Постанова від 14.11.2014 по справі 813/6574/14

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 листопада 2014 року Справа № 813/6574/14

Львівський окружний адміністративний суд в складі:

головуючий суддя Грень Н.М.,

секретар судового засідання Кіщак К.В.,

представник позивача Саноцький Ю.Л.,

представник відповідача не з'явився,

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державного територіально-галузевого об'єднання «Львівська залізниця» про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення Мукачівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Закарпатській області, -

ВСТАНОВИВ:

На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Державного територіально-галузевого об'єднання «Львівська залізниця» (далі - позивач, ДТГО «Львівська залізниця» до Мукачівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Закарпатській області (далі - відповідач Мукачівська ОДПІ» з вимогою визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення відповідача № 0029851703 від 23.07.2014 року, в частині донарахування 182707,20 грн. податку на доходи фізичних осіб та 118147,09 грн. штрафних санкцій.

Позов мотивований тим, що за результатами планової документальної перевірки Відокремленого підрозділу "Ужгородська дистанція водопостачання" ДТГО "Львівська залізниця", проведеної Державною податковою інспекцією у місті Ужгороді Головного управління Міндоходів у Закарпатській області, податковий орган безпідставно дійшов висновку про необхідність сплачувати податок з доходів фізичних осіб за місцезнаходженням структурних підрозділів, які входять до складу відокремленого підрозділу "Ужгородська дистанція водопостачання" ДТГО "Львівська залізниця". Зазначене, на думку податкового органу, призвело до несплати (неперерахування) позивачем до бюджету податку з доходів фізичних осіб, зокрема по Мукачівському району Закарпатської області, в сумі 11814,78 грн.

Позивач зазначає, що дільниці, які входять до складу Відокремленого підрозділу "Ужгородська дистанція водопостачання" ДТГО "Львівська залізниця", не є відокремленими підрозділами в розумінні чинного законодавства, не нараховують заробітну плату найманим працівникам та не уповноваженні сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходів фізичних осіб (далі - ПДФО). Сплачуючи ПДФО за місцезнаходженням ВП "Ужгородська дистанція водопостачання" ДТГО "Львівська залізниця" позивач керувався положеннями пп. 168.4.3, 168.4.4 п.168.4 ст.168 Податкового кодексу України. При цьому позивач зазначає, що обов'язок розподіляти та спрямовувати до відповідних місцевих бюджетів сплачений ПДФО, відповідно до положень Бюджетного кодексу України, покладено на органи державної казначейської служби України, а не на позивача чи його відокремлених підрозділів.

У зв'язку з цим, позивач вважає, що відповідачем неправомірно визначено у спірному податковому повідомленні-рішенні суму грошового зобов'язання з ПДФО та нараховано штрафні санкції, а тому таке рішення слід визнати протиправним та скасувати.

В судовому засіданні представники позивача позов підтримали з підстав викладених у позовній заяві та просили позов задовольнити повністю.

Представник відповідача в попередньому судовому засіданні проти позову заперечив, через канцелярію суду 22.10.2014 року за вх. № 36309 надійшли письмові заперечення, суть яких зводиться до того, що за наслідком проведеної податковим органом перевірки Відокремленого підрозділу "Ужгородська дистанція електропостачання" Державного територіально-галузевого об'єднання "Львівська залізниця" в порушення вимог п.п.168.4.3 п.168.4 ст.168 Податкового кодексу України останній не перерахував утримані суми податку з доходів фізичних осіб у місцеві бюджети за місцем знаходження своїх підрозділів у липні-грудні 2012 року, в результаті чого встановлено наявність заборгованості, на суму 11814,78 грн., а тому на думку податкового органу, спірне податкове повідомлення-рішення винесене правомірно.

З цих підстав просив у задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне:

Відокремлений підрозділ "Ужгородська дистанція електропостачання" Державного територіально-галузевого об'єднання "Львівська залізниця" зареєстрований Виконавчим комітетом Львівської міської ради, організаційно-правова форма - Філія (інший відокремлений підрозділ). Згідно з довідкою Головного управління статистики у Львівській області дата створення Відокремленого підрозділу "Ужгородська дистанція електропостачання" Державного територіально-галузевого об'єднання "Львівська залізниця" 01.01.1976р., місцезнаходження: місто Ужгород, вулиця Пирогова, будинок, 1. Вказаний відокремлений підрозділ перебуває на обліку в ДПІ у м.Ужгород.

Відповідно до Положення про Відокремлений підрозділ "Ужгородська дистанція електропостачання" Державного територіально-галузевого об'єднання "Львівська залізниця" (нова редакція) (далі-Дистанція) від 18.04.2006р., такий входить до складу Львівської залізниці, створений відповідно до наказу начальника залізниці від 14.11.1997р. №306 і діє відповідно до ст.64 Господарського кодексу України. Дистанція є відокремленим підрозділом Державного територіально-галузевого об'єднання "Львівська залізниця" без права юридичної особи та перебуває в оперативному підпорядкуванні відокремленому підрозділу "Служба електропостачання» ДТГО "Львівська залізниця".

Судом встановлено, що на підставі направлень від 28.02.2014р. №141, 142, 143, 144, 145, 146 виданих ДПІ у місті Ужгороді ГУ Міндоходів у Закарпатській області, проведено документальну планову виїзну перевірку Дистанції з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2010р по 31.12.2012р. Перевіркою встановлено, що ВП "Ужгородська дистанція електропостачання" в порушення пп.168.4.4 п.168.4 ст.168 Податкового кодексу України за період з 01 липня 2012 року по 31 грудня 2012 року перераховував податок на доходи фізичних осіб за місцезнаходженням адміністративно - господарського управління (м.Ужгород), а не за місцезнаходженням структурного підрозділу, який входить до складу ВП "Ужгородська дистанція електропостачання".

Результати вказаної перевірки оформлено актом від 04.07.2014р №1817/07-01/22-00/05391324.

На підставі Акта перевірки Мукачівською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Міндоходів у Закарпатській області прийнято податкове повідомлення-рішення від 23.07.2014р. №0029851703, яким збільшено Відокремленому підрозділу "Ужгородська дистанція електропостачання" Державного територіально-галузевого об'єднання "Львівська залізниця" суму грошового зобов'язання за основним платежем "податок на доходи фізичних осіб" на 194521,98 грн. та застосовано штрафні (фінансові) санкції (штрафи) на суму 125839,52 грн.

Не погоджуючись з прийнятим податковим повідомленням-рішенням позивач звернувся до суду за захистом порушених прав.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що до складу Державного територіально-галузевого об'єднання "Львівська залізниця" - юридичної особи входить, в тому числі Відокремлений підрозділ "Ужгородська дистанція електропостачання" Державного територіально-галузевого об'єднання "Львівська залізниця", яким відповідно до ст.168 Податкового кодексу України в установленому порядку надано повноваження щодо нарахування, утримання і сплати (перерахування) до бюджету податку на доходи фізичних осіб.

Згідно з актом перевірки, по вищевказаному структурному підрозділу, Відокремлений підрозділ "Ужгородська дистанція електропостачання" Державного територіально-галузевого об'єднання "Львівська залізниця" не перераховано утримані суми податку з доходів фізичних осіб у місцевий бюджет за місцем знаходження дільниці.

На підставі вищезазначених обставин податковий орган дійшов до переконання, що в порушення п.168.4 ст.168 Податкового кодексу України, Відокремлений підрозділ "Ужгородська дистанція водопостачання" Державного територіально-галузевого об'єднання "Львівська залізниця" у липні-грудні 2012 року перераховував податок за місцезнаходженням адміністративно-господарського управління та бухгалтерії до бюджету м.Ужгород, а не за місцезнаходженням структурного підрозділу, який входить до складу відокремленого підрозділу. Кредиторська заборгованість за липень-грудень 2012 року становить 11814,78 грн.

Відповідно до п.63.2. ст.63 Податкового кодексу України (надалі - ПК України) взяттю на облік або реєстрації в органах державної податкової служби підлягають всі платники податків. Взяття на облік в органах державної податкової служби юридичних осіб, їх відокремлених підрозділів, а також самозайнятих осіб здійснюється незалежно від наявності обов'язку щодо сплати того або іншого податку та збору.

Суд зазначає, що в розумінні п.15.1 ст. 15 ПК України Відокремлений підрозділ Ужгородська дистанція електропостачання" Державного територіально-галузевого об'єднання "Львівська залізниця" є структурним підрозділом ДТГО на підставі затвердженого 18.04.2006р. Положення про Відокремлений підрозділ "Ужгородська дистанція електропостачання" Державного територіально-галузевого об'єднання "Львівська залізниця", який взятий на облік як платник ПДФО за місцезнаходженням суб'єкта господарювання: Закарпатська область м. Ужгород, вул. Пирогова, 1, та на якого покладено обов'язок зі сплати ПДФО.

Згідно з ст.1 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" відокремлений підрозділ юридичної особи - це філія, інший підрозділ юридичної особи, що знаходиться поза її місцезнаходженням та виробляє продукцію, виконує роботи або операції, надає послуги від імені юридичної особи, або представництво, що здійснює представництво і захист інтересів юридичної особи.

Відповідно до ст.64 Господарського кодексу України, підприємство може складатися з виробничих структурних підрозділів (виробництв, цехів, відділень, дільниць, бригад, бюро, лабораторій тощо), а також функціональних структурних підрозділів апарату управління (управлінь, відділів, бюро, служб тощо). Функції, права та обов'язки структурних підрозділів підприємства визначаються положеннями про них, які затверджуються в порядку, визначеному статутом підприємства або іншими установчими документами.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що вказаний підрозділ за своїм місцезнаходженням сплачує (перераховує) суми утриманого податку на доходи фізичних осіб на відповідний розподільчий рахунок, відкритий в територіальному управлінні Державного казначейства України. Вказана обставина визнається сторонами, а тому не потребує доказуванню.

Згідно з п.п.14.1.180 ст.14 ПК України, податковий агент щодо податку на доходи фізичних осіб - юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ), самозайнята особа, представництво нерезидента - юридичної особи, які незалежно від організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками та/або форми нарахування (виплати, надання) доходу (у грошовій або негрошовій формі) зобов'язані нараховувати, утримувати та сплачувати податок, передбачений розділом IV цього Кодексу, до бюджету від імені та за рахунок фізичної особи з доходів, що виплачуються такій особі, вести податковий облік, подавати податкову звітність податковим органам та нести відповідальність за порушення його норм в порядку, передбаченому статтею 18 та розділом IV цього Кодексу.

Порядок нарахування, утримання та сплати (перерахування) податку на доходи фізичних осіб до бюджету визначений ст.168 ПК України.

Підпунктом 168.1.1 ПК України передбачено, що податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов'язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в статті 167 цього Кодексу.

Згідно з п.п.168.4.1 ПК України, податок, утриманий з доходів резидентів та нерезидентів, зараховується до бюджету згідно з Бюджетним кодексом України.

Статтею 64 Бюджетного кодексу України чинною на момент виникнення правовідносин передбачено, що податок на доходи фізичних осіб, який сплачується (перераховується) податковим агентом - юридичною особою (її філією, відділенням, іншим відокремленим підрозділом) чи представництвом нерезидента - юридичної особи, зараховується до відповідного місцевого бюджету за їх місцезнаходженням (розташуванням) в обсягах податку, нарахованого на доходи, що виплачуються фізичній особі.

Як зазначено в п.п.168.4.3 ПК України, суми податку на доходи, нараховані відокремленим підрозділом на користь фізичних осіб, за звітний період перераховуються до місцевого бюджету за місцезнаходженням такого відокремленого підрозділу. У разі якщо відокремлений підрозділ не уповноважений нараховувати (сплачувати) податок на доходи фізичних осіб за такий відокремлений підрозділ, усі обов'язки податкового агента виконує юридична особа. Податок на доходи, нарахований працівникам відокремленого підрозділу, перераховується до місцевого бюджету за місцезнаходженням такого відокремленого підрозділу.

Пунктом 168.4.4 ПК України передбачено, що юридична особа за своїм місцезнаходженням та місцезнаходженням не уповноважених сплачувати податок відокремлених підрозділів, відокремлений підрозділ, який уповноважений нараховувати, утримувати і сплачувати (перераховувати) до бюджету податок, за своїм місцезнаходженням одночасно з поданням документів на отримання коштів для виплати належних платникам податку доходів, сплачує (перераховує) суми утриманого податку на відповідні рахунки, відкриті в органах Державного казначейства України за місцезнаходженням відокремлених підрозділів.

Органи Державного казначейства України в установленому Бюджетним кодексом України порядку розподіляють зазначені кошти згідно з нормативами, визначеними Бюджетним кодексом України, та спрямовують такі розподілені суми до відповідних місцевих бюджетів.

Державний комітет України з питань регуляторної політики та підприємництва в листі від 19.07.2007р. №5292 "Про відокремлені та структурні підрозділи юридичної особи" аналізуючи норми Цивільного та Господарського кодексів України та норми податкового законодавства дійшов висновку, що в переліку платників податків відсутні структурні підрозділи юридичної особи, та вважає, що існує очевидна різниця між визначенням "структурний підрозділ "та "відокремлений підрозділ". Структурним підрозділом підприємства (організації, установи) є така його ланка, яка має чітко визначені функції у виробничому процесі, відмінні від функцій інших ланок, та в силу цього входить у ціле як організаційно відокремлена від інших підрозділів частина підприємства (організації, установи). Відокремлений підрозділ юридичної особи розташований поза межами місцезнаходження юридичної особи та виконує всі або частину її функцій.

Аналізуючи вимоги ст. 64 Господарського кодексу України суд приходить до переконання про помилкове прирівнювання відповідачем структурного підрозділу Відокремленого підрозділу "Ужгородська дистанція водопостачання" Державного територіально-галузевого об'єднання "Львівська залізниця" - дільниця станції "Королево" до відокремленого підрозділу, оскільки такий є виробничим структурним підрозділом та не має затвердженого ДТГО положення, яке б надавало їй статус відокремленого підрозділу та у відповідності до ч. 4 цієї статті не погоджувало питання про розміщення такого підрозділу ДТГО "Львівська залізниця" з відповідним органом місцевого самоврядування (Мукачівський район) в установленому законодавством порядку, оскільки діяльність такої дільниці процедури погодження не потребує.

Згідно з п. 176.2 ПК України, особи, які відповідно до цього Кодексу мають статус податкових агентів, зобов'язані подавати у строки, встановлені цим Кодексом для податкового кварталу податковий розрахунок суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, а також суми утриманого з них податку до органу державної податкової служби за місцем свого розташування. Такий розрахунок подається лише у разі нарахування сум зазначених доходів платнику податку податковим агентом протягом звітного періоду. Запровадження інших форм звітності з зазначених питань не допускається.

У разі якщо відокремлений підрозділ юридичної особи не уповноважений нараховувати, утримувати і сплачувати (перераховувати) податок до бюджету, податковий розрахунок у вигляді окремого витягу за такий підрозділ подає юридична особа до органу державної податкової служби за своїм місцезнаходженням та надсилає копію такого розрахунку до органу державної податкової служби за місцезнаходженням такого відокремленого підрозділу в установленому порядку.

Суд підкреслює, що в розумінні положень ПК України, Відокремлений підрозділ "Ужгородська дистанція електропостачання" Державного територіально-галузевого об'єднання "Львівська залізниця" юридично наділений статусом податкового агента.

В свою чергу судом встановлено, що вказаним підрозділом подано ДПІ в м. Ужгороді податкові розрахунки за ІІI-IV квартал 2012 року, такі прийняті податковим органом, зауважень щодо подання податкових розрахунків за неналежністю ДПІ в м. Ужгороді не зазначено.

З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку, що Відокремленим підрозділом "Ужгородська дистанція електропостачання" Державного територіально-галузевого об'єднання "Львівська залізниця" виконано обов'язок в частині нарахування, утримання та сплати (перерахування) податку на доходи фізичних осіб до бюджету, сплативши (перерахувавши) суми податку за своїм місцезнаходженням: до бюджету м. Ужгород, що підтверджується наявними в матеріалах справи платіжними дорученнями, згідно з призначенням платежу яких - прибутковий податок з авансу та з зарплати за відповідний період 2012 року /а.с.155-186/.

Судом не встановлено, а відповідачем не надано суду доказів щодо повноважень структурного підрозділу Відокремленого підрозділу "Ужгородська дистанція електропостачання" Державного територіально-галузевого об'єднання "Львівська залізниця" діяти від вказаного територіально-галузевого підрозділу у відносинах щодо оформлення трудових відносин з працівниками, а відтак такі не наділені законодавчо правом та обов'язками податкового агента (нараховувати заробітну плату найманим працівникам та сплачувати (перераховувати) до бюджету ПДФО.

Оскільки норми чинного законодавства чітко розмежовують сутність, права та обов'язки відокремленого та структурного підрозділів, суд приходить до переконання про помилковість тверджень відповідача щодо обов'язку нарахування та сплати спірного податку за місцезнаходженням структурних підрозділів Відокремленого підрозділу "Ужгородська дистанція електропостачання" Державного територіально-галузевого об'єднання "Львівська залізниця".

Частиною 2 ст.19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За положеннями ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Виходячи із вказаних положень законодавства та зазначених у ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України принципів, суд констатує, що спірне податкове повідомлення-рішення винесено відповідачем, необґрунтовано, тобто без урахування всіх обставин, які мають значення для їх прийняття, а також з порушенням принципу пропорційності, оскільки не відображають реальних порушень позивача.

Частиною 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ст. 86 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, не підтверджено належними та допустимими доказами правомірність прийняття оскаржуваного податкового повідомлення- рішення. З огляду на вище викладене та з врахуванням встановлених обставин справи суд вважає, що адміністративний позов є обґрунтованим та підлягає до задоволення.

Зважаючи на те, що судом не встановлено порушення позивачем вимог податкового законодавства в межах цього спору, то застосування до нього штрафних санкцій також є протиправним.

Всі здійснені позивачем документально підтверджені судові витрати суд стягує з Державного бюджету України у відповідності до ст. 94 КАС України.

Керуючись статтями. 7-14, 69-71, 86, 94, 159, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити повністю.

2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Мукачівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Закарпатській області № 0029851703 від 23.07.2014 року, в частині донарахування 182707,20 грн. податку на доходи фізичних осіб та 118147,09 грн. штрафних санкцій.

3. Стягнути з Державного бюджету України на користь Державного територіально-галузевого об'єднання "Львівська залізниця" судовий збір в сумі 487 (чотириста вісімдесят сім) грн. 20 коп.

Постанову може бути оскаржено, згідно зі ст. 186 КАС України, протягом 10 днів з дня її проголошення чи отримання копії постанови, шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили, згідно зі ст. 254 КАС України, після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.

Суддя Грень Н.М.

У судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини постанови.

Повний текст постанови складено та підписано 17.11.2014 року.