отриманої матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації, які враховуються при обчисленні пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» та з яких сплачено страхові внески, саме з 06.10.2014 року з врахуванням виплачених сум, тому що при огляді матеріалів пенсійної справи ОСОБА_1 в судовому засіданні було встановлено, що остання під час надання пакету документів необхідних для призначення пенсії надала довідку для розрахунку розміру пенсії, в якій були відсутні інші види виплат, крім посадового окладу, надбавки за ранг та надбавки за вислугу років і лише 06.10.2014 року надала довідку з усіма необхідними складовими для перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».

На підставі викладеного, керуючись ст., ст.9,17,71, ч. 1 ст. 94, ст., ст. 159, 183-2, 244-2,256 Кодексу адміністративного судочинства України, ч.2 ст.33, ст.37, 37-1 Закону України «Про державну службу», ч.1 ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст.41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адіміністративний позов ОСОБА_1 до УПФУ в Зачепилівському районі Харківської області про перерахунок пенсії - задовольнити частково.

Визнати дії управління Пенсійного фонду України в Зачепилівському районі Харківської області щодо відмови в проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з врахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації з 06.10.2014 року неправомірними.

Зобов'язати управління Пенсійного Фонду України в Зачепилівському районі Харківської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з врахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації, які враховуються при обчисленні пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» та з яких сплачено страхові внески, з 06.10.2014 року з врахуванням виплачених сум та враховувати вказану суму при чергових перерахунках пенсії.

Постанова підлягає негайному виконанню у межах суми стягнення за один місяць.

Постанову може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання її копії.

Головуючий, суддя Є.І. Яценко

позов задоволено частково