Постанова від 13.11.2014 по справі 908/1379/14

ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"12" листопада 2014 р. Справа № 908/1379/14

Колегія суддів у складі:

головуючий суддя Бондаренко В.П., суддя Россолов В.В. , суддя Тихий П.В.

при секретарі Кузнецовій І.В.,

за участю представників:

позивача - не з'явився,

1-го відповідача - не з'явився,

2-го відповідача - не з'явився,

прокурора-Дудник В.В., посвідчення №009116 від 13.10.2012 року

розглянувши апеляційну скаргу заступника прокурора Запорізької області (вх. №2777 З/1-42) на рішення Господарського суду Запорізької області від 23 липня 2014 у справі № 908/1379/14

за позовом Прокурора Веселівського району Запорізької області,

до 1) Чкалівської сільської ради Веселівського району Запорізької області ,

2) Товариства з обмеженою відповідальністю "Газфаєр Інвест", м.Київ,

про визнання недійсними рішення комітету конкурсних торгів та договору підряду від 15.11.2013р.

ВСТАНОВИЛА:

Рішенням Господарського суду Запорізької області від 23 липня 2014 року (суддя Мойсеєнко Т.В.) в позові було відмовлено.

Заступник прокурора Запорізької області з вказаним рішенням Господарського суду Запорізької області не погодився, звернувся з апеляційною скаргою, в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права при його прийнятті, просить вищезазначене рішення скасувати, та прийняти нове рішення, яким задовольнити позов прокурора Весельківського району Запорізької області повністю.

У судовому засіданні 13 жовтня 2014 року, колегія суддів враховуючи неявку позивача, першого та другого відповідача, з метою забезпечення необхідних умов для встановлення фактичних обставин справи і правильного застосування законодавства, прийняття законного та обґрунтованого рішення у справі, дійшла висновку про необхідність відкладення розгляду справи.

13 жовтня 2014 року від другого відповідача надійшов відзив (вх.№8883) на апеляційну скаргу, в якому Товариство з обмеженою відповідальністю "Газфаєр Інвест" просить залишити без змін рішення господарського суду Запорізької області від 23 липня 2014 року по справі №908/1379/14, а апеляційну скаргу без задоволення.

04 листопада 2014 року від другого відповідача надійшла заява (вх.№9906) про розгляд справи без його участі.

10 листопада 2014 року від Чкалівської сільської ради Веселівського району Запорізької області надійшло клопотання (вх.№10195), в якому перший відповідач просить залишити апеляційну скаргу без задоволення.

У судове засідання, яке відбулось 12 листопада 2014 року, з'явився прокурор, інші учасники справи своїм правом на участь у судовому засідання не скористались, будучи повідомленими належним чином про час та місце судового засідання.

Згідно із пунктом 3.9.2. постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 26 грудня 2011 року №18 "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" у випадку нез'явлення в засідання господарського суду представників обох сторін або однієї з них справа може бути розглянута без їх участі, якщо неявка таких представників не перешкоджає вирішенню спору.

Враховуючи те, що явка позивача, першого та другого відповідача не була визнана обов'язковою, а також те, що їх неявка не перешкоджає розгляду апеляційної скарги, колегія суддів вважає за можливе розглянути апеляційну скаргу за їх відсутності за наявними матеріалами у справі.

Дослідивши матеріали справи, колегія суддів Харківського апеляційного господарського суду зазначає наступне.

Відповідно до річного плану закупівель на 2013 рік (зі змінами) в місцевому бюджеті передбачені кошти в розмірі 5567537,00 грн. з ПДВ на проведення робіт по об'єкту: «Південний газопровід до с. Чкалове Веселівського району Запорізької області», очікуваний початок проведення процедури закупівлі - серпень.

17.08.2013 р. комітетом з конкурсних торгів Чкалівської сільської ради Веселівського району Запорізької області затверджено документацію конкурсних торгів на закупівлю робіт по об'єкту: «Південний газопровід до с. Чкалове Веселівського району Запорізької області».

26.08.2013 р. у Віснику Державних закупівель № 67 (810) розміщено оголошення про умови проведення закупівлі.

23.09.2013 р. комітетом з конкурсних торгів Чкалівської сільської ради Веселівського району Запорізької області затверджені зміни до документації з конкурсних торгів.

Як вбачається зі змісту протоколу оцінки пропозицій конкурсних торгів № 9 від 28.10.2013 р., до процедури оцінки були допущені пропозиції двох учасників: ТОВ "Газфаєр Інвест" та ТОВ "Полімерна група «Інтерпласт».

Оцінка пропозицій конкурсних торгів здійснювалась на основі критеріїв: ціна, гарантійний термін, термін виконання, умови оплати.

За результатами проведеної оцінки переможцем торгів визначено ТОВ "Газфаєр Інвест".

15.11.2013 р. Чкалівською сільською радою Веселівського району Запорізької області (у якості замовника) укладено з переможцем торгів - ТОВ "Газфаєр Інвест" (у якості генпідрядника) підрядний контракт б/н.

Предметом цього договору є виконання робіт по об'єкту: «Південний газопровід до с. Чкалове Веселівського району Запорізької області» згідно технічних вимог замовника.

Договірна ціна складає 4956003,84 грн., у тому числі ПДВ - 826000,64 грн. В тому числі на 2013 рік - 2000,00 грн. Договірна ціна може переглядатись сторонами. (п. п. 4.1, 4.2 підрядного контракту).

Згідно з пунктами 5.1 - 5.3 підрядного контракту роботи виконуються на протязі 2013 - 2014 років, в залежності від їх реального фінансування. Термін виконання робіт складає 90 календарних днів, встановлюється згідно графіку, узгодженого сторонами (додаток 1). Роботи вважаються виконаними після підписання акту виконаних робіт.

У п. 6.4 підрядного контракту визначено, що оплата по контракту здійснюється замовником при наявності виділених асигнувань на підставі актів виконаних робіт, наданих генпідрядником по факту виконаних робіт при виконанні робіт у обсязі не менше 30% від загального об'єму будівництва через головне управління Державної казначейської служби України Запорізької області.

Контракт набирає чинності з моменту його підписання і діє до повного виконання зобов'язань між сторонами (п. 16.5).

В той же час, прокуратурою Веселівського району при проведенні перевірки додержання Чкалівською сільською радою Веселівського району Запорізької області вимог Закону України "Про здійснення державних закупівель", було встановлено, що Чкалівською сільською радою Веселівського району Запорізької області в порушення вимог ст. ст. 16, 29 Закону України "Про здійснення державних закупівель" відповідно до протоколу № 9 від 28.10.2013 р. допущено до оцінки пропозицію ТОВ «Газфаєр Інвест».

Так ним наголошується, що ТОВ «Газфаєр Інвест» подало недостовірні дані у довідках про забезпечення засобами виробництва та про кадровий склад і кваліфікацію персоналу, а сам учасник не відповідає кваліфікаційним вимогам, що встановлені законодавством та тендерною документацією.

У зв'язку з цим прокурор вважає, що Чкалівська сільська рада Веселівського району Запорізької області повинна була відхилити пропозицію ТОВ «Газфаєр Інвест» на підставі ст. ст. 16, 28, 29 Закону України "Про здійснення державних закупівель" і на підставі ст. 30 цього Закону відмінити торги, оскільки до участі у торгах подано менше двох пропозицій. Зважаючи на те, що комітетом з конкурсних торгів, за висновком прокурора, незаконно акцептовано тендерну пропозицію ТОВ «Газфаєр Інвест», то укладений за результатами торгів підрядний контракт від 15.11.2013р. суперечить вимогам ст. ст. 16, 29, 30 Закону України "Про здійснення державних закупівель", а отже має бути визнаний недійсним на підставі ч. 1 ст. 215 Цивільного кодексу України.

Господарський суд Запорізької області дану правову позицію прокурора Веселівського району не підтримав, відмовив в задоволенні позову мотивуючи наданням відповідачем усіх необхідних належних документів в повному обсязі на підтвердження кваліфікаційних вимог.

Прокурор Запорізької області не погоджуючись з висновком суду першої інстанції, наголошує на ненаданні Товариством з обмеженою відповідальністю "Газфаєр Інвест" інформації та документації, необхідної для участі в конкурсних торгах, у зв'язку з чим останній не відповідає кваліфікаційним вимогам, що встановлені законодавством та тендерною документацією, та не може вважатись переможцем тендеру.

Колегія суддів Харківського апеляційного господарського суду з даною правовою позицією позивача категорично не погоджується, зазначає про її хибність враховуючи наступне.

Так зміст позовних вимог полягає у визнанні недійсним рішення комітету конурсних торгів у зв'язку з незаконним акцептуванням Чкалівською сільською радою Веселівського району Запорізької області тендерної пропозиції ТОВ «Газфаєр Інвест».

Положенням пунктів 1, 2 роз'яснення Вищого арбітражного суду від 26.01.2000 р. № 02-5/35 "Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних з визнанням недійсними актів державних чи інших органів" визначено, що акт державного чи іншого органу - це юридична форма рішень цих органів, тобто офіційний письмовий документ, який породжує певні правові наслідки, спрямований на регулювання тих чи інших суспільних відносин і має обов'язковий характер для суб'єктів цих відносин.

Підставами для визнання акта недійсним є невідповідність його вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт. Обов'язковою умовою визнання акта недійсним є також порушення у зв'язку з прийняттям відповідного акта прав та охоронюваних законом інтересів підприємства чи організації - позивача у справі. Якщо за результатами розгляду справи факту такого порушення не встановлено, у господарського суду немає правових підстав для задоволення позову.

Таким чином підставою визнання недійсним рішення комітету конурсних торгів у зв'язку з незаконним акцептуванням Чкалівською сільською радою Веселівського району Запорізької області пропозиції конкусних торгів ТОВ «Газфаєр Інвест» є встановлення судом порушення правових засад здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави та територіальної громади, що закріплений положенням ЗУ "Про здійснення державних закупівель".

Положенням статті 29 ЗУ "Про здійснення державних закупівель" передбачені умови відхилення пропозицій конкурсних торгів.

Так визначено, що замовник відхиляє пропозицію конкурсних торгів у разі, якщо учасник:

-не відповідає кваліфікаційним критеріям, встановленим статтею 16 цього Закону;

-не погоджується з виправленням виявленої замовником арифметичної помилки;

-не надав забезпечення пропозиції конкурсних торгів, якщо таке забезпечення вимагалося замовником;

- наявні підстави, зазначені у статті 17 та частині сьомій статті 28 цього Закону;

- пропозиція конкурсних торгів не відповідає умовам документації конкурсних торгів.

Відповідно до статті 30 вищезазначеного Закону, відміна замовником торгів здійснюється в разі:

-відсутності подальшої потреби в закупівлі товарів, робіт і послуг;

-неможливості усунення порушень, які виникли через виявлені порушення законодавства з питань державних закупівель;

-виявлення факту змови учасників;

-порушення порядку оприлюднення оголошення про проведення процедури закупівлі, акцепту, оголошення про результати процедури закупівлі, передбаченого цим Законом;

-подання для участі в них менше двох пропозицій конкурсних торгів, а в разі здійснення закупівлі за рамковими угодами з кількома учасниками - менше трьох пропозицій;

-відхилення всіх пропозицій конкурсних торгів згідно з цим Законом;

-якщо до оцінки допущено пропозиції менше ніж двох учасників.

В той же час, замовник має право визнати торги такими, що не відбулися, у разі якщо:

-ціна найбільш вигідної пропозиції конкурсних торгів перевищує суму, передбачену замовником на фінансування закупівлі;

-здійснення закупівлі стало неможливим унаслідок непереборної сили;

-скорочення видатків на здійснення закупівлі товарів, робіт і послуг.

У відповідності до частин 1, 2, 4, 5 ст. 11 Закону України від 01.06.2010р. № 2289-VI "Про здійснення державних закупівель" комітет з конкурсних торгів утворюється замовником (генеральним замовником) для організації та проведення процедур закупівель.

Склад комітету з конкурсних торгів та положення про комітет з конкурсних торгів затверджуються рішенням замовника (генерального замовника). До складу комітету з конкурсних торгів не можуть входити посадові особи та представники учасників, члени їх сімей, а також народні депутати України, депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим та депутати міської, районної у місті, районної, обласної ради.

Комітет з конкурсних торгів:

-планує проведення процедур закупівель;

-складає та затверджує річний план державних закупівель;

-здійснює вибір процедури закупівлі;

-проводить процедури закупівель, попередню кваліфікацію учасників;

-забезпечує рівні умови для всіх учасників, об'єктивний та чесний вибір переможця;

-забезпечує складання, затвердження та зберігання відповідних документів з питань державних закупівель, визначених цим Законом;

-здійснює інші дії, передбачені цим Законом.

Рішення комітету з конкурсних торгів оформляється протоколом, який підписується усіма членами комітету, присутніми на засіданні комітету з конкурсних торгів.

Так положеннями ч. ч. 1, 2, 3, 5 ст. 16 Закону України від 01.06.2010р. № 2289-VI "Про здійснення державних закупівель" передбачено, що замовники у разі проведення процедур закупівель, крім випадків, встановлених частиною третьою цієї статті, визначають кваліфікаційні критерії до учасників або учасників попередньої кваліфікації з числа тих, що встановлені частиною другою цієї статті

Замовник може встановлювати такі кваліфікаційні критерії:

- наявність обладнання та матеріально-технічної бази, у тому числі власних виробничих потужностей та/або центрів обслуговування на території України;

- наявність працівників відповідної кваліфікації, які мають необхідні знання та досвід;

- наявність документально підтвердженого досвіду виконання аналогічних договорів;

- наявність фінансової спроможності (баланс, звіт про фінансові результати, звіт про рух грошових коштів, довідка з обслуговуючого банку про відсутність (наявність) заборгованості за кредитами).

Визначені замовником згідно з цією статтею кваліфікаційні критерії та перелік документів, що підтверджують інформацію учасників або учасників попередньої кваліфікації про відповідність їх таким критеріям, зазначаються в документації конкурсних торгів або кваліфікаційній документації та вимагаються під час проведення переговорів з учасником (у разі застосування процедури закупівлі в одного учасника).

У п. 2 розділу 3 документації з конкурсних торгів «Зміст пропозиції конкурсних торгів» Чкалівською сільською радою Веселівського району Запорізької області визначено, що пропозиція, яка подається учасником, складається з:

- комерційної частини;

- технічної частини.

Комерційна частина повинна включати цінову інформацію, складену відповідно до розділу «Ціна пропозиції» та додатку 2 цієї документації:

- розрахунок ціни пропозиції має бути наданий у друкованому вигляді та додатково на магнітному носії у програмному комплексі АВК-5 (2.12.3) або АС-4, або у програмному комплексі у форматі BDS, BDD.

Технічна частина має бути надана згідно п. 8 даного розділу цієї документації та повинна включати повну інформацію щодо відповідності пропозиції учасника технічному завданню замовника. Пропозиція учасника повинна включати:

- загальні відомості про учасника (додаток 4);

- документи та інформацію щодо підтвердження відповідності учасника кваліфікаційним вимогам, встановленим у документації;

- основні умови договору;

- графік виконання робіт;

- документи з інформацією про субпідрядників.

Так у пункті 7 розділу 3 документації з конкурсних торгів «Кваліфікаційні критерії до учасників» зазначено, що згідно з цією документацією учасник подає як частину його пропозиції документи, що підтверджують відповідність учасника встановленим кваліфікаційним вимогам (визначено у додатку 1 ДКТ).

У пункті 8 розділу 3 документації з конкурсних торгів визначено, що «Документи, що підтверджують відповідність робіт вимогам документації конкурсних торгів» зазначено, що документальне підтвердження відповідності робіт документації може бути подано у формі пояснювальної записки.

Положенням пункту 3.1 додатку 1 документації з конкурсних торгів наведені кваліфікаційні вимоги та перелік документів, які вимагаються для підтвердження відповідності пропозиції учасника кваліфікаційним та іншим вимогам замовника.

Так зокрема, встановлено, що учасником мають бути надані для підтвердження наявності матеріально-технічної бази для виконання договору:

- довідка за підписом керівника, складена згідно додатку 6, про наявність обладнання та матеріально-технічної бази, необхідної для виконання робіт згідно технічного завдання (надати завірені учасником копії технічних паспортів або талонів на техніку власну або орендовану, яка передбачається для виконання договору).

Проаналізувавши матеріали конкурсної пропозиції Товариства з обмеженою відповідальністю "Газфаєр Інвест" наданої до Чкалівської сільської ради Веселівського району Запорізької області, колегія суддів зазначає про достатність та повність документації для вивлення відповідності даного учасника тендеру встановленим кваліфікаційним критеріям - а саме наявності матеріально технічної бази для виконання робіт.

Так Товариством з обмеженою відповідальністю "Газфаєр Інвест" у складі конкурсної пропозиції було надано довідку про забезпечення засобами виробництва, відповідно до якої у Товариства з обмеженою відповідальністю "Газфаєр Інвест" наявні дизельна зварювальна електростанція KIPOR KDE 280EW (1 шт.), компресорна станція ПКСД-3,5 - 1 шт., а також орендована техніка: зварювальні апарати для терморезисторної зварки (KmT 2000А - 3 шт., KmT 2800А - 1 шт.), зварювальні апарати для зварювання ПЕ труб в стик (KmT 250 - 3 шт., 315 - 1 шт., KmT 400 - 1 шт.), машини землерийні БТМ-3 - 1 шт. і БАТ-М - 1 шт.

Безпосередньо Товариством з обмеженою відповідальністю "Газфаєр Інвест" було надано:

- 3 гарантійні карти, 3 атестата технічних випробувань зварювального апарату для терморезисторної зварки KmT 2000А, 2 протоколи випробувань зварювального апарату для терморезисторної зварки KmT 2000 та 1 2 протокол випробувань зварювального апарату для терморезисторної зварки KmT 2000А, гарантійна карта та декларація відповідності на зварювальний апарат для терморезисторної зварки KmT 2000А;

- атестат технічних випробувань та протоколи випробувань зварювального апарату KmT 2800А;

- гарантійна карта, протокол випробувань зварювального апарату KmT 250 та атестат його технічних випробувань;

- гарантійна карта, декларація відповідності апарату зварювання KmT 315 та атестат його технічних випробувань;

- атестати технічних випробувань апаратів для зварювання KmT 400;

- свідоцтва про реєстрацію транспортних засобів на ім'я ТОВ «Компанія АМК-1: машини землерийної БТМ-3 двигун № СО5АТ3199 знак Т00940АК; машини землерийної БАТ-М двигун №А850369 знак № Т00941АК.

Крім того, пред'явлено копію договору оренди транспортного засобу без екіпажу №02/01-13 від 02.01.2013 р.(том 3, а.с.21-23), відповідно до якого ТОВ «Компанія АМК-1» надало в оренду ТОВ «Газфаєр Інвест» на строк до 31.12.2013 р. наступну техніку: машину землерийну БТМ-3 двигун № СО5АТ3199 знак Т00940АК; машину землерийну БАТ-М двигун №А850369 знак № Т00941АК. Свідоцтва про реєстрацію цих транспортних засобів на ім'я ТОВ «Компанія АМК-1» були надані у складі тендерної пропозиції. Фактична передача вказаних транспортних засобів відповідачу-2 в оренду підтверджується актом приймання-передачі транспортного засобу від 02.01.2013 р. (додаток 1 до договору). З оренди транспортні засоби були повернуті 31.12.2013 р., що підтверджується відповідним актом повернення.

Відповідно до договору оренди обладнання від 31.12.2012 р. № 31/12/01 (том 3, а.с.30-33), укладеним Товариством з обмеженою відповідальністю "Газфаєр Інвест" із ТОВ «Трансбілдінг», Товариство з обмеженою відповідальністю "Газфаєр Інвест"отримало в користування на строк до 31.12.2013 р. зварювальний апарат КМТ-2000А (1 шт.), зварювальний апарат КМТ-2800А (1 шт.), зварювальний апарат КМТ-400 (1 шт.).

В той же час, останнім було надано довідку про балансову вартість основних засобів (том 3, а.с.34).

З змісту якої вбачається знаходження на балансі у Товариством з обмеженою відповідальністю «Газфаєр Інвест» апарата для зварювання КМТ 315, трьох зварювальних апаратів для терморезисторної зварки та зварювального апарату для зварювання в стик.

З огляду на вищенаведене, колегія суддів наголошує, що відомості, які були зазначені Товариством з обмеженою відповідальністю "Газфаєр Інвест" у довідці про наявне обладнання та матеріально-технічну базу, підтверджується наданими ним доказами.

Більш того, судом апеляційної інстанції наголошується, що відповідно до кваліфікаційних вимог не вимагалось, щоб техніка та обладнання перебували у власності учасника, та зазначалось про можливість подання інформації про орендовану техніку.

Комітетом з конкурсних торгів не вимагалось також подання договорів оренди техніки та всіх первинних документів на підтвердження її придбання, а лише довідка про наявне обладнання та матеріально-технічне забезпечення, яка була подана Товариством з обмеженою відповідальністю "Газфаєр Інвест".

А так, Товариством з обмеженою відповідальністю "Газфаєр Інвест" були надані технічні паспорти (свідоцтва про реєстрацію) на всі транспортні засоби, що були заявлені у довідці, а стосовно обладнання надані технічні документи, що підтверджують їх справний технічний стан.

Комітетом з конкурсних торгів не вимагалось подання договорів оренди техніки та всіх первинних документів на підтвердження її придбання, а лише довідка про наявне обладнання та матеріально-технічне забезпечення, яка була подана Товариством з обмеженою відповідальністю "Газфаєр Інвест".

Суд апеляційної інстанції відхиляє доводи апеляційної скарги прокурора Запорізької області щодо не дослідження судом першої інстанції факту відсутності у Товариства з обмеженою відповідальністю "Газфаєр Інвест" бортових машин, вантажопідйомністю до 3 та 5 тон, крана на автомобільному ходу вантажопідйомністю до 10 тон, крана-трубопрокладника, тощо, як на підставу відсутності достатньої матеріально-технічної бази для виконання необхідного обсягу робіт по об'єкту закупівлі.

Так Харківським апеляційним господарським судом наголошується, що дане припущення позивача, на підтвердження відсутності достатньої матеріально-технічної бази для виконання необхідного обсягу робіт по об'єкту закупівлі, не було заявлено позивачем в позовній заяві, у зв'язку з чим документація щодо вищезазначеної техніки не вимагалась відповідно й судом.

Судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції щодо відповідності кваліфікаційним вимогам конкурсної пропозиції Товариства з обмеженою відповідальністю "Газфаєр Інвест" в частині підтвердження наявності кваліфікаційних працівників.

Дійсно, пунктом 4.1 додатку 1 документації з конкурсних торгів закріплений перелік документів, які повинен подати учасник для підтвердження того, що він має достатньо працівників відповідної кваліфікації, які мають необхідні знання та досвід на підприємстві: довідку за підписом керівника, складену згідно додатку про кваліфікацію і досвід працівників, що будуть залучені до виконання робіт (надати завірені учасником копії трудових угод або трудових книжок, дипломів, посвідчень працівників, які будуть залучатись до виконання договору).

Однак, колегія суддів акцентує увагу, що неподання учасником певного документу на підтвердження відомостей, зазначених ним у довідках, не свідчить про фактичну невідповідність учасника кваліфікаційним вимогам. Відповідні підтверджуючі документи можуть бути подані замовнику на його вимогу.

Відповідно до пунктів 1, 7 статті 28 Закону України від 01.06.2010р. № 2289-VI "Про здійснення державних закупівель" замовник має право звернутися до учасників за роз'ясненнями змісту їх пропозицій конкурсних торгів з метою спрощення розгляду та оцінки пропозицій.

Замовник має право звернутися за підтвердженням інформації, наданої учасником, до державних органів, підприємств, установ, організацій відповідно до їх компетенції. У разі отримання достовірної інформації про його невідповідність вимогам кваліфікаційних критеріїв, наявність підстав, зазначених у частині першій статті 17 цього Закону, або факту зазначення у пропозиції конкурсних торгів будь-якої недостовірної інформації, що є суттєвою при визначенні результатів процедури закупівлі, замовник відхиляє пропозицію конкурсних торгів такого учасника.

Таким чином, на сьогоднішній час законодавець передбачає виключно право, а не обов'язок замовника звертатися до учасника чи інших органів і установ за підтвердженням інформації, наданої учасником.

Аналогічна правова позиція знайшла своє нормативне відображення у положенні пункту 7 розділу 3 документації з конкурсних торгів, згідно з яким замовник має право запросити від учасника процедури закупівлі повторне підтвердження відповідності його кваліфікаційним вимогам, встановленим у цій документації, чи звернутися за підтвердженням такої інформації до державних органів або відповідних експертних підприємств, установ, організацій, а також ціни його пропозиції.

Ось чому, за відсутністю підстав сумніватися у достовірності інформації, поданої учасником ТОВ «Газфаєр Інвест», замовник мав право не здійснювати запит додаткової інформації щодо цього учасника.

Одночасно суд апеляційної інстанції зазначає, що Товариством з обмеженою відповідальністю "Газфаєр Інвест" було надано диплом спеціаліста від 23 червня 1998 р. за реєстраційним номером 122, виданий Таврійською державною агротехнічною академією про здобуття ОСОБА_1 освіти за спеціальністю механізація сільського господарства та присвоєння кваліфікації інженера-механіка.(том 3 а.с.35)

Даний факт дає змогу констатувати, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Газфаєр Інвест" підтвердив наданими доказами інформацію, зазначену у довідці, про фактичну наявність працівників відповідної кваліфікації.

Ось чому, колегія суддів відхиляє доводи апеляційної скарги прокурора Запорізької області щодо невідповідності наданої Товариством з обмеженою відповідальністю "Газфаєр Інвест" конкурсної пропозиції вимогам в підтвердження наявності кваліфікаційних працівників, а саме відсутності документу про здобуття вищої освіти за спеціальністю інженер-механік ОСОБА_1

Критично ставиться судова колегія й до твердження прокурора щодо не підписання начальником відділу кадрів товариства інформаційної довідки Товариства з обмеженою відповідальністю "Газфаєр Інвест" про кадровий склад та кваліфікацію персоналу, який планується задіяти до виконання до документації з конкурсних торгів.

Так по-перше суд апеляційної інстанції зазначає, що відповідно до п.4.1. Переліку документів, які вимагаються для підтвердження відповідності пропозиції учасника кваліфікаційним та іншим вимогам замовника, дана довідка повинна бути надана за підписом виключно керівника, а не начальника відділу кадрів товариства, як зазначає прокурор.

А по-друге, дана довідка була надана Товариством з обмеженою відповідальністю "Газфаєр Інвест" відповідної належної формі за підписом директора товариства. (том 2 .с.69-70).

Погоджується судова колегія апеляційної інстанції з висновком суду, щодо відповідності та належності конкурсної документації Товариства з обмеженою відповідальністю "Газфаєр Інвест" в частині пред'явлення належної інформації про субпідрядників.

Так колегія суддів зазначає, що відповідно до п. 2 розділу 3 документації з конкурсних торгів «Зміст пропозиції конкурсних торгів» пропозиція учасника торгів повинна включати інформацію про субпідрядника. У п. 9.3 додатка № 1 «Кваліфікаційні вимоги» документації з конкурсних торгів учасник має подати лист про те, що учасник буде або не буде залучати субпідрядні організації, а буде виконувати роботи власними силами. Якщо учасником будуть залучатися субпідрядні організації, то він у складі своєї пропозиції повинен надати лист-довідку з зазначенням видів робіт, на які залучається субпідрядна організація.

Товариство з обмеженою відповідальністю "Газфаєр Інвест" надано інформаційну довідку про залучення субпідрядної організації ВАТ «Свемон-Дніпро» для виконання робіт з буріння горизонтального направленого та ліцензію серії АВ№445319 від 25.11.2008 р., видану ВАТ «Свемон-Дніпро» на право здійснення господарської діяльності із створення об'єктів архітектури (за переліком робіт згідно з додатком) строком дії до 25.11.2013 р. Також надано дозвіл Держгірпромнагляду №612.09.30-45.21.3 від 10.03.2009 р., виданий ВАТ «Свемон-Дніпро» на право виконання робіт підвищеної небезпеки строком дії до 10.03.2014р.

Таким чином, на момент оцінки пропозицій учасників 28.10.2013 р. ліцензія субпідрядника ТОВ «Свемон-Дніпро» була дійсною. Дана ліцензія видавалась ще до проведення конкурсних торгів на передбачений законодавством строк, тому до закінчення строку її дії товариство з обмеженою відповідальністю "Свемон-Дніпро" не могло її продовжити. Втім, після закінчення строку дії ліцензії існує можливість отримання нової ліцензії у встановленому законодавством порядку чи продовження строку дії наданої ліцензії.

Як наслідок у комітету з конкурсних торгів були відсутні правові підстави для відмови у прийнятті дану ліцензію у якості підтвердження права товариства з обмеженою відповідальністю "Свемон-Дніпро" виконувати будівельні роботи.

В той же час, позицію прокурора про неправомірність залучення Товариством з обмеженою відповідальністю "Газфаєр Інвест" субпідрядника ПП «Компанія Добробуд», який був залучений до виконання робіт вже в процесі виконання підрядного контракту, колегія суддів сприймає як необґрунтовану враховуючи той факт, що оцінка недійсності рішення комітету з конкурсних торгів та підрядного контракту проводиться судом лише на момент прийняття спірного рішення та укладення спірного контракту.

Більш того, відповідно до п. 2 розділу 3 документації з конкурсних торгів «Зміст пропозиції конкурсних торгів» та п. 9.3 додатка № 1 «Кваліфікаційні вимоги» учасник мав подати лише інформацію про субпідрядників та види робіт, на які залучається субпідрядна організація. Подання ліцензій субпідрядників не вимагалось.

Вищенаведеним спростовується доводи апеляційної скарги прокурора Запорізької області в частині недостовірності документації наданої ТОВ «Газфаєр Інвест» щодо залучення ним субпідрядних організацій та їх відповідності кваліфікаційним вимогам, з огляду на сплив строку дії ліцензії заявленого субпідрядника ТОВ "Свемон-Дніпро".

Підсумовуючи вищенаведене, колегії суддів Харківського апеляційного господарського суду, погоджуючись з висновком суду першої інстанції, наголошує, що подана Товариством з обмеженою відповідальністю "Газфаєр Інвест" пропозиція на день проведення оцінки пропозицій учасників торгів відповідала усім квіліфікаційним вимогам з конкурсних торгів.

Враховуючи зазначенене, та той факт, що на момент оцінки пропозицій конкурсних торгів не існувало жодного судового рішення в цивільній, господарській справі або вироку суду в кримінальній справі, які б спростовували надану учасником інформацію, або підтверджували факт надання саме недостовірної інформації, а також те, що у замовника не було сумнівів у достовірності поданої учасниками інформації, суд першої інстанції дійшов правомірного висновку про відсутність порушень з боку комітету з конкурсних торгів при винесення спірного рішення від 28.10.2013 р.

Стосовно вимоги про визнання недійсним договору підряду від 15 листопада 2013р. колегія суддів зазначає наступне.

У відповідності до положень ч. 1 ст. 215 Цивільного кодексу України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.

Частиною 1 статті 203 Цивільного кодексу України встановлено, що зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам.

Згідно ч. 1 ст. 207 ГК України господарське зобов'язання, що не відповідає вимогам закону, або вчинено з метою, яка завідомо суперечить інтересам держави і суспільства, або укладено учасниками господарських відносин з порушенням хоча б одним з них господарської компетенції (спеціальної правосуб'єктності), може бути на вимогу однієї із сторін, або відповідного органу державної влади визнано судом недійсним повністю або в частині.

З огляду на той факт, що позовні вимоги про визнання недійсним договору підряду від 15 листопада 2013 року ґрунтувались саме на доводах про незаконність рішення комітету конкурсних торгів від 28 жовтня 2013 року про визнання переможцем торгів ТОВ "Газфаєр Інвест", а судом апеляційної інстанції не встановлено порушень вимог закону при винесенні цього рішення та укладенні спірного підрядного контракту б/н від 15 листопада 2013 року, колегія суддів наголошує на відсутності правових підстав для визнання недійсним спірного підрядного контракту згідно з ч. 1 ст. 215 Цивільного кодексу України та 207 ГК України.

З огляду на вищевикладене, колегія суддів Харківського апеляційного господарського суду вважає, що під час розгляду справи господарським судом першої інстанції встановлені фактичні обставини справи на основі повного і об'єктивного дослідження поданих доказів, висновки суду відповідають цим обставинам та їм надана правильна юридична оцінка з правильним застосуванням норм матеріального і процесуального права, а тому підстави для скасування рішення суду першої інстанції відсутні.

Керуючись ст. ст. 33, 44, 49, 91, 99, 101, п.1 ст. 103, ст. 105 Господарського процесуального кодексу України, колегія суддів Харківського апеляційного господарського суду,-

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу заступника прокурора Запорізької області залишити без задоволення.

Рішення Господарського суду Запорізької області від 23 липня 2014 року по справі № 908/1379/14 залишити без змін.

Дана постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена протягом двадцяти днів до Вищого господарського суду України.

Повний текст постанови складено 17 листопада 2014 року.

Головуючий суддя Бондаренко В.П.

Суддя Россолов В.В.

Суддя Тихий П.В.