06 листопада 2014 року м. Київ К/9991/58587/12
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
Суддів:Черпіцької Л.Т.
Розваляєвої Т.С.
Маслія В.І.
провівши попередній розгляд адміністративної справи за касаційною скаргою Публічного акціонерного товариства «Укрнафта» на постанову Рівненського міського суду Рівненської області від 23 березня 2012 року та ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 04 вересня 2012 року у справі №1715/1226/12 за позовом Публічного акціонерного товариства «Укрнафта» до Рівненської міської ради про визнання частково протиправним та скасування рішення,
У січні 2012 року Публічне акціонерне товариство «Укрнафта» (далі - ПАТ «Укрнафта») звернулось з позовом до Рівненської міської ради про визнання протиправним та скасування підпункту 2.2.10, підпункту 2.2 пункту 2 Положення про порядок встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки, державної та комунальної власності на території Рівненської міської ради, що затверджено Рішенням Рівненської міської ради №1104 від 18.08.2011 року 8 сесії, 6 скликання «Про внесення змін до Положення про порядок встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки, які перебувають у власності Рівненської міської ради, та затвердження складу контрольної комісії Рівненської міської ради з питань встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки».
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що спірним рішенням Рівненська міська рада надає переваги суб'єктам господарювання, що мають державну реєстрацію в м. Рівне, у зв'язку з чим є протиправним, оскільки згідно з Законом України «Про захист економічної конкуренції» вчинення антиконкурентних дій є забороненим.
Постановою Рівненського міського суду Рівненської області від 23 березня 2012 року, залишеною без змін ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 04 вересня 2012 року, в задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись з постановою Рівненського міського суду Рівненської області від 23 березня 2012 року та ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 04 вересня 2012 року, Публічне акціонерне товариство «Укрнафта» звернулось з касаційною скаргою, у якій просить скасувати судові рішення першої та апеляційної інстанції, та ухвалити нове про задоволення позову, посилаючись на те, що при прийнятті зазначених судових рішень було порушено норми матеріального та процесуального права.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи касаційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що 18 серпня 2011 року Рівненська міська рада прийняла рішення № 1104 «Про внесення змін до Положення про порядок встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки, які перебувають у власності Рівненської міської ради та затвердження складу контрольної комісії Рівненської міської ради з питань встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки».
Згідно додатку 1 до нього, а саме п.2.2.10, розмір орендної плати, встановлений на рівні мінімальної величини відповідно до п.2.1.1 розділу 2 цього Положення збільшується на 5% від нормативної грошової оцінки, якщо земельна ділянка надана юридичній особі, дочірньому підприємству, філії підприємства, підприємцю (фізичній особі), які не мають державної реєстрації в місті Рівному.
Відмовляючи в задоволенні позову, суди попередніх інстанцій дійшли висновку, що рішення Рівненської міської ради № 1104 від 18 серпня 2011 року прийняте відповідачем в межах його компетенції, наданої йому чинним законодавством.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України погоджується з висновками судів попередніх інстанцій, враховуючи наступне.
Спірним питанням у даному випадку є наявність повноважень у Рівненської міської ради щодо встановлення для нерезидентів м. Рівного вищого розміру орендної плати за землю в порівнянні з резидентами.
Пунктом 34 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання регулювання земельних відносин. Згідно з положеннями ст.ст. 46, 59 цього Закону, рішення ради приймаються гласно на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради.
Відповідно до вимог ст.12 Земельного кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить, зокрема, розпорядження землями територіальних громад, в тому числі і визначати розмір орендної плати на вказані земельні ділянки.
Згідно з пунктом «б» статті 80 ЗК України, суб'єктами права власності на землю є територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування, - на землі комунальної власності.
Землі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ, міст, є комунальною власністю.
Статтею 288 Податкового кодексу України передбачено, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди. За землі державної та комунальної власності річна сума орендного платежу не може бути меншою трикратного розміру земельного податку (в даному випадку 3 відсотки від нормативної грошової оцінки) і не може перевищувати 12 відсотків від неї.
Положенням про порядок встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності на території Рівненської міської ради врегульовано питання запровадження прозорого підходу до встановлення диференційованих відсотків від нормативної грошової оцінки при встановленні (зміні, перегляді) розміру орендної плати.
Процедура розробки, прийняття, оприлюднення регуляторного акту відповідно до Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» відповідачем не порушена.
Крім того, Положення про порядок встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки, які перебувають у власності Рівненської міської ради було прийняте як регуляторний акт ще у 2003 році рішенням Рівненської міської ради від 26.12.03р. №626 з наступними змінами та доповненнями. Цим Положенням встановлено чіткий механізм визначення величини орендної плати в залежності від функціонального використання земельної ділянки.
Оскаржуваним рішенням Рівненської міської ради №1104 від 18.08.2011 року вносяться лише зміни до Положення.
Таким чином, Рівненська міська рада привела своє Положення лише у відповідність до вимог Закону України "Про оренду землі" та Податкового кодексу України, які регулюють земельні відносини щодо сплати орендної плати, решта положень залишена без змін.
В силу ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
З урахуванням встановлених обставин справи та вищенаведених положень закону, колегія суддів вважає вірними висновки судів попередніх інстанцій про відмову у задоволенні позову з підстав правомірності дій відповідача при прийнятті рішення №1104 від 18.08.2011 року.
За таких обставин, судова колегія вважає, що судом першої та апеляційної інстанцій повно і правильно встановлені фактичні обставини справи, характер правовідносин сторін і вірно застосовані до них норми матеріального права. Доводи касаційної скарги висновків суду не спростовують.
Згідно із ст. 220 КАС України суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.
Керуючись статтями 220, 220-1, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Вищого адміністративного суду України
Касаційну скаргу Публічного акціонерного товариства «Укрнафта» відхилити, а постанову Рівненського міського суду Рівненської області від 23 березня 2012 року та ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 04 вересня 2012 року - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення копії особам, які беруть участь у справі та може бути переглянута в порядку ст.ст. 235-2391 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді: